MBA مهندسی برق | آیا MBA برای رشته برق مناسب است؟

MBA مهندسی برق

فهرست مطالب

MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار یک دوره تحصیلات تکمیلی است که می تواند به شما کمک کند مهارت های تجاری خود را ارتقا دهید و تنوع گزینه های شغلی خود را بیشتر کنید. اگر در زمینه مهندسی برق آموزش دیده اید (برای مثال، لیسانس رشته مهندسی برق را دارید) ترکیب این حوزه آموزشی با MBA می تواند شما را به یک کاندیدای جذاب برای برخی موقعیت های مدیریتی در صنعت برق تبدیل کند. بنابراین کسب آگاهی در مورد MBA برای مهندسان برق می تواند به شما کمک کند که بفهمید آیا این مدرک کسب و کار برای شما مناسب است یا خیر. (می خواهید بدانید MBA برای چه کسانی مناسب است؟ اینجا کلیک کنید)

در این مقاله توضیح می‌ دهیم که آیا MBA برای مهندسان برق مفید است یا نه، و نیز اطلاعاتی در مورد انواع مختلف مدرک MBA ارائه می‌ کنیم. همچنین الزاماتی را که می‌ توانید در طول این دوره انتظار داشته باشید، ذکر خواهیم کرد تا بتوانید پیش از اقدام برای شرکت در این دوره تمام اطلاعات لازم را به دست بیاورید. با ما همراه باشید.


آیا MBA برای مهندسان برق مفید است؟

اگر خواسته های شغلی شما با آنچه دوره MBA برایتان فراهم می کند مطابقت داشته باشد، این مدرک برای شما مناسب است. دانش آموختگان رشته مهندسی برق نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر به مهندسی برق علاقه مند هستید اما می خواهید مهارت های خود را در تجارت نیز ارتقا دهید، این دوره می تواند با سبک زندگی و مسیر شغلی ایدئال شما مطابقت داشته باشد. اما مهم است که پیش از شرکت در این دوره، شرایط و انواع آن را بررسی کنید.


انواع دوره MBA مناسب برای رشته مهندسی برق

مهندسان برق می توانند بسیاری از برنامه های MBA مختلف را بر اساس ترجیحات و الزامات خود انتخاب کنند. در بسیاری از موارد، مهندسان برق می توانند مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی برق دریافت کنند و سپس MBA را به عنوان مدرک تحصیلات تکمیلی بگذرانند. آنها همچنین می توانند دوره های MBA را به صورت آنلاین یا حضوری سپری کنند. دوره های آنلاین، پاره وقت یا غیر حضوری برای افراد شاغل مناسب تر است.

تعدادی از گرایش های دوره MBA مانند گرایش عمومی، مدیریت پروژه، کارآفرینی و… برای مهندسان برق فرصت های شغلی چشمگیری را فراهم می کند. اما از آنجا که سازمان های پیمانکار برق و سایر سازمان های مرتبط با حوزه برق به تمام موقعیت های شغلی مدیریتی در چارت سازمانی خود نیاز دارند، انتخاب گرایش MBA برای فارغ التحصیلان مهندسی برق محدود به چند گرایش خاص نیست.


در طول برنامه MBA چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

وقتی برای ثبت نام در یک دوره MBA اقدام می کنید باید موارد زیر را مد نظر بگیرید:

پذیرش

شرایط پذیرش در دوره MBA می تواند بر اساس نوع برنامه و موسسه شما متفاوت باشد. با این حال، در بسیاری از موارد، شرکت در این دوره نیاز به مدرک کارشناسی (لیسانس)، رزومه حرفه ای و تحصیلی و چند مورد دیگر به عنوان پیش نیاز دارد. شما باید کلاس های متعدد را از سر بگذرانید. برای برخی از مدارس کسب و کار در مقایسه با سایر مدارس، تجربه کاری برای شرکت در دوره MBA ممکن است اهمیت بیشتری داشته باشد و این منحصر به متقاضیان با مدرک مهندسی برق نیست.

تعهد زمانی

به طور کلی، دوره MBA ممکن است حدود 18 ماه طول بکشد. این مدت می تواند بر اساس برنامه شما و در صورت انتخاب کلاس های تمام وقت یا پاره وقت متفاوت باشد. اگر بخواهید مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار MBA را حین سپری کردن دوره تحصیلی خودتان در حوزه مهندسی برق تلفیق کنید، ممکن است مدت تحصیل شما بیشتر هم طول بکشد.

MBA برای مهندسان برق

توسعه مهارت ها

بسیاری از دوره های MBA به شما این امکان را می دهند که یک حوزه تخصصی آموزشی را انتخاب کنید. برخی از گزینه های شما می تواند شامل مدیریت کسب و کار، امور مالی، عملیات، منابع انسانی، بازاریابی یا مشاوره باشد. همانطور که این دوره را سپری می کنید، می توانید در دروس جداگانه و دوره های کوتاه مدت مرتبط دیگر نیز شرکت کنید. انجام پروژه ها حین تحصیل به توسعه بیشتر مهارت های شما کمک می کند.


قبل از شروع دوره MBA به عنوان مهندس برق، چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

قبل از اینکه به عنوان یک دانش آموخته مهندسی برق شروع به گذراندن دوره MBA کنید این شش عامل را در نظر بگیرید: (آیا شما واجد شرایط شرکت در دوره MBA هستید؟)

1. مسیر شغلی

اگر علاقه مند باشید یک نقش مدیریتی در رشته خودتان به عهده بگیرید، مدرک MBA می تواند به شما در توسعه مهارت های لازم کمک کند. همچنین اگر برای یک نقش جدید درخواست استخدام دهید، این دوره شما را به فردی لایق و برجسته تبدیل می کند. مهندسان برق که در دوره MBA شرکت می کنند می توانند از مهارت های تجاری و مهندسی خود برای جستجوی فرصت های شغلی مرتبط مانند مدیر محصول، یا مشاور مهندسی استفاده کنند. در این خصوص داشتن مهارت ارتباطات حرفه ای نیز تاثیرگذار است.

2. تامین مالی

شرکت در دوره MBA نیاز به ملاحظات مالی دقیق دارد، زیرا این یک دوره آموزشی نسبتا گران قیمت است. مهارت های پیشرفته ای که این دوره به شما می آموزد، می تواند در ارتقاء شغلی و افزایش چشمگیر درآمد شما موثر باشد. با این حال، شرکت در دوره هزینه بر است و باید از ابتدا پیش بینی این هزینه را کرده باشید. قبل از درخواست برای ثبت نام در دوره MBA، وضعیت مالی خود را در نظر بگیرید و آن را با اهدافتان در آینده مقایسه کنید.

برخی از شرکت ها ممکن است شما را به عنوان مهندس برق به دوره MBA بفرستند و برای این کار، به شما کمک هزینه یا وام بدهند. اگر شرکت شما نیز چنین امکانی برایتان فراهم کرد، از تجربه حرفه ای آموزش در حیطه مدیریت کسب و کار نهایت استفاده را ببرید.

3. مهارت های سودمند MBA برای مهندسان برق

زمینه دیگری که باید در نظر بگیرید مهارت هایی است که می خواهید از طریق تحصیل به دست آورید. شما می توانید حین تحصیل در رشته مهندسی برق، دوره های مرتبط با کسب و کار را به صورت جداگانه بگذرانید. اما MBA چیزی فراتر از دوره های کوتاه مدت و تک درس به شما ارائه می دهد. با این حال، در صورتی که به هر دلیلی نمی توانید یک دوره MBA کامل را بگذرانید، باید بدانید امکان تحصیل جداگانه در تک تک دروس آن نیز برای شما وجود دارد. به عنوان مثال، اگر علاقه مند هستید در نقش مدیر پروژه فعالیت کنید، دوره مدیریت پروژه می تواند مهارت های لازم را به شما بیاموزد.

4. انواع دوره های آموزشی

شما همچنین می توانید در مورد انواع دوره های موجود تحقیق کنید تا بدانید کدامیک مطابق با ترجیحات شما هستند. الزامات و شرایط آموزش حضوری را در مقابل آموزش آنلاین، و چهارچوب زمانی مطالعه تمام وقت را در مقابل پاره وقت در نظر بگیرید. همچنین لازم است موسسات و مدارس برگزارکننده دوره MBA را مقایسه کنید تا متوجه شوید آیا نحوه و محتوای آموزش آنها برای شما به عنوان فارغ التحصیل مهندسی برق مناسب است یا خیر.

5. جدول زمانی

علاوه بر ملاحظات زمانی دوره آموزشی، بهتر است چهارچوب زمانی شغلی خود را نیز قبل از شرکت در دوره MBA در نظر بگیرید. برخی از این دوره ها ممکن است نیاز به تجربه حرفه ای شما داشته باشند. ممکن است نتوانید به محض تصمیم گیری در دوره ثبت نام کنید. شاید بخواهید حین تحصیل در مهندسی برق برای دوره MBA نیز اقدام کنید و شاید ترجیح دهید بعد از اتمام یک دوره به دیگری بپردازید. تمام این ها مواردی است که باید به آنها فکر کنید.

6. فرصت های شبکه سازی مهندسی برق در MBA

علاوه بر توسعه مهارتی، مزایای دیگری برای شرکت در دوره MBA برای مهندسان برق وجود دارد. به عنوان مثال، شما می توانید شبکه روابط حرفه ای خود را در طول این دوره تقویت کنید و با اساتید، سایر دانشجویان و مربیان ارتباط برقرار نمایید. این شبکه به راهنمایی، اطلاع رسانی و مشاوره تخصصی برای شما کمک می کند. بنابراین اگر بخواهید شبکه ای از روابط تجاری با سایر فارغ التحصیلان مهندسی برق و شاغلین این حوزه برقرار کنید، MBA یک دوره مناسب برای شماست.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000