ثروت‌آفرینی ، مدیریت ثروت و سرمایه‌گذاری

ثروت‌ آفرینی از راههای گوناگونی می‌تواند محقق شود،اما ثروت‌ آفرینی مدرن دیگر تنها محدود به سپردن پول ها به بانک و دریافت سود ماهانه نیست.

ثروت آفرینی برای تمام افراد واژه ای جذاب است، اما واقعیت بخشیدن به آن چندان ساده نیست. در وهله اول باید بدانیم ثروت آفرینی با ثروتمند شدن تفاوت دارد و به معنای خلق یک جریان ثروت دائمی و پایدار است که بتواند تا مدت های طولانی شخص را از نظر مالی تامین کند. اما دستیابی به این موضوع به ویژه در جامعه ما دشوار به نظر می رسد. چرا؟

ثروت آفرینی حتی اگر دشوار هم باشد، غیر ممکن نیست. بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و آشنایی با روش های خلق ثروت آن را غیر ممکن می دانند و همین موضوع دلیلی بر ناامیدی و توجیه تنبلی آنان می شود. در این مقاله ما سعی داریم به شما نشان دهیم که موضوع ثروت آفرینی یک رویا نیست و روش های متعددی برای تحقق آن وجود دارد.

برخی از شیوه های ثروت آفرینی نسبت به دیگر شیوه ها ساده تر، و برخی پایدارتر هستند. در کلاس درس مدرسه و دانشگاه آموزش چندانی در این زمینه به افراد داده نمی شود. در فضای مجازی نیز افراد سودجوی بسیاری هستند که با دریافت هزینه، روش هایی غیر عملی، بی فایده یا موقتی را به مخاطبان خود معرفی می کنند. اما هنوز روش هایی برای آموزش راه درست خلق ثروت وجود دارد که آنها را نه در دانشگاه یا فضای مجازی، بلکه در مدرسه بازرگانی یا مدرسه کسب و کار خواهید آموخت.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به توضیح کامل مبحث ثروت آفرینی و روش های آن بپردازیم و شما را با نحوه دستیابی و انجام هر کدام از آنها آشنا سازیم.

 

چطور ثروت به دست بیاوریم
ثروت آفرینی مدرن بر اصول حرفه ای خلق ثروت و سرمایه تاکید دارد

ثروت آفرینی به چه معناست؟ استراتژی ها و روش های خلق ثروت و کسب جریان درآمدی ثابت و پرسود کدام است؟ وارن بافت، تاجر و سرمایه‌گذار معروف آمریکایی، جمله معروفی دارد که می‌گوید: «اگر نتوانید راهی پیدا کنید که حتی در خواب هم پول دربیاورید، تا زمانی که بمیرید مجبور خواهید بود کار کنید». این جمله به طور مستقیم به ثروت‌ آفرینی اشاره دارد، زیرا چنان‌که در ادامه گفته می‌شود، راه ثروت‌ آفرینی این است که به واسطه درآمد و پس‌انداز اصلی خود سرمایه‌گذاری‌های سودده و درآمدهای غیر مستقیم داشته باشید که بدون درگیر شدن خودتان با کارهای جانبی بتوانید تولید ثروت کنید.

پیش از هر چیز باید بگوییم هیچ راه ساده‌ای برای ثروت‌ آفرینی و تولید ثروت وجود ندارد؛ پس فکر برنده شدن در قرعه‌کشی یا به دست آوردن یک‌ شبه‌ ثروت باد آورده را از سرتان بیرون کنید. برای ایجاد عادت های مالی و پولی خوب در خود و زندگی‌تان، لازم است وقت بگذارید؛ تلاش کنید و یاد بگیرید. تلاش و یادگیری مداوم، گرانبهاترین مهارت شما در تولید و خلق ثروت است.

ثروت‌ آفرینی از راه‌های گوناگونی می‌تواند محقق شود، اما تمام آن راه‌ها به یادگیری مهارت‌های ویژه‌ای نیاز دارند. ثروت‌ آفرینی مدرن دیگر تنها محدود به سپردن پول‌ها به بانک و دریافت سود ماهانه نیست. اگر بخواهید میزان قابل توجهی ثروت تولید کنید، به شناخت سرمایه، برنامه‌ریزی، تعیین هدف و مدیریت هزینه‌ها نیاز دارید. اینجاست که نقش دوره‌های آموزشی نیز پررنگ می‌شود و دوره‌های مالی، ثروت‌ آفرینی و MBA ارزش خودشان را نشان می‌دهند.

یادگیری مهارت های ثروت آفرینی به افراد کمک می کند تا بدون نیاز به تلاش بسیار، یک جریان درآمدی ثابت برقرار کنید. به ویژه برای زمان هایی که احتمالا قادر به کار کردن نیستید و صرف پس انداز ساده، با توجه به شرایط اقتصادی و رکود و تورم، نمی تواند پاسخگوی بخش مهم هزینه های جاری زندگی شما باشد. هر کسی باید ثروت آفرینی را به اقتضای شرایط خود بیاموزد. ثروت آفرینی و خلق ثروت چیزی دور از واقع نیست، و هر کسی در هر شرایط اقتصادی هر قدر نامساعد، می تواند اصول آن را در زندگی به کار گیرد. 

در این مقاله نکاتی را گردآوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند با اصول ثروت‌ آفرینی و بایدها و نبایدهای آن آشنا شوید. همچنین بهترین روش های خلق ثروت دائمی و پایدار را یاد بگیرید تا بدانید برای آموختن مهارت های مورد نیاز برای ثروت آفرینی، از چه روش هایی باید اقدام کنید. اگر به دنبال ایجاد ثروت هستید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید یا چطور این کار را انجام دهید، در ادامه با ما همراه باشید. 

 

ثروت و ثروت آفرینی به چه معناست؟

ثروت، ارزش تمام دارایی‌های ارزشمند متعلق به یک فرد، جامعه، شرکت یا کشور است. در تعریف دیگری، ثروت به معنی انباشت منابع کمیاب است. افراد، سازمان‌ها و ملت‌ها زمانی ثروتمند می‌شوند که بتوانند منابع یا کالاهای باارزش زیادی جمع‌آوری کنند. تفاوت ثروت با درآمد در این است که ثروت نوعی سرمایه است، اما درآمد پولی است که در جریان قرار می‌گیرد و میزان آن می‌تواند به صورت مطلق یا نسبی کم یا زیاد باشد.

بنابراین هر چیزی که در کنترل و مالکیت شما بوده و ارزش مادی داشته باشد می‌تواند ثروت تلقی شود. سرمایه همان ثروت، یا بخشی از ثروت است که به دو دسته ملموس و غیر ملموس تقسیم می‌شود. چیزهایی مانند خانه، اتومبیل، تجهیزات و ماشین‌آلات، کارخانه، لوازم خانگی و امثال این‌ها سرمایه‌ی ملموس هستند و علایم تجاری (برند)، سرقفلی، حق چاپ، ثبت اختراع و چیزهای مشابه، سرمایه‌ی ناملموس را تشکیل می‌دهند. بنابراین مدیریت سرمایه و ثروت‌ آفرینی در عمل با هم ارتباط تنگاتنگی دارند.

برخی از افراد سرشناس در حوزه مالی سرمایه‌ را به گونه‌ای دیگر تعریف می‌کنند. برای نمونه، رابرت کیوساکی نویسنده‌ی کتاب معروف «پدر پولدار، پدر بی‌پول» معتقد است هر چیزی که سود بدهد سرمایه است و چیزهای دیگر بدهی محسوب می‌شوند. مثلاً خانه‌ای که شخص در آن زندگی می‌کند سرمایه محسوب نمی‌شود؛ چون نیاز به هزینه برای نگهداری و تعمیر دارد یا ممکن است برای خریدش وامی گرفته شده باشد که اقساط آن هنوز پرداخت نشده است. اما زمانی که شخص این خانه را با سود بفروشد، می‌تواند در حکم سرمایه باشد. اجاره دادن یک خانه و دریافت اجاره نیز موجب می‌شود که آن خانه یک سرمایه باشد و برای صاحب آن تولید ثروت نماید.

در تعاریف مربوط به حسابداری نیز به مجموع سرمایه‌ها و بدهی‌ها، واژه دارایی را اطلاق می‌کنند، بنابراین دارایی همیشه الزاماً با ثروت نیست. قبض‌های پرداختی، بدهی‌ها، اقساط وام و امثال این‌ها را نمی‌توان ثروت دانست، هرچند در بیشتر اوقات برای ثروت‌ آفرینی از آنها به عنوان ابزاری برای ورود جریان نقدینگی و سرمایه‌های موقت استفاده می‌شود.

 


بیشتر بخوانید : کارآفرینی چیست و MBA چه کاربردی در کارآفرینی دارد؟


 

چرا تولید ثروت مهم است؟

هیچ‌کس واقعاً نمی داند آینده‌اش به چه شکل قرار است باشد. از این رو بهتر است از همین حالا برای آینده برنامه‌ریزی کنید. هر یک از ما به جایی خواهیم رسید که دیگر قادر به کار کردن و کسب درآمد نیستیم، و دست کم در دوره‌ای از زندگی خود به این فکر می‌ افتیم که پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنیم که بهترین نتیجه را به دست بیاوریم. برنامه‌ریزی برای امرار معاش امن و مطمئن در آینده همان چیزی است که ثروت‌ آفرینی برای فرد به ارمغان می‌ آورد. شروع زودهنگام سرمایه‌گذاری به ایجاد ثروت در بلندمدت کمک می‌کند. سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت همیشه باعث ایجاد ثروت نمی‌شود. 

 

ثروت‌ آفرینی به چند دلیل ضروری است:

 • به شما امکان می‌دهد تا به اهداف آینده خود برسید. همه ما اهداف و رویاهایی در مورد آینده داریم. اولویت‌بندی و دستیابی به یک هدف در یک زمان، رضایت فردی را به همراه خواهد داشت.
 • حتی زمانی که دیگر شاغل نیستید، جریان درآمد ثابتی را برای شما فراهم می‌کند. این می‌تواند یک راه مطمئن برای درآمد دائمی باشد و به شما و خانواده‌تان کمک کند تا با آسایش و اطمینان خیال زندگی کنید.
 • برای دوران بازنشستگی شما اهمیت دارد. بازنشستگی یک مرحله چالش‌برانگیز در زندگی است که در آن هزینه‌های زندگی و احتمالاً هزینه خدمات درمانی و سلامت شما به مقدار قابل توجهی افزایش خواهند داشت. با ایجاد ثروت و راه ثروت‌ آفرینی ، هرگز دچار بحران مالی نمی‌شوید و تا پایان عمرتان استقلال و امنیت مالی خواهید داشت.

 

استراتژی ها و ایده‌های خلق ثروت 

چگونه ثروت تولید کنیم؟ این یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی است که اغلب مردم به دنبال پاسخ آن هستند. ثروت‌ آفرینی و ثروت‌اندوزی آرزوی هر کسی است؛ از افراد خانه‌دار با منابع درآمد محدود گرفته تا افراد ریسک‌پذیری که به دنبال راهکارها و نقشه راه کارآفرینی برای شروع کار جدیدی هستند. در ادامه به چند مورد از ایده‌های خلق ثروت می‌پردازیم که بیشتر از هر چیز دیگری می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند.

 

راه‌اندازی یک کسب و کار :

این روزها به نظر می‌رسد همه به دنبال این هستند که کسب و کار خودشان را آغاز کنند. شروع یک کار جدید اگر با مهارت کافی انجام شود، می‌تواند بهترین گزینه برای ثروت‌ آفرینی باشد. کارآفرینی و کارآفرین شدن یک گزینه‌ی جذاب برای کسانی است که می‌خواهند سودآوری بالایی داشته باشند. سرمایه‌ای که در ابتدای کار در نظر گرفته می‌شود، در شرایط مطلوب می‌تواند به صورت چند برابر به جیب شما برگردد.

با این حال باید بدانید تجارت موضوع حساسی است. بدون داشتن آگاهی و توانایی لازم، ورود به بازار کسب و کار می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد. اما اگر قدرت و مهارت مدیریت داشته باشید، هیچ چیز بیشتر از یک کسب و کار نمی‌تواند برای تولید ثروت به شما کمک کند. یکی از جاهایی که مدیریت کسب و کار و MBA به دردتان می‌خورد، همین جاست.

 

برای ثبت نام دوره MBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران با مدرک قابل ترجمه

سپرده‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها :

سپرده‌ها می‌توانند بدون اینکه نیاز به اقدامات چندانی از طرف مالک داشته باشند، موجب سودآوری و رشد پول شوند. سرمایه‌گذاری در بازارهایی چون طلا، ارز و بورس گاهی می‌تواند راه خوبی برای تولید ثروت و درآمد جانبی باشد. خرید طلا یکی از امن‌ترین و کم‌خطرترین استراتژی‌ها برای افزایش پول و سرمایه است.

 

ملاک و مستغلات :

یکی از بهترین ایده‌های خلق ثروت برای افراد عادی، املاک و مستغلات است. زیرا ملک، مغازه، زمین و مشابه این‌ها، باارزش‌ترین چیزهایی هستند که عموم مردم در تملک خود دارند. سرمایه‌گذاری در بخش املاک می‌تواند راهی برای انباشت ثروت باشد. خیلی از افراد از سرمایه‌گذاری در املاک (خرید و فروش یا اجاره) به عنوان منبع درآمد اصلی خود استفاده می‌کنند.

 

وام :

در نگاه اول، وام یک بدهی به نظر می‌رسد. اما وام می‌تواند به یک سرمایه تبدیل شود؛ اگر در زمان درستی اقدام به دریافت آن نمایید و راه خوبی برای بازپس دادن آن داشته باشید. با استفاده از پول وام می‌توانید کار جدیدی را شروع کنید که مبلغی بیشتر از مبلغ اولیه‌ی وام را به شما برگرداند. افرادی هم که به دیگران وام می‌دهند، با توجه به سودی که در آینده از آن دریافت می‌کنند، از وام به عنوان روشی برای افزایش ثروت خود استفاده می‌نمایند.

 

مراحل ثروت‌ آفرینی

بسیاری از شانس‌های خوب، در شرایط بد متولد می‌شوند. تنها باید گام‌های درست را بشناسید و به برنامه‌ی خود پایبند باشید. خلق ثروت شامل چهار مرحله‌ی اصلی و ضروری است:

 1. اهداف خود را همواره در نظر داشته باشید
 2. بودجه‌تان را مدیریت کنید
 3. منابع درآمد خود را افزایش دهید
 4. شروع به نگهداشت سود کنید

 

مرحله اول ثروت آفرینی : اهداف خود را همواره مد نظر داشته باشید

مشخص کردن اهداف باعث می‌شود همیشه چشمتان به سوی نتیجه و جایزه‌ای باشد که قرار است کسب کنید. در اینجا توجه به پنج نکته ضرورت دارد:

 • هرچه هدفتان مشخص‌تر باشد، احتمال دستیابی به آن بیشتر می‌شود. باید از خودتان بپرسید «اهداف من چیست؟»، «چرا می‌خواهم به آنها برسم؟»، «چه کسانی در رسیدن به اهدافم دخیل هستند؟» برای موفقیت در ثروت‌ آفرینی باید تمام این موارد را مشخص کنید.
 • هدف شما باید قابل اندازه‌گیری باشد، به این صورت که شما یا به آن می‌رسید و یا نمی‌رسید. حد وسطی در این میان وجود ندارد. به جای اینکه هدفتان را «پولدار شدن» تعیین کنید، یک مقدار مشخص از ثروت در نظر داشته باشید که بخواهید به آنها برسید.
 • در مسیر رسیدن به اهدافتان باید با افرادی که به نحوی درگیر آن هستند توافق لازم را داشته باشید. برای مثال، همسر شما ممکن است نقش زیادی در برنامه‌ریزی شما برای ثروت‌ آفرینی و دوران بازنشستگی شما داشته باشد. در این رابطه باید مسئولیت‌پذیر باشید.
 • داشتن رویاهای بزرگ عالی است، اما بهتر است اهدافتان را واقع‌بینانه تعیین کنید. اگر هدف شما غیر واقعی و تخیلی به نظر برسد، دست کشیدن از تلاش برای آن ساده‌تر می‌شود، اما اگر اهداف واقع‌بینانه تعیین شوند، به احتمال زیاد راه‌هایی برای تحقق آنها پیدا خواهید کرد. تغییر اهداف غیر واقعی به اهداف واقعی می‌تواند ساده باشد، برای مثال در عدد مورد نظر یا زمان رسیدن به هدف تغییر ایجاد کنید.
 • برای اهداف خودتان حتماً باید چهارچوب زمانی تعیین کنید. تعیین ددلاین به شما انگیزه می‌دهد تا هوشمندانه‌تر از زمان خودتان استفاده کنید. مدیریت زمان یک امر حیاتی در ثروت‌ آفرینی است.

 

روش ثروت آفرینی
چطور ثروت خلق کنیم و از آن مراقبت نماییم؟ در اینجا با روش این کار آشنا می شوید

مرحله دوم ثروت آفرینی : بودجه‌تان را مدیریت کنید

می‌توانید از قانون 50 – 20 – 30 در مدیریت بودجه خودتان استفاده کنید. 50 درصد از درآمد خود را برای هزینه‌های ثابت مانند اجاره و قبوض کنار بگذارید، 20 درصد را پس‌انداز کنید و 30 درصد را به هزینه‌های دیگر اختصاص دهید و در مورد آن واقعاً سختگیر باشید. چیزهایی که چندان مورد نیازتان نیستند، باید برای خریداری شدن صبر کنند.

اگر از کارت اعتباری استفاده می‌کنید، کارتی که اغلب در دسترستان است از کارتی که مازاد پول یا پس‌انداز خود را در آن می‌ریزید جدا باشد. بهتر است برای خریدهای روزمره پول نقد همراه داشته باشید تا نتوانید بیش از آنچه از ابتدا مد نظرتان است، از کارت خودتان پول برداشت کنید. بدهی‌های خودتان را تقسیم‌بندی کنید و به تدریج آنها را بپردازید. از آنهایی شروع کنید که موعد سررسیدشان نزدیک‌تر است یا واجب‌تر هستند.

 

مرحله سوم ثروت‌ آفرینی : منابع درآمد خود را افزایش دهید

تنوع‌بخشی در منبع درآمد به معنی کمتر شدن ریسک و از دست نرفتن پول قابل توجه در موقعیت‌های ضررآفرین است. اگر چند گزینه برای درآمدزایی در اختیار داشته باشید، نگران از دست دادن یکی از آنها نخواهید بود؛ به ویژه در زمان‌هایی مانند اکنون که ویروس کرونا در جهان همه‌گیر شده و به مشاغل زیادی آسیب رسانده است و یا در تمام زمان‌هایی که شرایط اقتصادی وخیم به نظر می‌رسد.

دو نوع درآمد وجود دارد: درآمدی که برای کسب آن نیاز دارید فعالانه درگیر کاری باشید (و در اصطلاح درآمد فعال نامیده می‌شود) و درآمدی که بدون نیاز به انجام کارهای زیاد یا حتی هیچ کار اضافی به حساب‌های شما واریز می‌شود (و به آن درآمد غیر فعال می‌گویند). بنابراین شغل اصلی شما درآمد اولیه را تامین می‌کند و سرمایه‌گذاری در سهام یا بازارهای دیگر می‌تواند منبع درآمد دوم شما باشد.

افزایش حقوق منجر به افزایش درآمد فعال می‌شود و برای این کار لازم است رتبه خود را به عنوان یک کارمند بالا ببرید. اگر در یک شرکت یا سازمان مشغول به فعالیت هستید، به دنبال ارتقای شغلی باشید. تحقیق کنید تا بدانید چه روش‌هایی برای این کار وجود دارد. دوره‌های مدیریتی یکی از چیزهایی هستند که در این راه می‌توانند کمکتان کنند.

از این جهت رابطه ثروت‌ آفرینی و MBA یا سایر دوره‌های مدیریتی قابل توجه است، زیرا می‌تواند برای پیشرفت شغلی به شما کمک کند. به علاوه گذراندن یک دوره مدیریت حرفه‌ای کسب و کار به شما کمک می‌کند تا مدیریت سرمایه و ثروت‌ افرینی را به شکل تخصصی یاد بگیرید. با مدیر خود صحبت کنید و پیش از شروع به یادگیری، انتظاراتی را که در حال حاضر از شما می‌رود برآورده کنید. به دنبال مزیت‌هایی باشید که به شما برتری می‌بخشند و در آن زمینه تلاش به یادگیری و مهارت‌آموزی کنید.

 

مرحله چهارم ثروت‌ آفرینی : شروع به نگهداشت سود کنید

شما قرار است پول زیادی داشته باشید، به همین خاطر باید از ذره‌ذره آن نهایت استفاده را ببرید. جمله معروفی هست که می‌گوید «یک احمق هم می‌تواند درآمد کسب کند، اما ذخیره پول و استفاده از آن در جهت منفعت خویش، کاری است که تنها یک عاقل از عهده آن برمی‌آید». برای نگهداشت سود و پس‌انداز درآمدها باید اهدافی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت مشخص کنید تا طبق آنها ثروت ذخیره خود را افزایش دهید. در این بخش نیز پایبندی به اهداف و برنامه‌ها اهمیت زیادی دارد.

خلق ثروت ممکن است سخت به نظر برسد، اما اگر اصول آن را بدانید و از آموزش‌های مناسبی بهره‌مند باشید، دست یافتن به روشی برای سوددهی منظم می‌تواند ساده و لذت‌بخش باشد. دروس دوره‌های مدیریت حرفه‌ای مانند دوره MBA در این زمینه کاربرد فراوانی دارند، به ویژه زمانی که قصد دارید از طریق کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به تولید ثروت بپردازید. مدیریت کسب و کار و MBA از راه‌های قابل توجه در ثروت‌ آفرینی مدرن است.

اما پیش از اینکه اقدام به ثروت‌ آفرینی کنید باید نکات مهمی را نیز مد نظر داشته باشید.

 

ثروت آفرینی و مدیریت
ثروت آفرینی و MBA ارتباطی قوی به لحاظ روش های درآمدزایی و مدیریت درآمد دارند

1- از همین امروز شروع کنید.

زمان باارزش‌ترین منبع شماست و وقتی خرج شود، دیگر قابل بازپس گرفتن نیست. این نکته در مورد پول و ثروت نیز صدق می‌کند. بنابراین اولین نکته در ثروت‌ آفرینی این است که وقت خودتان را تلف نکنید و زودتر شروع به کار کنید. شما همیشه باید یک ذهن ثروت‌آفرین داشته باشید؛ یعنی به جای هدر دادن لحظه‌ها، به فکر آینده‌ی خودتان باشید. ممکن است در این راه نیاز به ازخودگذشتگی‌ها و فداکاری‌هایی نیز باشد، اما ثروتمند شدن آسان نیست. اگر واقعا می‌خواهید برای خود و خانواده‌تان خلق ثروت کنید، به معنای واقعی کلمه هیچ لحظه‌ای را نباید از دست بدهید و مهم‌ترین لحظه، اکنون است.

 

2- شغل خودتان را دوست داشته باشید.

در هر شغلی که هستید، سعی کنید روز به روز پیشرفت کنید. شغل شما ممکن است لزوماً پردرآمد نباشد، اما باید مورد علاقه‌ی شما باشد و از آن لذت ببرید. همیشه روزهای بد شغلی و اتفاقات ناخوشایند وجود دارند، اما اگر به طور کلی از شغلتان راضی باشید و در آن خوب عمل کنید، احتمالاً خواهید توانست برای مدت طولانی به آن مشغول باشید و درآمد بیشتری از طریق آن کسب کنید.

رضایت شغلی و کسب درآمد با یکدیگر رابطه‌ی مستقیمی دارند؛ یعنی هرچه بیشتر از شغل خودتان راضی باشید، بیشتر در آن موقعیت خواهید ماند و هرچه بیشتر بمانید، درآمد بیشتری به دست می‌آورید و با داشتن درآمد بیشتر، رضایت شغلی‌تان نیز افزایش می‌یابد. اگر همیشه سعی داشته باشید در شغل خودتان به بهترین تبدیل شوید، پس از مدتی ارتقا پیدا می‌کنید یا موقعیت‌های بهتری برایتان فراهم می‌شود و این یعنی درآمدتان نیز افزایش خواهد داشت.

به دنبال مزایای جانبی مشاغل نیز باشید؛ مانند پاداش، بیمه، خدمات مربوط به سفر، عضویت در باشگاه‌ها، تخفیف‌ها و… . این مزایا هم می‌توانند در ثروت‌ آفرینی به شما کمک کنند. برای مثال، اگر بیمه درمانی مناسبی داشته باشید، در هزینه‌های درمان و مراقبت از خودتان صرفه‌جویی می‌کنید و سلامتی‌تان نیز حفظ می‌شود.

 

3- یک برنامه‌ریزی مالیِ انعطاف‌پذیر داشته و به آن پایبند باشید.

فرض کنید در حال رانندگی هستید و قصد سفر از یک نقطه از کشور به نقطه‌ی دیگری را دارید. اگر هدفتان این باشد که تنها از جاده‌های فرعی (و نه از بزرگ‌راه‌ها) عبور کنید، آیا بدون داشتن نقشه‌ی کاغذی یا ماهواره‌ای قادر به این کار خواهید بود؟ خیر. وضعیت مالی زندگی نیز به همین شکل است. اگر برای بودجه، سرمایه و مخارج خود درآمد داشته باشید، کمتر دچار مشکل و ضرر خواهید شد. البته این اشکالی ندارد که در ابتدا به طور کامل به برنامه‌ریزی خود پایبند نباشید؛ تنها باید به برنامه‌ریزی و رعایت برنامه‌ها ادامه دهید و تمرین کنید تا به تدریج به موفقیت کامل دست بیابید.

برای ثبت نام دوره DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره DBA با مدرک وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

4- تا حد امکان از قرض کردن پول اجتناب کنید.

زمانی که در تلاش برای ثروت‌ آفرینی هستید، پیشنهاد ما به شما این است که تا حد امکان کمتر پول قرض کنید و کمتر وام بگیرید. البته در بالا گفته شد که وام اگر در زمان و شرایط درستی دریافت شود، خود می‌تواند سرمایه‌ای برای تولید ثروت باشد؛ اما باید حواستان باشد که از آن چطور استفاده می‌کنید و برنامه‌ریزی مطمئن و مشخصی برای تسویه‌ی آن داشته باشید. سعی کنید بدهی‌ها و وام‌های خود را تسویه کنید و میزان بدهی‌تان هرگز از حد مشخصی فراتر نرود.

 

5- سرمایه‌گذار باشید؛ نه صرفاً پس‌اندازکننده!

پس‌انداز کردن یک کار بسیار خوب است. با داشتن پس‌انداز خیالتان بابت اینکه پول کم نخواهید داشت و نیاز به قرض کردن هنگام پیشبرد کارهایتان ندارید. اما سرمایه‌گذار بودن حتی از آن هم بهتر است. دلیل آن، این است که با سرمایه‌گذاری به جای پس‌انداز، شما بازدهی بیشتری از پول خودتان که عملاً جایی ذخیره شده و کاربردی ندارد، خواهید داشت و در درازمدت، این موضوع می‌تواند در افزایش ثروت شما تاثیر چشمگیری داشته باشد. البته سپردن پول‌هایتان به بانک برای پس‌انداز گزینه‌ی خوبی است، اما با توجه به نرخ سوددهی محدود بانک‌ها، سرمایه‌گذاری در بازار سهام و بورس و ارزهای دیجیتال می‌تواند گزینه‌ی بسیار بهتری در بلندمدت باشد.

 

6- هرگز یادگیری را متوقف نکنید!

تحصیل دوره‌هایی که بتواند به شما در کسب درآمد و خلق ثروت کمک کند، آخرین و مهم‌ترین نکته است. باورتان نخواهد شد که چقدر یادگیری می‌تواند به شما قدرت دهد تا شیوه‌های ثروت‌ آفرینی را یاد بگیرید. هرچه بیشتر در مورد مسائل مالی و سرمایه‌گذاری بیاموزید، می‌توانید رویکردهای عملی بهتری در ارتباط با آن داشته باشید. هیچ‌کس بیشتر از خود شما، به ثروت و آینده‌تان اهمیت نمی‌دهد؛ پس خودتان باید یاد بگیرید چطور از پول‌هایتان به نحو احسن استفاده کنید. برای آموزش از منابع معتبر، کتاب‌های مفید، ویدیوها، پادکست‌ها و دوره‌های آموزشی مناسب بهره‌گیری کنید و یادتان نرود؛ به اعتبار آموزشگاهی که به آن مراجعه می‌کنید و سوابق آموزشی اساتیدتان دقت کافی داشته باشید.

 

تولید ثروت
روش های تولید ثروت متعدد است، اما باید دید کدامیک برای شما مناسب تر است

تفاوت میان مدیریت ثروت و ثروت‌ آفرینی

اصطلاح مدیریت ثروت به این شکل تعریف می‌شود: نوعی خدمات مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری که از سایر خدمات مالی برای رفع تقاضای مشتریان استفاده می‌کند. بنابراین مدیریت ثروت یک فرایند مشاوره‌ای است که در آن، مشاور اطلاعاتی در مورد خواسته‌های مشتری جمع‌آوری می‌کند و با استفاده ازمحصولات و خدمات مالی مناسب، یک استراتژی ویژه را برای همان مشتری تدوین می‌نماید.

در این تعریف هیچ نکته یا راهنمایی برای کسب درآمد توسط خود مشتری وجود ندارد. در واقع، مدیریت ثروت زمانی می‌تواند کمکتان کند که شما از قبل ثروتی برای مدیریت کردن داشته باشید. اینجاست که باید گفت «ثروتمندتر شدن» با «ثروتمند شدن» متفاوت است.

البته مشاوره در مسائل مالی اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان می‌دهند آن دسته از افراد که پیرو راهنمایی‌های مدیران و مشاوران خوب مالی هستند، نسبت به کسانی که از مشاوره‌ی حرفه‌ای استفاده نمی‌کنند وضعیت مالی بهتری دارند. اما مدیریت ثروت بیشتر به کسانی که دارای سرمایه‌ی مازاد هستند کمک می‌کند تا آن را حفظ کنند، افزایش دهند، در چند زمینه از آن بهره ببرند و از شکلی به شکل دیگر درآورند.

مدیریت ثروت، ثروت را ایجاد نمی‌کند؛ حداقل نه در آغاز کار. مسئولیت خلق ثروت بر عهده‌ی خود شماست. وقتی ثروت را ایجاد کردید، آن وقت است که باید به دنبال دریافت مشاوره‌ی خوب برای مدیریت آن باشید.

 

ثروت‌ آفرینی و MBA

مدیریت کسب و کار نیاز به مهارت در زمینه‌ی امور مالی و سرمایه‌گذاری دارد. اگر بخواهید کارآفرین شوید، در درجه‌ی اول باید به دنبال تهیه‌ی نقشه راه کارآفرینی باشید و یکی از اساسی‌ترین ارکان این نقشه، مدیریت سرمایه است. پیش از هر چیز، ممکن است سوالاتی از این دست داشته باشید: پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنیم تا سودآوری بالایی داشته باشیم؟ چه کسب و کارهایی برای وضعیت فعلی ما مناسب‌تر است؟ آیا ارتباط سرمایه‌گذاری و MBA ارتباط قابل توجهی است و در این صورت، مزایای شرکت در دوره MBA برای کارآفرینان چیست؟

 


بیشتر بخوانید : رشته MBA چیست ؟


 

ممکن است تشخیص اینکه برنامه‌ریزی را باید از کدام نقطه شروع کنید یا اینکه چطور برای آینده‌ی خودتان اهداف مالی تعیین کنید، سخت باشد. در این میان، گرایش مالی MBA یکی از گرایش‌های MBA است که می‌تواند دانش لازم را برای این کار به شما بدهد. تعیین استراتژی مالی یکی از توانایی‌هایی است که در این دوره‌ی آموزشی به دست می‌آید.

 

مدیریت کسب و کار چگونه به ثروت‌ آفرینی کمک می‌کند؟

مدیریت سرمایه و ثروت‌ آفرینی وابسته به توانایی خود افراد است. اگر امور مالی به خوبی مدیریت شوند، مبلغی از درآمد در قالب پس‌انداز ذخیره می‌شود و قابل سرمایه‌گذاری در راه‌هایی خواهد بود که خود سود بیشتری را به وجود می‌آورند. تمام این‌ها، یعنی روش‌های مدیریت پول و بودجه، کاهش هزینه‌ها و شناخت بهترین نقاط برای سرمایه‌گذاری به آموزش و یادگیری نیاز دارد.

اگر نتایج حاصل از سرمایه‌گذاری مثبت باشد، افراد به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مجدد علاقه بیشتری نشان می‌دهند. فارغ‌التحصیلان MBA با داشتن موقعیت‌های شغلی بهتر و درآمد بالاتر، بیشتر مایل به پس‌انداز خواهند بود. آنها به کمک این دوره‌ها می‌توانند جایگاه بهتری داشته باشند و درآمد خودشان را افزایش دهند، و درآمد بیشتر به معنی امکان پس‌انداز مبلغ زیادتری از پول است.

 

راه پولدار شدن
راه تولید ثروت از درون شما آغاز می شود. با راه های پولدار شدن آشنا شوید

بنابراین دانشی که افراد در دوره MBA به دست آورده‌اند تشویقشان می‌کند تا پس‌انداز خود را به درستی مدیریت و در جاهای مناسبی سرمایه‌گذاری کنند. مزایای شرکت در دوره MBA برای کارآفرینان نیز بی‌شمار است؛ زیرا خلاقیت آنها را تحریک می‌کند و به آنها یاد می‌دهد چه کسب و کاری را انتخاب کنند که در بازارهای فعلی مورد نظرشان سود خوبی داشته باشد.

 

نتیجه‌گیری

رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله و پایبندی به آنها قطعاً در مسیر خلق ثروت به شما کمک خواهد کرد. تولید و انباشت ثروت در دنیای امروزی کار چندان دشواری نیست؛ تنها به مهارت برنامه‌ریزی، مدیریت بودجه و سرمایه و خلاقیت نیاز دارد. اقدامات ابتکاری زیادی هست که می‌تواند به ثروت‌ آفرینی کمک کند؛ مانند راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، ارتقای شغلی و سرمایه‌گذاری در بازارهای املاک، سهام، طلا و ارزهای دیجیتال.

در نظر گرفتن اهداف، حذف و کاهش بدهی‌ها و افزایش روش‌های درآمدی به شما کمک می‌کند در بلندمدت مسیرهای مطمئنی برای تولید ثروت داشته باشید. توجه کنید که اقدامات کوچک مانند خریدهای روزمره و سرمایه‌گذاری‌های جزیی نیز در رسیدن به اهدافتان تاثیر می‌گذارند، پس همیشه ذهنتان باید بر روی تولید ثروت تمرکز داشته باشد. اگر می‌توانید، هزینه‌های ریزتر را حذف کنید و به جای پول خرج کردن اضافی، بعضی از کارها را خودتان انجام دهید.

کلید خلق ثروت در دستان خود شماست. اگر می‌خواهید در مورد دوره‌های ثروت‌ آفرینی و روش‌های خلق ثروت به کمک آموزش مهارت‌ها و مدیریت اطلاعات بیشتری کسب کنید، با موسسه آموزش عالی علوم و فنون تهران تماس بگیرید.

 

برای ثبت نام دوره Post DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره Post DBA با ارائه مدرک از وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

 

سوالات متداول شما کاربران عزیز :

 
سوال: آیا ثروت‌آفرینی نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد؟

جواب این سوال به طور قطع «خیر» است. همانطور که در مقاله هم گفته شد، نکته مهم ثروت‌آفرینی این است که از همین امروز شروع کنید. اگر سرمایه کمی دارید، برای همان برنامه بریزید. می‌توانید بعد از تعیین اهدافتان به سراغ وام و قرض گرفتن از دیگران بروید، اما توجه کنید که بدهی‌ها هم متعلق به شما هستند و باید در اولین فرصت به فکر تسویه آنها باشید تا تبدیل به غول بزرگی نشوند که مانع پیشرفت شماست.

 
سوال: من آدم ریسک‌پذیری نیستم. بهترین راه خلق ثروت برای من کدام است؟‌

پس‌انداز کنید. حتی اگر به سرمایه‌گذاری در بازار سهام، راه‌اندازی کسب و کار و… فکر نمی‌کنید، هنوز گزینه‌هایی مانند سپرده‌گذاری در بانک یا استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سود ثابت وجود دارد. تنها کاری که اکیداً باید از آن اجتناب کنید، خرج کردن بی‌رویه و نداشتن برنامه برای پس‌انداز و ذخیره کردن بخشی از پول‌هایتان است.

 
سوال: شرایط محیطی و روابط خوب چقدر در تولید ثروت و ثروت آفرینی نقش دارد؟

در هر شرایطی که‌ باشید، می‌توانید روش‌های خوبی برای تولید ثروت پیدا کنید. با این حال، تاثیری که آشنا شدن با افراد مهم و قرار گرفتن در موقعیت‌های مساعد می‌تواند در ایجاد ثروت داشته باشد غیر قابل انکار است. بهتر است از همان ابتدا به فکر گسترش ارتباطات مفید باشید، از راهنمایی دیگران بهره ببرید و به دنبال راهی بگردید که بتواند موقعیت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و اقدامات دیگر مد نظرتان را به شما نشان دهد.

 
سوال: کدام دوره‌های مدیریت کسب و کار در ثروت‌آفرینی کاربرد دارند؟

راه‌های گوناگونی برای ثروت‌آفرینی وجود دارد و به همان میزان، مهارت‌های متعددی هست که برای تولید ثروت به کارتان خواهد آمد. اساسی‌ترین موضوع برای خلق ثروت، داشتن مهارت‌های مدیریتی قوی است؛ به همین جهت نقش دوره‌های مدیریتی پررنگ‌تر از سایر دوره‌هاست. از جمله این دوره‌ها می‌توان به دوره‌های مدیریت حرفه‌ای کسب و کار یعنی دوره MBA و دوره DBA و گرایش‌های آن در مدیریت بازاریابی، مدیریت کارآفرینی، مدیریت مالی و سرمایه اشاره کرد. علاوه بر آن، سپری کردن آموزش‌های کوتاه‌مدت مانند برنامه‌ریزی استراتژیک، طراحی مدل کسب و کار، مدیریت زمان، برندسازی، بورس و سهام و سایر دوره‌های متنوع برای ثروت‌آفرینی کمکتان خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.