به نظر شما بهترین مدل های بازاریابی کدامند؟ مدل های عملی بازاریابی به عنوان ابزاری برای حمایت از توسعه استراتژی بازاریابی استفاده می شوند. یک مدل واضح و ساده به ما چهارچوبی برای ارزیابی و مقایسه فعالیت های شرکت با رقبا می‌ دهد. همچنین به تدوین استراتژی های رشد برای آینده بر اساس اهداف کسب و کار کمک می کند. به همین خاطر است که آشنایی با مدل های بازاریابی یکی از مباحث مهم در بخش بازاریابی کسب و کار در دوره MBA به شمار می رود.

مدل‌ها «ابزارهای ذهنی» مفیدی برای ساختار دادن به تفکر و برقراری ارتباط استراتژیک هستند، اما یک مشکل وجود دارد. در طول سال‌ ها، مدل‌ های بسیاری توسعه یافته‌ اند و برخی از آنها به جای کاربرد عملی در «دنیای واقعی» تنها جنبه آموزشی و آکادمیک دارند. شناخت تمام این مدل ها باعث می شود تشخیص اینکه در هر موقعیت و در هر زمان باید از کدامیک استفاده کنید، دشوار باشد.

در این مقاله به معرفی محبوب ترین و در عین حال، کاربردی ترین مدل های بازاریابی می پردازیم. باید گفت این مدل ها در انواع شیوه های بازاریابی به خصوص بازاریابی دیجیتال کاربرد دارند و به همین دلیل، جزو سرفصل های مهم دوره MBA هستند. برای مطالعه بیشتر در مورد بازاریابی دیجیتال، به مقاله زیر مراجعه کنید.

محبوب ترین مدل های بازاریابی

محبوب ترین مدل های بازاریابی

برخی از مدل‌ های بازاریابی بر بازاریابی دیجیتال متمرکز هستند در حالی که برخی دیگر به طور یکسان برای اشکال دیجیتال و سنتی بازاریابی اعمال می‌ شوند. به عنوان مثال، مدل RACE با فرمت ویژه ای که در شکل زیر مشاهده می کنید، به طور خاص برای بازاریابی دیجیتال طراحی گردیده است. شما باید مرتبط ترین مدل های بازاریابی را برای کسب و کار خود پیدا کنید.

چهارچوب RACE می تواند یک ساختار محبوب برای استارت‌آپ‌ها، شرکت‌ های کوچک و متوسط، و شرکت‌ های بین‌ المللی باشد. زیرا می‌ تواند بر اساس اهداف کوتاه‌ مدت و بلندمدت شما تغییر کند. این چهارچوب بازاریابان را در هر مرحله از برنامه ریزی، دستیابی، اقدام، تبدیل و تعامل راهنمایی می کند. به این ترتیب، این مدل طیف وسیعی از ابزارها و تکنیک های بازار یابی برای پشتیبانی در هر مرحله از فرآیند بازاریابی دیجیتال را تعریف کرده است.

اما در ادامه چند مدل بازاریابی معروف را که کاربردهای بسیاری در بخش های گوناگون کسب و کار دارند و در دوره MBA به دانشجویان معرفی می شوند، نام می بریم.

مدل آمیخته بازاریابی (7P)

7P در مدل آمیخته بازاریابی عبارتند از: محصول، قیمت، مکان، تبلیغات، افراد، فرآیند و شواهد فیزیکی.

این عناصر آمیخته بازاریابی، اجزای تاکتیکی اصلی یک برنامه بازار یابی را تشکیل می‌ دهند. این یک مدل ساده برای تدوین رویه های بازاریابی در شرکت است. به ویژه برای افرادی که هنوز در ابتدای مسیر هستند. اما به طور کامل، با رویکردهای بازاریابی دیجیتال مدرن مطابقت ندارد.

مدل بازاریابی USP

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (Unique selling proposition) یعنی یک برند به خریداران بالقوه نشان دهد که چرا با رقبا متفاوت و از آنها بهتر است.

این یک پیام ضروری برای ارتباطات آنلاین بازاریابی محسوب می شود، زیرا پیام اصلی یک برند اغلب واضح نیست. گرچه این دقیقا یک مدل بازاریابی نیست، اما به دلیل اهمیتی که دارد، در این فهرست گنجانده شده است.

مدل ماتریس BCG

این مدل معروف که در درس بازاریابی دوره MBA هم تدریس می شود، محصولات ارائه شده توسط یک کسب‌ و کار را بر اساس رتبه‌ بندی عملکرد آن‌ ها به عنوان ستاره‌ ها، گاوهای شیرده، سگ‌ ها و علامت‌ های سوال دسته‌ بندی می‌ کند. تعریف هر کدام از این چهار مورد به شرح زیر است:

 • سگ: محصولاتی که بازار آنها رشد نمی کند و سهم بازار آنها نیز کم است.
 • علامت سوال: محصولاتی که در بازارهای در حال رشد عرضه می شوند، اما سهم بازار آنها کم است.
 • ستاره: محصولاتی که در بازارهای درحال رشد عرضه می شوند و سهم بازار آنها نیز زیاد است.
 • گاو شیرده: محصولاتی که بازار آنها رشد نمی کند، اما سهم بازار بالایی دارند.

در دنیای بازاریابی آنلاین، این مدل برای مشاغل کوچک و متوسط ​​چندان قابل اجرا نیست و  بیشتر یک مدل استراتژی برای شرکت های بزرگ است.

مدل موقعیت یابی برند

این مدل به بازاریابان اجازه می‌ دهد تا با ترسیم تصورات مصرف‌ کننده از برند و برندهای رقیب بر اساس ویژگی‌ های محرک خرید، موقعیت نسبی یک برند را در برابر رقبا تعیین کنند. این مدل می تواند برای بازار یابی آنلاین بسیار پر کاربرد باشد.

مدل ارزش طول عمر مشتری

ارزش طول عمر مشتری مفهومی است که برای ارزیابی ارزش یک مشتری، بر اساس ارزش فعلی برای درآمد آتی  مرتبط با رابطه مشتری با یک محصول استفاده می شود. این مدل بیشتر جنبه محاسباتی دارد و به خصوص برای سایت هایی که تراکنش های متعدد دارند مهم است. مطمئناً تصمیمات سرمایه‌ گذاری مانند هزینه مجاز هر خرید (CPA) باید با خریدهای آینده مشتری و نرخ‌ های اصطکاک در نظر گرفته شود.

مدل آتریس آنسوف

مدل Ansoff ماتریسی است که می تواند برای شناسایی استراتژی های رشد جایگزین با نگاه کردن به محصولات فعلی و بالقوه در بازارهای فعلی و آینده استفاده شود. چهار استراتژی رشد عبارتند از:

 • نفوذ در بازار
 • توسعه بازار
 • توسعه محصول
 • ایجاد تنوع

مدل بازاریابی نردبان وفاداری

مدل‌ های وفاداری مراحلی را نشان می‌ دهند که یک فرد قبل از وفادار شدن به یک برند طی می کند. یعنی زمانی که هنوز مشتری بالقوه است، یک بار خرید کرده، چند بار خرید کرده، برند را توصیه می کند و در نهایت از برند حمایت می کند. مدل های بازاریابی بر اساس نردبان وفاداری می توانند تفکر ایجاد فرصت های ارزش آفرین در طول عمر برند را توسعه دهند.

مدل بازاریابی PESTLE

این مدل یک مدل سنتی است که تاثیر عوامل محیطی کلان را بر یک محصول یا برند ارزیابی می کند. این عوامل شامل مسائل بودجه ای، مسائل اقتصادی، مسائل اجتماعی، مسائل تکنولوژی، مسائل قانونی و مسائل اقتصادی هستند. این مدل شاید هنوز با نقطه ای که بتواند موجب بهبود کسب و کار و کمک به مدیران MBA شود فاصله زیادی داشته باشد. اما برای ایجاد استراتژی های نوآورانه  مفید است.

پنج نیروی پورتر

پنج نیرو در مدل پورتر عبارتند از:

 1. رقابت
 2. قدرت تامین کننده
 3. تهدید جایگزین ها
 4. قدرت خریدار
 5. موانع ورود

این مدل برای تجزیه و تحلیل زمینه تجاری که سازمان در آن فعالیت می کند استفاده می شود.

محبوب ترین مدل های بازاریابی

چرخه عمر محصول

این مدل مراحل عمر یک محصول تجاری را در پنج بازه معرفی، رشد، بلوغ، اشباع و زوال تشریح می کند.

بخش بندی، هدف گذاری و موقعیت یابی

این فرآیند سه مرحله‌ای شامل تجزیه و تحلیل گروه‌های مشتریان متمایز است و اینکه کدام محصول برای هر بخش مناسب است و استراتژی ارتباطی متناسب با هر گروه هدف چیست. درک و کاربرد این مدل در عمل، به عنوان مدلی که بر ارائه محصولات، خدمات و ارتباطات مرتبط به مشتری متمرکز است و بنابراین برای یک سازمان ارزش ایجاد می کند، برای هر بازاریاب ضروری است.

مدل SOSTAC PR Smith

SOSTAC مخفف چهار کلمه است:

 • موقعیت (Situation)
 • اهداف (Objectives)
 • استراتژی (Strategy)
 • تاکتیک ها (Tactics)
 • اقدامات (Actions)
 • کنترل (Control)

این مدل چهارچوبی است که هنگام ایجاد برنامه های بازار یابی استفاده می شود و در دوره MBA نیز تدریس می گردد.

مدل های بازاریابی از جمله مهم ترین ابزارها برای مدیران مارکتینگ شرکت ها هستند که آنها را در فعالیت خود یاری می کنند. کسب و کارها برای اینکه بتوانند بهترین مدل ها را که با فعالیت خودشان تناسب دارند بیابند، لازم است تا با این مدل ها آشنا شوند و کاربردها و نقاط قوت و ضعف هر کدام را بدانند. به همین جهت آموزش اصول بازاریابی و شناخت مدل های آن از جمله مباحث درسی مهم برای مدیران این بخش است. دوره MBA می تواند در این مسیر به مدیران کمک کند تا نیاز آموزشی خود را رفع نمایند و با چهارچوب کلی و جزئی این مدل ها آشنا شوند.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *