چرا DBA یک انتخاب خوب برای شماست؟

چرا DBA می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد؟ مزایای داشتن مدرک DBA چیست؟ ما دلایلی که دوره مدیریت کسب و کار را جذاب می کنند بررسی کرده ایم.

چرا DBA می تواند یک دوره آموزشی مناسب برای شما باشد؟ اصلا دوره DBA چیست و آیا ارزش ثبت نام دارد؟ با داشتن مدرک DBA چه کارهایی می توانم انجام دهم؟ این ها سوالاتی است که اغلب افرادی که مدرک MBA را دریافت کرده و یا در دانشگاه رشته مدیریت کسب و کار را خوانده اند، ممکن است بپرسند. شاید شما هم در مورد مدرک دکترای حرفه ای کسب و کار (که معمولا به آن DBA می گویند) شنیده یا از محتوای آن باخبر باشید، اما در مورد اینکه این دوره برای شما مناسب است و آیا اصلا ارزش صرف هزینه و زمان را دارد، دچار تردید شوید. در این مقاله به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

برای بعضی از افراد بازگشت به تحصیل و به محیط دانشگاه تصمیم مهمی است؛ به ویژه اگر قبلا از آن فارغ التحصیل شده باشند. برای مدیران و رهبران کسب و کارها که به دنبال گسترش افق های تخصصی و حرفه ای خود هستند، دکترای مدیریت کسب و کار یکی از سطح بالاترین گزینه های آموزشی است.

برای ثبت نام دوره DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره DBA با مدرک وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

در حالی که دوره MBA در حال تبدیل شدن به یک دوره رایج و مرسوم در میان فعالان کسب و کار است، DBA می تواند سطح جدیدی از شایستگی های مورد نیاز برای تفکر استراتژیک را در محیط کسب و کارهای امروزی برای شرکت های نوآور و در حال توسعه ایجاد کند. امروزه اقبال از MBA به قدری زیاد شده که کارفرمایان دیگر نمی توانند مطمئن باشند با استخدام یک دانش آموخته این دوره، بهترین گزینه را انتخاب کرده اند. علاوه بر این، با وجود اینکه MBA یک مدرک ارزشمند کسب و کار محسوب می شود رواج آن موجب شده تا تقاضا و رقابت بالا برود و به تبع آن، درآمد مشاغلی که دارندگان این مدرک جذب آنها می شوند، نسبت به گذشته کاهش یابد.

داشتن مدرک مدیریت عالی کسب و کار برای شما مزایای زیادی به همراه دارد، زیرا دوره DBA رویکردی متفاوت و متمایز با دوره MBA داشته و به کارفرمایان شایستگی های تحقیقاتی شما را برای مقابله با چالش های پیچیده و جدید تجاری، تعهد قدرتمندتان را به ادامه توسعه فردی و حرفه ای و توانایی منحصر به فردتان را برای رهبری افراد نشان می دهد.

ثبت نام و تحصیل در دوره DBA یا هر دوره آموزشی دیگری، یک تصمیم شخصی است. این دوره پیشرفته نیاز به تعهد قابل توجهی نسبت به زمان، تلاش سخت و صرف هزینه دارد. همچنین انتخاب مدرسه کسب و کار برای تحصیل و یا نحوه تحصیل در دوره (به صورت حضوری یا آنلاین) به شرایط شغلی و زندگی هر فرد بستگی دارد.

ممکن است این شرایط در ابتدا کمی سخت یا پر هزینه به نظر برسد، اما بازده حرفه ای و مالی آن نیز می تواند عالی باشد. اگر به مباحث کسب و کار و پیشرفت تجاری علاقه دارید و برای داشتن تحصیلات عالی اهداف جاه طلبانه دارید، دوره DBA می تواند برای شما مناسب باشد.

مدرک DBA شایستگی شما را نشان می دهد
دوره دی بی ای DBA برای مدیران، دانشجویان مدیریت و کارآفرینان

دوره DBA چیست؟

برای بسیاری از مردم، دوره MBA مدرک نهایی در زمینه کسب و کار محسوب می شود. با این حال بسیاری از افراد می پرسند «می توانم دکترای کسب و کار بگیرم؟» پاسخ کوتاه به این سوال بله است؛ اما در ادامه، دو گزینه برای این افراد وجود دارد: مدرک سنتی یا آکادمیک دکترای کسب و کار، و مدرک مدیریت عالی کسب و کار که همان DBA است.

دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا مدیریت عالی کسب و کار (Doctorate of Business Management) یک مدرک نهایی در زمینه کسب و کار است که آموزه های علمی آن می تواند به طور مستقیم در محل کار اعمال شود. دی بی ای یکی از تخصصی ترین مدارک تحصیلی در دنیای تجارت است. شما در صورتی می توانید در رشته DBA تحصیل کنید که فارغ التحصیل مقطع دکترا در رشته ای مرتبط در دانشگاه بوده و تجربه کاری قابل توجهی در حوزه کسب و کار داشته باشید.

نخستین تفاوت میان این دو دوره، تمرکز آنها بر مسائل مختلف است. دانشجوی PhD عموما به دنبال اشتغال در دانشگاه، پرداختن به مسائل نظری و بنیادی کسب و کار، و توسعه ایده ها و تحقیقات برای رشد مطالعات در این زمینه است. از طرف دیگر، دانش پذیر دوره DBA به طور کلی تحت تعلیم اساتید با تجربه قرار می گیرد و با تمرکز بر روی مشکلات خاص و واقعی، تحقیقات خود را برای رفع و بهبود آن مشکل در شرکت خود تکمیل می کند. در نهایت هردوی این افراد به دنبال توسعه دانش خود هستند؛ اما نحوه کاربرد این دانش در هر دوره با دیگری متفاوت است.

هر روزه بر اهمیت مهارت آموزی نسبت به علم آموزی افزوده می شود و اعتبار مدرک DBA نیز بالاتر می رود. با این حال ممکن است عده ای استدلال کنند که سرمایه گذاری مالی و زمانی برای این دوره ارزش کافی را ندارد.

اجازه دهید به شما بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. در ادامه خواهیم گفت چرا دریافت مدرک DBA می تواند برای کسب و کار شما بسیار ارزشمند باشد.

 

دوره DBA چه مزایایی برای شما دارد
دوره DBA در موسسه علوم و فنون تهران، مجری دوره های مدیریت کسب و کار

چرا DBA  را باید دنبال کنیم ؟

دلایل متعددی وجود دارد که اگر تصمیم دارید در دوره DBA ثبت نام کنید، دانستن آنها می تواند شما را از درستی تصمیمتان مطمئن سازد.

1- مدرک DBA به شما امکان این را می دهد که علایق خودتان را در کسب و کار دنبال کنید

دی بی ای می تواند شرایط خوبی را برای شما به وجود بیاورد تا اگر به شروع یک کسب و کار جدید علاقه مند هستید، راه خودتان را پیدا کنید. برنامه درسی جامع در دوره DBA شما را با موازین و قواعد کسب و کارهای خاص آشنا می کند که برای یک سرمایه گذاری جدید به آن نیاز خواهید داشت، و شما را از مرحله راه اندازی تا بلوغ و تکامل نهایی آن راهنمایی می کند.

هیچ کدام از مدارک تحصیلی کسب و کار از جمله MBA به طور کاملا مفصل و جامع، جزییات مفاهیم تجارت را در اختیار شما نمی گذارند؛ اما DBA چنین کاری را برایتان انجام می دهد. دوره DBA به شما کمک می کند تا نکات ظریف تصمیم گیری و ویژگی های رهبری لازم و مهم را برای اداره کسب و کارتان بدانید. دی بی ای شما را به مهارت برقراری ارتباط موثر با سرمایه گذاران و ترغیب آنان به مشارکت در یک چشم انداز روشن و جذاب مجهز می کند.


بیشتر بخوانید : DBA چیست ؟ آشنایی با دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار


2- چرا DBA به شما کمک می کند تا در رقابت با سایرین یک پله بالاتر باشید

شهرت دوره MBA یا مدیریت حرفه ای کسب و کار امروزه بسیار زیاد شده و این مدرک محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این در حالی است که بسیاری از افراد به داشتن MBA بسنده کرده و به سراغ دوره DBA به عنوان یک سطح بالاتر از کسب دانش و مهارت کسب و کار نمی روند. بنابراین اخذ درجه DBA می تواند وجهه تلاشگر و مایل به پیشرفت و ترقی را در شما ارتقا دهد و در میان کارفرمایان بالقوه و صنعت کسب و کار، اعتبار بیشتری به شما ببخشد.

علاوه بر این، دریافت مدرک دوره DBA می تواند به شما کمک کند تا از هم کلاسی ها و هم رده ای های خودتان متمایز شوید. با گذراندن این دوره شما به کارفرمایان خودتان، چه کارفرمای فعلی و چه کارفرمای آتی، ثابت می کنید که به رشد شخصی و حرفه ای خود متعهد بوده و به دنبال دریافت مستمر آموزش های تخصصی هستید.

دانش پذیران دوره DBA روش های جدیدی برای برقراری ارتباط می آموزند. آموزه های دوره دی بی ای روی طرز فکر، نحوه نوشتن و حتی نحوه صحبت افراد تاثیر می گذارد. بنابراین دانش آموختگان به لحاظ توانایی های ارتباطی نیز مزیت رقابتی ویژه ای به دست می آورند.

برای ثبت نام دوره MBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران با مدرک قابل ترجمه

3- DBA شما را با مسائل مهم جهانی در حوزه کسب و کار آشنا می کند

دامنه کسب و کار با فناوری های نوظهور و انقلابی مانند هوش مصنوعی و سیستم های داده ها ارتباطات تنگاتنگ و متنوعی دارد. فضای شرکت ها و سازمان ها تحت تاثیر پیشرفت سریع این پدیده ها، به طور مداوم تحول و دگرگونی پیدا می کند. بنابراین گذراندن یک دوره آموزشی حرفه ای کسب و کار به شما یاد می دهد که چطور با این فناوری ها سازش پیدا کرده و از آنها در جهت تحقق اهداف خودتان استفاده کنید.

یک گواهی DBA دستور العمل صحیحی از کاربرد ابزارها و فناوری های کسب و کار ارائه می دهد. شما با گذراندن این دوره می توانید دیدگاه های گوناگون را در خصوص کاربرد این ابزارها جمع آوری کرده، از آنها نتیجه گیری کنید و بر اساس آن، راه حل ها و روش های خلاقانه ای برای سازمان خود ارائه دهید.

کسب مدرک دکترای حرفه ای کسب و کار به شما دیدگاه جدیدی نسبت به دنیای تجارت می دهد. این دوره به ویژه برای آن دسته از مدیرانی طراحی شده که به پیشبرد و توسعه شرکت یا کسب و کار خودشان فکر می کنند. مفاهیم آموزشی این دوره ترکیبی از موضوعات نظری و عملی است و دانش پذیر DBA را با شیوه اجرای این مفاهیم در محیط واقعی کسب و کار آشنا می کند.

4- با سپری نمودن دوره DBA یک مدرک تحصیلی سطح بالا، اما غیر دانشگاهی دریافت می کنید

مقطع دکترای دانشگاهی به احتمال زیاد، شما را به سمت مشاغلی سوق می دهد که وابسته و مرتبط با محیط دانشگاه و تدریس باشند. اما گذراندن دوره دکترا در مدارس کسب و کار، هم از جنبه نظری و علمی دانش شما را بالا می برد و هم شما را بیشتر برای موقعیت های عملیاتی و اجرایی تخصصی در حوزه مدیریت آماده می سازد.

از سوی دیگر، دوره DBA به شما کمک می کند تا مهارت های تفکر تحلیلی، مهارت های تصمیم گیری و اجرای استراتژیک و مهارت های اجرایی خود را با استفاده از نظریات و تئوری های موجود اصلاح نموده و بهبود ببخشید. دوره DBA توانایی های رهبری و هدایت را در شما رشد می دهد و شما را به رهبری تمام عیار، دانا و کارکشته در کسب و کارتان تبدیل می نماید.

دکترای مدیریت کسب و کار یا DBA برای مدیران
دوره DBA مدیریت کسب و کار برای فارغ التحصیلان MBA

5- پس از دوره DBA شما قابلیت اخذ پست های مدیریتی با درآمد بالا را پیدا خواهید کرد

مدرک DBA می تواند به طور چشمگیری شانس شما را برای تثبیت موقعیت شغلی در مشاغل مدیریتی ارشد و اجرایی افزایش دهد. انطباق مدرک و رویکرد آموزش عملی شما را قادر می سازد تا سطح شغل و درآمد خود را بالا برده و از حقوق و مزایای بیشتری بهره ببرید.

تعدادی از گزینه های شغلی پردرآمد که پس از دریافت مدرک DBA به آنها دسترسی پیدا خواهید کرد عبارتند از: مشاور تجاری، اقتصاددان، مدیر ارشد مالی و مدیر روابط بین الملل. گذراندن دوره DBA همچنین باعث می شود درک جامعی از سناریوهای مختلف کسب و کار و اصول مدیریت پیدا کنید.

یک مدرک تحصیلی تخصصی می تواند به شما کمک کند تا به آن ارتقای شغلی دست نیافتنی که همیشه آرزویش را داشتید، برسید. مدرک دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار همچنین اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و به شما کمک می کند فرصت های شغلی بهتری را هنگام شروع به جستجوی شغل جدید بدست آورید.


بیشتر بخوانید : رشته MBA چیست ؟


6- دوره DBA کامل کننده آموزه های دوره MBA است

مدیریت عالی کسب و کار رهبری و اثربخشی سازمانی را به شخص می آموزد و دانش آموختگان را در عناوین شغلی ماهرتر و به لحاظ نظری توانمندتر می سازد. در حالی که MBA مهارت های مدیریتی را توسعه می دهد، دوره دی بی ای بر مهارت های تحقیق و حل مساله تمرکز می کند.

به طور خلاصه، گذراندن این دوره تنها به شما تئوری ها و شیوه های جدید را نمی آموزد، بلکه شما را قادر می سازد تا خودتان اصول کسب و کار را ایجاد کنید و حتی آن را به سایر مدیران عرضه نمایید. در پایان دوره MBA شما با مطالعات موردی سر و کار داشته و راه حل مشکلات را یافته اید، اما در دوره مدیریت عالی یا دکترای حرفه ای کسب و کار به تجزیه و تحلیل مدل ها و فرآیندهای کسب و کار می پردازید تا با توسعه ایده های جدید، خود یک مطالعه موردی ایجاد نمایید.

بسیاری از داوطلبان دوره MBA تمرکز خاصی بر امور مالی و حسابداری دارند، هرچند دامنه گرایش های مدیریت حرفه ای کسب و کار بسیار وسیع بوده و چالش های گوناگون محیط تجارت را دربر می گیرد. اما دوره DBA تمرکز عمیق تری بر مسائل دارد و به گونه ای طراحی شده که فارغ التحصیلان را در موضوع انتخابی خودشان صاحب نظر سازد. پس از این دوره شما نه تنها مهارت های خود را در تحقیق، نویسندگی و ارائه تقویت می کنید، بلکه دانش عمیق و تخصصی به دست خواهید آورد که در دوره MBA به آن دست نیافته اید. تمرکز جدی بر روی مسائل تخصصی شما را به یک رهبر فکری در آن زمینه بدل خواهد کرد.

 

7- بازار کار دارندگان مدرک MBA به حد اشباع رسیده، در حالی که DBA برای شما موقعیت های جدیدی را فراهم می کند

نمی توان انکار کرد که گذراندن دوره MBA برای حرفه شما مفید است، اما DBA به شما کمک می کند که یک گام جلوتر بروید؛ زیرا تعداد متقاضیان و دریافت کنندگان مدرک دی بی ای کمتر از ام بی ای است. تجارت مدرن امروزه بسیار سریع و در حال پیشرفت است و کارفرمایان بیشتر جذب مهارت های افرادی می شوند که وقت گذاشته اند تا از نظریه ها، مفاهیم و ابزارهای جدید آگاهی یابند و درک بهتری از پیچیدگی های کسب و کار مدرن داشته باشند.

8- این دوره به شما کمک می کند برای رهبری فکری تجارت خود آماده شوید

رهبری فکری به معنای چیست؟ رهبری فکری را عموما برابر با ایجاد روابط عمیق با مشتریان و افراد در نظر می گیرند، اما واقعیت بسیار بیشتر از این است. رهبری فکری شما را مجهز می کند تا هوشمندانه تصمیم گیری نموده و فرصت های مناسب را به موقع شناسایی و جذب کنید. به علاوه، شانس این را خواهید داشت که صدایی باشید در میان صداهای برجسته ای که در مورد چالش های تجاری و اقتصادی آینده صحبت می کنند.

دوره DBA ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا واقعیت های متفاوت و چه بسا متناقض را در تحقیقات منسجم ترکیب کنید، که این خود سنگ بنای رهبری فکری را تشکیل می دهد. پس از گذراندن این دوره شما آماده هستید که به جای استفاده از محتوای علمی از پیش تعیین شده، دانش جدیدی به این حوزه اضافه کنید. این توانایی حتی اگر دستاوردهای شما مشابه با دیگران باشد، شما را از آنان متمایز می کند.

مدیران رده بالای سازمانی معمولا رهبرانی هستند که می توانند مسیرهای جدیدی را برای سازمان خود طراحی کنند. با کسب بینش تبدیل آخرین نظریات به رویکردهای تجاری عملیاتی، شما به یک متخصص حرفه ای در زمینه خود بدل خواهید شد.

در دوره DBA مهارت های مدیریت در محیط واقعی را بیاموزید
دوره DBA یا دکترای مدیریت کسب و کار در قدیمی ترین موسسه آموزش عالی ایران

9- DBA شما را در مسیر کسب و کار مشتاق و پرانگیزه می کند

حتی مشاغل پردرآمد هم سختی خودشان را دارند. اگر از کاری که انجام می دهید احساس رضایت و مفید بودن نداشته باشید، هرچقدر هم که در آن مهارت داشته باشید برایتان تبدیل به یک کار طاقت فرسا خواهد شد. دوره DBA می تواند بستر شکوفایی علایق، توانایی ها و انگیزه های شما برای پیشبرد حرفه ای یک تجارت بی عیب و نقص باشد.

کارشناسان این حوزه عواملی مانند خودمختاری، توانایی ایجاد تفاوت معنادار و تنوع و پویایی در کار را در رضایت بخش بودن یک شغل موثر می دانند. به عنوان یک فارغ التحصیل DBA شما این فرصت را خواهید داشت تا از حس موفقیتی لذت ببرید که بسیاری افراد دیگر آرزوی دستیابی به آن را دارند.

دوره DBA انعطاف پذیر است؛ به این معنا که می توانید مهارت های جدیدی را برای رفع چالش های تجاری خود به کار ببرید. این موضوع به شما امکان می دهد بر روی مسائلی تمرکز کنید که بیشتر مورد علاقه شما هستند، و راه حل های عالی برای آنها ارائه دهید.

10- با داشتن مدرک DBA می توانید وارد پست های آموزشی شوید و به تحقیقات خود ادامه دهید

فارغ التحصیلان دوره دی بی ای می توانند از کمک هزینه موسسات تحقیقاتی و سفرهای مطالعاتی برای تولید و گسترش دانش استفاده کنند. استادان اغلب از مزایای قابل توجهی برخوردارند و جایگاه ویژه ای در اجتماع دارند. در عین حال همانطور که قبلا هم گفتیم، موقعیت های شغلی DBA محدود به این موارد نیست.


بیشتر بخوانید : تفاوت MBA و DBA: کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟


بنابراین در پایان این دوره، شما صاحب تفکری خلاقانه و مبتکرانه خواهید بود و درهای جدیدی به روی فرصت های تحقیقاتی گسترده به رویتان باز می شود. در ادامه تعدادی از موقعیت های فراهم شده برای فارغ التحصیلان DBA را نام برده ایم که می توانند آنها را دنبال کنند:

  • مشاوران کسب و کار
  • صاحبان کسب و کار
  • مدیران استراتژیک کسب و کار، مدیران عملیاتی یا مشاوران ارشد مدیریتی
  • مدرسین و استادان در دانشکده و آموزشگاه های ارائه دهنده دوره های مدیریت
  • کارآفرینان
  • پیمانکاران دولتی
  • اعضای بخش های تجاری خصوصی و دولتی در سطوح اداری، مدیریتی و اجرایی

گزینه های بالا همه جزو مشاغل رده بالا و پردرآمد محسوب می شود.

دوره DBA شما را برای رهبری فکری آماده می کند
دوره DBA یا مدیریت عالی کسب و کار در موسسه علوم و فنون تهران
دوره DBA حضوری بهتر است یا آنلاین؟

ممکن است پس از تمام این ها از خود بپرسید: نشستن سر کلاس های درس دوره DBA بهتر است یا گذراندن یک دوره آنلاین؟ با توجه به وضعیت فعلی جهان که تمام بخش ها تحت تاثیر همه گیری ویروس کووید 19 قرار گرفته اند، رویه های آموزشی نیز تغییر کرده اند. کیفیت دوره های آموزشی آنلاین با پیشرفت فناوری و استفاده روز افزون از فضای دیجیتال، به تدریج بیشتر شده است. علاوه بر این، فراگیران دوره های مدیریت کسب و کار مانند DBA عموما کسانی هستند که تعهدات خانوادگی و شغلی دیگری نیز دارند و این موضوع باعث می شود حضور در برنامه های آموزشی سنتی در محیط مدرسه بازرگانی برایشان دشوار باشد.

بنابراین انتخاب حضوری یا آنلاین بودن این دوره بستگی به شرایط خود شما دارد. برخی از دانش پذیران آموزش حضوری را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر مایل به داشتن برنامه درسی انعطاف پذیر و راه دور هستند.

برای ثبت نام دوره Post DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره Post DBA با ارائه مدرک از وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

کلام آخر

اگر می خواهید در مسیر شغلی خود مطمئن تر و سریع تر حرکت کنید و افق های بیشتری برای پیشرفت و ترقی پیش رویتان قرار بگیرد، دکترای مدیریت کسب و کار یک راه اثبات شده است.

انتخاب، پذیرش و گذراندن هر نوع دوره تحصیلی، چه مدیریت عالی کسب و کار و چه دوره های دکترای دانشگاهی، یک تصمیم شخصی و وابسته به علایق و اهداف خود فرد است. اخذ مدرک دی بی ای نیاز به صرف هزینه ای نسبتا بالا، زمانی زیاد و تلاش بی وقفه و عمیق دارد و می تواند شما را از برخی کارهای دیگری که انجام می دهید دور کند؛ با این حال داشتن DBA اگر بدانید قرار است با آن چه کنید، می تواند بسیار عالی و بازدهی حرفه ای و مالی فوق العاده ای داشته باشد. اگر علاقه مند به پیشرفت در دنیای تجارت هستید و نسبت به آینده و وضعیت مالی خود جاه طلبی و اهداف بزرگ دارید، دوره DBA یک انتخاب مناسب برای شماست.

بنابراین اگرچه گذراندن دوره DBA و دریافت مدرک آن می تواند دشوار باشد و شما را در برابر چالش های جدیدی قرار دهد، اما به شما کمک می کند از توانایی های بالقوه خود در بیشترین حد ممکن استفاده کنید. نخستین قدم ممکن است سخت ترین قدم باشد؛ بنابراین به سپری کردن موفق دوره DBA پایبند باشید و دست از تلاش برندارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.