دوره DBA

دوره DBA (کوتاه شده عبارت Doctorate of Business Administration) یا دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار ، در کنار تمرکز بر مطالعه و تحقیقات نظری، بر کاربرد عملی پژوهش های کسب و کار تاکید دارد. این دوره بینش گسترده تری از مفاهیم و متدهای مدیریتی و نحوه اجرایی نمودن آن‌ ها در سازمان و محیط تجاری در اختیار فرد قرار می‌ دهد و با نشان دادن مهارت تجاری و تعهد به رشد شخصی و سازمانی به کارفرمایان، وی را از دیگران متمایز و برجسته می سازد. هدف دوره دی بی ای یا مدیریت عالی کسب و کار، پرورش مدیران موفق و با‌ انگیزه و رشد قابلیت ها و مهارت های کاری آنان به منظور بهبود فرآیند مدیریتی در سازمان است که می خواهند یک گام از رقیبان خود فراتر بروند تا بتوانند از دانش و مهارت های آموخته شده، در محیط عملیاتی و حقیقی کسب و کار استفاده کنند.

دوره دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار برای افرادی طراحی شده که مایلند تا در کسب و کار درجه دکترا کسب کنند و در عین حال، می خواهند مسئولیت های شغلی خود را به نحوی شایسته و مطابق با نظریات علمی ادامه دهند. آموزش پیشرفته ای که در این دوره به دانش پذیران ارائه می شود، به آنان کمک می کند تا مسائل پیچیده دنیای تجارت را به سرعت مورد تحلیل قرار داده، راه حل ارائه دهند و تغییرات لازم را برای رویارویی با آنها ایجاد کنند.

این دوره دانش پذیران را با تفکر انتقادی، تصمیم گیری استراتژیک و حل عملیاتی مسائل و مشکلات سازمان آشنا می کند و تکمیل‌کننده آموزه های دوره MBA محسوب می شود. دانش‌ آموخته DBA ( دی بی ای ) با صرف زمان و هزینه برای آموزش خود و داشتن تلاش مداوم، علاوه بر امکان تصدی موقعیت‌ های شغلی متنوع و پر درآمد، اعتبار و جایگاه علمی مهمی به دست آورده و با مسائل روز دنیای مدیریت در مقیاس ملی و جهانی آشنا می‌گردد.

دوره DBA موسسه علوم و فنون تهران

افرادی که در دوره DBA به تحصیل می پردازند، بعضاً قصد مهاجرت به خارج از کشور را جهت ادامه تحصیل و یا اشتغال در پست های مدیریتی با حقوق بالا دارند. موسسه علوم و فنون تهران صادر کننده مدارک معتبر DBA است که امکان ترجمه رسمی آن برای ارائه به دانشگاه ها یا کارفرمایان خارجی وجود دارد. این موسسه به عنوان نخستین و تنها بیزینس اسکول معتبر در ایران ، دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار را به شیوه ای عملیاتی و اجرایی و نه صرفا مطالعات نظری اجرا می کند. تفاوت بیزینس اسکول و دانشگاه در همین تفاوت شیوه آموزشی نهفته است و دوره هایی همچون DBA و MBA نیز در جهان در این مراکز (و نه دانشگاه ها) تدریس می گردند.

موسسه آموزش عالی آزاد علوم و فنون تهران با نام تهران بیزینس اسکول در فهرست برترین دانشگاه های آسیا قرار گرفته و تاییدیه سازمان های جهانی ارزیابی خدمات آموزشی را برای گواهینامه های خود دارد. سفارتخانه ها و موسسه مهاجرتی برای مدارک این موسسه امتیاز ویژه ای قائل بوده و آنها را به جهت ارائه به خارج از کشور معتبر و با ارزش می دانند. در پایان دوره DBA نیز همچون دوره MBA گواهینامه رسمی و معتبر بین‌ المللی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، و قابل ترجمه با مهر وزارت امور خارجه و قوه قضاییه به دانش آموختگان اعطا می گردد که در بسیاری از کشورها مورد تایید و پذیرش است.

دوره dba چیست

اهمیت دوره DBA :

در اقتصاد دانش‌ محور امروز سازمان‌ها روز‌ به‌ روز پیچیده‌ تر می‌ شوند و مدیریت در این سازمان‌ ها دیگر با صرف تجربه یا اتکا به چند تکنیک خاص اثربخش نخواهد بود. بازارها و سازمان‌ های امروزی مدیرانی چند بعدی و همه‌ جانبه‌ نگر می‌ طلبند که با بینش استراتژیک خود توانایی درک و اداره موفقیت‌ آمیز سازمان‌ های پیچیده را دارا باشند. آنچه که در این بین اهمیت فوق‌ العاده‌ای دارد دانش تئوریک عمیق و همراه شدن آن با عمل و کاربرد است. دانش تئوریک اگر با عمل و کاربرد همراه نباشد بی‌ حاصل، و عمل بدون دانش تئوریک عمیق کور و بی‌ هدف است.

با افزایش محبوبیت دوره‌ های MBA و بالا رفتن تعداد دانش‌ آموختگان آن، داشتن مدرک MBA به اندازه‌ گذشته برای اخذ مشاغل عالی مدیریتی کافی نیست. در اینجا مدرک DBA می‌ تواند در حکم یک مزیت رقابتی در بازار کار عمل کرده و فرد را نسبت به سایر متقاضیان یک جایگاه شغلی، در موقعیت بهتری قرار دهد. تعداد دارندگان مدرک DBA از MBA کمتر است و همین امر می‌ تواند عامل مهمی در تمایز این افراد با دیگران باشد.

در گذشته دیدگاه چنین بود که اگر MBA یک شخص را برای فرایندهای عملیاتی کسب و کار آماده می‌ کند، DBA او را به سمت تدریس و تحقیق سوق می‌ دهد. در قرن بیست و یکم این دیدگاه تغییر کرد و به این شکل درآمد: فردی که دوره ی DBA را با موفقیت پشت سر می‌ گذراند، هم می‌ تواند مدرس دانش‌پذیران دوره‌ های مدیریتی باشد، و هم می‌ تواند وارد حوزه‌ های تحقیقاتی و عملیاتی سازمان‌ ها شود.


بیشتر بخوانید : تفاوت MBA و DBA


به عبارتی دانش‌ آموخته دوره DBA هم برای اشتغال در دانشگاه و هم برای مدیریت یک کسب و کار کاملا آماده است. دوره‌ های DBA عموما بر مطالعات موردی تاکید دارند و توانایی دانش‌پذیران را در هر دو حوزه می‌ سنجند؛ از این رو کاربرد مدرک DBA با مدرک دکترای مدیریت دانشگاهی تفاوت‌ های قابل توجهی دارد. بنابراین برای ورود به دنیای تجارت، اخذ مدرک DBA یک حرکت سودمند تلقی می‌ شود.

البته داشتن مدرک DBA به تنهایی کافی نیست؛ زیرا ممکن است برخی از کارفرمایان این تصور را داشته باشند که DBA یک دوره‌ نظری است و فردی که از این دوره تخصصی فارغ التحصیل شده، به میزان کافی تجربیات عملی نداشته است. بنابراین تنها به صرف داشتن یک مدرک اضافه، نمی‌ توان با قطعیت از تاثیر چشمگیر آن بر درآمد فرد صحبت کرد. اما زمانی که علم و تجربه در کنار هم دیده شوند و رشد یابند، زمینه برای پیشرفت و ترقی هرچه بیشتر نسبت به کسی که فقط مدرک MBA را دریافت نموده فراهم می‌ شود.

دوره‌ های DBA در Tehran Business school ( موسسه آموزش عالی آزاد علوم و فنون تهران ) به گونه‌ ای طراحی شده‌اند که به این نیاز حیاتی پاسخ گوید. بدین منظور تاکید متوازنی بر دانش عمیق تئوریک و کاربرد دانش و تکنی‍ک‌ های مدیریتی با توجه به شرایط خاص کسب‌ و کار در کشورمان شده است. در دوره های دی بی ای جدیدترین مفاهیم، نظریه‌ها و اقدامات مدیریتی که بنا بر تجربه سازمان‌ های مطرح در سطح جهان، بیش‌ترین ارزش افزوده را برای سازمان ایجاد کرده‌ اند و در بقا و پیشرفت سازمان بیش‌ترین نقش را داشته‌ اند ارائه می‌ شود.

دوره DBA با محوریت چند هدف طراحی شده است. در واقع برای دوره دی بی ای با توجه به نیازمندی‌ های امروز سازمان‌ ها و کسب‌ و کارها و شایستگی‌ های لازم برای کامیابی در عرصه رهبری سازمان‌ ها، اهدافی ترسیم شده است و عناصر اساسی دوره DBA، که شامل مواد آموزشی، پایان‌نامه و اساتید می‌ باشد، به گونه‌ ای انتخاب و یکپارچه شده‌ اند که امکان تحقق این اهداف فراهم شود.

از جمله این اهداف می‌ توان به مواردی چون تقویت تفکر نوآور و دگرگون‌ ساز، ایجاد تفکر چند وظیفه‌ ای به جای تفکر بخشی و تک وظیفه‌ ای، توانایی درک روندها و برنامه‌ ریزی برای تطابق با شرایط در حال تغییر آینده و مدیریت آینده، آشنایی با محیط کسب‌ و کار جهانی و توجه به فرصت‌ ها و چالش‌ های اقتصاد جهانی، تقویت دیدگاه استراتژیک و توانایی عارضه یابی و بهبود سیستم‌ های سازمانی، بهبود مهارت‌ های اجتماعی و ارتباطاتی و روش‌ ها و رویکردهای نوین رهبری و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

DBA رویکرد آینده‌ نگرانه دارد و فرد را آماده‌ی پذیرش این واقعیت می‌ کند که یادگیری یک فرایند بی‌پایان است و هماهنگ شدن با تغییرات، اجتناب ناپذیر. او می‌ تواند سرپرست، مشاور و مدیر باشد و از دانش عالی خود برای برتری نسبت به رقبا استفاده نماید. از این جهت دانش‌ آموخته‌ فعال و با تجربه‌ دوره DBA ، بهترین گزینه برای رهبری و خط مشی گذاری در یک سازمان است. در دوره DBA دانش پذیران تئوری های مربوط به انگیزه و مشارکت کارکنان را مطالعه کرده، مقالات را گردآوری می کنند و از میان آنها، آن چه را در موقعیت های خاص و استراتژیک مورد نیاز سازمان است شناسایی می نمایند.

 

مخاطبان دوره DBA

مخاطبان دوره DBA :

به طور کلی دوره DBA برای کسانی طراحی شده است که در راستای اهداف کاری خود، مشاغل مدیریت عالی را در نظر گرفته‌ اند. بر این اساس دوره دی بی ای ویژه مدیران میانی و عالی سازمان‌ ها است که خواهان پیشرفت در جایگاه کنونی یا ارتقا به رده‌ های بالاتر هستند. بر طبق آمارها نیز بیشتر افراد شرکت‌ کننده در دوره‌ های DBA در اکثر مدرسه‌ های بازرگانی پیشرو در جهان، از جمله مدرسه بازرگانی هاروارد، مدرسه بازرگانی لندن، و مدرسه بازرگانی منچستر، از مدیران ارشد سازمان‌ های بزرگ هستند.

بسیاری از دانش پذیران دوره DBA با شناسایی یک مشکل یا شکاف را در شرکت یا کسب و کار خود، تصمیم به شرکت در این دوره ها گرفته و آن موضوع را به شکل مورد مطالعاتی در طول دوران تحصیل خود مورد بررسی قرار می دهند. در این حالت، مشکل شناسایی شده پایه و بستری برای به کار گیری و اجرای مهارت های آموخته شده خواهد بود.

علی‌ رغم بالا بودن هزینه دوره‌ DBA در این‌ گونه دانشگاه‌ ها، به دلیل بازگشت سرمایه صرف شده در مدت زمانی نسبتا کوتاه، سازمان‌ های برتر جهان همه‌ ساله تعدادی از مدیران عالی خود را به این دوره‌ اعزام می‌ کنند و هزینه آن را نیز به عنوان سرمایه‌ گذاری برای توسعه نیروی انسانی خود و پرورش مدیران آینده تقبل می نمایند.

Tehran Business School نیز مخاطبان اصلی دوره DBA خود را مدیران و کارکنان سازمان‌های صنعتی و خدماتی کشور می‌ داند که به صورت فردی و یا از طرف سازمان خود علاقه‌ مند به توسعه قابلیت‌ های مدیریتی هستند. دوره دی بی ای در Tehran Business School به گونه‌ ای طراحی شده است که علاوه بر مدیران باتجربه، برای فارغ‌ التحصیلان و دارندگان مدرک مقطع کارشناسی ارشد و یا MBA از مؤسسات معتبر داخلی و خارجی نیز مفید واقع شود و آنها را برای تصدی پست‌ های عالی در سازمان‌ها آماده کند.

به طور کلی دوره دی بی ای بر کاربرد و عمل تاکید دارد، ولی عمل مبتنی بر علم و پژوهش.

بنابراین شرکت در دوره DBA به:

 • مدیران سطوح مختلف سازمان­ ها و شرکت ­ها
 • مدیران مشاغل و صاحبان کارگاه‌ ها، کارخانه‌ ها و بنگاه‌ های صنعتی
 • کارشناسان ارشد سازمان­ ها و شرکت­ ها
 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالی در رشته ­های مرتبط

پیشنهاد می گردد.

مدت زمان دوره DBA  یک سال می باشد. دوره دی بی ای به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم می ­شود که مرحله آموزشی پس از پذیرفته شدن دانش‌پذیر آغاز ­شده و دانش‌پذیر در این مرحله با گذراندن دروس تخصصی پیشرفته، مبانی لازم را برای شروع کار پژوهشی خود فرا می ­گیرد.

محتوای دوره DBA

محتوای دوره DBA :

برنامه‌ های درسی دوره دی بی ای، در طول ۳ ترم آموزشی و یک مرحله پروژه پایانی به شرح زیر برگزار می گردد:

دروس DBA (ترم اول ):

هدف این ترم از دوره دی بی ای ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت‌ های دانش‌پذیران به طور مقدماتی درباره مباحث سازمان و مدیریت کسب‌ و کار می‌ باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
روش‌های نوین مدیریت منابع انسانیNew Methods in HRM20 ساعت
تحلیل اقتصاد بین‌المللInternational Economics20 ساعت
بازاریابی پیشرفتهAdvanced Marketing20 ساعت
مدیریت استراتژیک پیشرفتهAdvanced Strategic Management20 ساعت
KABKnowledge About Business20 ساعت
سمینار بورس و اوراق بهادارSeminar on Exchange and Securities8 ساعت
سمینار تأمین سرمایهSeminar on Funding12 ساعت

 

دروس DBA (ترم دوم ):

هدف این ترم از دوره های دی بی ای ارتقاء سطح دانش و توانایی دانشپذیران درباره مهارت‌ های ویژه مدیریت کسب‌ و کارها می‌ باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
مدیریت نوآوریInnovation Management20 ساعت
مهارت‌های نوین رهبریNew Leadership Skills20 ساعت
مدیریت زنجیره تأمینSupply Chain Management20 ساعت
آینده‌ پژوهیFuture Studies20 ساعت
تدوین طرح کسب و کارThe Business Plan/td>20 ساعت

 

دروس DBA (ترم سوم) :

هدف این ترم از دوره DBA ارتقاء سطح مهارت­ های دانش‌پذیران درباره بخش ­های تخصصی مدیریت و آشنایی با زیرساختارهای کلیدی مدیریت کسب و کارها می‌ باشد.

نام درسنام لاتین درسمدت زمان
استراتژی های بازاریابیMarketing Strategies20 ساعت
مدیریت دانشKnowledge Management20 ساعت
مدیریت ریسکRisk Management20 ساعت
تحلیل رفتار مصرف‌کنندهConsumer Behavior Analysis20 ساعت
مذاکرات تجاریBusiness Negotiations20 ساعت
روش تحقیقResearch Methods20 ساعت

 

پروژه پایانی دوره DBA :

انتخاب موضوع پروژه پایانی و اخذ تأییدیه از دپارتمان آموزش و واحد پژوهش

ردیفعنوانعنوان انگلیسی
1ارائه پروپوزالProposal
2انتخاب روش تحقیقSelecting Research Method
3ارائه پروژه پایانیFinal Project

 

مدت زمان دوره DBA :

طول دوره DBA  یک سال است که در قالب چهار ترم تحصیلی برگزار می‌ شود. این دوره به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم گردیده که در دوره آموزشی که سه ترم به طول می‌ انجامد، دانش پذیران با مطالب نظری و کاربردی آشنا می‌شوند و در مرحله پژوهشی، ترم آخر، این مطالب به صورت پروژه و پایان‌ نامه با راهنمایی و مشاوره اساتید دوره دی بی ای ، که با دقت و از میان اساتید برجسته و باتجربه دانشگاه‌ های برتر کشور انتخاب شده‌ اند، پیاده‌ سازی خواهد شد. اساتید Tehran Business School از مرحله انتخاب موضوع تا دفاع، پا به پای دانش پذیران با آنها همراه خواهند بود.

برای سهولت در امر تحصیل عزیزان شاغل، کلاس‌ ها فقط روزهای جمعه در ۸ ساعت در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار می‌ شود. از آنجایی که هدف دوره DBA پرورش مدیران اجرایی برای سازمان‌ هاست، اشتغال هم زمان با تحصیل نه تنها مانعی برای مطالعه و تحقیق محسوب نمی‌ شود، بلکه بستر لازم برای کاربست آموخته‌ های علمی را برای فرد فراهم می‌ آورد.

پیش ثبت نام دوره DBA

شرایط شرکت در دوره DBA :

جهت ورود به دوره دی بی ای شرایط زیر ضروری است:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط یا گواهینامه گذراندن دوره MBA از مؤسسات آموزشی داخل یا خارج از کشور مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • بررسی رزومه متقاضی
 • موفقیت در مصاحبه ورودی

قابل ذکر است که هرچند در پذیرش داوطلبان سابقه مفید کاری و مدیریتی از امتیاز ویژه‌ ای برخوردار است ولی در مصاحبه ورودی آنچه که بیش از هر چیز دیگر مورد توجه است علاقه و انگیزه فرد برای تحصیل و یادگیری است. علاوه بر این در مورد متقاضیانی که سابقه اجرایی چندانی ندارند، معیار و ملاک گزینش استعداد و شایستگی مدیریتی بالقوه فرد است. در دوره DBA چینش و ترکیب کلاس‌ ها به نحوی است که دانش پذیران همگون که انگیزه‌ ها، اهداف و علایق کاری مشابه دارند و می‌ توانند موجب ایجاد هم افزایی در یکدیگر شوند در کنار یکدیگر مشغول به تحصیل شوند تا امر تحصیل و ارتباطات علمی و کاری با اثربخشی بیشتری تحقق پیدا کند.

 

پیش ثبت نام دوره DBA :

پیش ثبت نام دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران :
 • MM slash DD slash YYYY
 • فایل ها را به اینجا بکشید
  Accepted file types: jpg, png, Max. file size: 1 MB, Max. files: 1.