کسانی که در دوره های MBA یا مدیریت حرفه ای کسب و کار با گرایش زنجیره تامین شرکت می کنند، می توانند از مهارت های تدارکات و برنامه ریزی خود در بستر زنجیره تامین استفاده کنند. مدیریت زنجیره تامین از صنعتی به صنعت دیگر به تخصص های متفاوتی نیاز دارد و می تواند تحول چشمگیری در تدارکات یک کسب و کار ایجاد کند. دوره MBA با گرایش زنجیره تامین می تواند افراد را برای رهبری و مدیریت در این بخش آماده کند. در این مقاله، به معرفی کوتاه مشاغلی پرداخته ایم که پس از شرکت در این دوره می توانید در آنها مشغول به کار شوید.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

گرایش زنجیره تامین MBA

مشاغل مناسب برای دانش آموختگان MBA زنجیره تامین، در عرصه های مختلفی از مدیریت کسب و کار وجود دارند. از جمله این ها می توان به بخش خرید و تهیه موجودی مورد نیاز شرکت، تخمین هزینه ها، ذخیره کالاها یا توزیع لوازم و محصولات اشاره کرد. هنگام انتخاب شغل پس از گذران این دوره آموزشی، می توانید حوزه فعالیت مورد علاقه خودتان را از میان این دسته مشاغل انتخاب کنید. بین ایده اولیه تولید یک محصول و ارائه آن به مشتریان هدف، مراحل زیادی وجود دارد که نیازمند مهارت های شما به عنوان مدیر زنجیره تامین است. MBA می تواند شما را برای کار در هر یک از این زمینه ها آماده کند و مهارت های لازم را در زمینه مدیریت زنجیره تامین به شما ببخشد.

مشاغل گرایش زنجیره تامین

مشاغل گرایش زنجیره تامین

از بخش تهیه محصولات در کسب و کار تا روابط با مشتریان، تنوع زیادی در مشاغل حوزه زنجیره تامین وجود دارد که شرکت در دوره MBA برای آنها مناسب است. این مشاغل به شرح زیر هستند:

1. متخصص بازاریابی

میانگین حقوق: 58743 دلار در سال

وظایف اصلی: متخصصان بازاریابی در مدیریت زنجیره تامین اغلب بر بازاریابی محصولات و کالاها نظارت می کنند. آنها ممکن است تیم های بازاریابی را استخدام کنند و راهکارهایی را برای رسیدن به اهداف مشخص تعیین نمایند. آنها همچنین ممکن است توصیه های استراتژیک در مورد نحوه بازاریابی یک محصول خاص ارائه دهند. برخی از متخصصان بازاریابی نیز ممکن است بر اجرای تکنیک هایی برای دستیابی به داده‌های جمعیت شناختی مشتریان جدید متمرکز شوند.

همچنین این امکان برای یک متخصص بازاریابی وجود دارد که در سمت فروشنده در مدیریت زنجیره تامین فعالیت، و برای بازاریابی محصولات و فروش آنها به شرکت ها اقدام کند. دوره MBA گرایش زنجیره تامین و MBA گرایش بازاریابی هردو می توانند شما را برای این شغل آماده کنند.

2. مدیر تدارکات

میانگین حقوق: 60268 دلار در سال

وظایف اصلی: مدیران تدارکات یا لجستیک، لجستیک زنجیره تامین یک شرکت را ارزیابی و بهبود می بخشند. آنها موجودی و محصولات شرکت را مدیریت، و نحوه خرید و تحویل اقلام جداگانه را تعیین می کنند. آنها مسئول ارتباط و عمل به عنوان رابط بین بخش های مختلف شرکت از جمله فروش، حمل و نقل و توزیع هستند. همچنین ممکن است در انبار کار کنند و کارایی سیستم تحویل را بهبود بخشند.

3. مدیر توزیع

میانگین حقوق: 66979 دلار در سال

وظایف اصلی: از دیگر مشاغل مناسب برای فارغ التحصیلان دوره MBA زنجیره تامین، مدیریت توزیع است. مدیران توزیع، توزیع محصولات را برنامه ریزی، هدایت و هماهنگ می کنند. آنها باید در مورد آخرین مقررات ملی و منطقه ای به روز باشند تا اطمینان حاصل شود که همه پروتکل های حمل و نقل با قوانین و مقررات مطابقت دارند. آنها در زمینه قطعات یا محصولات شرکت فعالیت دارند و کیفیت و هزینه آنها را کنترل می کنند. بسیاری از مدیران توزیع در انبار شرکت کار می‌ کنند و اقداماتی را برای بهبود توزیع انجام می دهند که فرآیند ها را سریع تر، ارزان تر یا هردوی این ها می کند. مدیران توزیع ممکن است در بخش عرضه محصولات به مشتریان نیز فعالیت داشته باشند.

4. مدیر عملیات

میانگین حقوق: 67125 دلار در سال

وظایف اصلی: وظیفه اصلی مدیر عملیات، مدیریت بخش هایی همچون مدیران بازار، اعضای تیم فروش یا نمایندگان منابع انسانی است تا اطمینان حاصل شود که خدمات شرکت برای عملیات بهینه هماهنگ هستند. آنها همچنین ممکن است در مدیریت برنامه ها یا مسیرهای راننده تحویل برای بهره وری بیشتر مشارکت داشته باشند.

مدیران عملیات همچنین اغلب بر فرآیند تولید کالاها و سایر موجودی ها نظارت می کنند. این شامل شناسایی راه هایی برای بهبود، کاهش هزینه ها و افزایش تقاضا برای محصولات است.

5. مدیر خرید

میانگین حقوق: 69902 دلار در سال

وظایف اصلی: مدیران خرید در حوزه خرده فروشی یا عمده فروشی کسب و کار، برنامه ریزی و هماهنگی خرید موجودی مورد نیاز فعالیت می کنند. مدیر خرید یکی از مشاغل رایج برای دانش آموختگان MBA زنجیره تامین است. آنها اغلب بر تیمی از مدیران خرید نظارت دارند و از سفارش مقدار مناسب محصولات اطمینان می یابند. همچنین بر اساس نیاز کسب و کار، اقلام جدید را تهیه می کنند. مدیر خرید همچنین مسئول مذاکره در قراردادها و بهای تمام شده کالا با هدف حداکثر سازی سود است.

6. برآوردگر هزینه

میانگین حقوق: 70732 دلار در سال

وظایف اصلی: افراد شاغل در این حوزه از داده‌ها برای تخمین مالی یک کسب و کار استفاده می کنند. آن‌ ها ممکن است از داده‌های جمع‌ آوری‌شده قبلی برای پیش‌ بینی مواردی مانند هزینه‌ های عرضه یک محصول جدید، یا خریداری یک ساختمان جدید برای شرکت استفاده کنند. آنان اغلب گزارش هایی را برای سهامداران تولید و به آنها کمک می کنند تا تصمیمات مهمی در مورد مسیر کسب و کار بگیرند. گاهی اوقات، برآوردگران هزینه برای حل مشکلات فروش یا تامین مالی نیاز به جمع آوری داده دارند.

برآوردگران هزینه همچنین معمولاً در پیش بینی فروش آتی سه ماهه یا سالانه دخیل هستند. این اقدام می تواند به کسب و کارها در تصمیم گیری های مربوط به سرمایه گذاری یا توسعه کمک کند.

7. تحلیلگر داده

میانگین حقوق: 71795 دلار در سال

وظایف اصلی: تحلیلگران داده از مهارت های آماری و ریاضی برای سازماندهی داده‌ها برای یک شرکت استفاده می کنند. آنها ممکن است این داده‌ها را در گزارش‌ های سهامداران بگنجانند و به آنها در تصمیم‌ گیری‌ هایی مانند بازه و زمان تغییر محصولات یا افزایش تولید محصولات موجود کمک کنند. تحلیلگران داده اغلب با نمودارها و همچنین برنامه‌ های نرم‌ افزاری رایانه‌ ای، برای محاسبه درصد و آمار کار می‌ کنند. تحلیل داده‌ها نقش مهمی در توسعه کسب و کار دارد و MBA زنجیره تامین از دوره های آموزشی مناسب برای این دسته از کارکنان سازمان است.

مشاغل گرایش زنجیره تامین

8. مدیر حساب های سازمانی

میانگین حقوق: 74575 دلار در سال

وظایف اصلی: مدیران حساب های سازمانی اغلب مسئول مدیریت حساب های چند واحدی و سازمانی هستند. این موقعیت شغلی در ارتباط با مشتریان است و روابط تجاری جدید سازمانی را شناسایی و بهترین روش ها را برای تعامل با مشتری توصیه می کند. آنها اغلب در فرآیند فروش شرکت می کنند. سپس پیگیری می کنند تا مطمئن شوند که مشتری از فرآیند و نتیجه عرضه رضایت کافی دارد و همچنین از محصولات دریافتی خود راضی است.

9. مشاور مدیریت پروژه

میانگین حقوق: 77725 دلار در سال

وظایف اصلی: مشاوران مدیریت پروژه، محصولات را مدیریت می کنند و به ایجاد روابط بین تامین کنندگان و مشتریان کمک می نمایند. آنها همچنین ممکن است در موقعیت های مشاوره ای قرار بگیرند، در این صورت به شرکت کمک می کنند تا به اهداف و یا تکمیل پروژه های موقت خود برسد. مشاوران مدیریت پروژه همچنین وظایف هر یک از اعضای تیم را هماهنگ می کنند و آنها را به سمت تکمیل پروژه سوق می دهند.

10. مدیر محصولات جهانی

میانگین حقوق: 83147 دلار در سال

وظایف اصلی: از دیگر مشاغل در زمینه مدیریت زنجیره تامین که فارغ التحصیلان MBA شانس اشتغال در آن ها را دارند، مدیریت محصولات جهانی است. این مدیران بر نحوه تأثیرگذاری عرضه و فروش برخی محصولات بر کسب و کار از نقطه نظر اقتصاد کلان نظارت می کنند. همچنین توصیه هایی را به مدیران و طراحان محصول ارائه می دهند. آنها اغلب در راهبردهای توسعه محصولات جدید و تازه توسعه‎‌یافته و نیز تامین منابع شرکت دارند. یک مدیر محصولات جهانی اغلب نیاز به درک قوی از بازار برای درک روند محصول دارد.

11. مدیر کانال

میانگین حقوق: 89862 دلار در سال

وظایف اصلی: مدیران کانال ها، کانال ها یا شرکای مختلف را در یک شرکت مدیریت می کنند. آنها اغلب بر اساس موقعیت مکانی خود در بخش ها یا بازارهای مختلف کسب و کار مشغول به فعالیت می شوند. آنها ممکن است در افزایش فروش و سودآوری کلی شرکت و همچنین حفظ روابط با کانال های مختلف برای تضمین قیمت یا محصولات بهتر نقش داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *