تخصص های MBA می توانند بسیار متفاوت و متنوع باشند. برخی از گرایش های MBA مانند بازاریابی، منابع انسانی و مدیریت استراتژیک در بسیاری از سازمان ها خواهان دارند. اما برخی دیگر از گرایش ها با بقیه بسیار متفاوت و حتی تا حدودی عجیب هستند! از دوره MBA اسب سواری حرفه ای در لیورپول، تا MBA موسیقی در نیوهمپشایر!

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

تخصص های دوره MBA

وجود تنوع در این زمینه به داوطلبان این امکان را می دهد که از بین مجموعه ای از شاخه های گوناگون مدیریت کسب و کار انتخاب درستی داشته باشند. تعدادی از تخصص های MBA درک عمیق تری از عملکرد درونی صنایع خاص ارائه می دهد. برخی از آنها ممکن است به نظر شما کاملاً غیر عادی باشند. در اینجا تعدادی از غیر معمول ترین آنها را برای شما آورده ایم.

تخصص های عجیب MBA

9 تخصص غیر معمول MBA

MBA اسب سواری حرفه ای – دانشگاه لیورپول (بریتانیا)
این دوره دو ساله از سال 2015 در دانشگاه لیورپول (بریتانیا) برگزار می شود. مدیرانی که می خواهند نقش مدیریتی یا رهبری ارشد در این ورزش را به عهده بگیرند، می توانند در این دوره شرکت کنند. دانش پذیران این دوره به مطالعات بازاریابی، حمایت مالی، رسانه ها، قوانین ورزشی، مقررات، و رسیدگی به اسب های مسابقه می پردازند. این برنامه همچنین شامل سفرهای میدانی برای بازدید از پشت صحنه مسابقات، و بازدید از استود ملی بریتانیا در نیومارکت، در شرق انگلستان (مرکز پرورش اسب های مسابقه این کشور) می شود.

MBA فوتبال – دانشگاه لیورپول
این دوره یکی از قدیمی ترین دوره های تخصصی MBA است که در دانشگاه لیورپول برگزار می شود. دانش پذیران می‌ توانند از مقر فدراسیون فوتبال اروپا، یوفا، که در شهر نیون سوئیس مستقر است، بازدید کنند. این دوره به شکل یک ساله و تمام وقت ارائه می شود. اما یک گزینه پاره وقت نیز وجود دارد که تکمیل آن دو سال طول می کشد. اگر می‌ خواهید در صنعت جهانی فوتبال کار کنید – با باشگاه‌ ها، نهادهای حاکم یا شرکت‌ های بازاریابی، رسانه و حمایت مالی مرتبط – این دوره برای شماست.

MBA مشروبات الکلی – مدرسه بازرگانی INSEEC (فرانسه)
مدرسه کسب و کار INSEEC گرایش های تخصصی MBA را برای نوشیدنی های الکلی طراحی کرده است. برنامه MBA Wine & Spirits اولین گام در بخش مشروبات الکلی است که پایه و اساس فرهنگ کسب و کار را فراهم می کند. پس از این دوره دانش پذیران می توانند در بخش بازاریابی و مدیریت صنایع مشروبات الکلی مشغول به کار شوند.

بازار مشروبات الکلی در دنیا بسیار گسترده است و تولیدات سنتی کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تولیدات جدید رقابت می کنند. برای پاسخگویی به انتظارات جدید مشتریان، این گرایش MBA به ارائه آموزش قوی و تخصصی به جوانان می پردازد.

MBA اجرایی در مد و فشن – کالج مد لندن (بریتانیا)
اندرو هیوز، رئیس دانشکده کسب و کار مد و فشن در کالج مد لندن، در پاسخ به پرسشی درباره دلایل اقتصادی افزایش دوره‌ های آموزشی مد، می‌گوید: «[صنعت مد] چیز ساده ای نیست. این یک تجارت واقعی است.» این مورد از تخصص های MBA اجرایی برای مدیران و کارآفرینان کسب و کارهای حوزه مد مناسب است. این دوره به دو شکل تمام وقت و پاره وقت در اختیار متقاضیان قرار دارد.

مدرک دوگانه MBA/MFA در تولید – مدرسه کسب و کار NYU Stern (ایالات متحده) / مدرسه هنر Tisch (ایالات متحده)
این دوره به طور مشترک بین مدرسه کسب و کار NYU Stern و موسسه فیلم و تلویزیون کانبر در مدرسه هنر تیش برگزار می شود. دوره MBA/MFA به تولیدکنندگان فیلم و افرادی که می خواهند در صنعت سرگرمی پیشرو شوند، دانشی را می دهد تا در چشم انداز سریع و در حال تغییر فیلم سازی و سرگرمی های تجاری امروز فعالیت کنند.

برنامه درسی دوره های تخصصی MBA در این دو مدرسه دقیق و سخت است. هر دو مدرسه باید دانش پذیران را پذیرش نمایند. همچنین حدود نیمی از زمان خود را صرف دوره آموزشی در هر کدام کنند. این دوره برای سه سال طراحی شده است. سال اول برنامه در NYU Stern، سال دوم در Kanbar و سال سوم بین دو دوره تقسیم می شود.

MBA موسیقی – کالج موسیقی برکلی (ایالات متحده) / دانشگاه جنوبی نیوهمپشایر (ایالات متحده)
کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار آنلاین در حوزه موسیقی از طریق مشارکت بین برکلی و دانشگاه جنوبی نیوهمپشایر ایجاد شده است. این دوره یک برنامه سنتی MBA است که با دوره های تجاری ویژه صنعت موسیقی تکمیل می شود. تخصص های MBA موسیقی آنلاین اولین و تنها دوره در نوع خود در ایالات متحده است. دانش پذیران می توانند این برنامه را تنها در 15 ماه با دو دوره در هر ترم 10 هفته ای تکمیل می کنند.

MBA کارآفرینی سرخپوستان آمریکایی – دانشگاه گونزاگا (ایالات متحده)
این برنامه دو ساله در سال 2001 با کمک بنیاد بورسیه جانسون تأسیس شد و در تلاش است تا رهبرانی را برای مدیریت مؤثر و حمایت از کسب و کارهای پایدار سرخپوستان آمریکایی پرورش دهد. از زمان آغاز به کار، بیش از 58 فارغ التحصیل این دوره مهارت های لازم را برای ایجاد تأثیر مثبت در کسب و کارهای قبیله ای و محله ای خود به دست آورده اند. دانشگاه گونزاگا بورسیه های مناسبی را برای متقاضیان این مدل از گرایش های MBA ارائه می دهد.

MBA مدیریت هوانوردی – دانشگاه Embry-Riddle Aeronautics
این دانشگاه تخصص های MBA را در هوانوردی ارائه می دهد. دانش پذیران این دوره به آزمایشگاه شبیه‌سازی هوانوردی دسترسی دارند که مجهز به نرم‌ افزار شبیه‌ سازی حمل و نقل هوایی است. این دوره عمدتا توسط دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد برای انجام پروژه‌ های شبیه‌سازی و عملیات مبتنی بر کسب‌ و کار در سیستم‌ های حمل و نقل هوایی استفاده می‌ شود.

MBA مدیریت برندهای لوکس بین المللی – مدرسه بازرگانی ESSEC (فرانسه)
این برنامه یک ساله در سال 1995 توسط مدرسه بازرگانی ESSEC با مشارکت LVMH و L’Oréal اجرا شده تا پاسخی به تقاضای فزاینده افرادی باشد که قادر به توسعه برندهای لوکس در بازارهای نوظهور و فراتر از آن هستند. این شاخه از تخصص های MBA طراحی شده است تا شرکت کنندگان توانایی خود را برای مدیریت موفقیت آمیز یک برند یا محصول لوکس توسعه دهند و تقویت کنند.

تخصص های عجیب MBA

فهرست شرکای صنعتی این برنامه مانند کاتالوگ یک فروشگاه بزرگ است. گرایش های MBA در مدیریت برندهای لوکس بین المللی به گونه ای ساختار یافته است که علاوه بر مطالعات و پروژه های متمرکز، شرکت کنندگان همچنین از طریق کارآموزی بوتیک ها، سفرهای میدانی بین المللی و پروژه های جهانی، تجربه عملی و دانش عمیقی از صنعت کسب کنند.

MBA برای مدت طولانی به عنوان یک نیاز ضروری برای حرفه ای های جاه طلب در نظر گرفته شده است که برای موفقیت کسب و کارشان تلاش می کنند. با این حال، این به تشخیص هر فرد بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا می خواهد در یک دوره کلاسیک MBA با تمرکز بر مدیریت عمومی ثبت نام کند، یا چیزی خاص تر در نظر دارد. تعداد گرایش های تخصصی MBA روز به روز در حال افزایش است و گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. با این حال، مهم‌ترین پیش‌ نیاز برای انتخاب درست، خودآگاهی و تصور شفاف از کاری است که می‌ خواهید در آینده انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *