آیا قصد دارید در یک دوره MBA شرکت کنید؟ ابتدا باید این را بدانید که مدارس کسب و کار تنها درصدی از متقاضیان را در این دوره می پذیرند. هزاران متقاضی با استعداد، موفق و باهوش هر ساله در فرآیند پذیرش این دوره رد می شوند که شایستگی های بالایی دارند. بنابراین چطور می توان شانس خود را برای پذیرش در برنامه MBA بالا برد؟

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

مدارک پذیرش در MBA

مدارک استاندارد برای پذیرش در این دوره معمولا شامل آزمون اولیه (GMAT یا GRE)، رزومه تحصیلی خوب با ریزنمرات و مقالات، توصیه نامه، مصاحبه ها، رزومه شغلی و امثال این ها می شود. این مدارک از یک مدرسه کسب و کار به مدرسه دیگر متفاوت است. متقاضیان موفق همچنین باید بتوانند سایر ویژگی های مهم را در طول فرآیند درخواست (در رزومه، در مقالات و در طول مصاحبه خود) به نمایش بگذارند. این ویژگی ها عبارتند از رهبری، همکاری، کار گروهی، هوش، کنجکاوی، انعطاف پذیری، سازگاری، فروتنی، تعهد معنادار به جامعه، سابقه تاثیرگذاری، ذهن باز… و این لیست ادامه دارد.

آمادگی برای MBA

آمادگی برای دوره MBA

مشکل اینجاست که پرورش تمام این خصوصیات و تقویت این ها نیاز به زمان دارد. بسیاری از متقاضیان، فرآیند درخواست خود را خیلی دیر می دهند تا بتوانند در این زمینه ها پیشرفت کند. در این مقاله خواهیم گفت چطور برای شرکت در دوره MBA پس از اتمام دوره کارشناسی خود برنامه ریزی کنید که زمان را از دست ندهید. پس اگر شما هم دچار مشکل زمان بندی برای شرکت در این دوره هستید، با ما همراه باشید.

1. آزمون GMAT یا GRE را زودتر بدهید
برای شرکت در بسیاری از برنامه های MBA شرکت در یکی از این دو آزمون و دریافت نمره مناسب ضروری است. این آزمون های استانداردشده توانایی های کمی و کلامی شما را از طریق یک سری سوالات چند گزینه ای ارزیابی می کنند. تکمیل هر آزمون بیش از سه ساعت طول می کشد. برای شرکت در این آزمون ها، کارشناسان سه تا شش ماه مطالعه را پیشنهاد می کنند. اما تنها چیزی که اکثر متقاضیان MBA ندارند زمان است!

«نمره خوب» چه نمره ای است؟ پاسخ ساده این است که نمره خوب منجر به قبولی شما در برنامه MBA مورد نظرتان می شود. پاسخ سخت تر شامل «متوسط نمرات آزمون» است که در هر مدرسه کسب و کار تفاوت دارد. طی سال های اخیر میانگین این نمرات بالاتر رفته است بنابراین نمره شما باید برابر یا بالاتر از میانگین نمره مدرسه مد نظرتان باشد.

هرچه زودتر در این آزمون شرکت کنید بهتر است. یعنی در اواخر یا پس از اتمام دوره کارشناسی. در این صورت احتمالا مجبور نیستید قواعد گرامر یا ریاضی را دوباره مرور کنید. نتیجه هردوی این آزمون ها پنج سال اعتبار دارد و می توانید تا 5 بار در سال در آزمون ها شرکت کنید تا نمره بالاتری بگیرید.

2. مهارت های خود را تقویت کنید
علاوه بر نمرات GMAT/GRE، مدارس نمرات شما را در کلاس هایی مانند اقتصاد خرد، دیفرانسیل و انتگرال یا آمار بررسی خواهند کرد. شما می توانید در دوره های مجزای مربوط به ریاضی و مالی ثبت نام کنید تا شایستگی های خود را برای شرکت در برنامه MBA بهبود ببخشید. این دوره ها حتی می توانند به صورت رایگان نیز در اینترنت یافت شوند.

ورود به دوره MBA به چیزی بیش از توانایی تجزیه و تحلیل صفحات گسترده نیاز دارد. تفکر انتقادی، تنوع افکار، ایده‌ های جدید و دیدگاه‌ های منحصر به‌ فرد همگی برای پیشرفت در MBA ضروری هستند. بنابراین، ذهن خود را تغذیه کنید. عادت خواندن را در خود ایجاد کنید، موضوعات جدید را کشف کنید، زبان دیگری یاد بگیرید، به پادکست‌هایی درباره فلسفه، عصب‌ شناسی، اقتصاد، ژئوپلیتیک یا تاریخ گوش دهید… هر چیزی که علاقه شما را جلب کند.

این کار را نه فقط برای اینکه دانشجوی MBA بهتری در برنامه باشید، بلکه برای اینکه فرد بهتری باشید، انجام دهید. دیدگاه‌ های جدید به شما کمک می‌ کند تا در مقاله‌ های آینده‌ تان برجسته شوید.

3. تجربیات کاری باکیفیت برای شرکت در برنامه MBA داشته باشید
اگر بخواهید با MBA خود وارد هر شرکتی شوید، لازم است تجربیات کاری باکیفیت داشته باشید. مهارت هایی همچون رهبری تیم ها و تاثیرگذاری نسبت به رقبا می تواند شما را متمایز کند. ذهنیت رشد را در خودتان پرورش دهید و این باور را ایجاد کنید که استعدادهایتان را می توانید با سخت کوشی، یادگیری مداوم و جستجوی فرصت هایی که شما را از محدوده راحتی خودتان خارج می کند، تقویت کنید. برای پروژه هایی که دیگران نمی خواهند داوطلب شوید، کارآموزان را آموزش دهید و آخرین روندهای صنعت را بدانید. این تجربیات باعث می شود بتوانید در آینده برنامه MBA خود را نیز غنی تر کنید.

4. مهارت رهبری را در خود پرورش دهید.
رهبری در دنیای MBA حیاتی است. اگر خجالتی، درونگرا یا فاقد اعتماد به نفس کافی هستید، بهتر است روی خودتان کار کنید. در محل کار به دنبال راه هایی باشید که بیشتر مشارکت کنید. برای انجام پروژه های جدید داوطلب شوید و به فکر بهبود کارایی باشید. به همکاران خود چیزهای جدیدی بیاموزید و جلسات و مهمانی هایی ترتیب دهید که همکارانتان را گرد هم بیاورید. این بهترین راه برای تقویت مهارت رهبری جهت شرکت در برنامه MBA است.

5. با افراد مهم ارتباط برقرار کنید تا حین گذراندن برنامه MBA هم کمکتان کنند
برای ایجاد روابط خوب با سایر افراد هرگز زود یا دیر نیست. داشتن یک رابطه مربیگری با مافوق، می تواند فرصت خوبی برای شما باشد و شما را به سمت رشد هدایت کند. به طور مرتب از سرپرست شغلی خود بازخورد بخواهید تا از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید. برای اینکه نشان دهید ذهنیت یادگیری دارید، برای بهبود برنامه ریزی کنید. سرپرست شما از تلاش و صراحت شما قدردانی خواهد کرد و بعدا در توصیه نامه شما برای برنامه MBA چیزهای خوبی خواهد نوشت.

6. به جامعه خود کمک کنید
یکی از بهترین راه ها برای ارتقا وجهه خودتان در برنامه MBA کمک به جامعه است. فعالیت در یک یا دو سازمان داوطلبانه می تواند مهارت های شما را تقویت کند. به ویژه مهارت های رهبری و همکاری با اعضای تیم. می توانید در یک آشپزخانه داوطلب شوید، مهارت های کامپیوتری را به پناهندگان آموزش دهید، یا هر کار دیگری که برای شما معنادار است. این یک راه عالی برای تقویت مهارت هایی است که برای پذیرش و شرکت در این دوره بهتر است آنها را توسعه دهید.

آمادگی برای MBA

البته فقط به خاطر درخواست شرکت در دوره MBA در این برنامه ها داوطلب نشوید! در این صورت انجام تمام این فعالیت ها شما را رنج می دهد. کاری را که دوست دارید انجام دهید و به این فکر کنید که تاثیرگذاری شما چگونه می تواند برایتان افتخارآفرین نیز باشد.

به عنوان مثال، اگر رویای کار در امور مالی را دارید، اما یک مهندس مکانیک هستید، پیشنهاد مدیریت حساب های یک موسسه خیریه را بدهید. اگر امیدوارید روزی مشاور شوید، داوطلب شوید تا یک استراتژی رشد برای یک کسب و کار کوچک ایجاد کنید.

7. بیشتر به خودتان بپردازید
مدارس کسب و کار می خواهند کلاس های برنامه های MBA آنها پر از رهبران بالقوه باهوش، موفق و جامعه شناس باشد که تاثیرگذاری بالایی داشته باشند. دانشجویان این دوره ها می توانند بسیار متنوع باشند. تنوع قومیتی، جنسیتی و ملیتی. در دنیای MBA حتی سرگرمی ها، علایق، پیشینه و تجربیات افراد با هم متفاوت است و همین موضوع دوره MBA را هیجان انگیزتر می کند.

یاد بگیرید که در مورد سرگرمی ها و علایق بیرونی خود صحبت کنید. بنابراین، عمیقاً به چیزهایی که از آنها لذت می برید یا همیشه در مورد آنها کنجکاو بوده اید، بپردازید. دویدن، شیرینی پزی، شعبده بازی، حفاری برای کشف صدف، تاریخچه کارائیب، بلاکچین، هر چیزی. این به شما «اصالت» می بخشد و نشان می دهد که شخص منحصر به فردی هستید و دوست دارید رشد کنید.

اصیل بودن همچنین به این معناست که بپذیرید چه کسی هستید و از کجا آمده اید. خودآگاهی و خودشناسی راه بسیار خوبی برای تقویت اصالت است. به زندگی خود بنگرید و فهرستی از چیزهایی تهیه کنید که بیشترین تأثیر را روی شما گذاشته است – رویدادها، گفتگوها، افراد. روی کشف ارزش‌ ها، امید ها، ترس‌ هایتان و قطعاً ابرقدرت‌ هایتان کار کنید. بفهمید که چه نوع فردی هستید، می خواهید در زندگی خود به چه چیزی برسید، و چه چیزی برای شما اهمیت دارد. برای پذیرش در برنامه MBA این را از شما خواهند پرسید.

تمام این راه ها می تواند به شما کمک کند تا با قدرت وارد یک برنامه MBA شوید. چند سال زودتر اقدام کردن برای کسب این مهارت ها و تقویت رزومه می تواند نشان دهد که شما فرد توانایی هستید و بین سایر متقاضیان شرکت در دوره می درخشید. در واقع، این خود شما هستید که می توانید با شرکت در این دوره به رویاهای خودتان برسید. برای مشاوره در مورد دوره MBA و دستاوردهای آن برای زندگی شخصی خودتان می توانید با مشاوران موسسه علوم و فنون تهران از طریق شماره 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *