MBA و کارشناسی ارشد مالی | تفاوت این دو چیست؟

MBA و کارشناسی ارشد مالی | تفاوت این دو چیست؟


اگر به فکر شروع شغلی در امور مالی، تجارت یا مدیریت هستید، احتمالاً به فکر گرفتن مدرک MBA یا کارشناسی ارشد در امور مالی افتاده اید. تشخیص اینکه کدام یک از این برنامه ها برای شما ایدئال است ممکن است دشوار باشد، زیرا هر دوی این ها چشم انداز شغلی با امکان کسب درآمد بالا را ارائه می دهند. درک آرمان های حرفه ای شما می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام دوره تحصیلی برای شما بهترین است.

در این مقاله، ما در مورد دوره های MBA و کارشناسی ارشد مالی صحبت می کنیم و اینکه چگونه می توانید انتخاب کنید کدام مدرک برای شما بهتر است. با ما همراه باشید.MBA چیست؟

MBA یک مدرک تحصیلی کسب و کار است که دانش مدیریت را ارائه می دهد، به این معنی که شما درک جامعی از تجارت و مدیریت دریافت خواهید کرد. این دوره مفاهیمی مانند عملیات تجاری، استراتژی های مدیریت و مهارت های فنی، مهارت های توسعه شغلی را به دانشجویان ارائه می دهد. بسیاری از افراد دارای مدرک MBA مشاغلی مانند مدیران فناوری اطلاعات، مدیران مالی یا مدیران بازاریابی را دنبال می کنند.

برنامه‌ های MBA معمولاً شامل دوره‌ هایی است که شامل امور مالی، حسابداری، بازاریابی، مدیریت، اخلاق تجاری، منابع انسانی، ارتباطات تجاری و رفتار سازمانی، همراه با کمک به دانشجویان در توسعه مهارت‌ های نرم و توانایی‌ های رهبری می شود. دوره های MBA دانشجویان را برای کار در سازمان‌ های مختلف، مانند بانک‌ ها، سازمان‌ ها، استارتاپ‌ ها و سایر کسب‌ و کارهای معتبر مجهز می‌ کند. برخی از مدارس کسب و کار برای شرکت در این دوره ممکن است از شما چند سال سابقه کار مرتبط نیز بخواهند.


کارشناسی ارشد مالی چیست؟

کارشناسی ارشد مالی (MF) یک مدرک تحصیلات تکمیلی برای افرادی است که به دنبال شغلی در زمینه مالی هستند. برنامه مدرک معمولاً شامل دوره هایی در ریاضیات، سرمایه گذاری ها، گزارشگری مالی، تئوری مالی و ارزش گذاری است. کارشناسی ارشد مدیریت مالی درک دانشجویان از بازارهای مالی را عمیق تر نموده و مهارت های تجزیه و تحلیل کمی معنادار را به آنان ارائه می دهد. افراد دارای این مدرک می توانند مشاغل مرتبط با حسابداری، امور مالی یا مدیریت ثروت شخصی را دنبال کنند. کارشناسی ارشد مدیریت مالی برخلاف MBA هم در دانشگاه ها و هم در مدارس کسب و کار ارائه می شود.

این دوره برخلاف دوره MBA به هیچ تجربه شغلی قبلی نیاز ندارد. بنابراین مخاطبان این دور اغلب زودتر از مخاطبان MBA موفق به پذیرش در دوره می شوند. دوره کارشناسی ارشد مالی تا حدودی به دلیل مدت زمان کوتاه تر تحصیل، محبوب تر است. برنامه درسی یک ساله این دوره سریع و فشرده بوده و برای دانشجویان تمام وقت طراحی شده است. کسانی که این مسیر را انتخاب می کنند می توانند مهارت های ضروری را به دست آورند که به آنها کمک می کند تا به سرعت شغل پیدا کنند. اما ممکن است زمان کمتری برای تحصیل در خارج از کشور یا دوره های کارآموزی داشته باشند.تفاوت های MBA با کارشناسی ارشد مالی

در اینجا تفاوت های اصلی بین MBA و کارشناسی ارشد مدیریت مالی وجود دارد:

مدت زمان

مدت زمانی که طول می کشد تا یک دوره MBA به پایان برسد بستگی به این دارد که شما یک دانشجوی تمام وقت یا پاره وقت هستید. به طور معمول حدود دو تا چهار سال طول می کشد تا یک دوره MBA را به پایان برسانید. در حالی که دوره کارشناسی ارشد مالی معمولا یک سال طول می کشد، مگر اینکه برنامه دو ساله را انتخاب کنید.

تمرکز دوره

دوره MBA مفاهیم کلی تری را در بر می گیرد، در حالی که برنامه درسی کارشناسی ارشد مالی بر محتوای خاص تر تمرکز دارد. برنامه های MBA شامل دروس اقتصادی و دروس غیر مرتبط با امور مالی مانند رهبری، بازاریابی و کارآفرینی نیز می شود. برنامه درسی کارشناسی ارشد مدیریت مالی دارای دوره هایی است که کمتر تعمیم یافته و بیشتر بر مفاهیم مرتبط با امور مالی مانند ریاضیات، سرمایه گذاری، تجزیه و تحلیل و ارزش گذاری متمرکز هستند.

مسیر شغلی

هر مدرک شما را برای مسیر شغلی متفاوتی آماده می کند. MBA می تواند شما را برای سمت های مدیریتی، کار مشاور و نقش های اجرایی آماده کند. به طور کلی، MBA می تواند به شما کمک کند تا به یک رهبر تجاری تبدیل شوید. کارشناسی ارشد در امور مالی می تواند شما را برای کار در نقش های مبتنی بر امور مالی، مانند تحلیلگر مالی، مشاور سرمایه گذاری، مشاور مالی یا مدیر مالی آماده کند. شما همچنین می توانید در نقش هایی مانند تجارت، بازار، استراتژی اقتصادی و مدیریت سرمایه گذاری کار کنید.

پیش نیازها

پیش نیازهای هر مدرک بر اساس این که کدام دانشکده یا مدرسه کسب و کار آن را مدیریت می کند متفاوت است، اگرچه دوره های MBA معمولاً دانشجویان را ملزم به داشتن مدرک لیسانس و حداقل دو تا چهار سال تجربه کاری می کند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت مالی نیاز به مدرک لیسانس دارند، اما برای شروع برنامه نیازی به تجربه کاری قبلی نیست.


شباهت بین دوره MBA و کارشناسی ارشد مالی

در اینجا چند شباهت بین MBA و کارشناسی ارشد مالی وجود دارد:

مهارت ها

دانشجویان مهارت‌ های مالی ارزشمندی را در هر دو دوره به دست می‌ آورند که می‌ توانند در نقش‌ های مبتنی بر امور مالی استفاده کنند. هر مدرک، دروس مرتبط با حسابداری و مدیریت استراتژیک مالی را ارائه می دهد که به دانشجویان دانش گسترده ای از امور مالی کسب و کار ارائه می دهد. برخی از مهارت هایی که از هر دو مدرک کسب می کنید عبارتند از:

 • گزارشگری مالی
 • تفکر تحلیلی
 • حل مسئله
 • بودجه بندی
 • مدیریت جریان نقدی

محل دوره

موسسات و مدارس کسب و کار مختلف دوره های MBA و MF را به صورت آنلاین یا حضوری ارائه می دهند. معمول است که دانشجویان این برنامه‌ها را به صورت آنلاین در حالی که به صورت نیمه وقت یا تمام وقت کار می‌ کنند، تکمیل نماید. این به دانشجویان این فرصت را می دهد که در یک دوره انعطاف پذیر شرکت نمایند.

فرصت های شغلی

فارغ التحصیلان MBA و کارشناسی ارشد مالی می توانند برای مشاغل مشابه در زمینه مالی واجد شرایط باشند. هر دوی آنها ممکن است در موقعیت های مختلفی کار کنند، مانند:

 • حسابدار
 • تحلیلگر مالی
 • تحلیلگر بودجه

نحوه انتخاب بین MBA و کارشناسی ارشد مدیریت مالی

این مراحل را دنبال کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام مدرک را انتخاب کنید:

1. اهداف شغلی خود را تعیین کنید

هنگام انتخاب دوره، مهم است که تصمیم گیری برای اهداف و اولویت های خود را در نظر بگیرید و اینکه چه شغلی را می خواهید دنبال کنید. به این فکر کنید که به چه نوع شغلی علاقه دارید. سپس، شباهت‌ ها و تفاوت‌ های هر مدرک را در نظر بگیرید تا ببینید کدام یک به نفع آرزوهای شغلی شماست. اگر شغلی می خواهید که شامل رهبری یا کارآفرینی باشد، ممکن است بخواهید دوره MBA را انتخاب کنید. اگر به مشاغل خاص برای امور مالی علاقه دارید، به دنبال کارشناسی ارشد مدیریت مالی باشید.

2. در مورد گزینه های خود در MBA و کارشناسی ارشد مالی تحقیق کنید

در مورد تمام جنبه های هر مدرک تحقیق کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است. تجزیه و تحلیل هر مدرک بر اساس مدت زمان لازم برای تکمیل آنها و الزامات مورد نیاز برای هر برنامه بسیار مهم است. در نظر بگیرید که چقدر سریع می خواهید دوره خود را به پایان برسانید و چقدر زمان می توانید برای برنامه اختصاص دهید. اگر نمی توانید در دوره تمام وقت شرکت کنید، ممکن است MBA برایتان مناسب تر باشد. زیرا بسیاری از دوره های MBA برای دانشجویان پاره وقت مناسب تر هستند. اگر تصمیم دارید که دوره خود را در یک سال تمام کنید، می توانید کارشناسی ارشد مالی را انتخاب کنید.

3. مشاغل مورد علاقه خود را مرور کنید

نگاهی به فهرست مشاغل مورد علاقه تان ممکن است کمکتان کند تصمیم بگیرید کدام دوره را انتخاب کنید. اگر شغلی بیشتر بر امور مالی متمرکز است، ممکن است بخواهید مدرک کارشناسی ارشد مالی بگیرید. اگر شرح شغل نیاز به مهارت های بازاریابی و مدیریت دارد، به جای آن MBA را در نظر بگیرید. بسیاری از توضیحات مشاغل همچنین تحصیلات مورد نیاز را ذکر می کنند که می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

4. با سایر فارغ التحصیلان صحبت کنید

ممکن است صحبت با فارغ التحصیلان قبلی دوره ها نیز مفید باشد. می توانید از آنها در مورد تجربه آنها در مورد مشخصات هر دوره بپرسید و ببینید در حال حاضر چگونه از مدرک خود استفاده می کنند. به شیوه های زیر می توانید با فارغ التحصیلان ارتباط برقرار کنید:

 • با انجمن فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی تماس بگیرید تا افرادی را پیدا کنید که مایل به اشتراک گذاری تجربیات خود هستند.
 • به سازمان های حرفه ای در امور مالی و تجارت بپیوندید.
 • در مورد پنل های دانشجویی در موسساتی که می خواهید در دوره های آنها شرکت کنید، پرس و جو کنید.
ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *