بسیاری از شرکت‌ های بزرگ ارزیابی ‌های مالی خود را بر اساس درآمد، از جمله سودهای ماهانه و سالانه انجام می دهند. در برخی موارد، فعالیت های تحقیق و توسعه (R&D) نیز بخشی از درآمدزایی یک شرکت است. به این معنی که شرکت می تواند بر اساس فعالیت های تحقیق و توسعه موفق، سود ایجاد کند. یادگیری بیشتر در مورد فرآیند سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه می تواند به شما کمک کند تا مهارت های مدیریت تصمیمات مالی پیچیده را توسعه دهید و هزینه های این بخش را به عنوان سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

در این مقاله، سرمایه‌ گذاری تحقیق و توسعه و نحوه عملکرد آن را تعریف می ‌کنیم. تفاوت آن با تحقق هزینه‌ ها را توضیح می ‌دهیم و مزایایی را می گوییم تا به شما در درک عملکرد مالی سازمان بعنوان یک مشاور یا مدرس کسب و کار کمک کند.

سرمایه گذاری تحقیق و توسعه

سرمایه ‌گذاری تحقیق و توسعه فرآیندی است که شرکت‌ ها از آن برای طبقه‌ بندی فعالیت‌ های تحقیق و توسعه محصول به ‌عنوان دارایی و نه هزینه استفاده می‌ کنند. هنگامی که یک سازمان بر تحقیق و توسعه خود سرمایه گذاری می کند، برخی یا تمام هزینه های فعالیت های این بخش را از  فروش ناخالص به درآمد خالص در ترازنامه منتقل می کند. برخی از هزینه های تحقیق و توسعه ممکن است شامل تضمین حق ثبت اختراع، استخدام متخصصان، تکمیل مطالعات محصول یا توسعه سیستم های تولید باشد.

این تغییر می‌ تواند سودآوری کلی شرکت را افزایش دهد. همچنین به سرمایه ‌گذاران و اعتباردهندگان بالقوه سودآوری واقعی شرکت یا توانایی آن در ایجاد سود از فعالیت ‌های تحقیق و توسعه و تولید را نشان دهد. سرمایه ‌گذاری تحقیق و توسعه همچنین هزینه‌ ها را از صورت سود و زیان (که P&L نیز نامیده‌می ‌شود.) به دارایی ‌هایی تبدیل می ‌کند که یک شرکت در ترازنامه گنجانده است. بیانیه P&L مخارج، درآمدها و هزینه هایی را که یک شرکت در یک دوره زمانی معین ایجاد می کند، خلاصه می کند.

آشنایی با سرمایه گذاری تحقیق و توسعه

نحوه کار سرمایه گذاری تحقیق و توسعه

یک شرکت می تواند هزینه تحقیق و توسعه را طبق اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP) یا بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) سرمایه گذاری کند:

اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP)
بر اساس GAAP، یک شرکت معمولاً فعالیت های تحقیق و توسعه خود را در همان سال مالی که هزینه را متحمل می شود، سرمایه گذاری می کند. این می تواند نوساناتی در سود شرکت ایجاد کند که می تواند اندازه گیری نرخ بازده دارایی ها و سرمایه گذاری ها (ROAI) را چالش برانگیز کند. اگر یک کسب و کار در بخش تحقیق و توسعه خود سرمایه گذاری نکند، کل سرمایه یا کل دارایی های آن ممکن است به طور دقیق میزان سرمایه گذاری کسب و کار در فعالیت های تحقیق و توسعه را منعکس نکند. این می تواند بر بازده دارایی (ROA) کسب و کار و بازده سرمایه (ROIC) تأثیر بگذارد.

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS)
با این حال، طبق IFRS، اگر شرکتی بتواند ثابت کند که دارایی در حال توسعه محصول یا فناوری مناسبی برای درآمدزایی آینده است، می تواند روی هزینه های تحقیق و توسعه خود سرمایه گذاری کند. در این مورد، شرکت می تواند استدلال کند تلاش های تحقیق و توسعه می تواند به بهبود تولید و بهره برداری در آینده کمک کند. سرمایه‌ گذاری تحقیق و توسعه بر اساس IFRS همچنین به شرکت‌ ها اجازه می‌دهد تا حداقل بخشی از هزینه‌ های تحقیق و توسعه خود را برای دارایی ‌ها در ترازنامه به‌ جای شناسایی این هزینه‌ ها به‌عنوان هزینه در صورت ‌حساب P&L شناسایی کنند.

مزایای سرمایه گذاری در R&D

سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه مزایای متعددی برای کسب و کارها و سازمان ها دارد. هنگامی که یک شرکت تحقیق و توسعه خود را سرمایه گذاری می کند، می تواند واجد شرایط دریافت مزایای مالیاتی مختلفی باشد. در کوتاه مدت، این می تواند به کسب و کارها کمک کند تا هزینه های مالیاتی را کاهش دهند. و درآمد خود را برای سرمایه گذاری در رشد و توسعه آینده آزاد کنند.

به ‌علاوه، شرکت‌ ها می‌ توانند هزینه ‌ها را در طول زمان تقسیم کنند تا زمانی که در فعالیت‌ های تحقیق و توسعه سرمایه ‌گذاری می ‌کنند، درآمد خالص را متعادل کنند. یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری تحقیق و توسعه این است که می تواند تراز دارایی شرکت را بدون تأثیر بر بدهی ها افزایش دهد. این به تحلیلگران مالی کمک می ‌کند تا نسبت‌ های مالی را برای اندازه ‌گیری و انتقال دقیق ‌تر اطلاعات مالی مهم درباره سازمان ‌ها اعمال کنند.

سرمایه‌ گذاری تحقیق و توسعه در مقابل هزینه ‌های این بخش
بزرگ ترین تفاوت بین سرمایه گذاری تحقیق و توسعه در مقابل شناسایی این هزینه ها به عنوان هزینه این است که یک شرکت هزینه های تحقیق و توسعه را از درآمد خود در صورت سود و زیان کم می کند تا سود کل را تعیین کند. اگر شرکت این هزینه ها را سرمایه گذاری کند، هزینه ها در عوض به دارایی در ترازنامه آن تبدیل می شوند. سرمایه ‌گذاری به جای هزینه‌ های تحقیق و توسعه، شرکت ‌ها را قادر می ‌سازد تا هزینه ‌های استهلاکی را به صورت دوره‌ای در صورت سود و زیان وارد کنند. استهلاک به دوره زمانی اشاره دارد که یک محصول یا فناوری در حال استفاده و قابل دوام باقی می ماند. این به تعیین میزان سرمایه گذاری یک شرکت در فعالیت های تحقیق و توسعه کمک می کند.

از منظر اقتصادی، اگر مخارج تحقیق و توسعه یک شرکت به طور مداوم رشد کند، در نظرگیری آن به عنوان هزینه می تواند منجر به سرمایه گذاری کمتری شود. این می تواند منجر به کاهش کل هزینه های تحقیق و توسعه شرکت و افزایش درآمد خالص شود. که بر نوآوری اقتصادی تأثیر منفی می گذارد. یک شرکت می ‌تواند این گزینه‌ ها را برای متعادل کردن هزینه‌ های تحقیق و توسعه و سرمایه‌ گذاری در ترازنامه به دقت در نظر بگیرد.

آشنایی با سرمایه گذاری تحقیق و توسعه

نمونه ای از R&D سرمایه گذاری

در اینجا نمونه ای از سرمایه گذاری تحقیق و توسعه در عمل آورده‌شده است:

یک تحلیلگر مالی می خواهد از محصولات تحقیق و توسعه که یک شرکت تولید کننده تلفن همراه توسعه می دهد، سرمایه گذاری کند. این تحلیلگر تخمین می زند که عمر اقتصادی (یا دوره استهلاک) تلفن همراهی که این شرکت تولید می کند سه سال است. زیرا دستگاه های تلفن همراه جدید به سرعت در بازار توسعه‌داده و عرضه می شوند.

با یک دوره استهلاک سه ساله برای محصول تلفن همراه، مقدار استهلاک فعلی باید برابر با مجموع یک سوم از هزینه های تحقیق و توسعه سه سال پیش شرکت، یک سوم هزینه های دو سال پیش و یک سوم هزینه های یک سال پیش باشد. این محاسبه می تواند از فرمول پیروی کند:

مقدار استهلاک فعلی = ⅓ (سال 1 تحقیق و توسعه) + ⅓ (سال 2 تحقیق و توسعه) + ⅓ (سال 3 تحقیق و توسعه)

اگر ارزش سودآوری دارایی در سال اول 100,000 دلار،

در سال دوم 75,000 دلار

و در سال گذشته 25,000 دلار باشد، تحلیلگر می ‌تواند از این محاسبه در طول فرآیند سرمایه ‌گذاری تحقیق و توسعه برای تعیین مقدار استهلاک فعلی استفاده کند:

مقدار استهلاک فعلی = ⅓ (سال 1 تحقیق و توسعه) + ⅓ (سال 2 تحقیق و توسعه) + ⅓ (سال 3 تحقیق و توسعه) =

⅓ (100,000 دلار) + ⅓ (75,000 دلار) + ⅓ (25,000 دلار) = 33,000 دلار) = 33,000 دلار (33,000 دلار) + (8333 دلار) = 66666 دلار

بر اساس این محاسبه، تحلیلگر ارزش استهلاک شرکت را برای عمر اقتصادی سه ساله محصول تلفن همراه 66666 دلار تعیین می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *