MBA مدیریت عملیات را بیشتر بشناسید (2)

MBA مدیریت عملیات را بیشتر بشناسید (2)


شرکت ها اغلب مدیران یا مشاورانی را استخدام می کنند تا بر مدیریت عملیات نظارت، و سیستم ها یا فرآیندهای سازمان را مولدتر و کارآمدتر کنند. این متخصصان بهترین شیوه ها و برنامه های عملیاتی را برای کمک به موفقیت کسب و کار ایجاد می کنند. اگر شما از اقدامات مربوط به مدیریت منابع و برنامه ریزی استراتژی های عملیاتی لذت می برید، ممکن است کسب مدرک دوره MBA در مدیریت عملیات برای شما یک گزینه آموزشی حرفه ای جذاب باشد. این دوره می تواند شما را برای اشتغال در این زمینه آماده کند.

در این مقاله، به معرفی دوره MBA در مدیریت عملیات می پردازیم و هشت مورد از مشاغلی را که می توانید با این مدرک برای استخدام در آنها اقدام کنید، توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.MBA در مدیریت عملیات چیست؟

MBA در مدیریت عملیات یک دوره آموزشی پیشرفته است که به دانشجویان در مورد فرآیندهای تجاری، گردش کار، تدارکات توسعه محصول اطلاعات گسترده ای ارائه می دهد. دوره MBA یک دوره تخصصی در سطح کارشناسی ارشد در حوزه مدیریت کسب و کار است و مدیریت عملیات نیز یکی از گرایش های رایج آن می باشد. این دوره به دانشجویان می آموزد که چگونه مهارت های سازمانی و تحلیلی مؤثر را توسعه دهند، و آنها را برای مدیریت جنبه های مختلف یک کسب و کار از قبیل برنامه ریزی، تولید و پیشبرد یک تجارت آماده می کند. MBA در مدیریت عملیات ممکن است شامل درس های زیر باشد:

 • رهبری
 • حسابداری
 • اقتصاد
 • دارایی و سرمایه گذاری
 • زنجیره تامین
 • طرح تولید
 • مدیریت پروژه
 • کنترل کیفیت
 • فهرست
 • تحلیل داده‌ها
 • پیش بینی کسب و کار

بسیاری از مدارس کسب و کار دوره MBA را با گرایش مدیریت عملیات ارائه می دهند. دانشجویانی که واجد شرایط این دوره ها هستند، معمولاً پیش از آن مدرک لیسانس گرفته‌اند، در آزمون GMAT یا GRE شرکت کرده‌اند و توصیه نامه دارند. دوره های تمام وقت معمولا حدود دو سال طول می کشد تا تکمیل شوند.


MBA در مدیریت عملیات چه مزایایی برای شما به همراه دارد؟

MBA در مدیریت عملیات یک مدرک آموزشی مفید است، زیرا متخصصان را برای مشاغل مدیریت و مشاوره آماده می کند. کارفرمایانی که مایل به بهبود عملیات در سازمان و رقابتی تر شدن در بازار هستند، ممکن است به دنبال استخدام افرادی با این مدرک MBA باشند. آنها می‌دانند که افراد حرفه‌ ای با مدرک MBA در مدیریت عملیات، در تمام زمینه‌ های عملیات تجاری، از تجزیه و تحلیل تا مدیریت زنجیره تامین، آموزش دیده‌اند.

MBA در مدیریت عملیات می تواند به افرادی که برای موقعیت های شغلی حوزه مدیریت عملیات درخواست می کنند، نسبت به داوطلبانی که آن را ندارند مزیت رقابتی ببخشد. دانشجویانی که این دوره را می گذرانند، مهارت های بسیار برجسته و متمایزی در زمینه تولید، حل مسئله و نوآوری به دست آورده‌اند. این مدرک همچنین می تواند متخصصان را برای مشاغل سطح بالاتر با حقوق بالاتر واجد شرایط کند. همچنین می تواند فرصت هایی برای شبکه سازی و رشد شغلی برای شما ایجاد نماید.


8 شغل برای متخصصان با مدرک MBA در مدیریت عملیات

اگر دوره MBA مدیریت عملیات را گذرانده‌اید یا قصد دارید در آن ثبت نام کنید، ممکن است واجد شرایط انواع موقعیت های مدیریتی در شرکت های مشاوره، شرکت های تولیدی و استارت آپ ها باشید. در اینجا هشت شغل مناسب برای متخصصان حرفه ای با مدرک MBA مدیریت عملیات را به شما معرفی می کنیم:

مدیر عملیات

وظایف اصلی: یک مدیر عملیات بر عملیات روزانه یک شرکت و تمام مراحل مربوط به تولید یک محصول یا خدمات نظارت می کند. آنها ممکن است کارکنان را استخدام و آموزش دهند، پروژه ها را مدیریت کنند، استراتژی های تجاری ایجاد نمایند و اطمینان حاصل کنند که کارکنان از سیاست ها پیروی می کنند. مدیران عملیات معمولاً مهارت‌ های بین فردی و ارتباطی خوبی دارند و می توانند مشکلات را حل، و تصمیماتی بگیرند که به نفع شرکت باشد.

مدیر تضمین کیفیت

وظایف اصلی: یک مدیر تضمین کیفیت، مقررات کیفیت را برای کارکنان و محصولات یک شرکت ایجاد می کند. مدیران تضمین کیفیت ممکن است محصولات را برای اطمینان از مطابقت با استاندارد کیفیت خاصی آزمایش کنند و در صورت نیاز، بهبودهای لازم را توصیه نمایند. همچنین ممکن است بر موجودی و برچسب گذاری دقیق محصول نظارت کنند. مدیران تضمین کیفیت در دوره MBA مدیریت عملیات مهارت های ارتباطی، توجه به جزئیات و مهارت های رهبری خوبی کسب می کنند و می توانند نقشه ها و اسناد فنی را درک کنند.

مدیر خدمات اداری

وظایف اصلی: یک مدیر خدمات اداری با نظارت بر خدمات پشتیبانی مانند ساخت، تأسیسات و ثبت سوابق به یک شرکت کمک می کند تا به خوبی اداره شود. آنها ممکن است بر ساختار اداری، توزیع نامه و کارکنان اداری نظارت کنند. آنها همچنین بودجه، آمار و تدارکات را درک و مدیریت می کنند. مدیران خدمات اداری معمولاً مهارت های ارتباطی، رهبری، تفکر انتقادی، تصمیم گیری و حل مسئله خوبی دارند.

MBA مدیریت عملیات را بیشتر بشناسید (1)

مدیر هزینه تامین

وظایف اصلی: یک مدیر زنجیره تامین بر تمام مراحل تولید، از جمله انتخاب و خرید مواد، خرید کالا و توزیع محصول نهایی نظارت دارد. آنها موجودی را نظارت و کنترل می کنند، تعیین می نمایند که چه زمانی و چگونه از مواد به بهترین شکل استفاده کنند، حمل و نقل را سازماندهی می کنند و رهگیری اقلام را در طول حمل و نقل انجام می دهند. آنها مهارت های سازمانی و بین فردی قوی در دوره MBA مدیریت عملیات کسب کرده اند. بنابراین می توانند روابط تجاری خود را با تامین کنندگان، فروشندگان و مشتریان حفظ کنند.

مدیر اجرایی

وظایف اصلی: یک مدیر اجرایی معمولاً یک سازمان بخش دولتی مانند یک سازمان غیرانتفاعی یا دولتی را رهبری می کند و به هیئت مدیره گزارش می دهد. آنها سیاست ها را ایجاد و اجرا می کنند، استراتژی ها را برنامه ریزی می نمایند، بر کارکنان نظارت دارند، عملیات روزانه سازمان را مدیریت می کنند و در صدد حفظ بودجه هستند. آنها ممکن است درگیر جمع آوری کمک مالی، بازاریابی و روابط اجتماعی باشند. مدیران اجرایی دارای مهارت های ارتباطی قوی، رهبری، حل مسئله و تفکر انتقادی هستند.

مدیر تدارکات

وظایف اصلی: یک مدیر تدارکات بر موجودی و تدارکات شرکت نظارت دارد. آنها مواد و محصولات مورد نیاز شرکت را پیدا می کنند، به مذاکره قیمت ها و قراردادها با تامین کنندگان می پردازند، بر موجودی نظارت دارند، بودجه را آماده می کنند و اطمینان حاصل می نمایند که اقلام به موقع می رسند. آنها همچنین ممکن است یک استراتژی خرید برای کارفرمای خود بر اساس بودجه و نیازهای خود تعریف کنند. مدیران تدارکات موفق دارای مهارت های سازمانی، ارتباطی، حل مسئله، تدارکات و تصمیم گیری موثر هستند که در دوره MBA مدیریت عملیات به آنها توجه ویژه ای می شود.

مشاور عملیات

وظایف اصلی: یک مشاور عملیات به کسب و کارهایی که می خواهند فرآیندهای خود را بهبود بخشند و گردش کار خود را بهینه کنند، مشاوره تخصصی ارائه می دهد. مشاوران عملیات با مشتریان ملاقات می کنند تا عملیات و نحوه استفاده از منابع خود را ارزیابی کنند. سپس، یک استراتژی برای کمک به شرکت در دستیابی به اهداف خود تعریف، و اجرا می کنند. مشاوران عملیات معمولاً برای یک یا چند مشتری در یک زمان مشغول به کار می شوند. آنها مهارت های تحلیلی، حل مسئله و مشارکتی قوی دارند.

هدایتگر عملیات

وظایف اصلی: هدایتگر عملیات که به عنوان افسر عملیاتی نیز شناخته می شود، عملیات روزانه یک شرکت را مدیریت می کند. این شخص معمولاً به مدیر اجرایی گزارش می دهد و بر کارکنان، پروژه ها، سیاست ها، بودجه و کنترل کیفیت نظارت می کند. او ممکن است برای توسعه استراتژی های بلندمدت و رسیدن به اهداف شرکت از نزدیک با سایر مدیران همکاری کند. مدیران عملیات معمولاً مهارت های بین فردی، ارتباطی، تصمیم گیری، حل مسئله، تحلیلی و رهبری خوبی دارند. بنابراین دوره MBA در مدیریت عملیات با تکیه بر این مهارت ها می تواند آنها را برای این نقش آماده کند.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *