MBA یا دکترا PhD

MBA یا دکترا PhD


بسیاری از مشاغل رده متوسط و بالای سازمانی نیاز به دانش گسترده در خصوص موضوعات مرتبط با تجارت دارند. کسب مدرک پیشرفته کسب و کار می تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی خودتان کمک کند و سطح دانش شما را بهبود ببخشد. همچنین در تقویت اعتبار علمی رزومه شما موثر است. دو مدرک تحصیلی که می توانند در مدیریت کسب و کار مفید باشند، MBA و PhD یا دکترا هستند. مقایسه این دو مدرک و نقاط قوت و ضعف هر کدام، می تواند به شما کمک کند تصمیم آگاهانه تری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است بگیرید.

در این مقاله توضیح می دهیم که MBA و PhD هر کدام به چه معنا هستند، تفاوت های میان آنها چیست و هنگام انتخاب یکی از آنها باید به چه نکاتی توجه کنید. با ما همراه باشید.


دکترا PhD بهتر است یا MBA

MBA چیست؟

MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار، یک مدرک تحصیلات تکمیلی تخصصی در زمینه کسب و کار است. هدف از مدرک MBA ارائه درک گسترده ای از موضوعات مرتبط با کسب و کار به مخاطبان است. کسانی که در دوره MBA شرکت می‌ کنند معمولاً می‌ خواهند با هدف پیشرفت شغلی، مدارک خود را تکمیل و رزومه خود را تقویت کنند و در جستجوی موقعیت‌ های رهبری در سازمان هستند. برخی از عناوین شغلی رایج برای افراد فارغ التحصیل در دوره MBA عبارتند از:

 • مدیر ارشد مالی
 • مدیر حسابداری
 • تحلیلگر مالی
 • معاون مالی
 • مدیر تولید
 • تحلیلگر سیاست
 • مدیر منابع انسانی

دکترا PhD بهتر است یا MBA

دکترا یا PhD چیست؟

دکترا، یک مدرک تحقیقاتی است و یکی از بالاترین سطوح پیشرفت تحصیلی محسوب می شود. در زمینه های مرتبط با کسب و کار و تجارت، امکان دریافت این مدرک نیز وجود دارد. در کنار دکترای آکادمیک، یکی دیگر از مدارک هم تراز با دکترا مدرک دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) است. افرادی که به دنبال کسب این مدارک می روند، معمولاً این کار را به این دلیل انجام می دهند. دلیل اول این است که می خواهند یک موضوع خاص را به طور گسترده مورد مطالعه و بررسی قرار دهند. دلیل دوم تدریس در محیط آکادمیک و دانشگاه است. و دلیل سوم ارتقاء شغلی در بخش های مدیریت ارشد و مشاور کسب و کار است. برخی از عناوین شغلی رایج برای افراد دارای مدرک دکترای کسب و کار عبارتند از:

 • تحلیلگر مدیریت
 • اقتصاددان
 • استاد
 • تحلیلگر تحقیقات بازار
 • مدیر مالی
 • مدیر اجرایی
 • مدیر فروش
 • مشاور مدیریت

دکترا PhD بهتر است یا MBA

MBA یا PhD: کدام بهتر است؟

MBA و دکترا هر دو به دانشجویان مدیریت کسب و کار امکان یادگیری عمیق تری از موضوعات پیشرفته را می دهند. با این حال، تفاوت هایی بین این دو دوره وجود دارد، از جمله:

شرایط ثبت نام

برای درخواست ثبت نام در دوره MBA، دانش پذیران نیاز به مدرک لیسانس دارند و سایر شرایط ممکن است از یک مدرسه کسب و کار به مدرسه دیگر متفاوت باشد. داشتن هر نوع مدرک کارشناسی برای درخواست شرکت در دوره MBA کافی است. اما اگر مدرک مرتبط با مدیریت یا کسب و کار داشته باشید، احتمال پذیرش شما بالاتر می رود.

بسیاری از مدارس کسب و کار ممکن است از شما بخواهند که در آزمون پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت یا «جی مت» (GMAT) یا آزمون‌ های سوابق تحصیلات تکمیلی (GRE) شرکت کنند و از نمرات شما برای تصمیم‌ گیری در مورد پذیرش آنها استفاده نمایند. بسیاری از اوقات، اگر تجربه حرفه ای مرتبط نیز داشته باشید، برای پذیرش شما بهتر است.

اما اگر میان شرکت در دوره MBA یا دکترای PhD مردد هستید، باید بدانید شرایط مورد نیاز برای دوره های دکترا کمی متفاوت است. دانشجویان برای شرکت در دوره های دکترای DBA معمولاً به مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مرتبط نیاز دارند. برنامه های دکترا همچنین دانشجویان را ملزم به شرکت در یک آزمون استاندارد مانند GRE می کند. با این حال، برنامه های دکترا به ندرت دانشجویان را ملزم به داشتن تجربه حرفه ای می کند. شرکت در دکترای دانشگاهی نیز نیازمند مدرک کارشناسی ارشد و الزامات مختص هر دانشگاه است.

زمان

بر اساس نوع برنامه شما، ممکن است تکمیل دوره MBA به تعهدات زمانی متفاوتی نیاز داشته باشد. یک برنامه کلاسیک MBA تمام وقت اغلب دو سال طول می کشد. دانش‌ پذیران در صورت حضور تمام وقت می‌ توانند برنامه‌ های MBA را به صورت فشرده تر در 11 الی 16 ماه تکمیل کنند. دوره های پاره وقت MBA ممکن است سه تا شش سال هم طول بکشد.

در مقابل MBA، دانشجویان معمولاً دوره دکترا را در چهار یا حداکثر شش سال به پایان می‌ رسانند. با این حال، تعدادی از دانشجویان مدت بیشتری را صرف تحصیل در این دوره می کنند. طول این دوره بر اساس ترجیحات دانشجو، نوع دوره و طراحی برنامه درسی متفاوت است.

برنامه تحصیلی

یکی از بزرگ ترین تفاوت‌ های بین MBA و PhD، نحوه تدریس یا آموزش آنهاست. اگرچه شما فقط دروس مرتبط با کسب و کار را در دوره MBA می گذرانید، باز هم طیف وسیعی از دانش کسب و کار را با تمرکز و تمرین های خود یاد می گیرید که زمینه های بسیار متنوعی را شامل می شوند. به عنوان مثال، در MBA با گرایش بازاریابی، ممکن است درس های مرتبط با برندسازی، توسعه محصول، طرح بازاریابی و تحقیقات بازاریابی را بگذرانید.

در دوره دکترا، شما روی یک موضوع تمرکز می کنید. پس از انتخاب موضوع خود، یک بررسی یا مطالعه تحقیقاتی جامع را در مورد آغاز می کنید. به عنوان مثال، یک دانشجو ممکن است انتخاب کند که بازاریابی و نحوه ارتباط آن با مشاغل کوچک را مطالعه کند. این به شما درک عمیقی از یک حیطه تخصصی مرتبط با کسب و کار می دهد و شما را به جای مطالعه و تمرین در مورد چندین موضوع، در یک موضوع واحد متخصص می کند.

الزامات مدرک

بسیاری از مدارک کارشناسی ارشد نیاز به تکمیل پایان نامه قبل از فارغ التحصیلی دارند. ممکن است در برخی از دانشکده های کسب و کار، اتمام دوره MBA نیاز به ارائه پایان نامه داشته باشد. اما ارزش دوره MBA به کاربرد واقعی آن در کسب و کار است. برخی از دوره ها نیز ممکن است دانشجویان را ملزم به تکمیل یک دوره کارآموزی یا انجام پروژه ای بزرگ کنند که از آنها می خواهد مشکلات کسب و کار را در سازمان های واقعی شناسایی و حل کنند.

دانشجویان دکترا ممکن است در یک سری امتحانات شرکت کنند که تخصص آنها را ثابت می کند، مانند آزمون جامع دوره دکترا. کسب دکترا یا PhD (برخلاف MBA که قطعیتی در این مورد وجود ندارد) همچنین مستلزم دفاع از پایان نامه است. پایان نامه دکترا یک بررسی گسترده و بحث در مورد یک موضوع خاص تحقیقاتی است که دانش گسترده و روش های تحقیق دانشجو را نشان می دهد.

داوطلبان دکترا ابتدا در مورد موضوعی برای پایان نامه تصمیم می گیرند، تحقیق می کنند و یافته های خود را ارائه می دهند. سپس در یک کمیته منتخب برای کسب مدرک دکترا از پایان نامه خود دفاع می کنند.

مزایا

اخذ مدرک دوره MBA یا PhD مسیرهای شغلی مختلفی را به روی شما باز می کند. اکثر افراد حرفه ای و شاغل که به دنبال MBA هستند این کار را برای پیشرفت در حرفه فعلی خود انجام می دهند. MBA می تواند رزومه شما را بسیار قوی تر کند، صلاحیت های شما را به کارفرما نشان دهد و دانش تجاری تخصصی شما را بهبود ببخشد. گاهی اوقات، این یک الزام برای دستیابی به موقعیت های شغلی ارشد در کسب و کار است.

در مقابل کسانی که به دنبال تحصیل در دوره های دکترا هستند، اغلب برای تدریس در دانشگاه این کار را انجام می دهند. کسب مدرک دکترا به شما یک گواهی تخصصی می دهد که کمکتان می کند به یک استاد دانشگاه تبدیل شوید. علاوه بر این، برخی از متخصصان نیز با هدف انجام تحقیقات گسترده موضوعی به دنبال مدرک دکترا هستند.


نکاتی برای انتخاب بین MBA و PhD

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید از آنها برای تصمیم گیری بین ادامه تحصیل در دوره MBA یا PhD (یا دکترای کسب و کار – DBA) استفاده کنید:

با یک مشاور شغلی صحبت کنید

اگر مطمئن نیستید که کدام مدرک برای اهداف شما بهتر است، با یک مشاور شغلی صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تحقیق در مورد موقعیت مورد نظر و الزامات رایج آن کمک کنند. آنها همچنین می توانند در مورد ویژگی های برنامه های مختلف MBA و دکترا صحبت کنند. بنابراین شما می توانید دستورالعمل های کلی را یاد بگیرید و کاربردی بودن هر کدام را برای موقعیت خودتان ارزیابی کنید. بسیاری از مدارس کسب و کار و دانشگاه ها، خدمات رایگان مشاوره شغلی و تحصیلی را به شما ارائه می دهند (برای مشاوره با تماس رایگان می توانید با تلفن 90008000 تماس بگیرید). در غیر این صورت، می توانید از یک مشاور مستقل کمک بگیرید.

تعهدات هر برنامه را بررسی کنید

هر دوی دوره های MBA و PhD مدرک اغلب شامل تعهدات زمانی و مالی قابل توجهی هستند. همانطور که در حال تحقیق در مورد برنامه های مختلف هستید، هزینه و زمان هر کدام را در نظر بگیرید تا از بازگشت سرمایه خود پس از این وقفه بلند مدت مطمئن شوید (که می تواند با انتخاب دوره های آنلاین یا آفلاین به جای دوره های حضوری موثرتر شود). برای مثال، می‌توانید افزایش بالقوه درآمد خود را در مقابل هزینه برنامه یا مدت زمانی که برای کسب مدرک صرف می‌ کنید، ارزیابی نمایید و برای بهبود یا جبران این هزینه ها برنامه بریزید.

سبک یادگیری ترجیحی خود را در نظر بگیرید

ترجیحات شخصی خود را در سبک یادگیری در نظر بگیرید. زیرا ممکن است یک دوره تحصیلی بیشتر از دیگری خصوصیات مورد نظر شما را داشته باشد. به عنوان مثال، دوره های تحصیلات تکمیلی معمولاً شامل دروس گفتمان محور است. در دوره دکترا شرایط قدری متفاوت است. این دوره ها بیشتر شما را به صرف زمان جهت تحقیقات عمیق هدایت می کنند. بنابراین ترجیحات خود را بشناسید و در انتخاب نوع دوره و نوع مدرسه کسب و کار یا دانشگاهی که می خواهید برای آن درخواست دهید، این معیارها را در نظر بگیرید.

ثبت امتیاز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *