MBA برای چه کسانی مناسب است؟ ام بی ای یا مدیریت حرفه ای کسب و کار (Master of Business Administration) یک دوره تخصصی است که نخستین بار در ایالات متحده آمریکا طراحی و اجرا شده است. این دوره مدیران و کارآفرینان را پرورش می دهد تا در راستای فعالیت کسب و کار خود در دنیای پر از چالش و متغیر تجارت، به علم اندوزی و مهارت آموزی بپردازند. اما دروس و مهارت های این دوره آن قدر متنوع و کاربردی است که نه فقط این افراد، بلکه کارمندان و شاغلان در بخش های دیگر نیز می توانند از آنها بهره ببرند.

بنابراین اگر در پاسخ به این پرسش که دوره MBA برای چه کسانی مناسب است ، بگوییم تمام افراد، چندان اغراق نکرده ایم. هرچند هر شخص با توجه به زمینه شغلی و وضعیت زندگی خود می تواند بهره مشخصی را از این دوره ببرد و به اصطلاح، سهم خود را از این سفره بردارد. اما پیش از اینکه جذب این تبلیغات گسترده شوید و با چشم بسته در این دوره گران قیمت ثبت نام کنید، بهتر است بدانید که مخاطبان این دوره با چه هدفی وارد این دوره تحصیلی می شوند؛ شما در این دسته ها جای می گیرید یا خیر و در هر صورت، اهداف و نتایج مورد نظر خودتان را از شرکت در دوره mba به دقت مشخص کنید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا بگوییم MBA برای چه کسانی مناسب است… هر گرایش آن در کدام زمینه شغلی به دردتان می خورد و اگر بخواهید یکی از این گرایش ها را برای خود انتخاب نمایید، چطور باید این کار را بکنید.

MBA برای چه کسانی مناسب است؟ 

مدیریت حرفه ای کسب و کار

مدیریت حرفه ای کسب و کار یا MBA یک دوره تحصیلی هم تراز با مقطع کارشناسی ارشد است. این دوره در سراسر جهان نه در دانشگاه ها، بلکه عموما در بیزینس اسکول ها یا مدارس کسب و کار تدریس می گردد. دلیل این امر هم تفاوت نوع تدریس در این رشته با سایر زمینه های دانشگاهی است. در دوره mba علاوه بر آموزش نظری آخرین تئوری ها و مسائل مدیریت، بر جنبه عملی این آموخته ها نیز تاکید می شود. یعنی مهارت آموزی در دنیای واقعی کسب و کار، با رفع چالش ها و درگیر شدن با موارد مطالعاتی واقعی.

شاید نخستین بخش از جواب این پرسش که MBA برای چه کسانی مناسب است در همین نکته نهفته باشد. چرا که فعالان بازار کسب و کار و مدیران و کارمندان بخش های گوناگون، ممکن است تنها در یکی از این دو حوزه توانمندی های لازم را داشته باشند. یعنی یا تحصیلات مرتبط در زمینه مدیریت کسب و کار را داشته باشند و یا تنها بر تجربیات عملی خود (فارغ از دانش مدیریت و تحولات آن) تکیه کنند. بنابراین دوره mba فرصتی برای تمام این افراد فراهم می کند تا بتوانند هردو بازوی مدیریت، یعنی علم و هنر را در راستای یکدیگر به کار بگیرند و در هر دو زمینه ترقی کنند.

این امکان وجود دارد که دانش پذیران با شرکت در دوره MBA توانایی های لازم را برای انجام امور مدیریتی در هر رتبه و تخصصی کسب کنند. در این دوره مهارت های فنی مدیریتی و رهبری به نحوی کاربردی برنامه ریزی شده اند که دانش پذیران بتوانند بسته به نیاز و علاقه خود در این مهارت ها پیشرفت کنند و چشم انداز شغلی بهتری داشته باشند.

دوره MBA برای افراد در مشاغل حوزه های گوناگون جنبه تخصصی یافته است 
دوره MBA گرایش ها و دروس متفاوتی را دربر می گیرد. به همین جهت است که اگر بخواهیم بگوییم MBA برای چه کسانی مناسب است ، می توانیم به طیف وسیعی از افراد در مشاغل گوناگون اشاره کنیم. و این امر موضوعی دور از حقیقت نیست.

دوره های تحصیلی MBA در مدارس کسب و کار در یک یا چند ترم نخست، شامل چند درس عمومی و مشترک بین تمام گرایش های این دوره هستند. در ترم های بالاتر تحصیلی، دروس به تناسب گرایش انتخابی تغییر می کند و دانش پذیران هر گرایش، در زمینه های مرتبط با خود به تقویت مهارت هایشان می پردازند.

در کنار این ها، دروس این دوره بر اساس نیاز هر منطقه و کشوری ممکن است تغییر کند و به شکل های متنوع تر، بر اساس نیاز مخاطبان هر منطقه ارائه شود. برخی از دروس اصلی دوره MBA عبارت اند از:

 • تئوری و طراحی ساختار سازمان
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت در منابع انسانی
 • استراتژی کسب و کار
 • تفکر استراتژیک
 • بازاریابی و مدیریت بازار
 • برند و برندسازی
 • ارتباط با مشتریان
 • حسابداری و اقتصاد
 • مدیریت بورس و سرمایه
 • مدل کسب و کار
 • اصول و فنون مذاکره
 • و مهارت فروش

برای آشنایی بیشتر با هر گرایش تحصیلی رشته mba می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید. توجه به دروس گرایش های MBA خود پاسخگوی این سوال است که اگر با دیدگاه حرفه ای به این دوره نگاه کنیم، MBA برای چه کسانی مناسب است .

گرایش های دوره MBA

رشته ام بی ای در مدارس کسب و کار گوناگون در مناطق مختلف دنیا ممکن است گرایش های بسیار متنوعی داشته باشد. از گرایش های عمومی مانند بازاریابی گرفته تا گرایش روستایی، مد و پوشاک و حتی ورزش. بنابراین برای اینکه بدانیم MBA برای چه کسانی مناسب است ابتدا باید با گرایش های اصلی دوره MBA در جهان و در ایران آشنا شویم. این گرایش ها عبارتند از:

با توجه به نیاز کشور و سطح مدیریتی موجود، گرایش های مختلفی که در دوره MBA اجرا می شوند عبارت اند از:

 • عمومی
 • بازاریابی و فروش
 • استراتژی
 • مالی
 • انرژی
 • لجستیک و تامین
 • ورزشی
 • گردشگری
 • بورس و بازار سرمایه
 • مدیریت درمانی
 • بانکداری دیجیتال
 • مدیریت فرایند تولید و عملیات
 • بازاریابی دیجیتال
 • استارت آپ
 • منابع انسانی
 • برندینگ (برندسازی)
 • گردشگری و هتلداری
 • فناوری و سیستم های اطلاعاتی
 • بیمه
 • پروژه
 • نفت و گاز.

واضح است که اگر بخواهیم بدانیم MBA برای چه کسانی مناسب است باید در مورد این گرایش ها اطلاعاتی داشته باشیم و بدانیم هر کدام برای چه افرادی بهتر است. ممکن است برای فردی در یک موقعیت شغلی خاص چند گرایش مناسب به نظر برسد. اما همانطور که گفته شد، با توجه به عمومیت برخی از درس ها در تمام گرایش های رشته MBA تنها تحصیل در یکی از آنها کافی است.

اهداف گذراندن MBA

کسب مدرک در دوره MBA می تواند تحول بزرگی در زندگی فردی و شغلی افراد ایجاد کند. تصمیم به اخذ این مدرک با توجه به هزینه نسبتا بالای آن، نیاز به منابع مالی و همچنین وقت آزاد برای مطالعه و تحقیق، و صرف انرژی فراوان دارد. برای شرکت در دوره MBA باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت. بنابراین در کنار این موضوع که رشته MBA برای چه کسانی مناسب است باید به اهداف فردی خود از تحصیل در این دوره ارزشمند نیز توجه کنید. هدف ها و مزایایی که در زیر آمده عموما بین دانش پذیران رشته MBA عمومیت دارد. اما برای ثبت نام در این دوره، لازم است نگاهی تخصصی تر و شخصی تر به موضوع بیندازید.

اهداف شغلی
اگر به فکر راه اندازی کسب و کار جدیدی برای خود هستید شرکت در دوره MBA متناسب با کسب و کار شما می تواند راهگشا باشد. دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار به شما کمک می کند تا در مسیر کارآفرینی با آگاهی قدم بردارید و بهتر بتوانید با چالش ها و بحران های این مسیر مقابله کنید.

 دوره MBA برای کارآفرینان

 • آن دسته از کارآفرینانی که به دنبال توسعه کسب و کار خود هستند
 • آنهایی که می خواهند در مورد تکنولوژی، حسابداری، تامین مالی، مالیات و قانون تجارت بیشتر بدانند
 • افراد کارآفرین که به دنبال توسعه مهارت های رهبری در خود و در کارمندان خود هستند تا مسئولیت های بیشتری را به آنان بسپارند
 • کسانی که به دنبال شبکه سازی تجاری برای پشتیبانی مالی از کسب و کار نوپای خود هستند
 • آن دسته از افراد کارآفرین که می خواهند تفکر و بینش خود را در سطح جهانی گسترش دهند و جهان بینی مدرن پیدا کنند
 • کسانی که می خواهند رزومه خود را پربارتر کنند یا به عنوان یک کارآفرین، شهرت حرفه ای و تحصیلی به دست بیاورند

دوره mba بر اصول کسب و کار و روندهای مدیریتی تاکید دارد که به اهداف شغلی شما در این راه (اگر بخواهید در آن قدم بگذارید) کمک می کند. با بررسی سابقه تحصیلی مدیران و رهبران موفق در کسب و کارها هم دیده می شود که اغلب آنها دوره ام بی ای را در یک بیزینس اسکول معتبر گذرانده اند و در یکی از گرایش های ام بی ای مهارت بیشتری دارند. اگر از رهبران موفق مشاوره بگیرید، توصیه های بسیاری از آنان برای شرکت در این دوره دریافت خواهید کرد.

مهارت های دوره MBA

اگر می خواهید بدانید که MBA برای چه کسانی مناسب است باید به نوع مهارت هایی که در این دوره آموزش داده می شود نیز توجه کنید. بیشتر مهارت هایی که در این دوره به دانش پذیران آموزش داده می شود مانند رهبری، مدیریت مالی، بازاریابی و مدیریت زمان در تمام سازمان ها حائز اهمیت است. تعدادی از آنها حتی می توانند در سوددهی کسب و کار خانگی و تک نفره شما نیز اثرگذار باشد! تمام مهارت های تدریس شده در این دوره، در مقیاس های گوناگون می توانند به کار بیایند؛ به شرطی که راه درست استفاده از آنها را فرا بگیرید.

موفقیت هر کسب و کاری در گروی توسعه و رشد مهارت های اعضای آن است. از جمله این مهارت های اساسی که در دوره MBA مورد توجه قرار می گیرد می توان موارد زیر را نام برد:

رهبری:
اگر مدیریت و راهنمایی یک تیم از کارمندان یا مدیریت برنامه یا محصولی را برعهده دارید،

مدیریت بحران:
اگر معمولا در کارتان باید نظارت بر عملیات اجرایی داشته را بر عهده داشته باشید یا مشکلات بین پروژه ها و کارمندان را حل کنید،

بودجه بندی:
اگر شغل شما با بودجه بندی، تخصیص مالی، پیش بینی هزینه ها و یادگیری افزایش بهره وری شرکت ارتباط دارد،

تحلیل گری:
اگر شغل شما در ارتباط با ارزیابی گزارش ها و داده ها و نتایج تحلیلی است،

منابع انسانی:
اگر در امور استخدامی کارمندان نقش دارید.

در نظر داشته باشید طیف آموزه های این دوره بسیار وسیع است و از مباحث مالی، اقتصادی و سیاسی تا مسائل روان شناسی و هنری (همچون استفاده از رنگ ها در تبلیغات) را دربر می گیرد. با این وجود ممکن است شما هدفی در ذهن داشته باشید که نتوانید از طریق این دوره به آن دست یابید. بنابراین اگر در جست و جوی این هستید که بدانید دوره MBA برای چه کسانی مناسب است ، نیازهای خود را با آنچه در این دوره به مخاطبان عرضه می کنند مقایسه کنید.

MBA برای چه کسانی مناسب استشبکه سازی در دوره MBA

شما با مهارت هایی که در دوره های ام بی ای کسب می کنید می توانید فرصت هایی برای شبکه سازی به دست آورید. شبکه سازی به شما کمک می کند تا ارتباطات تجاری خود را تقویت کنید، ایده های تازه دریافت کنید، وجهه تجاری خود را بالا ببرید، به فرصت های شغلی جدید دسترسی پیدا کنید، دانش بیشتری در مورد بازارها به دست بیاورید، از مشاوره و پشتیبانی شغلی برخوردار شوید و اعتماد به نفس لازم را برای فعالیت در بازار کسب و کار به دست بیاورید.

با توجه به این گفته، MBA برای چه کسانی مناسب است ؟ این دوره برای افرادی مناسب است که می خواهند شانس آشنایی با افراد هم صنف خود را پیدا کنند، دایره روابط و آشنایان خود را گسترش دهند و از هم افزایی فکری و شغلی با دیگران بهره مند شوند. حین گذراندن این دوره و پس از آن، شما می توانید با متخصصان حوزه کسب و کار خود در تماس باشید، تجارب و مهارت های خود را با آنها به اشتراک بگذارید و از تجارب و مهارت های آنان استفاده کنید.

دستمزد بالاتر شغلی 
بسیاری از افراد به منظور ارتقای شغلی یا اشتغال در موقعیت های جدید با درآمد بالا در دوره MBA ثبت نام می کنند. با توجه به توانایی های جدیدی که در این دوره به دست می آورید، شانس شما برای تحقق این هدف بسیار بیشتر می شود.

در دسترس بودن و تنوع دوره MBA 
دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار در بیزینس اسکول های دنیا به شیوه های مختلفی برگزار می شوند. این دوره ممکن است تمام وقت باشد و نیاز به حضور دائمی شما در کلاس های درس وجود داشته باشد. یا برای کسانی که شاغل هستند، امکان تحصیل به صورت پاره وقت فراهم شود و یا حتی به شیوه آنلاین و تک درس (برای کسانی که تنها نیاز به آموزش در یک زمینه محدود یا مرور یک درس خاص دارند) برگزار گردد. بنابراین از این نظر که MBA برای چه کسانی مناسب است ، می توان گفت دوره MBA برای هر فردی با مشغله های گوناگون شغلی و شخصی مناسب است. تنها کافی است دوره مناسب با برنامه روزانه خود را انتخاب نمایید.

ادامه آموزش حرفه ای و اخذ دکترای حرفه ای کسب و کار (DBA)
در پاسخ به این سوال که رشته MBA برای چه کسانی مناسب است می توان یک پاسخ دیگر نیز داد. و آن افرادی هستند که تصمیم دارند پس از این دوره، در دوره DBA شرکت کنند و سطح دانش و مهارت خود را بالاتر برده و در سمت های مشاوره کسب و کار، محقق حوزه کسب و کار و مدیریت ارشد مشغول به کار شوند. دوره MBA در برخی از مدارس کسب و کار پیش نیاز شرکت در دوره DBA یا دکترای حرفه ای کسب و کار است. هرچند برای ثبت نام در هردوی این دوره ها ( به ویژه دوره دی بی ای ) به تجربه کاری نیز نیاز است. و گاهی اوقات تنها داشتن تجربه کافی می تواند افراد را از این پیش نیاز معاف نماید.

 MBA برای چه کسانی مناسب است؟ 

مدیریت تنها یک شغل و سمت فرمایشی نیست و مدیر تنها کسی نیست که دستور بدهد و سود کند؛ بلکه نیاز به آموزش و ارتقای مهارتی دارد. دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار در آغاز به همین منظور تعریف شده است. اما تنها مخاطبان آن مدیران و کسانی که رویای مدیریت را در سر می پرورانند نیست. بسیاری از افراد می توانند با تحصیل در این دوره از منافع بی شمار آن برای شغل و حتی زندگی شخصی خود بهره ببرند. بنابراین اگر بخواهیم بگوییم رشته MBA برای چه کسانی مناسب است ، می توانیم به طیف گسترده ای از افراد جامعه که در حوزه های مختلفی مشغول به فعالیت هستند، اشاره کنیم.

موسسه علوم و فنون تهران ( تهران بیزنس اسکول ) نخستین و معتبرترین برگزار کننده دوره MBA در ایران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره می توانید با شماره 90008000 تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *