شبکه سازی یکی از ارزشمندترین دستاوردهای دوره MBA برای دانش پذیران و دانش آموختگان است. شبکه سازی اقدام مفیدی است که می توانید برای ارتقای شغل خودتان از آن بهره ببرید. مفهوم شبکه سازی به ایجاد پیوند بین افراد برای رسیدن به یک هدف خاص اشاره دارد؛ خواه یک شغل ویژه باشد، یا یک همکار تجاری بالقوه یا صرفا به اشتراک گذاری دانش.

شبکه‌سازی در دوره MBA

از بهبود مجموعه مهارت های خود تا ملاقات با شرکای آینده، شبکه سازی در تجارت بسیار ارزشمند است. شبکه سازی باید یک رابطه سودمند و متقابل بین دو یا چند طرف ایجاد کند و این رابطه جنبه ای عادلانه و منطقی داشته باشد.

شبکه‌سازی در دوره MBA به شما کمک می‌کند تا روابط خود را تقویت کنید، بینش جامعی به دست آورید و آینده خود را قبل از شروع اولین کلاس خود بسازید.

مزایای شبکه سازی در دوره MBA

دوره MBA یک فرصت عالی برای شماست تا بتوانید به این هدف دست یابید. زیرا در طول این دوره تحصیلی شما به گروه های فارغ التحصیلان مدرسه کسب و کار، اساتید خبره مدیریت و بازرگانی، و دانش پذیران دیگری که تجربیات زیادی برای به اشتراک گذاری دارند، دسترسی دارید.

بر اساس گزارش QS MBA Applications and Aspirations در سال 2018، سی درصد از متقاضیان دوره های مدیریت کسب و کار « شبکه سازی حرفه ای » را یکی از مهم ترین دلایل خود برای ثبت نام در دوره MBA ذکر کردند. این نشان می دهد ایجاد یک شبکه ارتباطی حرفه ای چقدر برای دانش پذیران این دوره مهم است.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم متوجه مزایای بی شمار استفاده از شبکه سازی چیست. بهترین زمان برای آغاز فرآیند شبکه سازی چه زمانی است و نحوه ایجاد یک شبکه موثر برای کمک به پیشرفت حرفه ای شما چگونه است.

مزایای شبکه سازی چیست؟

شبکه سازی مزیت ها و نقاط مثبت زیادی برای شما خواهد داشت. و این موضوع چیزی است که شما برای متمایز شدن از همتایان خود که دوره MBA را گذرانده اند، به آن نیاز دارید. در ادامه تعدادی از مزایای اصلی شبکه سازی را شرح داده ایم:

ایجاد فرصت های شغلی از طریق شبکه سازی
ثابت شده است که فرآیند شبکه سازی اغلب به ارائه پیشنهادهای شغلی جذابی منجر می شود. بر اساس داده‌های جمع آوری شده، چیزی در حدود 85 درصد از تمام مشاغل از طریق ایجاد شبکه ارتباطی اخذ شده اند. بنابراین شبکه سازی می تواند طیف موقعیت های شغلی شما را بسیار گسترده تر از قبل کند.

به دست آوردن دانش و تبادل آن 
علاوه بر کمک به شما برای یافتن شغل، شبکه سازی در دوره MBA یک ابزار یادگیری فوق العاده است. شما می توانید اطلاعات عمیق تری در مورد بخش های شغلی انتخابی خود به دست آورید. به علاوه، از مزایای شبکه سازی با افراد در زمینه های مختلف این است که می تواند دیدگاه شما را گسترش دهد و در صورت انتخاب یک مسیر شغلی جدید، کمک ارزشمندی به شما نماید.

توسعه بینش
اختصاص زمان به شبکه سازی وجه شما را در جامعه دانشگاهی و کسب و کار بهبود می بخشد. کارفرمایان بالقوه اگر نام و یا چهره شما را بشناسند احتمالا ارتباطات صمیمی تر و نزدیک تری با شما برقرار خواهند کرد. شبکه سازی به شما کمک می کند تا یک برند شخصی قدرتمند به عنوان کارمند یا شریک تجاری برای خودتان ایجاد کنید.

ایجاد یک شبکه بزرگ تر
شما در حین شبکه سازی تنها یک ارتباط ایجاد نمی کنید، بلکه وارد مجموعه ای از روابط می شوید و می توانید از طریق تماس با سایر افراد در شبکه های دیگر نیز روابط سودمند برقرار کنید. هر ارتباط، شانس شما را برای دیدار با فرد مناسب برای ایجاد رابطه چند برابر می کند.

فارغ التحصیلان مدارس برتر کسب و کار در سراسر جهان بر تأثیر مثبت شبکه سازی بر حرفه آنها تأکید می کنند. کارآفرینان مشتاق و پر انگیزه نیز می توانند از شبکه مدرسه کسب و کار خود به نفع خود در هنگام تلاش برای شروع حرفه ای خود استفاده کنند.

بهتر است یک مدرسه کسب و کار قدیمی و با سابقه انتخاب کنید تا بتوانید از مزایای شبکه سازی در آن استفاده نمایید. شاید یک دوره MBA به تنهایی نتواند تمام ارتباطات مورد نیاز خود را تامین کنید. اما در بخش های گوناگون مدرسه کسب و کار فرصت های بیشتری برای این کار وجود دارد.

چه زمانی باید فرآیند شبکه سازی را آغاز کرد؟

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، شما باید حتی قبل از شروع دوره MBA خود شبکه سازی را شروع کنید. زیرا ایجاد شبکه ارتباطی با دانش آموختگان قبلی مدارس کسب و کار می تواند راهی عالی برای تصمیم گیری در این مورد باشد که آیا دوره ام بی ای در یکی از این مدرسه ها برای شما مناسب است یا خیر.

در این خصوص، باید فارغ التحصیلان مدارسی را انتخاب کنید که دانش پذیران آنها مسیر شغلی مشابهی را با آنچه شما مد نظرتان است، طی کرده باشند. درباره رویدادهای شبکه سازی مدارس کسب و کار تحقیق کنید و ببینید آیا آنها با علایق حرفه ای شما هم سو هستند؟

ارتباطاتی که در کلاس درس ایجاد می کنید ممکن است چند سال بعد بسیار سودآور باشند. زیرا همکلاسی ها احتمالا موقعیت های سطح بالایی را در شرکت های بزرگ به دست می آورند یا به اداره و مدیریت کسب و کار خود می پردازند. همچنین شما ممکن است شرکای تجاری بالقوه خود را در میان هم دوره ای های خودتان بیابید.

همه مدارس کسب و کار خوب دارای خدمات اختصاصی برای کاریابی و جایگاه یابی دانش آموختگان خود هستند. موسسه علوم و فنون تهران نیز با تاسیس باشگاه دانش آموختگان و عضویت آنان در انجمن های علمی همچون انجمن اقتصاد دانان ایران و نیز امکان شبکه سازی در فضای مجموعه و کافه کسب و کار با مدیران و کارآفرینان، امکان شبکه سازی را برای دانش پذیران فراهم می کند.

مراحل شبکه سازی و برقراری ارتباطات موثر حرفه ای چگونه است؟
هنگام برقراری ارتباط حرفه ای، گفت و گوهای اولیه شما باید مختصر و صمیمانه باشد. عاقلانه است که از همان ابتدا، رزومه کامل خود را در اختیار افراد قرار ندهید. ابتدا خودتان را معرفی کنید، خلاصه ای از سوابق خود ارائه دهید و توضیح دهید چرا مایل به برقراری ارتباط و در تماس بودن با شخص مقابلتان هستید. در پایان گفت و گو نیز از شخص مقابل برای وقتی که در اختیار شما قرار داده، تشکر کنید.

پس از مکالمه های آغازین، گام بعدی این است که در جلسات مرتبط شرکت کنید یا با فرد مورد نظر خود ترتیب یک جلسه حرفه ای تر را بدهید. قبل از دیدار با افراد مورد نظرتان همیشه آماده باشید. یادداشت تهیه کنید و پاسخ سوالاتی را که قرار است از شما بپرسند، آماده داشته باشید.

هیچ گاه در مصاحبه ها و جلسات اولیه درخواست کار یا همکاری نکنید. لازم است مدتی را برای جمع آوری اطلاعات برای شبکه سازی و ایجاد ارتباط صرف کنید. تشکر را در انتهای صحبت هایتان فراموش نکنید.

مزایای شبکه سازی از طریق مدارس کسب و کار چیست؟
مدارس کسب و کار اغلب میزبان و سامان دهنده چندین رویداد هستند که دانش پذیران دوره MBA و دوره DBA می توانند حین تحصیل خود در آنها شرکت کنند. باید دریابید شرکت در کدام یک برای شما مفیدتر است و در مورد افرادی که دوست دارید با آنها صحبت کنید، اطلاعات کاملی گردآوری نمایید. همچنین به فکر تهیه یک کارت ویزیت باشید تا آن را به افرادی که مایل به برقراری ارتباط با آنها هستید، بدهید.

ایجاد شبکه ارتباطی موثر با MBA

نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که شبکه اساسا مربوط به افراد است. بنابراین باید برای انجام موفقیت آمیز آن، ارتباطات شخصی ایجاد کنید و هرگز گستاخ یا بی ادب نباشید. مردم زیرک هستند و خیلی زود متوجه خواهند شد که شما فقط زمانی با آنها در تماس هستید که از آنها انتظاری دارید!

حین تحصیل در دوره های آموزشی مانند دوره MBA سعی کنید علایق مشترک پیدا کنید. به یاد داشته باشید بهترین ارتباطات، آنهایی هستند که با افراد مورد علاقه خودتان برقرار می کنید. یادداشت برداری از جزییات شخصی و نکاتی که می تواند در مورد افراد مهم باشد، برای شبکه سازی اقدامی ارزشمند است. همچنین می توانید در شبکه های مجازی با آنها در ارتباط باشید و مطالبی را که فکر می کنید به دردشان می خورد یا برایشان مهم است، به دیگران ارسال کنید.

رسانه های اجتماعی می توانند نقش مهمی در شبکه سازی داشته باشند. شما می توانید برای تقویت ارتباط یا معرفی خود به افراد جدیدتر از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. توصیه می شود حساب کاری خود را جداگانه از حساب شخصی بسازید.

در مدت تحصیل در دوره MBA سعی کنید حداقل با یک یا دو نفر در هفته ارتباط برقرار کنید. در یک دوره دو ساله ام بی ای می توانید ماهیانه یک ارتباط ارزشمند برقرار کنید که این ارتباطات در پایان فارغ التحصیلی، می توانند برایتان مزیت های گوناگونی به ارمغان بیاورند.

خارج از مدرسه کسب و کار، باید سعی کنید رویدادهای دیگری مرتبط با شبکه سازی را در محل تحصیل و زندگی خود بیابید. این رویدادها ممکن است اغلب رایگان باشند و روشی عالی برای متمایز کردن شبکه های ارتباطی شما خارج از دوره MBA در اختیارتان قرار دهند.پ

در هنگام شبکه سازی این افراد را مد نظر داشته باشید!

هنگام تعیین ارتباطات خود، به یاد داشته باشید که تنوع افراد به معنی ایجاد تنوع در فرصت هاست. به عبارت دیگر، شبکه سازی در دوره MBA به معنای دستیابی به ترکیب خوبی از افراد است که به شما کمک می کند بالاتر از سایر داوطلبان MBA قرار بگیرید. به طور کلی بهتر است با طیفی از افراد زیر شبکه ارتباطی خود را بسازید:

1. شبکه سازی با همکاران
همکاران می توانند از طریق تجربه پس از فارغ التحصیلی، نگرش های واقعی در مورد مدیریت حرفه ای کسب و کار به شما ارائه دهند، حتی اگر از یک مدرسه کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل دیگر فارغ التحصیل شده باشند. افرادی مانند رئیس مستقیم شما نیز متخصصان خوبی برای راهنمایی شما در کسب و کار هستند.

2. مدیران و کارآفرینان
در کلاس ها بنشینید، با مدیرانی که از مدرسه کسب و کار یا بیزینس اسکول دانش آموخته شده اند گپ بزنید و کمی در مورد برنامه درسی و انتظارات اساتید از آنها بپرسید.

هرچه بیشتر بدانید که مسائل رایج و پروژه های درسی در دوره MBA در مدرسه انتخابی شما چگونه است، بیشتر می توانید نقاط قوت خود را که متناسب با دوره تحصیلی مد نظر شما هستند، برجسته و تقویت نموده و نقاط ضعف خود را رفع نمایید.

3. اساتید و شبکه سازی
مانند همکاران، مدیران و کارآفرینان، خود اساتید نیز به شما کمک می کنند تا تجربه دنیای واقعی را که باید در دوره MBA با آن آشنا شوید، به دست آورید. اساتید علاوه بر تدریس به شما، می توانند به شما یاد دهند که چگونه به طور موثر شبکه سازی کنید.

به یاد داشته باشید که برای ایجاد یک شبکه ارتباطی بزرگ تلاش کنید و اساتید خارج از دوره آموزشی خود را نیز برای مشورت و یادگیری مد نظر داشته باشید، زیرا آنها می توانند بینش جدیدی را به شما ارائه دهند که در دوره تحصیلی خود نمی آموزید، و ممکن است علایق شما را در زمینه هایی که قبلا به آنها فکر نکرده بودید برانگیزند.

4. دانشجویان و فارغ التحصیلان فعلی دوره MBA
این افراد هم بخشی از شبکه ای هستند که می توانند به شما کمک کنند شرایط فرهنگی و آموزشی مدرسه کسب و کار خود را به درستی درک کنید و یاد بگیرید که چطور باید خودتان را در این فضا معرفی کنید. هیچ فردی نمی تواند کامل بودن بهره آموزشی شما را تضمین کند. به همین دلیل است که شبکه سازی برای دوره MBA راهی مفید است تا شما از تجربیات دانش پذیران و دانش آموختگان مدیریتی مدرسه خود بهره مند کند.

5. رهبران و سرپرستان انجمن ها
سازمان‌ ها و انجمن های مرتبط با مدرسه کسب و کار خود را شناسایی کنید و بر اساس آینده، اهداف و علاقه خود با آنها ارتباط برقرار کنید. سرپرستان و رهبران این باشگاه ها و انجمن ها اغلب افرادی پرانرژی و خوش برخورد هستند که می توانید با همکاری با آنها، مهارت های خود را تقویت کنید.

مزایای شبکه سازی در دوره MBA

کاری کنید که مزایای شبکه سازی در راستای اهداف شما باشد!
تنها هدف شبکه سازی در دوره MBA این نیست که برای تامین آینده شغلی خود، با تعداد افراد زیادی ارتباط برقرار کنید. بلکه روابط شما باید تلفیقی از تبادل دانش، احترام و بازخوردهای متقابل باشد. سعی کنید ارتباطات مستحکمی ایجاد کنید که بتوانید در طول دوره MBA خود و پس از آن، از آنها بهره ببرید.

وقتی در محل کار یا مشغول به تحصیل نیستید، تا جایی که می توانید در رویدادهای حضوری و مجازی شرکت کنید تا شبکه خود را گسترش دهید. علاوه بر این، در موثرترین پلتفرم های رسانه های اجتماعی که برای حرفه ای ها طراحی شده اند – مانند LinkedIn – فعال باشید. با بهینه سازی صفحه نمایه خود و استفاده از ابزارهای جستجو برای یافتن بهترین ارتباطات ممکن، از رسانه های اجتماعی به نحوی عاقلانه استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، شاید حیاتی ترین مهارتی که در دوره MBA کسب می کنید مهارت شبکه سازی باشد. در نهایت، در یک کسب و کار موفق همه چیز وابسته به شبکه های ارتباطی و شبکه سازی صحیح است که به نحوه برقراری ارتباط بین افراد بستگی دارد.

اگر نحوه ایجاد این روابط را در مدرسه کسب و کار به درستی بیاموزید، در آینده از منافع بی شمار آن بهره خواهید برد. برای شرکت در دوره های مدیریت کسب و کار MBA و دوره DBA می توانید از طریق شماره 90008000 اقدام به برقراری تماس رایگان تلفنی نمایید تا از ما مشاوره تخصصی در این زمینه دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *