DBA چیست و چه گرایش هایی دارد؟

DBA چیست و چه گرایش هایی دارد؟
دوره DBA یا دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار چیست؟ آیا این دوره به درد شما می خورد یا نه؟ در این مقاله به طور کامل با دوره دی بی ای، تعریف و گرایش های آن و تفاوت آن با سایر دوره ها می آموزیم.

فهرست مطالب

کسب مدرک دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) مسیری را برای پیشرفت شخصی و حرفه ای در تجارت ارائه می دهد. این مدرک نسبتاً جدید، که برای اولین بار در مدرسه بازرگانی هاروارد در اوایل دهه 1950 ارائه شد، گزینه ای برای متخصصانی است که می خواهند درک خود را از شیوه های تجاری عمیق تر کنند و تحصیلات را فراتر از سطح کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) دنبال کنند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که دوره DBA چیست و چه زمینه های تخصصی را دربر می گیرد. اما اگر می خواهید در مورد پیش نیاز این دوره، یعنی دوره MBA نیز اطلاعاتی به دست بیاورید، گوش دادن به پادکست زیر را به شما توصیه می نماییم.

دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) چیست؟

دکترای مدیریت کسب و کار یک مدرک حرفه ای است که برای افرادی طراحی شده است که می خواهند مهارت های تجاری خود را گسترش دهند یا توسعه دهند. کسانی که این دوره را دنبال می کنند معمولاً تجربه مالکیت، مدیریت یا اداره یک کسب و کار را دارند. این به آنها اجازه می دهد تا با تئوری هایی که آنها را در یک موقعیت واقعی می آموزند، به دنبال راه حل هایی برای مشکلاتی باشند که ممکن است در جریان عملیات تجاری با آنها مواجه شوند.

هرچند تمرکز دوره DBA هم بر تئوری و عمل کسب و کار است، اما با دوره MBA و با مدرک PhD متفاوت است. تفاوت این دوره با دوره MBA را می توانید در مقاله «تفاوت MBA و DBA: کدام یک برای شما مناسب تر است؟» بخوانید. همچنین در مقاله «DBA یا PhD؟ دلایل انتخاب DBA به جای دکترا» به تفاوت این دوره با دکترای دانشگاهی یا PhD پرداخته ایم. شکل زیر نیز نشان دهنده تفاوت عمومی این دوره ها با یکدیگر است:

اما این دوره چه گرایش های تخصصی دارد؟ در قسمت بعدی مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. در این بخش شما را به مشاهده ویدیوی زیر دعوت می کنیم که DBA را با PhD مقایسه می کند:

مهم ترین گرایش های دوره DBA چیست؟

تحصیل در مقطع دکترای مدیریت کسب و کار راهی عالی برای تقویت مهارت های اجرایی شماست. دوره DBA هم مانند MBA می تواند بسیار گسترده باشد. برای اینکه بیشترین استفاده را از دوره خود ببرید، باید حوزه ای را انتخاب کنید که در آن تخصص داشته باشید. اگر می‌ خواهید فرصتی برای تکمیل تحقیقات نوآورانه داشته باشید، باید یک تخصص را انتخاب کنید. این موضوع به علایق و شخصیت شما و ترجیحات شغلی تان نیز بستگی دارد. با تکمیل آزمون های شخصیت شناسی همچون آزمون MBTI می توانید بهترین زمینه های فعالیت را که برای شما مناسب هستند پیدا کنید:

با توجه به نوع مدرسه کسب و کار، ممکن است دوره DBA به صورت عمومی (جنرال) و یا با گرایش های متعددی ارائه شود. تخصص های دوره DBA به شما اجازه می دهد حوزه های مطالعاتی تخصصی داشته باشید و نیازهای فردی خود را در یک زمینه خاص برطرف کنید. برخی از گرایش های رایج دوره DBA عبارتند از:

حسابداری

ضروری است که کسب و کارهای مدرن، حسابداران اجرایی با استعداد را استخدام کرده و از آنها حمایت کنند. شفافیت مالی، منابع انسانی و سرمایه گذاری همگی از شیوه های خوب حسابداری ناشی می شوند. شما پس از گذراندن دوره DBA سرمایه‌گذاری‌ ها، مالیات‌ ها و موضوعات دیگر را در شغلی با عنوان تحلیلگر، مدیر یا مدیر ارشد مالی بررسی خواهید کرد.

استراتژی کسب و کار

داشتن تخصص در زمینه استراتژی کسب و کار یک انتخاب فوق العاده است. دوره DBA در این زمینه یک برنامه ریزی چند وجهی و بلند مدت ارائه می دهد. در این دوره خواهید آموخت روش های تجزیه و تحلیل دقیق هوش تجاری، ساختارهای داخلی و تغییرات تکنولوژیکی برای ایجاد استراتژی های قوی برای یک سازمان چیست. در طول دوره DBA با این گرایش تخصصی، از همه دانشجویان انتظار می رود که دانش قبلی در مورد مفاهیم استراتژی کسب و کار داشته باشند. پس از این دوره شما می توانید در نقش های مشاور، مدیر بخش یا مدیر اجرایی مشغول به کار شوید.

امور مالی

دوره DBA با تمرکز بر امور مالی به ابزارهایی برای مدل‌ سازی، تحلیل و تصمیم‌ گیری مالی می پردازد. دانش آموختگان این دوره می توانند در نقش تحلیلگران مالی، مدیران عامل، مدیران مالی و مشاوران مشغول به کار شوند.

مدیران بخش مالی نیاز به برنامه ریزی دقیق دارند تا بتوانند با پرهیز از مخاطرات قابل شناسایی، بودجه و مسائل مالی کسب و کارها را حل و فصل کنند. چک لیست زیر می تواند به آنها در این منظور کمک کند:

هوش تجاری

هوش تجاری اشکال مختلفی دارد. در طول دوره DBA یا دکترای مدیریت کسب و کار، می توانید تخصص خود را در جمع آوری و تجزیه و تحلیل هوش کیفی و کمی تقویت کنید. دنیای تجارت بیش از هر زمان دیگری به داده‌ها متکی است. و این وظیفه یک متخصص هوش تجاری است که تصمیم بگیرد کدام داده‌ها را تجزیه و تحلیل، و چگونه داده‌های قابل جمع‌آوری را معنا کند.

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می‌ توانند به ایجاد پیش‌ بینی‌ های دقیق‌ تر از روندهای آینده کمک کنند که استراتژی کسب‌ و کار را مشخص می‌ کند. هرچه داده‌های بیشتری به دست آید دقت بالاتر می رود، و هرچه دقت بیشتر باشد، برای برنامه ریزی استراتژیک یک شرکت مفیدتر خواهد بود. در دوره DBA هوش تجاری شما بر روی مفاهیم پیشرفته تجزیه و تحلیل داده‌ها متمرکز خواهید شد. همچنین خواهید آموخت که نقش جمع آوری و استفاده از داده‌ها بر موفقیت یک سازمان چیست.

خدمات بهداشتی و درمانی

همانطور که همه گیری بیماری کرونا به ما نشان داد، نحوه مدیریت تجهیزات پزشکی و راه حل های مراقبت های بهداشتی می تواند تأثیر بسیار زیادی بر جامعه داشته باشد. به عنوان یک متخصص مدیریت مراقبت های بهداشتی، شما روی روش های تخصصی تجزیه و تحلیل داده‌های مراقبت های بهداشتی، جریان های تولید محصول، بازاریابی و منابع انسانی کار خواهید کرد. دوره DBA با گرایش خدمات بهداشتی و درمانی شما را برای فعالیت در پست هایی مانند مدیر بیمارستان، مدیر مرکز درمانی یا مدیر اجرایی آماده می کند.

منابع انسانی

اگر در دوره DBA گرایش منابع انسانی را انتخاب کنید خواهید آموخت که اهمیت تحقیق در مورد ریسک ها و فرصت ها، شکار استعدادها، شناخت شکاف های توانایی شرکت و حل تعارض در منابع انسانی یک کسب و کار چیست. اهمیت منابع انسانی موجب می شود تا دارندگان مدرک دکترای مدیریت کسب و کار منابع انسانی همیشه در بازارهای شغلی مورد تقاضا باشند.

اما آیا گذراندن این دوره واقعا ارزشش را دارد؟ در مقاله «دی بی ای چیست و آیا دریافت این مدرک ارزشش را دارد؟» از زبان چندین دانش‌آموخته موفق این دوره به این موضوع پرداخته ایم که این دوره چه مزایایی برای مخاطبان به همراه خواهد داشت. پس مطالعه این مقاله را نیز از دست ندهید.

کجا می توان دوره DBA را به همراه مدرک معتبر گذراند؟

موسسه علوم و فنون تهران از نخستین برگزارکنندگان دوره های مدیریت کسب و کار همچون ام بی ای، دی بی ای و پست دکترای مدیریت در ایران است. شما می توانید اطلاعات بیشتر را در خصوص این دوره در صفحه مخصوص دوره مطالعه کنید. همچنین مقالات مرتبط DBA از طریق دسته بندی مقالات در مجله علوم و فنون تهران در دسترس شما خواهد بود.

پذیرای نظرات و انتقادات شما در بخش دیدگاه ها خواهیم بود.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000