دوره MBA چیست؟ مدیریت حرفه ای کسب و کار

فهرست مطالب

برای اینکه بدانید دوره MBA چیست/ باید عنوان کرد که در حال حاضر یکی از محبوب ترین شاخه های تحصیلی مدیریتی، دوره های مهارتی و درسی و گرایش های مدیریت حرفه ای کسب و کار یا MBA است. این رشته به قدری در همه مقاطع تحصیلی با استقبال روبرو شده و متنوع است که اولین پرسشی که به ذهن هر فردی می آید اینست که دوره MBA چیست؟ و برای چه شغل ها و زمینه هایی کاربرد دارد؟ این رشته اوایل سال های 1900 در دانشگاه هاروارد تاسیس شد تا پاسخگوی نیازهای در حال افزایش جامعه کسب و کارها باشد. در حال حاضر هر سال بیش از 60000 نفر به این رشته گرایش پیدا می کنند. مدیریت حرفه ای کسب و کار در حوزه های تخصصی حسابداری، عملیات اجرایی کسب و کار، مذاکرات، بازاریابی، فروش یا شغل های مربط به مدیریت محصول نقش بسزایی دارد.

 

تعریف دوره MBA چیست ؟

مدیریت حرفه ای کسب و کار که با MBA هم شناخته می شود مخفف Master of Business Administration است. این رشته شاخه ای از مدیریت است که به گرایش ها و مهارت های مختلف مورد نیاز در کسب و کارها می پردازد و زمینه های مختلفی از اقتصاد گرفته تا بازاریابی و روابط عمومی را در بر می گیرد.

یکی از محبوب ترین شاخه های تحصیلی در حال حاضر است. این رشته اوایل سال های 1900 در دانشگاه هاروارد تاسیس شد تا پاسخگوی نیازهای در حال افزایش جامعه کسب و کارها باشد. در حال حاضر هر سال بیش از 60000 نفر به این رشته گرایش پیدا می کنند. مدیریت ارشد کسب و کار در حوزه های تخصصی حسابداری، عملیات اجرایی کسب و کار، مذاکرات، بازاریابی، فروش یا شغل های مربط به مدیریت محصول نقش بسزایی دارد.

مدیریت کسب و کار آموزش های تئوری و عملی مدیریت حرفه ای کسب و کار در امور اجرایی و مدیریتی و سرمایه گذاری است که درک بهتری از عملکردهای کلی دانش مدیریت را در افراد به وجود می آورد.

دوره های آموزشی MBA بسته به نیاز افراد مختلف برنامه ریزی شده اند به شکلی که مهارت های مختلفی را در افراد پرورش می دهند. داده های GMAC یا شورای پذیرش تحصیلات تکمیلی مدیریت نشان می دهند که دارندگان مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار در ایالات متحده امریکا درآمد سالانه ای حدود 115000 دلار دارند که در مقایسه با درآمد 65000 دلاری دارندگان مدارک کارشناسی تفاوت زیادی دارد. از مزایای داشتن مدرک مدیریت ارشد کسب و کار امنیت شغلی بالاتری نسبت به دیگر موقعیت های شغلی است. به طوریکه طی پاندمی سال 2020 نرخ بیکاری دارندگان مدرک MBA 4.1 بود که در مقایسه با نرخ 5.5 درصدی دارندگان کارشناسی و بیکاری 8.3 درصدی افراد بدون مدرک در امریکا، قابل ملاحظه است.

 

ام بی ای در کدام مشاغل و صنایع کاربرد دارد؟

برای اینکه بدانید دوره MBA چیست؟ باید گفت مدیریت حرفه ای کسب و کار رشته ایست که در بیشتر صنایع و سازمان ها مورد نیاز و بسیار کارآمد است. از هر ده مورد استخدام در سال 2021، نه مورد از آن برای یکی از گرایش های دوره های آموزشی کسب و کار حرفه ای در زمینه سلامت و دارو و مشاوره و فناوری و موارد دیگر بوده است.

حسابداری، امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی، روابط عمومی، مدیریت های اجرایی و رشته های متنوع و زیادی از مهارت های مدیریت حرفه ای کسب و کار به عنوان هسته مرکزی در تصمیم گیری و انجام عملیاتی امورشان استفاده می کنند. برنامه ریزی های کاری و حتی تحصیلی، رهبری، تعیین استراتژی های کسب وکار، رفتار سازمانی در مشاغل بزرگ و کوچک نیازمند بهرمندی از دانش MBA است.

هر کسب و کاری به مهارت های خاصی نیاز دارد که به دست آوردن آنها با تجربه و به مرور زمان نیازمند صرف انرژی زیادیست. از سویی هم دوره های آموزشی دقیقی برای این مهارت آموزی وجود دارد که به راحتی می توان بر بازگشت سرمایه آن هم حساب کرد. مدیریت فناوری اطلاعات، روابط عمومی، مدیریت مالی و مدیریت مهندسی از شناخته شده ترین گرایش های دوره های آموزشی MBA هستند. تقویت مهارت های مدیریتی کمک بزرگی به کسب و کارها می کند تا به افراد کمک کند فهم عمیق تر و واکنش سریع تری نسبت به جریان امور کسب و کار داشته باشند و با تغییرات اقتصادی هر روزه انعطاف پذیری بیشتری از خود و کسب و کارشان نشان دهند.

 


بیشتر بخوانید: دوره ام بی ای شما را با این چالش ها رو به رو می کند!


 

برای اینکه بدانید حوزه های مختلف دوره MBA چیست؟ باید گفت زمینه های مختلفی چون حسابداری، کارآفرینی، مدیریت سلامت، منابع انسانی و حتی مشاغل مرتبط با موسیقی هم در این زمینه بخوبی کاربردی و دارای نقش چشمگیری است.

معمولا افرادی که در دوره های مهارتی کسب وکار شرکت می کنند از میزانی از تخصص و مهارت بهرمند هستند و نیاز به تقویت آنها یا مهارت آموزی بیشتری دارند و یکی از انگیزه های شرکت در دوره های آموزشی MBA داشتن درآمد بیشتر، ارتقای شغلی با پرورش و اجرایی کردن ایده های خلاقانه افراد در هر کسب و کار است. کارفرمایان و کارمندان به دانش مدیریت نیاز دارند تا هم مهارت های رهبری و مدیریتی بیشتری را بکار گیرند.

دروس دوره های آموزشی MBA موارد مختلفی چون حسابداری، آمار، روابط عمومی رفتار سازمانی، کارآفرینی و … است که در سطوح و ترکیب مختلفی با یکدیگر در این دوره ها گنجانده شده اند. دوره ها مختلف آموزشی به شکل هوشمندانه ای براساس سوابق و زمینه های کاری افراد قابل تنظیم هستند. تحصیلات آکادمیک و سابقه کاری هر شخص میزانی از مهارت را به وجود آورده که تقویت آنها می تواند منجر به موقعیت شغلی بهتر و ارزش سازمانی بیشتری شود.

علاقمندان به این رشته بسته به نیاز و شرایط کاری و حتی منطقه جغرافیایی می توانند به راحتی از دوره های آموزشی MBA بهرمند شوند.

از مزیت های دوره های مدیریتی پرورش خلاقیت افراد مشغول در حوزه های کاری است. به شکلی که حتی می توانند دست به کارآفرینی شخصی بزنند و شرکت های استارت آپی را با کمترین ریسک بنیان گذاری کنند.

 

انواع دوره MBA چیست؟

از آنجا که متقاضیان دوره های آموزشی کسب و کار حرفه ای در سنین متفاوت و موقعیت های شغلی گوناگون و همچنین نیازمند کسب مهارت های مختلفی هستند دوره های مختلفی هم برای آموزش تدارک دیده شده است. برای افراد جوان که هنوز مشغول بکار نشده اند و نمی دانند دوره MBA چیست؟ دوره های دانشگاهی جامع تمام وقت و برای افرادی که نیاز به تقویت مهارت های خود در زمینه های خاص تری از این دوره را دارند دوره های نیمه وقت و پاره وقت و غیرحضوری با تنوع دروس و طول مدت مختلفی تدارک دیده شده است. دوره های تخصصی تر بیشتر در روزهای پایانی هفته و به شکل فشرده تری اجرا می شوند تا برای افرادی که مشغول بکار هستند گزینه مناسب و خوبی باشند. گروه سنی و سابقه و زمینه شغلی و علاقه متقاضیان از فاکتورهای اصلی تعیین کننده تنوع در دوره های تکمیلی MBA است.

 

اعتبار مدرک و توانمندی افراد

با توجه به تنوع دوره ها، موسسات گوناگونی برای ارائه دوره های آموزشی وجود دارند. بررسی کیفیت دوره و میزان اعتبار مدرک از مواردیست که علاقمندان و دانشجویان باید حتما مد نظر داشته باشند تا اتلاف هزینه و انرژی نداشته باشند و روند بازگشت سرمایه آنها روال عادی و درستی را طی کند. کسب مدرک در یکی از گرایش های  مدیریت حرفه ای کسب و کار به معنای داشتن مهارت کافی و حتی لازم نیست.

 

مزایا و معایب داشتن مدرک مدریت حرفه ای کسب و کار

مزایا

 • دارندگان مدرک و مهارت های مدیریت کسب و کار دستمزد بیشتری نسبت به همپایگان خود دریافت می کنند.
 • گرفتن مدرک با اعتبار بالا افراد را حداقل یک قدم از رقبا جلوتر می اندازد.
 • دوره های آموزشی MBA مهارت و دانش لازم برای ارتقای شغلی را مهیا می کند.

معایب

 • صرفا کسب مدرک موجبات استخدام در شغل ایدئال افراد را مهیا نمی کند.
 • دوره های آموزشی MBA در مراکز غیر تخصصی و ناشناخته و بسته های آموزشی غیرمعتبر به متمایز شدن توانمندی های دارندگان مدرک مدیریت کمک نمی کند.
 • مدرک مدیریت حرفه ای در کسب و کار به افرادی که در حوزره های نامرتبط مشغول بکار هستند در پیشرفت جایگاه شغلی کمک چندانی نمی کند. اما در کنترل و مدیریت جنبه های مختلف اثربخشی خواهد داشت.

 


بیشتر بخوانید: شرایط شرکت در دوره MBA | آیا شما واجد شرایط هستید؟


 

تنوع کاربردهای مدیریت حرفه ای کسب و کار

علاوه بر توانمندسازی و پرورش کسب و کارهای داخلی، دوره های آموزشی مدیریت کسب و کار موجب پیشرفت و اثرگذاری زیادی در تجارت بین الملل هر جامعه و کشوری می شود.

برای آنکه بدانید دوره MBA چیست؟ برنامه ریزی استراتژیک، سرمایه گذاری و رونق شرکت ها و کسب و کارهای کوچک از کاربردهای مدیریت حرفه ای کسب و کار است و ممکن است در مراحل اولیه چندان به آنها توجهی نشود و مدیران سرمایه گذاران را در مراحل بعد دچار چالش کند. حتی در خدمات مالی هم با کمک ام بی ای می توان گام های موفقیت و پیشرفت را براحتی تضمین کرد.

 

چه کسانی باید در دوره های MBA شرکت کنند؟

این دوره شامل کسب مهارت هائیست که باعث می شود تا یک نفر از بین متقاضیان کار برجسته تر به نظر برسد. و نیز تیم سازی و ایجاد شبکه های تخصصی راحت تر و اصولی انجام شود.

برای شروع دوره های مدیریت کسب و کار لازم نیست پیش زمینه تحصیلی خاصی داشت. با هر سابقه و در هر مقطع تحصیلی می توان وارد دوره های مختلف شد.

افرادی که وارد دوره های حرفه ای مدیریت کسب و کار می شوند مهارت های حرفه ای عملی و دانش تئوری در حوزه های دانش مالی، تفکر انتقادی و حل مشکلات را می آموزند. همچنین مهارت های نرم یا soft skills در این افراد پرورش می یابد که برخی از آنها عبارتند از: ارتباطات، آگاهی و انعطاف پذیری.

دانشجویان دوره های مدیریت کسب و کار می توانند در دوره های کارورزی ، آموزش از راه دور و نمایشگاه های کار هم شرکت کنند.

 

دوره مدیریت کسب و کار

 

دروس دوره MBA چیست؟

دوره های ام بی ای ترکیبی از آموزش های عملی و علمی است که بسته به میزان مهارت ها و نوع فعالیت و حتی علاقه متقاضیان دوره ها تنظیم شده است. علاوه بر دوره های درسی برخی برنامه ها هم هستند که نیاز به مطالعات موردی یا ترکیبی دارند و باید به شکل فردی و گروهی و حتی غیرحضوری و پروژه ای انجام شوند.

معمولا دروس دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار شامل موارد زیر است:

 • تئوری و طراحی ساختاری سازمانی
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت منابع انسانی
 • استراتژی کسب و کار
 • تفکر استراتژیک
 • بازاریابی و مدیریت بازار
 • برندسازی
 • تبلیغات
 • ارتباط با مشتریان
 • حسابداری و اقتصاد
 • مدیریت مالی
 • سرمایه گذاری
 • مدل های کسب و کار
 • فنون مذاکره
 • مهارت های فروش

در گرایش های مختلف ممکن است ترکیب دروس و سطوح آنها بسته به شرایط متقاضیان تفاوت هایی داشته باشد یا پیش نیازهایی برای برخی از دروس تعریف شده باشد.

بیشتر دوره های MBA بر اصول کسب و کار تمرکز دارند که در آن دانشجویان به نوعی ترکیبی از دروس رهبری، حسابداری، اقتصاد، آمار، امور مالی و اجرایی را می گذرانند. در این آموزش ها افراد مخصص در چند مهارت کاملا حرفه ای می شوند یا در ابتدا دوره های عمومی تر را انتخاب می کنند و بسته به علاقه خود دروس اختیاری را هم در برنامه آموزشی خود می گنجانند.

افرادی که بدانند دوره MBA چیست می توانند پس گذراندن آن با تیزبینی و تیز هوشی بیشتر فرصت های شغلی و بهینه سازی کسب و کار را شناسایی و از آنها استفاده کنند.

 

گرایش های دوره MBA چیست؟

گرایش عمومی

شاید شناخته شده ترین گرایش مدیریت کسب و کار باشد و برای هر نوع فضای شغلی مناسب است.

تجارت بین الملل

بازار جهانی به تخصص ویژه ای نیاز دارد تا همکاری با محیط های برون مرزی و شرکت های بین المللی که در کشورهای مختلف دفاتر و شعبه دارند به شکل اصولی انجام گیرد.

با تنظیم درست اهداف بین المللی و هماهنگی و تطابق با رشد جهانی کسب و کارها، ارتقای مهارت ها در دوره های آموزشی MBA هم لازم می شود.

مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک برنامه ریزی های تجاری بلند مدت و برنامه ریزی های پشتیبانی را به شکلی تنظیم می کند که کسب و کارها بهترین ایمنی و سود دهی را داشته باشند.

مالی

بانکداران، حسابرس ها و حسابداران و مدیران مالی به این گرایش نیاز دارند. تمرکز این رشته بر آمار، آنالیز داده ها و حسابداری است.

بازاریابی

برکسب و کارهایی که برای ارتقای محصولات و خدمات تاکید دارند تمرکز می کند.

کارآفرینی

بهترین گرایش برای افرادی که ایده های نو و تازه برای کسب و کارهای جدید دارند.

مدیریت اجرایی

مناسب مدیرانی است که مسئول بهینه سازی فرایند تولید و ارائه خدمات هستند. و در آن مدیران یاد می گیرند که محصولات را به کارآمدترین شکل ممکن تولید و ارائه کنند.

مدیران آی تی

مدیران بخش فناوری یا کسب و کارهای مرتبط با تکنولوژی را برای ماموریت هایشان آماده می کند. این گرایش کسب و کار عمدتا بر آنالیز داده‌ها و توسعه محصولات کار می کند.

منابع انسانی

مدیران تیم منابع انسانی یا افرادی که با تیم های پرتعداد کار می کنند گزینه های مناسبی برای این گرایش هستند. چون بر حل مشکلات، توسعه تیمی و تیم سازی، انگیزش، تعریف وظایف شغلی و امور مشابه تاکید دارند. موفقیت در گرایش منابع انسانی یعنی داشتن کارمندان شاد و راضی.

مشاوره

این گرایش متخصصان را برای ارائه پیشنهادهایی که چالش برانگیز هستند آماده می کند. این تخصص کارشناسان را در بخش های مختلف آماده می کند و بسیار کارآمد است.

 

تغییر مسیر شغلی با کمک مدیریت حرفه ای کسب و کار

با کسب مهارت های مختلف در MBA می توان مسیر ترقی شغلی را تا مراحل مدیریتی طی کرد که با بالارفتن دستمزد هم همراه خواهد بود. حتی می توان مسیر شغلی را به کلی تغییر داد و در یک زمینه جدید مشغول به کار شد. زندگی به معنای در جا زدن و ساکن بودن نیست. پویایی و رشد یکی از شاخصه های زندگی و افراد موفق است.

دوره آموزش مدیریت حرفه ای کسب و کار فرصتی برای افرادیست که می خواهند از کارهای مهندسی و اجرایی به امور مدیریتی و سازمانی تغییر شغل دهند.

 

پیشرفت در موقعیت های شغلی مدیریتی چطور حاصل می شود؟

در گام اول مشخص کنید که هدف شما از گرفتن این مدرک و کسب مهارت های آن چیست. اینکه قصد دارید به چه جایگاه شغلی و در آمدی برسید و با کسب کدام مهارت ها این هدف محقق می شود. برای اینکه بدانید  دوره MBA چیست و به کمک مدیریت حرفه ای به کجا می رسید از مشاوران و متخصصان آنلاینی که در دسترستان هستند مشاوره بگیرید.

برای اینکه بدانید دوره MBA چیست و چه کمکی به شما می کند مسیرهای شغلی مختلف را بررسی کنید و مهارت هایی که لازم است برای هر جایگاه شغلی داشته باشید را شناسایی کنید و با علایق و توانمندی های خود بسنجید.  با افرادی که این دوره ها را گذرانده اند یا دانش پذیر هستند در تماس باشید و در مورد تجربه ها و موقعیت های شغلی که می توان به دست آورد، تحقیق کنید.

وقتی اهداف شغلی و جایگاه شغلی شما مشخص باشد براحتی می توانید درمورد دروسی از ام بی ای که علاقمند و نیازمند به گذراندن آنها هستید تصمیم بگیرید و بهتر می دانید که به چه مهارت ها و تخصص هایی بیشتر نیاز دارید.

در واقع این دوره و دانش بر زمان و هزینه، سرمایه گذاری کلانی دارد. پس هر وقت که تصمیم بگیرید می توانید بهره بیشتری از وقت و انرژی خود ببرید.

می توانید چشم انداز مشخصی را برای زندگی خود تعیین کنید و در مسیر دستیابی به اهداف خود حرکت کنید.

به کمک دانش حرفه ای کسب وکار می توانید پس از فارغ التحصیلی با مهارت های که کسب کرده اید دستمزد بیشتری دریافت کنید، شغلی مدیریتی داشته باشید، شبکه سازی حرفه ای قدرتمند داشته باشید و حتی کسب و کار خود را براحتی مدیریت کنید.

 

چرا دوره های مدیریت ارشد کسب و کار برای شما مفید خواهد بود؟

کسب مهارت های مدیریتی پیشرفته و انعطاف پذیری بیشتر

عده زیادی از کسانی که جذب دوره های مدیریت حرفه ای می شوند افراد جوانی هستد که به تازگی وارد دنیای کسب و کار شده اند و حداقل دو سال سابقه کار دارند. در بین آنها افراد با تجربه و سن سال بالا هم وجود دارند که بخوبی می دانند دوره MBA چیست.

دوره  های آموزشی به افراد کمک می کنند تا مهارهای ضروری برای کسب موفقیت را بیاموزند. با وجود اینکه برنامه ریزی درسی برای هر دوره متفاوت است اما معمولا همه دوره ها دروسی را در خود دارند که در آنها:

 • مهارت های مدیریت و رهبری بهبود می یابد،

 • محصولات یا خدمات با توسعه و تبلیغ و فروش بیشتری ارائه می شوند،

 • شبکه سازی و ارتباطات و شرکا بیشتر می شوند،

 • بحران یا شرایط سخت مثل بحران های مالی و اجتماعی بهتر مدیریت می شوند،

 • امورمالی شرکت در هر موقعیتی تحت کنترل باقی می ماند،

 • وجهه مثبت شرکت بهتر می شود،

 • گردآوری، تحلیل و ساخت گزارش ها بر اساس داده‌های شرکت صورت می گیرد،

 • استخدام نیروهای با استعداد و نگه داشتن نیروهای کارآمد،

 • ایجاد سلسله مراتبی که باعث رشد شرکت می شود،

 • رسیدگی به موقع به مشکلات شرکتی حاصل می شود.

با یادگیری مطالب جدید هر فردی از منطقه امن خود خارج می شود. چون افراد با ابزار جدید و راهکارهای بین المللی آشنا می شوند و برای کسب و کار و تیم ها و همکاری های خود به چالش کشیده‌می‌شوند.

به کمک یادگیری ام بی ای تغییرات زیادی در محیط کسب و کار به وجود می آید که متعاقبا در تولیدات و محصولات و خدمات و بازار و روند کسب و کار هم تغییراتی ایجاد می شود.

اگر برای تغییر سیستم کاری شرکت برنامه ای داشته باشید و محیط کار با برنامه شما قابل هماهنگی نباشد به کمک مهارت های مدیریت ارشد کسب و کار می توان با سرعت بیشتری راهکارهای مناسب را به کار گرفت. همچنین می توان فرصت های جدید شغلی را در موقعیت های سخت کاری شناسایی و از آنها استفاده کرد.

 

 هماهنگی بیشتر اهداف به کمک تخصص های MBA

دوره های آموزشی مدیریت ارشد کسب و کار دارای چنان محبوبیتی است که دانشگاه ها و موسسات و بیزینس اسکول های زیادی دوره های مختلفی را در گرایش های مختلف آن برگزار می کنند. درنظر داشته باشید که گرایش هایی هم هستند که مهارت های دو یاچند گانه ای را  در افراد تقویت می کند.

 

دسترسی به شبکه تجاری گسترده

دانشجویانی که می دانند دوره های MBA چیست، فرصت شبکه سازی بسیار خوبی دارند. در رابطه با دیگر دانشجویان و اساتید و کادر اداری می توان از این فرصت استفاده بهتری کرد. اینکار توانمندی های مدیریتی شما را بالا می برد.

ارتباطات بیشتر چشم انداز جدیدی نسبت به دنیای کسب و کار به شما می دهد. با درک بهتر، تغییرات در محیط کسب و کار و کشف راه های جدید با مهارت های تطبیق پذیری بیشتری همراه خواهد بود. به این ترتیب می توانید مشکلات تجاری بزرگ را براحتی آنالیز وحل کنید و همچنین به رویدادهای جهانی دسترسی داشته باشید.

 

دستمزد بالای مدیریت حرفه ای کسب و کار در بازار کار

با داشتن مدرک ام بی ای امنیت و دستمزد شغلی هم بالا می رود که متعاقبا برای هر فردی از اهمیت زیادی برخوردار است. متوسط درآمد فارغ التحصیلان دوره های مختلف مدیریتی که می دانند دوره MBA چیست از دارندگان مدرک فوق لیسانیس بیشتر است.

برخی مشاغل محبوب در مدیریت شامل مدیراجرایی، آنالیزور، آنالیزور تحقیقات بازار، مدیرعامل و مدیر منابع انسانی است. بالاترین دستمزدهای دارندگان مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار به مشاوره، امور مالی، فناوری، خدمات درمانی، خدمات بسته‌بندی تعلق دارد.

 

راهنمای راه اندازی کسب و کار از گام اول

بسیاری از افراد یادگیری MBA را برای راه اندازی کسب و کار شخصی خود انتخاب می کنند. ایده هایی دارند و به دنبال عملی کردن آنها هستند. این تخصص به افراد کمک می کند تا با موانع مسیر کارآفرینی خود بدرستی مواجه شوند. از آنها اجتناب کنند و کسب و کار جدید آنها رشد کند و ماندگار باشد.

در دوره ها می توانید همکارانی که علاقمندی های مشترک با شما دارند پیدا کنید. ایده های خود رامطرح کنید و نقاط فکری مشترک یکدیگر را بیابید. اگر یک شریک قابل اعتماد و مطمئن داشته باشید می توانید استارت آپ بهتری داشته باشید.

این دوره برای شما با یادگیری ارتباط موثر همراه است که کلید موفقیت هر کسب و کار و سازمان محسوب می شود.

چه قصد مذاکره برای عقد قرارداد با تامین کننده را داشته باشید یا با یک سرمایه گذار صحبت کنید، وقتی بتوانید ایده های خود را به خوبی مطرح کنید و تفاوت مسیر موفق و نا موفق را تشخیص و تبیین کنید می توانید توجه مخاطبان خود را بیشتر جلب کنید.

فکر نکنید شما تنها کارآفرین یک عرصه هستید. بسیاری از فارغ التحصیلانی که می دانند دوره MBA چیست در پی راه اندازی کسب و کار خود هستد. آمار نشان می دهند که 85 درصد از از فارغ التحصیلان به فکر راه اندازه کسب و کار خود هستند. 36 درصد کسب و کار مشاروه ای راه اندازی می کنند و 26 درصد وارد تولید یا خدمات می شوند.

 

MBA برای تغییر شغل و استفاده بهینه از فرصت های فعلی

بسیاری از افرادی که در دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار شرکت می کنند در پی تغییر شغل یا ارتقای شغلی و کار در سمت های مدیریتی هستند. البته نمی توان هر دو این تغییرات را همزمان انجام داد. تقریبا یک سوم افرادی که وارد عرصه مدیریت تخصصی می شوند برای تغییر موقعیت و زمینه شغلی این دوره ها را انتخاب می کنند. با انتخاب دقیق صنعت و موقعیت شغلی که در نظر دارید می توانید مهارت هایی که به آنها نیاز دارید را کاملا مشخص کنید و در گرایش مربوط به آن شرکت کنید.

 

تنوع نوع دوره و انتخاب

در دوره های آنلاین لازم نیست که وقت اداری خاصی را به آموزش و یادگیری تخصیص دهید. همچنان که مشغول به کار هستید می توانید دوره ها را هم بگذرانید. برنامه های آنلاین بسیار انعطاف پذیر هستند و هر زمان که بخواهید می توانید به محتوای درسی دسترسی داشته باشید.

از دیگر مزایای دوره های آنلاین اینست که لازم نیست در مکان جغرافیایی و فیزیکی خاصی حضور داشته باشید.

سوالی که برای همه علاقمندان به وجود می آید این است که آیا این دوره سخت است یا می توان به راحتی از آن فارغ التحصیل شد؟ علاقمندان باید بدانند که اینکار چندان هم سخت نیست. نکته مهم این است که وقتی بدانید دوره MBA چیست؟ یاد می گیرید که دیدگاه متفاوتی به هر مطلب چالشی داشته باشید. و به این ترتیب نیمی از موفقیت شما تضمین می شود.

در واقع ام بی ای به همان سختی است که شما به آن نگاه می کنید و همان قدر که برایش سرمایه گذاری می کنید هم سودمند است. در دنیای کسب و کار کمتر ممکن است که موقعیت یک کسب و کار بدون هیچ تغییری باقی بماند. معمولا این محیط بسیار پویا و رقابتی است.

لازم نیست حتما در دهه سوم زندگی باشید تا بتوانید در دوره ها شرکت کنید. نکته جالب اینجاست که معمولا افرادی که سابقه تحصیل آکادمیک دارند و چندین سال سابقه کار مدیریتی هم دارند بیشتر برای گذراندن این دوره ها احساس نیاز می کنند تا افرادی که در حال تحصیل هستند.

 

جمع بندی

برای اینکه بدانید دوره MBA چیست؟ در مرحله اول باید گفت دوره های آموزشی متنوع و مختلفی برای کسب مهارت های بیشتری در مدیریت وجود دارند. همچنین تنوع گرایش و دروس زیادی هم در این دوره وجود دارد که بر اساس نیاز هر کسب و کار و فرد می توان آنها را انتخاب کرد. آشنایی با اصول و روش های لازم و ضروری به ارتقای شغلی و موقعیتی افراد و کسب و کارها کمک شایانی خواهد کرد. مهارت بیشتر یعنی دیدگاه بهتر، استراتژی موفق تر، استفاده بهتر و بیشتر از منابع و درآمد بیشتر.

نظر شما برای ما مهم است

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000