سرمایه‌ گذاری در بخش تحقیق و توسعه به سازمان‌ ها اجازه می‌ دهد تا با استفاده از نوآوری، روش‌ های پیشرفته را در عملیات های خود بگنجانند. هنگام خرج پول برای فعالیت های تحقیق و توسعه، ملاحظاتی وجود دارد که باید از منظر حسابداری آنها را مد نظر بگیرید. اگر مدیریت اطلاعات حسابداری شما شامل سرمایه‌ گذاری‌ های تحقیقاتی برای آینده می‌ شود، یادگیری نحوه محاسبه هزینه‌ های سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه می‌ تواند به شما در درک نحوه طبقه‌ بندی صحیح این هزینه ها کمک کند. در این مقاله موسسه علوم و فنون تهران، اصول حسابداری برای هزینه های تحقیق و توسعه را توضیح، و این فرآیند را به صورت گام به گام شرح می دهیم.

هزینه های تحقیق و توسعه

هزینه های تحقیق و توسعه کلیه هزینه هایی است که یک سازمان برای مطالعه محصولات، تجهیزات، روش ها و دانش جدید سرمایه گذاری می کند. آنها شامل تمام هزینه‌ هایی هستند که مستقیماً به بهبود عملکرد یک شرکت مربوط می‌ شوند. از جمله کیفیت محصولات، نحوه تولید کالا استراتژی فروش و نحوه تحویل کالا به مشتریان. هنگام انجام روند تحقیق و توسعه، یک کسب و کار می تواند مستقیماً اقدام کند یا کار را به یک سازمان تحقیقاتی شخص ثالث برون سپاری نماید. بسیاری از صنایع برای ترویج نوآوری، به ویژه برای مراقبت های بهداشتی و فناوری، در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند.

هزینه های سرمایه ای در مقابل هزینه های انجام‌شده برای تحقیق و توسعه

برای درک نحوه ثبت هزینه های تحقیق و توسعه در حسابداری، یادگیری مفهوم هزینه های سرمایه ای و متحمل‌شده بسیار مهم است. هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری‌شده هزینه‌هایی هستند که شما آن را برای سود مالی مستمر پیش بینی می کنید. شما باید آنها را به عنوان دارایی در سوابق حسابداری خود فهرست کنید و هرگونه استهلاک را در تمام طول عمر دارایی در سوابق حسابداری خود ثبت نمایید. هزینه‌ های متحمل‌شده صرفاً هزینه‌ هایی هستند که انتظار ندارید بازدهی داشته باشند.

چالشی که در مورد هزینه های تحقیق و توسعه وجود دارد این است که در مرحله تحقیق، شما هنوز اطلاعاتی در مورد اینکه آیا سرمایه گذاری می تواند منفعت مالی داشته باشد، ندارید. هزینه های تحقیق و توسعه ممکن است درآمد آتی برای یک کسب و کار ایجاد کند یا نکند. در نتیجه، بیشتر هزینه های تحقیق و توسعه به عنوان هزینه های متحمل‌شده واجد شرایط هستند.

هزینه های تحقیق و توسعه

انواع مخارج تحقیق و توسعه

در اینجا هزینه های اصلی تحقیق و توسعه و نحوه ثبت آنها در سوابق حسابداری آورده‌شده‌است:

  • مواد: لوازم و موادی که برای پروژه های تحقیقاتی خود خریداری می کنید، بخش قابل توجهی از هزینه ها هستند و شامل مواد اولیه، تجهیزات و سایر دارایی ها می شوند. اگر مواد دارای کاربردهای جایگزینی هستند که درآمد آتی ایجاد می کنند، می توانید آنها را به عنوان هزینه های سرمایه ای ثبت کنید.
  • امکانات: اجاره یا خرید امکاناتی که در آن تحقیق می کنید یکی دیگر از هزینه های رایج است. اگر مالک امکانات هستید و می توانید پس از اتمام پروژه از آنها استفاده کنید، در طی فرآیندهای حسابداری آنها را به عنوان دارایی سرمایه دار ثبت کنید.
  • نرم افزار: بسیاری از پروژه های تحقیق و توسعه از نرم افزارهای موجود استفاده می کنند یا برای توسعه نرم افزار سفارشی پرداخت می کنند. توسعه نرم‌ افزار سفارشی همیشه یک هزینه متحمل‌شده است، در حالی که سایر نرم‌ افزارهای رایانه‌ ای بر اساس اینکه کاربردهای دیگری خارج از تحقیق و توسعه داشته‌باشند، می‌ توانند متحمل یا سرمایه‌گذاری شوند.
  • خدمات: هنگام برون سپاری تحقیق و توسعه به شرکت ها یا پرداخت هزینه های خدمات دیگر، آنها را به عنوان هزینه های انجام‌شده ثبت کنید.
  • هزینه های اداری و سربار: هزینه های اداری و سایر هزینه های سربار مانند آب و برق همیشه در دسته هزینه های انجام‌شده قرار می گیرند.
  • مالکیت فکری: ثبت اختراع، علائم تجاری و سایر انواع مالکیت معنوی بر اساس موقعیت ممکن است ایجاد یا سرمایه گذاری شود.
  • کار: دستمزدها، حقوق و سایر پرداخت‌ ها را برای نیروی کار کارکنان در طول فرآیند تحقیق و توسعه به عنوان هزینه‌ های متحمل‌شده ثبت کنید.

نحوه محاسبه هزینه های تحقیق و توسعه

در اینجا یک راهنمای اساسی برای نحوه ثبت هزینه های تحقیق و توسعه در سوابق حسابداری آورده‌شده‌ است:

1. فهرستی از تمام هزینه ها در بودجه تهیه کنید

با تهیه لیستی از تمام هزینه های بودجه تحقیق و توسعه خود شروع کنید. برای هر نوع هزینه دسته بندی ایجاد کنید و در صورتی که برخی از خریدها در هر دسته دارای دسته های حسابداری متفاوتی هستند، آنها را به صورت جزئی درآورید. رسیدها یا سفارش های خرید را برای هر هزینه دریافت کنید تا دوره حسابداری برای هر هزینه را تأیید کنید تا مطمئن شوید که آنها را به درستی ثبت کرده اید.

2. هر مورد را برای استفاده های احتمالی در آینده بررسی کنید

برای هر آیتم در بودجه، در نظر بگیرید که آیا استفاده‌ ای در آینده دارد که احتمالاً مزایای بلند مدت قابل اعتماد و غیر مرتبط با نتایج تحقیق شما را فراهم می‌ کند یا خیر. اگر چنین است، آن را به عنوان هزینه سرمایه ای طبقه بندی کنید. اگر اینطور نیست، مورد را در دسته هزینه های متحمل‌شده مرتب کنید. جدولی را در نظر بگیرید تا تمام هزینه های تحقیق و توسعه را در بخش مناسب سازماندهی کنید.

3. تمام هزینه های سرمایه ای را به عنوان دارایی ثبت کنید

هر یک از هزینه های سرمایه ای را بگیرید و در ترازنامه خود به عنوان دارایی برای دوره حسابداری مناسب ثبت کنید. به هر دارایی ردیف خاص خود را در دفتر حسابداری بدهید. اگر تعداد قابل توجهی از دارایی های سرمایه دار دارید، می توانید یک بخش جداگانه برای تحقیق و توسعه در سوابق حسابداری خود ایجاد کنید.

هزینه های تحقیق و توسعه

4. هر مقدار را کم کنید

به طور معمول، دارایی ها در طول زمان مستهلک می شوند، اما ممکن است همچنان نوعی ارزش باقی‌مانده مانند ارزش فروش مجدد یک کالای استفاده‌شده یا ارزش یک حق ثبت اختراع را داشته باشند. اگر انتظار دارید دارایی سرمایه گذاری‌شده شما در بخش تحقیق و توسعه دارای ارزش باقی‌مانده باشد، این مقدار را از هزینه اولیه دارایی کم کنید. به عنوان مثال، اگر 50000 دلار برای تجهیزات تحقیق و توسعه خود هزینه کرده‌اید و می توانید تجهیزات استفاده‌شده را مجدداً به قیمت 10000 دلار بفروشید، 10000 دلار را از 50000 دلار کم کنید تا در مجموع 40000 دلار شود، سپس به مرحله بعدی بروید.

5. ارزش استهلاک را تقسیم و کم کنید

عدد مرحله قبل را بر طول عمر کل دارایی تقسیم کنید. در تحقیق و توسعه، این معمولاً به طول پروژه اشاره دارد، زیرا مدت زمانی است که شما از آن دارایی برای آن هدف استفاده می کنید. به عنوان مثال، اگر پروژه تحقیق و توسعه پنج سال طول بکشد، دارایی 40000 دلاری را در آن زمان تقسیم می کنید تا ارزش آن به طور مساوی در آن دوره کاهش یابد. این بدان معناست که هر سال 8000 دلار از ارزش دارایی کم می کنید.

6. تمام هزینه های انجام شده را به عنوان هزینه ثبت کنید

هنگامی که تمام هزینه های سرمایه گذاری‌شده را انجام دادید، می توانید به سادگی تمام هزینه های تحقیق و توسعه متحمل‌شده را به عنوان هزینه ثبت کنید. آنها را در همان دوره حسابداری که در آن خرید انجام داده‌اید فهرست کنید. مهم است که توجه داشته باشید اگر منطقی تر است، هزینه های سرمایه ای را در دسته بندی انجام‌شده ثبت کنید.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *