گرایش های MBA: معرفی کاربردی ترین گرایش ها

رشته MBA و گرایش های آن

گرایش های MBA چیست و این رشته پر طرفدار چه زمینه های تخصصی را شامل می شود؟ همانطور که فناوری رو به پیشرفت است، مسیرهای شغلی جایگزین برای مشاغل سطح بالا شکل می گیرند. برای متقاضیانی که رویای ایجاد یک شغل مدیریتی در بخش دولتی، نیمه دولتی یا خصوصی را دارند، دوره MBA یک دوره آموزشی ایدئال و کاربردی است. زیرا افراد را با مهارت های مورد نیاز و کاربردی در تمام آن زمینه ها آماده می کند و دانش عبور از بحران، تصمیم گیری، مذاکره و حتی ارزیابی را در اختیارشان قرار می دهد.

این دوره به طور مداوم در حال تکمیل و تغییر است تا محتوایی مطابق با نیاز کسب و کارها در هر زمان ارائه دهد. ام بی ای یک مدرک شناخته شده و معتبر در سراسر جهان است که علاقمندان را به مهارت های گوناگون برای رویارویی با چالش ها و حل مشکلات پیچیده فنی مدیریتی در دنیای واقعی مجهز می کند. رشته MBA برای افرادی که می خواهند مهارت های تجاری کسب کنند یا رزومه خود را تقویت نمایند، یک گزینه مناسب برای تحصیل محسوب می شود.

در ادامه به بررسی مختصر مزایای انتخاب دوره MBA می پردازیم و در مورد این صحبت می کنیم که کدام گرایش رشته ام بی ای بهتر از بقیه است.

 

مروری اجمالی بر دوره MBA (مدیریت حرفه ای کسب و کار)

هیچ جایگزینی برای مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار وجود ندارد که به اندازه MBA برای کسب و کار شما مفید باشد. ام بی ای را مدرک نهایی در زمینه کسب و کار نیز می دانند، زیرا تمام نیازمندی های علمی و مهارتی مدیران و سرپرستان کسب و کارها را به طور کامل رفع می کند. این دوره مهارت های رهبری، تصمیم گیری و عملکرد استراتژیک را به مخاطبان آموزش می دهد و به آنها کمک می کند تا درک بهتری از عملکردهای کلی مدیریت کسب و کار داشته باشند. به طور کلی دوره MBA بر جنبه های کسب و کار یا زمینه های خاص مانند کارآفرینی، امور مالی، مدیریت ریسک، مدیریت محیط کار، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، مدیریت روابط و غیره تمرکز می کند.

دوره ام بی ای به تدریج و با گسترده تر شدن موضوعات، به آموزش تجارت بین الملل و مسئولیت ها در شرکت های چند ملیتی نیز پرداخته است. از این رو، امروزه دریافت مدرک MBA به یک گام نخستین و ابتدایی در مسیر شروع و توسعه کسب و کار برای مدیران و کارآفرینان تبدیل شده است.

 

دوره MBA و شبکه سازی با مدیران
رشته MBA چیست و بهترین گرایش MBA کدام است

چرا باید MBA را انتخاب کنم؟

با توجه به تحولات فزآینده، شرکت‌ها تحولات گسترده ای در زمینه جذب نیروهای خود ایجاد کرده اند. هرچند فرصت های شغلی فارغ التحصیلان دوره MBA زیاد و متنوع است، آموزش در یک زمینه اشتباه یا در یک موسسه نامعتبر می تواند بزرگ ترین مانع بر سر راه موفقیت شما باشد.

در ادامه به بررسی 10 دلیل می پردازیم که چرا MBA می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد:

1- با دوره ام بی ای می توانید شغلتان را ارتقا دهید.

یکی از بهترین مزایای رشته MBA این است که به شما امکان می دهد تا مهارت های بالقوه خود را ضمن آموزش دیدن کشف کرده و به کار بگیرید. این موضوع شما را آماده می کند تا بتوانید در یک موقعیت مدیریتی در حوزه شغلی خودتان فعالیت کنید.

 

2- حقوق شما پس از گذراندن دوره MBA بالاتر خواهد رفت.

در مقایسه با سایر مدارک تحصیلی، کسی که مدرک MBA را دریافت می کند معمولا حقوق و مزایای بیشتری نیز دریافت خواهد کرد.

 


بیشتر بخوانید : رشته MBA چیست ؟


 

3- MBA راه شما را برای دست یابی به فرصت های بین المللی هموار می کند.

سپری نمودن دوره ام بی ای چشم انداز شغلی متنوع تر و گسترده تری را در تمامی نقاط جهان برای شما فراهم می کند. فارغ التحصیلان این دوره واجد شرایط درخواست در حوزه های مختلف در بخش خصوصی و همچنین دولتی هستند. بنابراین، برای متقاضیان MBA فرصت های بیشتر و بهتری برای گسترش و توسعه ذهنیت و مهارت ها وجود خواهد داشت.

 

4- امنیت شغلی شما پس از گذراندن دوره MBA بیشتر می شود.

دارندگان مدرک MBA موقعیت های شغلی زیادی در بازارهای کاری متعدد دارند. این امر موجب می شود در برابر بیکاری امنیت شغلی پایداری داشته باشند.

 

5- حین تحصیل در دوره ام بی ای به یک شبکه تجاری گسترده دسترسی خواهید داشت.

در یک دوره MBA شما فرصتی عالی برای شبکه سازی خواهید داشت. یعنی می توانید با فارغ التحصیلان، پیشگامان صنعت و مدیران حرفه ای و متبحری ارتباط برقرار کنید که ممکن است به شما کمک کنند تا توانایی های خود را گسترش دهید. آنها حتی می توانند به عنوان یک همکار، مشاور یا کارفرما، بستری مناسب برای رسیدن شما به بزرگترین دستاوردها و افق های کاری تان ایجاد کنند. در نهایت، ارتباطات شما یک دید کلی از دنیای تجارت به شما می دهد و به شما کمک می کند تا درک عمیقی از محیط در حال تحولِ کسب و کار به دست آورید، که به شما کمک می کند روش ها و تاکتیک های جدید را برای انطباق سریع با زمانه خود به دست آورید.

 

6- برای کارآفرینی می توانید MBA بخوانید.

چه بخواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و چه بخواهید مهارت های خود را برای ارتقاء سطح کسب و کار فعلی تان بهبود بخشید، دوره MBA راه حل مناسبی برای شما است. این دوره به شما آموزش می دهد چگونه حرفه ای عمل کنید تا از موانع و چالش های رو به رو عبور کنید و سود دهی و اثربخشی کسب و کارتان را در طول زمان پایدار نگه دارید.

 

رشته MBA گرایش بازاریابی و فروش
دوره MBA با گرایش دلخواه را در موسسه علوم و فنون تهران بگذرانید

7- ام بی ای مهارت ها و شخصیت شما را بهبود می بخشد.

دوره MBA فرد را هم به لحاظ مهارتی و هم از نظر شخصیت فردی کامل می کند. یعنی هم به توسعه و پیشرفت مهارت های شغلی و تخصصی فرد کمک می کند و هم ادراک وی را از زندگی، تمایلش به تلاش مداوم و یادگیری بی وقفه را بهبود می بخشد.

 

8- دوره MBA سطح دانش شما را ارتقا می دهد.

آموزه های دوره ام بی ای مسیر شما را روشن می کند. از جنبه های مهم مسائل انسانی گرفته تا رویه ها و عملیات دنیای کسب و کار، دانش آموختگان MBA دیدگاهی عمیق نسبت به تمام مفاهیم اساسی محیط تجارت و سازمان به دست خواهند آورد.

 

9- داشتن مدرک ام بی ای به شما اعتبار می بخشد.

مدرک MBA بهترین سطح اعتبار را در مجامع مدیریتی و تجاری در اختیار شما می گذارد و شما را تشویق می کند تا در راه رسیدن به اهداف شغلی خودتان قدم بردارید. این دوره مهارت های کشف نشده و شایسته را شناسایی می کند و به شما انگیزه می بخشد تا در تجارت خودتان حرفه ای و تلاشگر باشید.

 


بیشتر بخوانید : ۱۰ شرکت بزرگ و موفق که برای استخدام به مدرک MBA اهمیت می‌دهند


 

10- دوره MBA مهارت های مدیریتی پیشرفته و انعطاف پذیر را در شما توسعه می دهد.

دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار به شما کمک می کند مهارت هایی همچون مدیریت نیروی کار، رهبری و مذاکره را ارتقا دهید، توانایی بررسی آخرین روندهای تجاری را به دست آورید، بتوانید جدیدترین ابزارها و تکنیک های مدیریت را در سازمان خودتان پیاده سازی کنید و برای حضور در یک محیط تجاریِ در حال تغییر و سازگاری با آن آماده شوید.

اما کدام گرایش رشته مدیریت حرفه ای کسب و کار برای شما مناسب تر است؟ ام بی ای در چه زمینه هایی کاربرد دارد و کدام تخصص ها در این رشته محبوب تر از سایرین هستند؟ با ادامه این مقاله همراه باشید تا مهم ترین و بهترین گرایش های دوره MBA را به شما معرفی کنیم.

برای ثبت نام دوره MBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران با مدرک قابل ترجمه

برترین گرایش های MBA در مدارس کسب و کار

با افزایش تقاضا برای ثبت نام در دوره MBA مدارس کسب و کار، دانشکده های بازرگانی و موسسات آموزشی شروع به طراحی گرایش های متعددی در این رشته کردند که به دانش پذیران کمک کرد تا مهارت های خاص را با توجه به زمینه مورد علاقه و حوزه کاری خودشان انتخاب کنند. از این جهت، برای رشد شغلی و افزایش درآمد، انتخاب مناسب گرایش های MBA بسیار حائز اهمیت است. ما در اینجا فهرستی از پرمتقاضی ترین گرایش های MBA را در سال 2021 آورده ایم که در سال جدید می توانید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید.

 

رشته MBA با گرایش مدیریت بازاریابی

دوره MBA بازاریابی شامل مطالعه پیشرفته تحقیقات و تحلیل بازار، قیمت گذاری، تبلیغات، فروش، توزیع، طراحی محصول و سایر مفاهیم بازاریابی است.

 

رشته MBA با گرایش مدیریت مالی

دوره MBA در مدیریت مالی شامل موضوعاتی است که به دانشجویان کمک می کند تا عملکردهای کلیدی کسب و کار مالی مانند چارچوب های داده، مدیریت عملیات و قوانین و مقررات حسابداری را درک کنند. دانش‌آموزان برای توسعه و اجرای تکنیک ها و ابزارهای استراتژیک آموزش می بینند که به آنها در شناخت، درک و تجزیه و تحلیل ابعاد متمایز یک محیط تجاری مالی کمک می کند.

 

دوره MBA با گرایش تجارت الکترونیک
دوره MBA و گرایش های متفاوت آن در موسسه علوم و فنون تهران

رشته MBA با گرایش مدیریت منابع انسانی

دوره MBA منابع انسانی بر آموزش متخصصان برای مدیریت نیروی کار یک سازمان متمرکز است. هر شرکتی به بخش منابع انسانی برای توسعه و مدیریت فرهنگ سازمانی و استخدام بهترین افراد مستعد نیاز دارد. مدیران منابع انسانی کسانی هستند که بر نیروی کار نظارت می کنند تا با پیروی از مجموعه ارزش ها، چشم اندازها، آرمان ها، هنجارها، سیستم ها و روش ها، موفقیت سازمان را قطعی کنند.

 

رشته MBA با گرایش تجارت بین الملل

دوره MBA در تجارت بین‌الملل یکی از پرطرفدارترین گرایش ها در دوران حاضر است، زیرا شرکت‌ها متخصصان بالقوه را برای نمایندگی شرکت خود در سطح بین‌المللی استخدام می کنند. هدف اولیه این گرایش کمک به دانشجویان برای درک فرآیند عملیاتی و تعهدات تجارت خارجی، و یادگیری بهترین روش‌ها برای افزایش واردات و صادرات با تولید، بررسی و انجام تحقیقات است. به علاقمندان آموزش داده می شود که با چالش هایی که در تجارت بین المللی ایجاد می شود، از جمله محدودیت های تجاری، محدودیت های اقتصادی و جمعیتی مقابله کنند.

 

رشته MBA با گرایش مدیریت لجستیک

دوره MBA لجستیک به ویژه برای آموزش مفاهیمی که به موفقیت در زمینه مدیریت تامین صنعتی و زنجیره، تدارکات و تجارت الکترونیک می انجامد، طراحی شده است. برنامه درسی متناسب با مجموعه مهارت های مورد نیاز برای رسیدگی به کالاها، موجودی کالا و خدمات حمل و نقل طراحی شده است.

برای ثبت نام دوره DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره DBA با مدرک وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

رشته MBA با گرایش مدیریت درمانی و داروسازی

مدیریت حرفه ای در صنعت داروسازی و مراقبت های بهداشتی در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. برای به دست آوردن برتری در بازار رقابتی این بخش، مدیران بیشترین اهمیت را در کاربرد این گرایش مدیریت کسب و کار در شرکت ها می دانند. موضوعاتی که در این گرایش مورد بررسی قرار می گیرد عبارتند از مدیریت پیشرفته داروسازی، پرستاری، مدیریت شرکت، مفاهیم تجاری پیشرفته. فارغ التحصیلان ام بی ای با گرایش مدیریت درمانی و داروسازی در سازمان های خدمات درمانی و بهداشتی می توانند در موقعیت های شغلی مدیریتی مشغول به کار شوند.

 

رشته MBA با گرایش کارآفرینی

در سال های اخیر، کارآفرینی در نقاط مختلف جهان به یک مفهوم جذاب و یک مسیر پر کشش با افق های روشن تبدیل شده است. انتخاب یک دوره آموزشی مدیریتی مانند دوره MBA در بین متقاضیان و علاقمندان جوان به کارآفرینی به شدت محبوب شده است. این دوره به گونه ای طراحی شده که دانش مرتبط، مهارت های کنترل، توسعه ایده های تجاری خارج از چهارچوب فعلی، طراحی یک کسب و کار و شیوه های جذب سرمایه به آن و حفظ موفقیت آمیز شبکه های ارتباطی مورد نیاز برای گسترش شرکت را در اختیار فراگیران قرار می دهد.

 

رشته MBA با گرایش مدیریت گردشگری و هتل داری

دوره MBA در گردشگری و مهمان نوازی به شما امکان می دهد تا مهارت های مورد نیاز برای مدیریت عملیات روزانه، موضوعات نظری و عملی بخش گردشگری را از طریق یک رویکرد کل نگر به دست آورید.

 


بیشتر بخوانید : چرا MBA بهترین رشته تحصیلی در جهان شناخته می شود؟


گرایش های  MBA رشته مدیریت ارتباطات

تحول مستمر تکنولوژی باعث ایجاد یک گرایش تخصصی دیگر، یعنی MBA ارتباطات شده است. مدیرانی که در دوره MBA مدیریت ارتباطات ثبت نام می کنند، باید توانایی تفکر تحلیلی و نوآورانه را داشته باشند. این دوره ویژه برای ارائه دانش مفهومی به دانش پذیران همراه با به کارگیری توانایی های تفکر تحلیلی و خلاق طراحی شده، و شامل موضوعاتی است که به فراگیران کمک می کند تا دانش خود را در زمینه مسائل اجتماعی – روانی تجارت و ارتباطات توسعه دهند و تصمیمات بهتری بگیرند.

 

رشته MBA با گرایش مدیریت زنجیره تامین

این گرایش خاص نیز به تازگی محبوبیت زیادی به دست آورده است. ام بی ای مدیریت زنجیره تامین با هدف انتقال دانش گسترده به دانش آموزان در مورد فرآیندهای این حوزه طراحی شده است. دانش پذیر در این دوره در مورد اجرا، کنترل، مدیریت جریان، جا به جایی مواد خام از منبع، یعنی تولید کننده یا تامین کننده به مصرف کننده مطالعه می کند.

 

دوره MBA با گرایش داروسازی
دوره MBA گرایش های مختلف در موسسه علوم و فنون تهران با مدرک معتبر

رشته MBA با گرایش هوش مصنوعی

با توجه به پیشرفت فناوری، انتظار می رود آموزش دانش پذیران در دوره MBA هوش مصنوعی در سال های آینده با سرعت فوق العاده ای رشد کند. بنابراین، پیش بینی می شود این گرایش بتواند جوانان علاقمند و مستعد به ایجاد کسب و کارهای مرتبط با هوش مصنوعی را جذب نماید. این دوره به مفاهیم فنی و کمی مدیریت همراه با توسعه ذهنیت استراتژیک برای حمایت از تصمیم گیری مبتنی بر داده می پردازد.

 

گرایش های MBA رشته تجزیه و تحلیل داده های عظیم (پایگاه داده ها)

به دلیل افزایش نیاز به تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، کسب و کارها دائماً به دنبال مدیران با استعداد هستند. از این رو، مدارس کسب و کار این گرایش پرطرفدار را طراحی کرده اند تا دانشجویان اهمیت داده ها را درک کرده، راه‌حل‌های عملی را ابداع و تفسیر کنند و تأثیر ارزشمندی در سازمان داشته باشند.

 


بیشتر بخوانید : کارآفرینی چیست و MBA چه کاربردی در کارآفرینی دارد؟


رشته MBA با گرایش تجارت الکترونیک

دوره MBA در تجارت الکترونیک طراحی شده است تا دانش پذیران را با درک پیشرفته ای از مفاهیم کلیدی مربوط به انجام تجارت آنلاین و دانش گسترده در مورد روش های سنتی در مقابل تجارت آنلاین ارائه دهد. برنامه درسی این گرایش شامل مدیریت عمومی کسب و کار، امور مالی، توسعه مهارت های بازاریابی، رهبری، حل مسئله و تصمیم گیری می شود. این دوره توانایی های فراگیران را برای مدیریت استراتژیک فعالیت های کسب و کار آنلاین خود و غلبه بر مشکلات رایج سازمان تقویت می کند.

برای ثبت نام دوره Post DBA اینجا کلیک کنید
ثبت نام دوره Post DBA با ارائه مدرک از وزارت علوم در موسسه علوم و فنون تهران

رشته MBA با گرایش مدیریت کسب و کارهای روستایی و کشاورزی

دوره MBA در کسب و کار روستایی و کشاورزی بینشی جامع در زمینه های اصلی مرتبط با بازار کشاورزی جهانی و ملی ارائه می دهد. فراگیران این گرایش، اطلاعات عمیقی در مورد موضوعاتی مانند برنامه ریزی امور مزرعه داری، مدیریت خاک، سیاست های اقتصادی، زنجیره تامین، پردازش مواد غذایی و غیره به دست می آورند.

 

نتیجه گیری

تصمیم گیری در مورد اینکه چه گرایشی از دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار برای شما مناسب تر است، به موقعیت شما و برنامه ریزی تان برای آینده بستگی دارد. در انتخاب گرایش های MBA برای تحصیل باید به عوامل زیادی توجه کرد؛ از جمله نیاز سازمان مورد نظر به مهارت ها و تخصص های ویژه، روندهای آتی تجارت و کسب و کار در مقیاس محلی، ملی یا بین المللی، علاقه شخصی و ارتباط با رشته تحصیلی فرد و دسترسی به گرایش های متفاوت و موسسات آموزشی معتبر.

موسسه علوم و فنون تهران مجری مجری دوره های کسب و کار و مدیریت با گرایش های گوناگون و مطابق با نیاز جامعه ایران و فعالان مدیریتی کشورمان است و همواره در صدد تعریف محبوب ترین گرایش ها و بهترین دوره MBA برای دانش پذیرانی بوده که قصد دارند دانش خود را در زمینه های مدیریت کسب و کارها به روز نگه دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرایش های دوره MBA می توانید به صفحه جامع دوره MBA مراجعه نموده و یا با موسسه علوم و فنون تهران به شماره 22057120 تماس حاصل نمایید.