مدیریت حرفه ای کسب و کار به شیوه کارآمد و موثر نیازمند آموزش مهارت هایی در سطوح مختلف برای رهبران، مدیران، کارآفرینان و کارمندان بخش های گوناگون سازمان است. دوره های آموزشی آزاد و مدارک غیر آکادمیک همیشه یک انتخاب محبوب برای افرادی بوده که تصمیم به افزایش درآمد و پتانسیل رشد فرصت های شغلی خود داشته اند. از میان این گزینه ها، دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار یا دوره MBA برای شاغلان در بخش های گوناگون صنعت و تجارت محبوبیت بیشتری داشته است. این دوره به داوطلبان کمک کرده است تا برای دستیابی به شغلی پایدار و پر سود، خود را ارتقا دهند.

با افزایش رقابت در نیروی کار، داوطلبان دریافت مدرک MBA باید در نظر داشته باشند که چطور می توانند نظر کارفرمایان آینده را بیشتر جلب کنند. سپری نمودن دوره MBA می تواند به شما کمک کند فرصت های شغلی بسیار بیشتری نسبت به گذشته به دست بیاورید، سطح دستمزد خود را بالا ببرید. یا در هر شغلی که هستید، به یک سمت مدیریتی ارتقا درجه پیدا کنید. در کنار همه این ها، دوره ام بی ای مهارت ها و دانش لازم برای شروع یک کسب و کار جدید را برایتان به ارمغان می آورد.

اما از سوی دیگر ثبت نام در دوره MBA مستلزم صرف هزینه ای نسبتا بالاست. بنابراین این سوال پیش می آید که آیا MBA در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار همان اندازه که درباره آن گفته می شود، مفید واقع خواهد شد؟

مزایای دوره MBA

دوره ام بی ای شامل بازه گسترده ای از موضوعات مرتبط با تجارت از جمله حسابداری، آمار، اقتصاد، ارتباطات، مدیریت و کارآفرینی است. این دوره دانش پذیران را برای اشتغال در سمت های مدیریتی بخش های گوناگون سازمان آماده می کند. به علاوه به آنان می آموزد چطور نقش رهبری و مدیریت ارشد را به عنوان بنیان گذار یک کسب و کار نوپا ایفا کنند.

مزایای دوره MBAدوره MBA در بیزینس اسکول

اخذ مدرک در دانشگاه به عنوان یک مبنای علمی مستحکم عمل می کند. اما دوره های آموزشی در مدارس کسب و کار با رویکرد دستیابی به نتایج حرفه ای در دنیای واقعی طراحی شده اند. به همین دلیل است که بسیاری از این مدارس، به متد مطالعات موردی و اجرای فرآیند تصمیم گیری در کسب و کارهای واقعی اهمیت می دهند. در این مدارس بیشتر از آموزش نظری، بر تجربیات عملی و شبکه سازی های حرفه ای دانش پذیران در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار تاکید می شود.

برنامه های پاره وقت و آنلاین MBA به همین منظور برای کسانی طراحی می شود که کارمندان شرکت ها هستند. این افراد تنها زمانی که برای تحصیل در اختیار دارند، آخر هفته یا پایان هر روز کاری است. بسیاری از سازمان ها با درک ارزش و اهمیت این دوره، امکان تحصیل کارمندان خود در این دوره را فراهم کرده یا ممکن است در این زمینه به آنان مساعدت مالی نمایند.

مزایا و معایب دوره MBA

 برای شاغلین و فعالان در زمینه مدیریت حرفه‌ای کسب و کار

دوره مدیریت حرفه‌ای کسب و کار برای افرادی در تمام رشته های تحصیلی می تواند مناسب باشد و مهارت های لازم و خوبی را برای پرورش حرفه تخصصی خود در اختیار آنها قرار دهد. اما بیشترین کاربرد و مزایای آن در زمینه های مرتبط با تجارت و مدیریت است. به خصوص کسانی که در نقش های مدیریتی و رهبری در سازمان قرار دارند.

اعتبار مدارس کسب و کار در استخدام یا بهره مندی از منافع پس از اتمام این دوره تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. بسیاری از کارفرمایان به موسسه محل تحصیل متقاضی توجه دارند و آن را معیاری بر معتبر بودن و ارزش آموخته های فرد می دانند. بنابراین اگر در این مورد مرتکب اشتباه شده و یک مدرسه کسب و کار نامعتبر را انتخاب کنید، احتمال اینکه وقت و هزینه خود را هدر داده باشید و نتوانید به هدف مورد نظرتان برسید، بالاتر خواهد بود.

فارغ التحصیل دوره MBA ممکن است بتواند مصاحبه های شغلی فراوانی داشته باشد. اما اینکه شغل مورد نظر را به دست بیاورد یا خیر، بستگی به توانایی های خود وی نیز دارد. پرورش نوآوری، قدرت تصمیم گیری و مذاکره و مهارت های نرم طی دوره می تواند شایستگی های فرد را تقویت نماید.

گذراندن دوره MBA می تواند به طرق زیر به افراد شاغل در حوزه مدیریت حرفه ای کسب و کار کمک کند:

حقوق بالاتر
حقوق بالاتر از میانگین شغلی در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار تنها یکی از مزایای بسیاری است که دانش آموختگان با مدرک MBA می توانند انتظار آن را داشته باشند. این درآمد می تواند حتی به دو برابر درآمد کسانی که تنها مدرک دانشگاهی مدیریت بازرگانی را دارند، برسد.

چشم انداز شغلی پایدار
یافتن شغل برای دارندگان مدرک ام بی ای معمولا کار دشواری نیست. داده های یک مطالعه انجام شده توسط شورای GMAC در سال 2013 نشان می دهد که فارغ التحصیلان رشته MBA از مدارس کسب و کار، نرخ اشتغال بی نظیر 95 درصدی داشته اند.

به علاوه، این پایداری در نظر کارفرمایان نسبت به استخدام دانش آموختگان این دوره نیز وجود داشته است. در سال 2015 طی مطالعه ای بر روی 179 کارفرما مشخص شد که 85 درصد از آنان همچنان تصمیم به استخدام افراد دارای این مدرک آموزشی دارند.

بنابراین گرچه دوره MBA می تواند یک انتخاب هزینه بر به نظر برسد. اما می تواند سرمایه گذاری بی نظیری برای آینده شما باشد. هزینه های صرف شده برای آموزش در این دوره، در کمترین زمان پس از اشتغال جبران خواهد شد. علاوه بر این، دارا بودن این مدرک غالبا موجب ترقی شغلی و افزایش سالانه درآمد خواهد شد.

فرصت های شبکه سازی دائمی در کسب و کار
فارغ التحصیلان ام بی ای از فرصت های بی سابقه ای برای شبکه سازی برخوردار هستند که در طول زمان به آنها دسترسی دارند. دوره MBA عموما افرادی را جذب می کند که گرایش های قوی رهبری و مدیریت حرفه‌ای کسب و کار را دارند. این افراد قرار است در سازمان های موفق، نقش های مدیریتی رده بالایی را در اختیار داشته باشند.

حضور در محیط آموزشی در کنار این افراد و نیز اساتید و متخصصان حرفه ای و خبره کسب و کار، موجب شکل گیری ارتباط منظمی میان دانش پذیران می شود. همچنین می تواند فرصت های ارزشمندی را برای آنان فراهم کند تا شغل آینده خود را بهتر انتخاب کنند.

مجموعه مهارت های حرفه ای رشته های گوناگون
دوره MBA برای طیف گسترده ای از افراد، با رشته ها و زمینه های آموزشی آکادمیک گوناگون جذاب است. این ادغام متنوع از افراد و مهارت ها، یک محیط یادگیری منحصر به فرد را ایجاد می کند که بر ارائه مهارت های تحلیلی، مدیریتی، شبکه ای، تحقیقاتی و رهبری به دانش پذیران تمرکز دارد. این امر، آنها را برای فرصت های شغلی متنوع بسیاری آماده می کند. داشتن این مجموعه مهارت های چند گانه به فارغ التحصیلان توانایی بیشتری برای پیشرفت می دهد.

سرمایه گذاری بر روی آینده با مدیریت حرفه‌ای کسب و کار

دوره های MBA اغلب توسط افراد موفق در زمان حال یا آینده انتخاب می شود که قبلا تجربه شغلی قابل توجهی داشته اند. بنابراین اگر شما هم درگیر شغل خود هستید و یا حفظ تعادل بین وظایف شغلی و خانوادگی برایتان دشوار است، دوره MBA آنلاین می تواند برای شما مناسب باشد.

به طور کلی، مزایا و معایب MBA برای افرادی که به مدیریت حرفه‌ای کسب و کار علاقه دارند، از این قرار است:

مزایا

  • دانش آموختگان دوره MBA می توانند به حقوق بالاتری در شغل خود دست پیدا کنند.
  • اگر دوره MBA را در یک مدرسه کسب و کار معتبر با سابقه آموزشی بالا کسب کنید، نسبت به سایر دارندگان مدرک ام بی ای دارای مزیت رقابتی خواهید بود.
  • MBA مهارت ها و دانش لازم را به شما اعطا می کند تا در شغل خودتان پیشرفت کنید؛ در هر زمینه ای که فعالیت دارید.
    معایب
  • داشتن مدرک MBA لزوما تضمینی برای یک استخدام ایده آل در حوزه مدیریت حرفه‌ای کسب و کار به شما نمی دهد. همه چیز بستگی به این دارد که شما چقدر در توسعه توانایی های خودتان تلاش کرده باشید.
  • ثبت نام و گذراندن دوره در یک موسسه ناشناخته یا مدرسه کسب و کار نامعتبر توجه کارفرمایان را به شما جلب نخواهد کرد.

مزایای دوره MBA

نتایج مثبت دوره MBA

دوره‌های آموزشی مدیریت برای کسانی که مشتاق علوم مدیریت و تجارت هستند و می خواهند در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز همچنان رقابت کنند، ضروری است.

1. هم زمان با کار و اشتغال خود، مدیریت حرفه‌ای کسب و کار را یاد بگیرید
واضح است که شما هر روز در حین کار در حال یادگیری هستید. با این حال، به عنوان یک مدیر پر مشغله، ممکن است زمانی برای تلفیق این دانسته ها با آموخته های آکادمیک خود نداشته باشید. و یا از جنبه های نظری آموزش که می تواند برایتان مفید واقع شود، غافل بمانید.

تحصیل در یک دوره حرفه ای مانند ام بی ای به صورت پاره وقت یا آنلاین، فرصتی برای تأمل و بررسی آموخته ها، و درک مهارت های اصلی رهبری و زمینه های بهبود آن را برای شما فراهم می کند. شما می توانید یادگیری را با کار خودتان ادغام کنید تا برای چالش های پیش رو در کسب و کار بیشتر آمادگی داشته باشید.

2. تفکر انتقادی و مهارت های عملیاتی را در خود تقویت کنید
دوره تحصیلی MBA محیطی را ایجاد می کند که در آن دانش پذیران مهارت های کلیدی مدیریت حرفه‌ای کسب و کار از جمله مدیریت پروژه، برنامه ریزی و تفکر انتقادی را در خود تقویت می کنند. این برنامه آموزشی همچنین می تواند دانش شما را در مورد عملکردهای مختلف تجاری مانند ارتباطات، امور مالی و منابع انسانی گسترش دهد.

ممکن است فکر کنید همه اینها را قبلاً یاد گرفته اید. اما دوره ام بی ای در یک مدرسه کسب و کار خوب شما را چند گام جلوتر می برد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه عملکردهای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار را برای ایجاد ارزش ادغام کنید. همچنین مهارت ها و ابزارهای جدیدی را برای بقای سازمان در دنیای در حال تغییر امروز به دست می آورید.

این دوره همچنین شامل آموزش مهارت های رهبری و مربی گری است. این به شما کمک کند تا این مهارت ها را در خود توسعه دهید و سبک خودتان را در رهبری کسب و کار بیابید

3. دانش خود را در سطح پیشرفته ارتقا دهید
در برترین مدارس کسب و کار در جهان، دوره های آموزشی مدیریت حرفه ای کسب و کار توسط اساتید و متفکران خبره این حوزه تدریس می شود. آنها اغلب تحقیقات دانشگاهی را با بینش عملی به دست آمده از مشاوره کسب و کار تلفیق می کنند. بنابراین دوره MBA به شما این شانس را می دهد که از این منبع دانش عالی بهره مند شوید.

4. با ترندهای بزرگ جهانی آشنا شوید
از شما انتظار می رود برای پیشرفت در کسب و کارتان، درک روشنی از روندهای بزرگ جهانی داشته باشید که آینده تجارت شما را شکل می دهند. تصمیم گیری های شما در حوزه مدیریت حرفه‌ای کسب و کار به طور فزاینده ای به این امر بستگی دارد.

یک دوره تخصصی MBA موضوعاتی از جمله منافع تجارت بین المللی و حتی مسائل سیاسی و زیست محیطی موثر بر اقتصاد جهانی را مورد توجه قرار می دهد.

5. دیدگاه های جدید در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار خود به دست آورید
خارج شدن از رویه ها و کلیشه های سنتی یکی از مزایای آشکار دوره ام بی ای در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار است. این موضوع باعث می شود شما دیدگاه های جدیدتر و مدرن تری برای مدیریت سازمان خودتان به دست بیاورید.

به همان اندازه که اساتید و موضوعات تدریس شده در این کلاس ها ایده های جدیدی را ارائه می دهند، همکلاسی های شما نیز در این روند نقش دارند. شما با یادگیری از هم کلاسی های خود می توانید بینش خوبی نسبت به سایر صنایع به دست آورید. و می توانید دانش خود را در موقعیت های مربوط به خودتان اعمال کنید.

دوره MBA می تواند بلیت طلایی برای رشد کسب و کار شما به همان صورتی باشد که همیشه آرزویش را داشته اید. چه مهارت های رهبری و شبکه سازی باشد و چه مهارت های نرم مربوط به بازاریابی مشتریان یا توسعه فردی کارمندان… مدیریت حرفه ای کسب و کار می تواند یک گام مثبت به سوی افزایش احتمال موفقیت شما در تجارت باشد.

در نهایت آنچه که باید بدانید، این است که این دوره به شما کمک می کند تا از تفکر متعارف خارج شوید و ایده های بزرگی برای کسب و کار خودتان پیدا کنید! اگر به دنبال به حداکثر رساندن توانایی و مهارت خود برای تاسیس یا مدیریت یک حرفه موفق و سودآور هستید، MBA در مدیریت حرفه‌ای کسب و کار یک انتخاب غیر قابل تردید است. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید  از طریق شماره تلفن 22057120 با موسسه علوم و فنون تهران تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *