چرا دوره MBA برای من مفید است؟ دریافت مدرک MBA چه کمکی به من می کند؟ آیا من با داشتن مدرک دوره ام بی ای به تمامی اهداف کاری خودم می رسم؟ آیا ارتقای شغلی پس از گذراندن دوره MBA حتمی است و یا درآمد من پس از این دوره به طور حتم افزایش پیدا می کند؟

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

این ها سوالاتی است که ممکن است برای هر کسی پیش از ثبت نام و شروع این دوره تحصیلی به وجود بیاید. از آنجا که تحصیل در این دوره نیازمند صرف هزینه نسبتا بالا و زمان است، بهتر است پیش از آغاز دوره MBA با دلایلی که می تواند این دوره را برای شرایط شما به انتخاب مناسبی تبدیل کند، آشنا شوید.

آشنایی با دوره MBA

MBA که مخفف Master of Business Administration است، نخستین بار به شکل امروزی در مدرسه بازرگانی هاروارد در سال 1908 طراحی و اجرا شد و از آن زمان، مشاغل مدیریتی را تا سطحی باورنکردنی ارتقا داده است. تاکید این دوره بر مهارت آموزی دانش پذیران موجب شده تا توانمندی آنان در مسائل عملیاتی مدیریت نسبت به سایر افرادی که مدیریت را تنها در دانشگاه خوانده اند، بیشتر باشد.

امروزه MBA به محبوب ترین و بهترین رشته تحصیلی در جهان تبدیل شده است و شرکت های بسیاری به دنبال دانش آموختگان این رشته هستند که به مهارت های تخصصی مدیریت و رهبری مجهز باشند. دلایل بسیاری برای اینکه چرا دوره MBA به چنین محبوبیتی رسیده است وجود دارد، که از آن میان می توان به علمی و کاربردی بودن هم زمان آموزه های این دوره اشاره کرد.

برای نگارش این مقاله با دانش پذیران MBA، دانش آموختگان، اساتید، مدیران، مصاحبه گران دوره ام بی ای، کارآفرینان و پژوهشگران صحبت داشتیم و از همه آنها پرسیدیم: چرا باید MBA بگیریم؟ پاسخ این افراد بازه ای بسیار متنوع و جالب توجه را دربر می گرفت. پس از مطالعه این مقاله، احتمالا شما هم تعدادی از این دلایل را با مسیر شغلی آینده خود مرتبط خواهید دانست.

در ادامه 55 دلیلی را که چرا دوره MBA انتخاب مناسبی برای تحصیل است، برای شما برمی شماریم. این دلایل در هفت بخش اصلی طبقه بندی شده اند.

دلایل ثبت نام در دوره MBA

دلایل ثبت نام در دوره MBA

1. مدیر عامل شوید!
دانش آموختگان دوره ام بی ای مدیران شرکت های عظیمی همچون اپل، گوگل و پپسی کولا هستند. اندی جاسی، مدیر عامل جدید آمازون نیز فارغ التحصیل MBA از مدرسه بازرگانی هاروارد است.

2. درآمد خود را دو برابر کنید.
هزینه صرف‌شده در دوره MBA پس از اشتغال به سرعت بازمی گردد. بنابراین تحصیل در این دوره یک سرمایه‌گذاری سودآور است. درآمد فارغ‌التحصیلان ام‌بی‌ای در مشاغل مدیریتی عموما بسیار بالاست و به تدریج افزایش می یابد.

3. حوزه شغلی خود را تغییر دهید.
شرکت در دوره ام بی ای فرصتی عالی برای شروع مجدد است که زمینه تخصصی شغلی خود را تغییر دهید.

4. به کارفرمایان برتر دسترسی پیدا کنید.
گوگل، مایکروسافت و بسیاری از شرکت های بزرگ جهان به استخدام فارغ التحصیلان MBA از مدارس کسب و کار معتبر جهان اهمیت می دهند. جولیا سانچز، مدیر روابط بین الملل دانش آموختگان در مدرسه بازرگانی IE اسپانیا، معتقد است که شرکت در دوره MBA چشم شما را به روی امکانات بی نهایت باز می کند.

5. وام و کمک هزینه تحصیلی بگیرید.
بالا بودن هزینه شرکت در دوره MBA نباید از تحصیل در این دوره ناامیدتان کند. بسیاری از موسسات و مدارس کسب و کار امکان پرداخت اقساطی شهریه، ارائه وام یا کمک هزینه و تخفیف های فصلی و مناسبتی را دارند.

6. پست های مدیریتی سطح بالا اخذ کنید!
بسیاری از فارغ التحصیلان ام بی ای در پست های مدیریتی سطح بالا در سازمان های خصوصی و غیر انتفاعی و حتی دولتی مشغول به کار هستند.

چرا دوره MBA به شما کمک می کند وارد حوزه های بین المللی شوید؟

7. در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید.
شما می توانید در مدارس کسب و کار برتر جهان تحصیل کنید و یا پس از فارغ التحصیلی در دوره MBA از یک مدرسه بازرگانی معتبر در کشور خودتان، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید. تنها باید از اعتبار مدرک خودتان برای دریافت پذیرش تحصیلی مطمئن باشید.

8. در بهترین شهرهای جهان کار کنید.
محل تحصیل شما می تواند آینده شغلی تان را تضمین کند. عاقلانه انتخاب کنید و به دنبال دوره ای باشید که مدرک آن بتواند کمکتان کند که ویزای کاری دریافت کنید.

9. یک تیم هیجان انگیز بسازید.
ممکن است با افراد گوناگونی با خصوصیات فردی و فرهنگی مختلف آشنا شوید که بعضی از آنها اهل شهر یا کشور دیگری باشند. این موضوع باعث می شود دوره MBA برای شما فرصتی باشد تا از کار کردن در کنار افرادی که به لحاظ موقعیت جغرافیایی محل سکونت با شما تفاوت دارند، لذت ببرید.

10. با فرهنگ های متفاوت رو به رو شوید.
با توجه به مورد قبل، شما در دوره ام بی ای یاد خواهید گرفت که در مقابل افرادی از نژادها و فرهنگ های مختلف چطور رفتار کنید یا اینکه تفاوت های میان شما چیست.

11. زبان جدیدی بیاموزید.
در اغلب دوره های MBA نیاز است زبان جدیدی بیاموزید. ممکن است این زبان انگلیسی باشد و اگر در یک دوره ام بی ای خارج از کشور شرکت کنید، زبان دیگری را نیز خواهید آموخت.

12. در یک محیط زیبا و مجهز درس بخوانید.
محیط تحصیلی جذاب و امکانات کامل آموزشی می تواند انگیزه مطالعه را در شما بیشتر کند.

13. با محتوای بین المللی دروس آشنا شوید.
شما برای اینکه به محتوای به روز مدیریتی در جهان دسترسی داشته باشید نیازی به حضور در موسسات و دانشگاه های خارجی ندارید. مدارس بازرگانی معتبر از آخرین اطلاعات و آموزش های یبن المللی در دوره MBA استفاده می کنند تا کیفیت آموزش دانش پذیران خود را بالا ببرند.

 چرا دوره MBA؟ کمک در مسیر کارآفرینی و رویارویی با چالش های آن

14. کسب و کار خود را راه اندازی کنید.
شرکت های تازه تاسیس در چه چیزی مشترک هستند؟ تعداد زیادی از کسب و کارهای موفق راه خود را با مدیریت حرفه ای کسب و کار آغاز کرده اند. اگر می خواهید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید، دوره MBA ابزارها و پشتیبانی برای انجام این کار را در اختیار شما قرار می دهد.

15. در کنار استارت آپ های موفق قرار بگیرید.
مطالب آموزشی دوره ام بی ای شما را یاری می دهد تا جایگاه مناسبی در حوزه کاری خود کسب کنید و کسب و کارتان به سرعت رشد کرده و به موفقیت در محیط رقابتی نزدیک تر شود.

16. شرکای تجاری خود را بیابید.
کریس آبکاریان و نیکیل آگاروال، بنیانگذاران شرکت وام جونو، در طول دوره MBA خود در مدرسه بازرگانی هاروارد با یکدیگر آشنا شدند. شما نیز می توانید همکاران خوبی برای خود پیدا کنید تا به شما در تاسیس و توسعه کسب و کار جدیدتان کمک کنند.

17. مشکلات کارآفرینی را پشت سر بگذارید.
شرکت در دوره های MBA به شما کمک می کند تا بر مشکلات شروع کار جدیدتان غلبه کنید. شاید بتوانید از طریق همکلاسی خودتان وام جور کنید یا شخصی که در کلاس کنارتان نشسته، حاضر باشد بر روی کسب و کار شما سرمایه گذاری کند.

18. برند خود را طراحی کنید.
پس از گذراندن این دوره می توانید یک برند حرفه ای تجاری برای خود طراحی کنید. ییچی ژاو یک تولیدکننده زیورآلات و جواهر در نیویورک است که می گوید دوره MBA کمک کرده تا یک کارآفرین برتر باشد.

19. مسیر خود را مشخص کنید.
شاید پس از مدتی به این نتیجه برسید که این راه، راه شما نیست. ام بی ای کمکتان می کند تا راه خود را به درستی مشخص کنید و کسب و کارتان را به درستی مدیریت نمایید.

 تقویت مهارت های گوناگون مدیریتی و اجرایی با دوره MBA

20. طرز فکر خود را تغییر دهید.
آموزه های دوره MBA در ذهن و روح شما نفوذ می کند و نگاه شما به جهان را به طور اساسی تغییر می دهد.

21. رهبر باشید.
دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار یک زمینه قوی آموزشی را برای رهبران کسب و کار آینده فراهم می‌کند. بروس تولگان، استاد مدیریت تفکر استراتژیک، معتقد است که تکنیک‌های اساسی رهبری تقریباً توسط هر شخصی قابل استفاده است. شما باید این تکنیک‌ها را تمرین کنید تا زمانی که تبدیل به مهارت و سپس عادت شوند.

22. بهترین بازیکن تیم خود باشید.
اگر قادر هستید در کنار افراد باهوش، جاه طلب و قدرتمندی که معمولا در دوره MBA ثبت نام می کنند کار کنید، پس در هر تیمی جزو بهترین اعضا خواهید بود.

23. تحلیلگر خوبی باشید.
یک استاد سابق مدرسه بازرگانی هاروارد که برترین مدرسه کسب و کار در جهان شناخته شده است، می گوید: « در دوره ام بی ای شما یاد خواهید گرفت که چگونه هر شرکتی را از دیدگاه های مختلف تجزیه و تحلیل کنید و توانایی درک استراتژی، عملیات و عملکرد آن شرکت را به سرعت و به طور موثر در خود توسعه خواهید داد».

24. متوجه تقلب در کارهای سازمان شوید.
در دوره MBA خواهید آموخت که چگونه برخی شرکت ها سعی می کنند اشتباهات و کاستی های خود را در لفافه اعداد بپیچند و عملکردهایشان را بهتر از آنچه هست، نشان دهند!

25. هنرهای مخفی و تاریک تجارت را بیاموزید!
مدارس کسب و کار به شما یاد می دهند در مذاکرات و قرارهای تجاری چطور ظاهر شوید که همه چیز مطابق میل شما پیش برود. مهارت های مذاکره می توانند بسیار اغواگرانه و متقاعد کننده باشند.

26. با داده‌های انبوه کار کنید.
دوره MBA شما را همگام با فناوری های پیشرفته جلو می برد. همانطور که ارائه داده‌های بزرگ چشم انداز کسب و کارها را متحول می سازد، بسیاری از مدارس کسب و کار در پی این هستند که تجزیه و تحلیل و مدیریت داده‌های انبوه را در دوره های ام بی ای آموزش دهند. برای مثال، مدرسه کسب و کار ناتینگهام در دوره MBA آنلاین خود تجزیه و تحلیل این داده‌ها را گنجانده است.

27. در زمینه سایبری یک قدم جلوتر باشید.
هکرهای آنلاین برای هر کسب و کاری تهدید محسوب می شوند. فارغ التحصیلان MBA با گرایش فناوری اطلاعات و سایبری می توانند مشاغل هیجان انگیزی را به دست آورند که به امنیت سایبری کسب و کارها می پردازد.

28. بازاریابی نوین را بیاموزید.
دوره MBA با گرایش بازاریابی به شما کمک می کند تا با بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید و با اصول بازاریابی در محیط واقعی کسب و کار آشنا شوید.

29. خودتان را در موقعیت های بهتر قرار دهید.
MBA به شما می آموزد که چگونه برای خودتان بهترین موقعیت های کاری را ایجاد، یا چطور برای مهارت هایتان بازاریابی کنید.

30. با استرس خداحافظی کنید.
البته دوره MBA می تواند یک تجربه بی نهایت استرس زا باشد، اما پس از آن آستانه استرس شما را افزایش می دهد و شما را برای موقعیت های تنش زای کسب و کار آماده می سازد.

31. به بازارها مسلط باشید.
آیا بازارها همه یک معما هستند؟ با داشتن مدرک MBA، قبل از اینکه حتی خودتان متوجه شوید با اصول و قوانین بازارها آشنا می شوید.

32. بر نرم افزار اکسل مسلط شوید.
الگوریتم ها، معادلات، جداول، صفحات گسترده… تا زمانی که دوره MBA مالی و سهام را به پایان برسانید، بر این نرم افزار و سایر نرم افزارهای مالی به طور کامل مسلط خواهید شد.

33. یک سخنران خوب شوید.
دوره ام بی ای اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی شما را تقویت می کند تا بر ترس خود از سخنرانی در جمع غلبه کنید.

چرا دوره MBA؟ ایجاد تاثیرات مثبت به شکل های مختلف در زندگی شما

34. دوباره دانشجو باشید.
یکی از دانشجویان MBA دانشکده مدیریت دانشگاه لنکستر می گوید: «بهترین بخش MBA این است که یک زندگی دانشجویی جذاب را برای ما فراهم می کند. چیزی که بسیاری از ما وقتی تحصیلاتمان در دانشگاه به پایان رسید، آرزوی تجربه دوباره آن را داشتیم.»

35. به اجتماعات و دورهمی های گوناگون دعوت شوید.
در یک محیط با چندین خرده فرهنگ ملی یا حتی فرهنگ‌های بین المللی، به تعداد بیشتری از رویدادهای اجتماعی و دورهمی های دوستانه دعوت خواهید شد. گسترش روابط دوستانه و کاری شما نیز موجب می شود دعوت نامه های بیشتری برای حضور در مجالس مختلف دریافت کنید.

36. دوست پیدا کنید.
دوره ام بی ای دوستی جدیدی میان شما و هم کلاسی هایتان ایجاد می کند که بر اساس اشتراکات شما آغاز و پایدار خواهد ماند.

37. شریک زندگی خود را ملاقات کنید!
ارتباطات شما در دوره MBA می تواند حتی به نقطه ای فراتر از انتظارتان برسد. ممکن است در همین دوره ها با شریک زندگی بلندپرواز خود ملاقات کنید و یک تجربه دو نفره منحصر به فرد در کسب و کار و زندگی بیافرینید!

38. در جشن ها و دورهمی ها اوقات خوشی را سپری کنید.
رویدادهای مربوط به دوره MBA که در محل تحصیل شما یا جاهای دیگر برگزار می شوند، زمان های شادی را برای شما فراهم می کنند.

39. خوش پوش شوید!
حضور در کلاس های درسی دوره ام بی ای نیاز به یک ظاهر موجه، زیبا و آراسته دارد. ممکن است به دنبال ظاهری رسمی و اتو کشیده باشید، یا تنها ظاهری ساده و صمیمی اما زیبا و شیک را ترجیح دهید. هرچه که هست، شان و شخصیت شما علاوه بر رفتارتان در ظاهرتان نیز نمود خواهد داشت.

40. از تسهیلات و امکانات بیشتر برخوردار شوید.
برخی از مدارس کسب و کار به شما تسهیلات ویژه ای برای تحصیل در سایر دوره ها می دهند. ممکن است خدمات جانبی در محیط آموزشی دریافت کنید یا هدایای ویژه ای بگیرید.

41. در مسابقات MBA شرکت کنید!
مدرسه بازرگانی HEC Paris یکی از معتبرترین مدارس کسب و کار که در کشور فرانسه واقع شده، هر ساله یک تورنمت سالانه MBA برگزار می کند و تیم های دانش پذیران مدیریتی را از مدارس بازرگانی سراسر جهان گرد هم می آورد تا به رقابت بپردازند.

42. به سفرهای آموزشی بروید.
دانشجویان دوره های مدیریت کسب و کار برای ادامه تحصیل یا کسب تجربه های بیشتر اغلب به سفرهای کاری یا تحصیلی می روند.

43. با کارشناسان کسب و کار ملاقات کنید.
دوره MBA راه روشنی را در برابر شما قرار می دهد تا بتوانید وارد مدار رویدادهای شغلی شوید و شبکه سازی مناسبی انجام دهید.

آنچه مدیریت حرفه ای کسب و کار برای شخصیت شما به ارمغان می آورد
44. خودتان را بشناسید.
دوره MBA به شما فرصتی می‌دهد تا توانایی‌های بالقوه خود را برای آموختن، ثروت‌آفرینی، جست‌وجوگری و کسب دانش و مهارت بشناسید و آنها را شکوفا کرده و ارتقا دهید.

45. مربی و الگوی خود را پیدا کنید.
مایکل روبرتو، پروفسور سابق مدرسه بازرگانی هاروارد می‌گوید: «شما با شرکت در دوره MBA در میان اساتید و فارغ‌التحصیلان مدرسه کسب و کار خودتان، یک مربی عالی خواهید یافت». به عنوان مثال دانش پذیران مدیریتی مدرسه بازرگانی ماستریخت هلند، با مربیان و مدرسان حرفه ای در صنایع مختلف همکاری دارند.

46. ​​رزومه خود را پربارتر نمایید.
هنوز از خودتان می پرسید «چرا باید در یک دوره MBA ثبت نام کنم؟» داشتن مدرک MBA مثل مهری ارزشمند در رزومه شماست که هیچ کس نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

47. خلاء موجود را برطرف کنید.
احساس می کنید کمبودهایی در رزومه تان وجود دارد؟ دوره MBA به شما این امکان را می دهد تا حس کمبود و ناراحتی را از خودتان دور کنید. این دوره فرصتی است تا آزمایش و ریسک کنید، بدون اینکه کسی از شما در مورد آنچه در این دوره انجام داده اید سوال کند.

48. از زمان های آنلاین بودنتان بهتر استفاده کنید!
دوره های MBA آنلاین نسبت به دوره های حضوری و سنتی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. اگر در یک دوره MBA آنلاین ثبت نام کنید، می توانید هم زمان به اشتغال و تعطیلات و مراقبت از فرزندان خود نیز برسید. برای یافتن دوره MBA آنلاین مناسب خودتان، می توانید با ما تماس بگیرید.

49. محدودیت های خود را درک و رفع کنید.
مایکل زینکوتا، وبلاگ نویس و استاد دانشکده بازرگانی مک دوناف دانشگاه جورج تاون – معتقد است در دوره MBA شما می توانید به این پی ببرید که جایگاهتان در میان رقبای سرسخت چگونه خواهد بود، کمبودها و محدودیت های شما در این زمینه چیست و چطور می توانید آنها را بهبود ببخشید.

50. دلیل دیگری به خانواده تان بدهید تا به شما افتخار کنند!
اتمام دوره MBA یک مدرک فارغ التحصیلی دیگر به شما اعطا می کند که نشان دهنده یک موفقیت جدید در تحصیلات برای شماست و می تواند موجب خوشحالی دوستان، اطرافیان و خانواده شما شود.

5 دلیل دیگر که باید دوره MBA بگذرانید!

آیا فواید تحصیل در یک دوره MBA تنها پنجاه مورد یاد شده است؟ ظاهرا که اینطور نیست. دانش آموختگان مدارس بازرگانی گوناگون برای انتخاب این دوره تحصیلی دلایل دیگری نیز آورده اند که تعدادی از آنها را در ادامه برایتان آورده ایم.

51. در سازمان های چند ملیتی و بین المللی فعالیت و سرمایه گذاری کنید.
در گذشته برای عضویت در بانک جهانی، صندوق بین الملی پول یا بسیاری از سازمان های بزرگ دیگر نیاز به مدرک دکترا بود، اما اکنون دیگر اینطور نیست. امروزه مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار بیش از پیش مورد توجه این موسسات و سازمان ها قرار دارد.

52. در مدتی کوتاه، به سازمان خودتان ارزش بالاتری ببخشید.
کلی ویلسون، مدیر اجرایی پذیرش مدیریت کسب و کار در یکی از مدارس بازرگانی می گوید: «آموزه های دوره MBA چه به صورت حضوری و چه به شکل آنلاین، می تواند بلافاصله در رویه های مدیریتی سازمان اعمال شود و توسط مدیران ارشد مورد توجه قرار گیرد. دانش پذیران فعلی ما فرصت مناسبی برای رشد شخصی و حرفه ای در طول دوره MBA دارند و توانسته اند موقعیت های شغلی خوبی را از طرف کارفرمایان خود داشته باشند».

53. توانایی سازگاری با تغییرات را پیدا کنید.
دکتر جولی هاجز، معاون دوره های MBA در مدرسه بازرگانی دانشگاه دورهام، می‌گوید: «MBA راهی فوق‌العاده برای تقویت مهارت‌‌های تجاری شما برای کار در دنیایی با تغییرات پر شتاب است. این به شما توانایی رهبری و مدیریت در یک محیط ناپایدار و پیچیده را می‌دهد و اعتماد به نفستان را تقویت می‌کند تا برای پیشبرد تحولات سازمان تصمیمات خوبی بگیرید. دوره MBA فرصتی برای قدم گذاشتن در جاده یادگیری است که تفکر شما را به چالش می کشد و توانایی های شما را عمیق تر و گسترده تر توسعه می دهد تا بتوانید در دنیای پویایی که در آن زندگی می کنید، به فعالیت خود ادامه دهید.

54. آموخته های دانشگاه را با تجربه واقعی کسب و کار ترکیب کنید.
دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار یا MBA ترکیبی منحصر به فرد از علوم نظری و ارتباطات تجاری را فراهم می کند. تحصیلات دانشگاهی معمولا افراد را به سمت علم اندوزی و کسب دانش سوق می دهد، اما در کسب و کار، بسیاری از تصمیمات باید در مدت زمان کوتاه و با داشتن منابعی محدود اخذ شود. تجربیات گذشته مدیریت در این میان نقش مهمی ایفا می کند.

از طرفی، تصمیمات مرتبط با کسب و کار اغلب فاقد مزایای داشتن دانش آکادمیک به عنوان زیربنایی علمی هستند. در دوره MBA هردوی این موارد با یکدیگر تلفیق می شوند.

دلایل ثبت نام در دوره MBA

55. به موفقیت دست پیدا کنید.
دنیس وینک، استاد امور مالی بیان می کند: «مهم نیست موفقیت برای شما چه معنایی دارد. چیزهای خاصی وجود دارد که در میان اکثر دوره های معتبر MBA در جهان مشترک هستند. در طول این دوره شما با چالش ها و شکست های زیادی مواجه خواهید شد، اما برای دستیابی به موفقیت، باید مهارت های تحصیلی خود را افزایش دهید و با هم کلاسی های خود به عنوان یک تیم کار کنید. در نهایت، دریافت مدرک MBA پاداشی خواهد بود که یک عمر برایتان خواهد ماند!

در این مطلب 55 دلیلی را که چرا گذراندن دوره MBA یک انتخاب مناسب است، برشمردیم. شاید شما هم بتوانید چند دلیل دیگر به این فهرست اضافه کنید. چیزی که می توان در مورد آن مطمئن بود، این است که مدیریت حرفه ای کسب و کار یک دوره تخصصی ارزشمند است که مزایا و فواید بزرگی برای شما به همراه خواهد داشت. اگر هنوز در مورد این دوره سوالی دارید، می توانید از طریق شماره تلفن 90008000 با موسسه علوم و فنون تهران تماس بگیرید تا تمام اطلاعاتی را که مورد نیازتان است، در اختیارتان قرار دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *