دوره ام بی ای فرصتی برای درخشیدن افراد در مصاحبه های شغلی و رسیدن به رویاهای فردی است. شما قرار است یک تا دو سال از زندگی خودتان را صرف تحصیل در رشته MBA در یک مدرسه بازرگانی یا بیزینس اسکول کنید. بنابراین، باید آگاهی کاملی نسبت به آنچه پس از این دوره به دست می آورید. و همچنین چالش هایی که طی این مدت با آنها رو به رو خواهید شد، داشته باشید.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

چالش های دوره MBA

نگرش و طرز فکر صحیح برای استفاده بهینه از زمان در مدرسه کسب و کار بسیار مهم است. شرایطی وجود دارد که ممکن است گاهی اوقات مسیر پیش روی شما را بسیار چالش برانگیز کند، اما تک تک این چالش ها می توانند یک تجربه یادگیری عالی را برایتان فراهم کنند و شانس خوبی برای شبکه سازی و اشتغال شما پس از اتمام دوره MBA باشند. از جهتی، وجود این چالش ها حتی می تواند دوران تحصیل شما را پربارتر و شما را توانمندتر کند. و خاطرات خوبی از تحصیل، آشنایی و همکاری با دوستان و غلبه بر مشکلات جدید برای شما باقی بگذارد.

ممکن است برای پذیرش در این دوره بسیار سخت کار کرده و رزومه خود را تقویت کرده باشید و در نهایت در یکی از مدارس معتبر مشغول به تحصیل شوید. اما هیچ کدام این ها شما را برای تمام جنبه های این تجربه آموزشی آماده نکرده باشد. ممکن است به میل خودتان قدم در این راه گذاشته باشید و یا شما را تشویق به گذراندن دوره ام بی ای کرده باشند. در هر صورت احتمال اینکه دست کم با چند مشکل و چالش مواجه شوید، وجود دارد و این امر نامعمول نیست. اما اگر آنها را بشناسید، امکان بیشتری برای مقابله و پاسخگویی صحیح به آنها دارید.

چالش های دوره mba

مقابله با چالش های دوره MBA

شاید انتظارات شما با آنچه واقعا پیش روی شما قرار دارد متفاوت باشد. بسیاری از افراد پیش از آغاز این دوره نگرش ویژه ای به آن دارند که ممکن است در تمام موارد به درستی محقق نشود. یا حتی آموزش در این دوره بسیار سخت تر از چیزی باشد که آنها در ابتدا تصور کرده اند. تحصیل در دوره MBA هم سخت است و هم به هوشمندی نیاز دارد. ابتدا ممکن است فکر کنید که هیچ  چیز درست پیش نمی رود و هم کلاسی های شما می توانند بسیار جلوتر از شما باشند.

درست است که دانش پذیر دوره MBA با چالش های فراوانی مواجه است. اما بخشی از آموزش های این دوره برای مقابله با همین چالش ها طراحی شده است. از اینکه فکر می کنید به اندازه کافی مناسب نیستید، ناامید نشوید. بروز این مشکلات به خصوص در آغاز راه کاملا طبیعی است. ممکن است بسیاری از هم کلاسی های شما نیز چنین احساسی داشته باشند، هرچند آن را بروز ندهند. در ادامه این مطلب تعدادی از چالش هایی را که به عنوان دانش پذیر دوره ام بی ای ممکن است با آنها مواجه شوید، شرح می دهیم.

در دوره ام بی ای لازم است دانسته های خود را به اشتراک بگذارید و مشارکت کنید
چرا می خواهید در دوره MBA شرکت کنید؟ چون می خواهید از دیگران یاد بگیرید، درست است؟ شما قرار است از اساتید و هم کلاسی های خودتان چیزهای زیادی بیاموزید. به همین ترتیب، آنها هم می خواهند از شما یاد بگیرند.

به همین دلیل است که مدارس بازرگانی ارائه دهنده دوره ام بی ای هنگام انتخاب افراد، هم به سوابق مختلف علمی و حرفه ای و هم به فرهنگ و تیپ شخصیتی آنها توجه می کنند. آنها می خواهند تک تک دانش پذیران از یک محیط یادگیری پویا برخوردار باشند.

بنابراین شما باید آماده باشید تا با محیط آموزشی خود تعامل موثر برقرار کنید. یعنی با به اشتراک گذاری ایده ها، تجربیات، دستاوردها، شکست ها و درس های آموخته شده مشکلی نداشته باشید. همچنین باید از خصوصیات منحصر به فرد خودتان آگاه باشید و حین تحصیل در دوره ام بی ای ، به رشد و شکوفایی این خصوصیات توجه بیشتری نشان دهید.

در این دوره باید سعی کنید از دیگران یاد بگیرید
گاهی گفتن این جمله از عمل کردن به آن ساده تر است. یاد گرفتن از دیگران به کنجکاوی و ذهن باز نیاز دارد. ارتباط دادن چیزها به تجربه، ارائه بازخورد، درگیر شدن در بحث و تفکر انتقادی، همگی رویکردهای موثری برای یادگیری هستند. قدم گذاشتن بر جای پای هم کلاسی ها و از دیدگاه آنها به مسائل نگریستن، راهی عالی برای درک دیدگاه های مختلف و مشاهده جهان به شیوه ای متفاوت است.

در دوره ام بی ای شما دیگر رئیس نیستید
اگر از قبل نقش مدیریتی موفقی داشته باشید، ممکن است برای شما سخت و چالش برانگیز باشد که بخواهید نقش جدیدی را در یک گروه درسی ایفا کنید. شاید عملکردهای شما در تیم های کلاسی مدیریتی باشد، اما نه الزاما به خاطر تجربه قبلی شما. بلکه هدف آموزش دوره MBA این است که شما را برای مدیریت موثرتر در آینده آماده کند.

بیشتر مدارس بازرگانی دانش پذیران خود را به همکاری و مشارکت فعال در محیط آموزشی تشویق می کنند. دوره ام بی ای فرصتی برای مدیران رده بالاست تا وارد نقش های دیگر و یا بالاتر شوند. بنابراین رفتار خود را رصد کنید و در مورد اینکه چطور قرار است با رهبران و مدیران برجسته به عنوان هم گروهی خود کنار بیایید، بیاندیشید.

دوره ام بی ای روحیه کار تیمی را در شما تقویت می کند
هرچند حین تحصیل در دوره MBA گاهی نیاز است به انجام تکالیف فردی بپردازید، اما تمرکز اصلی و ویژه این دوره بر کار تیمی و مشارکت گروهی است. شما باید تمام تلاش خودتان را بکنید که از هر دو نظر واقعا خوب عمل کنید.

ممکن است میزان تلاش و رفتار شما در گروه کاری نیاز به بازنگری داشته باشد. دلیل این امر، این است که شبکه سازی و ایجاد روابط حرفه ای به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای MBA نیاز به ارتباط صادقانه شما با دیگران دارد و اینکه در جریان کار گروهی نهایت تلاشتان را انجام دهید.

در این صورت، دیگران شما را به عنوان یک شریک قابل اعتماد خواهند شناخت که در پروژه های تیمی ابتکار عمل و مسئولیت پذیری به خرج می دهد و ضرب الاجل ها و استانداردهای بالای کار را حتی در شرایط بحرانی حفظ می کند. بنابراین شما را مورد قدردانی قرار خواهند داد و حتی شاید به شرکای تجاری یا دوستان مادام العمر شما تبدیل شوند.

در دوره ام بی ای باید ایده های تجاری خود را به بوته آزمایش بگذارید
کلاس های درس MBA فرصتی بی نظیر برای شناختن پتانسیل ایده های کسب و کار هستند. زیرا هم اساتید شما و هم دانش پذیران دیگر می توانند بازخوردهای لازم را به شما بدهند، تشویقتان کنند، به شک و تردیدهایتان پاسخ دهند و پیشنهادات و دیدگاه های خود را بر اساس فرهنگ های گوناگون و زمینه های مختلف فعالیت خودشان به شما ارائه دهند.

تمام این ها به صورت رایگان و به شیوه ای اصولی و حرفه ای انجام می پذیرد. پس بهتر است شجاعت آزمایش ایده های تجاری خود را داشته باشید و آنها را به بحث بگذارید. ممکن است ایده شما آن قدر الهام بخش باشد که در همان کلاس درس، موفق شوید برای خودتان سرمایه گذار یا شریک تجاری جذب کنید. حتی اگر شخص دیگری تصمیم بگیرد که ایده ای مشابه با ایده شما را به طور مستقل امتحان کند، باز هم شما از لذت یک رقابت سالم بهره مند خواهید شد.

باید سعی کنید ذهنتان را باز و خلاق نگه دارید
شما بهای زیادی برای شرکت در دوره ام بی ای می پردازید، پس باید بهترین استفاده را از آن ببرید. قطعا شما هم مثل همه برنامه های شغلی و سبک زندگی اختصاصی خود را دنبال می کنید. اما حفظ خلاقیت و تفکر خلاقانه می تواند کمکتان کند تا سطح آموزش خود را در دوره MBA ارتقا دهید.

دوره MBA اغلب توسط دانش آموختگان به عنوان یک «تجربه متحول کننده» و «تغییر دهنده مسیر زندگی» معرفی می شود. اگر چه سابقه و زمینه شغلی قبلی شما مهم است، اما محیط آموزشی این دوره به قدری پویا و تغییر پذیر است که می تواند حتی الهام بخش شما برای قدم گذاشتن به مسیری جدید باشد.

زمانی که دوره ام بی ای را به پایان می رسانید و مدرکتان را دریافت می کنید احتمالا از نظر جسمی و روحی خسته خواهید بود. با این حال خیلی مهم است که خلاقیت خودتان را حفظ کنید. مصاحبه کنندگان شغلی رگه های خلاقیت و نوآوری را در شما تشخیص خواهند داد و شرایط بهتر را در اختیار شما خواهند گذاشت.

در دوره ام بی ای لازم است مطالعه بی وقفه و طولانی داشته باشید
شلوغی برنامه کاری شما دلیلی برای کم کاری در مطالعه نیست. در دوره MBA از شما انتظار می رود رویه های کاری خودتان را بهبود ببخشید، توانایی هایتان را توسعه دهید ورشد شخصیتی داشته باشید. این ممکن است حتی از دستیابی به اهداف تجاری پس از این دوره نیز سخت تر باشد.

دوره ام بی ای یک برنامه تحصیلی با تمرکز بر عملیات است. اما همچنان تئوری ها و مطالب درسی زیادی وجود دارد که لازم است آنها را تجزیه و تحلیل کنید و بر اجرایشان مسلط باشید. لازم است متون تخصصی بخوانید، مقاله بنویسید، روی مطالعات تجاری کار کنید و در بحث ها فعال باشید. اگر به زبان دیگری تحصیل می کنید، این کار برای شما سخت تر هم می شود.

برنامه شما در دوره MBA پر از کلاس ها، مطالعات جانبی، تکالیف، فعالیت های تیمی و شبکه ای، سخنرانی، کمپ های آموزشی، پروژه برای مشتریان واقعی و حتی مسافرت خواهد بود. سپری کردن دوره ام بی ای برای افراد تنبل کار ساده ای نیست.

باید بتوانید در زندگی خودتان تعادل ایجاد کنید
اگر در کشور خودتان به تحصیل در رشته MBA می پردازید، باید انتظار داشته باشید که زمان بیشتری صرف مطالعه و آموزش شود. چنانچه خانواده یا تعهدات شخصی دیگری دارید، مطمئن شوید که پیش از شروع دوره راه حلی برای مدیریت زمان خود و رسیدگی به آنها دارید تا از موقعیت های نامطلوب و بحرانی جلوگیری کنید.

اگر دانشجوی دوره ام بی ای در خارج از کشور باشید، باید از قبل حسابی تحقیق کنید. شاید بتوانید افراد تحت تکفل خود را همراه خودتان ببرید. در غیر این صورت، باید برنامه جدیدی برای ایجاد تعادل میان وظایف خودتان ایجاد کنید.

دوره ام بی ای شما را با فرهنگ ها و افراد جدیدی آشنا می کند که شاید با آنها بیگانه باشید
قرار گرفتن در معرض فرهنگ های گوناگون محلی و بین المللی یکی از خصوصیات اساسی دوره های MBA است. علت وقوع این اتفاق، این است که دنیای تجارت مرزبندی های جهانی را در هم شکسته و بسیاری اوقات دانش پذیرانی از شهرها و کشورهای مختلف در کنار هم در کلاس های MBA شرکت می کنند.

اگر در چنین شرایطی قرار بگیرید، باید از خصوصیات فرهنگی هم کلاسی های خود آگاه باشید و تفاوت های حیاتی خودتان را با آنها بدانید تا در روابطتان دچار مشکل نشوید.

لازم است بهترین نسخه از خودتان را ارائه دهید
دوره ام بی ای تجربه خوبی برای متخصصان حرفه ای است که دوباره خود را بازیابند و مسیر درستی برای آینده پیدا کنند. راز موفقیت این است که اصیل باشید و به پیشرفت خودتان فکر کنید.

این دوره راهی مطمئن برای جذب شرکا و مشاوران تجاری قابل اعتماد از میان اساتید، سخنرانان یا همتایان است. بنابراین باید بهترین کاری را که می توانید انجام دهید تا شما نیز مورد اعتماد آنها باشید و نهایت سعی خودتان را بکنید که درس هایتان را به خوبی فرا بگیرید.یند

ممکن است اهداف یا شیوه آموزشی مدرسه بازرگانی تان با خواسته های شما سازگاری نداشته باشد
مدارس کسب و کار می توانند به جای دنبال کردن کورکورانه برنامه های مدارس بازرگانی دیگر، سرفصل ها و دروس را مطابق با نیاز جامعه خودشان تعریف و در آنها بازنگری کنند. آموزه ها باید خلاقانه و مبتکرانه باشد و به دانش پذیرها یاد دهد چطور مشکلات مختلف و منحصر به کشور محل تحصیل را حل کنند – اگر قرار باشد تعدادی از دانش آموختگان در همان کشور مشغول به کار شوند.

یافتن بهترین بیزینس اسکول برای ثبت نام دوره ام بی ای می تواند دشوار باشد
ممکن است چند انتخاب پیش رو داشته باشید و نتوانید بفهمید کدام مدرسه بازرگانی از بقیه بهتر است. شاید برایتان اعتبار و به رسمیت شناختن مدرک صادر شده مهم تر باشد یا صرفا به دسترسی آموزشگاه خودتان اهمیت بدهید. باید مراقب باشید فریب تبلیغات اشتباه برخی از بیزینس اسکول ها را نخورید و برای انتخاب محل تحصیل خود، ویژگی های مهم مورد نظرتان را در تحقیق خودتان به خاطر داشته باشید.
ممکن است در طول دوران تحصیل خود متوجه شوید که دوره ام بی ای برای شما کافی نیست
ارزش مدرک MBA بسیار بالاست، اما به دلایلی همچون زیاد شدن بازار تقاضا برای آن، ممکن است به تدریج ارزش خود را از دست بدهد. باید به این نکته توجه داشته باشید که صرفا گذراندن این دوره برای اینکه شما نسبت به دیگران بهترین باشید کافی نیست. تجربه های شغلی موازی یا مطالعات بیشتر و عمیق تر می تواند موقعیت شما را پس از فراغت از دوره ام بی ای بهتر کند. برخی افراد هم پس از اتمام این دوره، برای اینکه مزیت رقابتی در بازار کار به دست بیاورند به سراغ دوره DBAمی روند.

شما باید برای جذب کارفرمایان، نکات مثبت برجسته دیگر نیز در کارنامه خود داشته باشید. به دلیل افزایش تعداد دانش آموختگان دوره ام بی ای ، بازار بسیار سخت و رقابتی می شود. این وضعیت در زمان بحران ها و رکودهای اقتصادی و مالی و کاهش نرخ اشتغال حتی بدتر هم هست.

شاید مدتی طول بکشد تا به مکان جدید و افراد جدید عادت کنید
ممکن است محل تحصیل شما برای دوره ام بی ای در شهر خودتان نباشد. شاید مجبور شوید به شهر یا حتی کشور دیگری سفر کنید تا به موقعیت های بهتری برسید. جا به جایی به خودی خود می تواند یک چالش بزرگ باشد، اما مساله عادت کردن به شرایط جدید و افراد جدید هم وجود دارد. بیشتر افراد تحت تاثیر این عامل قرار می گیرند.

محل جدید تحصیل ممکن است اوایل به نظرتان ترسناک بیاید. یا شاید دلتان بخواهد از جاهای مختلف شهر بازدید کنید و به علت کمبود وقت نتوانید. زمان ممکن است یک محدودیت برای شما باشد، اما با صرف وقت بیشتر در اطراف می توانید از استرس خودتان کم کنید.

شما پیش از این، دوستان و خانواده خود را داشتید که برای رفع نیازهایتان بتوانید روی آن حساب کنید. حالا همه اطرافیان شما غریبه هستند و باید با آنها دوستانه رفتار کنید تا کم کم ارتباطتان صمیمانه تر شود. سعی کنید کمابیش با دوستان قدیمی خود نیز در تماس باشید.

احتمال دارد اکثر همتایان شما بالاتر از حد متوسط باشند و نمرات آنها بسیار بیشتر از شما باشد. این موضوع در طول امتحانات و همچنین در حین کاریابی شما را آزار خواهد داد. شرکت فعال در بحث های کلاس درس، مناظره ها و سایر فعالیت های فوق برنامه می تواند شما را وارد یک رقابت سالم و دوستانه با دیگران کند.

هماهنگی با برنامه های درسی و زمان بندی های دوره ام بی ای ممکن است دشوار باشد
رعایت برنامه های کلاسی مهم ترین چیز است. برنامه های آموزشی می توانند بسیار سختگیرانه باشند. بهتر است یک تقویم برای خودتان تهیه و چیزهای مهم را در آن فهرست کنید. نقاط قوت و ضعف خودتان را در مدیریت زمان بشناسید تا بتوانید مطالعات، تکالیف و سخنرانی های خودتان را با هم هماهنگ کنید. همچنین زمانی را برای رفع اشکال و برطرف کردن کمبودهای آموزشی خود با دانش پذیران دیگر در نظر بگیرید.

انتخاب شرکت مناسب برای اشتغال ممکن است سخت به نظر برسد
چنان چه پس از اتمام دوره ام بی ای خود با چندین پیشنهاد شغلی رو به رو باشید، شاید نتوانید تشخیص دهید که کدام یک واقعا از بقیه بهتر است. در عین حال این انتخابی است که کاملا به تصمیم خود شما بستگی دارد. شما از قبل باید حوزه های مورد علاقه خود برای فعالیت، حوزه های کاری متناسب با گرایش تحصیلی رشته MBA و عملکردهایی را که فکر می کنید در آنها بهترین هستید، مد نظر داشته باشید. با مصاحبه گران دقیق و شفاف صحبت کنید تا چشم انداز بهتری از هر شرکت و فعالیت هایش به دست آورید.

با شرکت در دوره ام بی ای به مدت یک تا دو سال در رویه شغلی خود یک شکاف زمانی خواهید داشت
نمی توان برنامه تمام وقت MBA را همراه با یک شغل تمام وقت دنبال کرد. شرط انتخاب این دوره این است که حداقل یک سال از کار خود فاصله بگیرید. اگرچه دانش پذیران و دانش آموختگان این دوره اعتبار آن را تضمین می کنند، اما در هر صورت شما یک شکاف زمانی تا اشتغال و دستیابی به درآمد مجدد خواهید داشت. اگر برای تغییر شغل برنامه ریزی می کنید یا به دنبال کارآفرینی یا دریافت حمایت مالی شرکتی هستید، تحصیل در حالت پاره وقت برای شما امکان پذیرتر است.

تامین شهریه دوره ام بی ای برای همه دانش پذیران ساده نیست
محدوده هزینه برای دوره های تمام وقت MBAدر مدارس برتر کسب و کار بسیار بالاست. علت های این موضوع می تواند تعداد ساعات تحصیل بیشتر، برنامه های درسی متنوع، حمایت های مالی و غیره باشد. ممکن است شهریه دوره های پاره وقت کمتر از این مقدار باشد. با این حال، در مجموع دوره MBA یک دوره تحصیلی گران قیمت است.

چالش های دوره mba

انتظارات اساتید از دانش پذیران بالاست
از آنجایی که دانش پذیران دوره ام بی ای اغلب تجربه قبلی در نقش های مدیریتی و وظایف مختلف داشته اند، اعضای هیئت علمی مدارس بازرگانی انتظار بیشتری از آنها دارند. آنها انتظار دارند که دانش پذیران از قبل با تئوری های مدیریتی اولیه آگاه باشند و بیشتر بر مهارت های عملی تکیه کنند تا کلاس های نظری. همچنین، اساتید اغلب از دانش پذیران انتظار دارند که مفاهیم را از قبل به طور واضح بدانند، اما ممکن است این موضوع در مورد تمام دانش پذیران صادق نباشد. برخی از دانش پذیران در مقایسه با دیگران تجربه کاری کمتری دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور کلی در عملکرد یا نقش متفاوتی بهتر عمل کنند.

حین تحصیل در دوره ام بی ای احتمالا به پیشنهادهای جالب زیادی برخورد می کنید که رد کردن آنها همیشه خوشایند نیست
در طول تحصیل در مدرسه کسب و کار، فرصت های جدید متعددی در برابر شما قرار می گیرد. ممکن است MBA خود را در یک گرایش خاص آغاز کرده باشید، اما ناگهان پیشنهاد جذاب دیگری در یک زمینه تحصیلی دیگر برای شما فراهم شود. در چنین موقعیتی چه تصمیمی باید بگیرید؟

باید صنایع و کسب و کارهایی را که بیشتر علاقه مند به دنبال کردن آنها هستید شناسایی کنید و در عین حال، به خودتان فضایی برای کاوش و کسب تجربه های جدید بدهید. در سخنرانی های شرکت های مختلف شرکت کنید، و با نمایندگان آنها صحبت کنید تا در مورد فرهنگ سازمانی آنها و آنچه در صورت پیوستن به تیم آنها می توانید انتظار داشته باشید بیشتر بدانید.

بسیاری از سازمان ها میزبان کنفرانس های ملی برای دانش پذیران MBA هستند.هر کنفرانس می تواند فرصت های فراوانی را برای دانش پذیران دوره ام بی ای فراهم کند تا با دانشجویان، فارغ التحصیلان، نمایندگان شرکت ها و رهبران صنعت و تجارت ملاقات کنند. حتی اگر در نهایت مشغول به کار در آن شرکت ها نشوید، باز هم با به دست آوردن درک بهتر از بازار تجارت و استخدام، در حقیقت سود خواهید برد.

در نهایت، دوره ام بی ای مانند پلی میان گذشته و آینده شماست. شما برای انتخاب بهترین مدرسه بازرگانی تحقیقات زیادی انجام می دهید، برای پذیرفته شدن در این دوره تلاش می کنید و زحمت تحصیل و هزینه ای نسبتا بالا را می پذیرید. بنابراین سعی کنید از این دستاورد، نهایت استفاده را ببرید و تجربه یادگیری را برای خودتان لذت بخش کنید.

موسسه آموزش عالی آزاد علوم و فنون تهران به عنوان اولین موسسه آموزش عالی و برگزار کننده دوره های مدیریت کسب و کار در ایران، تجربه فراوانی در راهنمایی دانش پذیران و علاقمندان به علم مدیریت دارند تا بهترین مسیر را برای خود بیابند و انتخاب درستی در زمینه تحصیلات داشته باشند. برای دریافت مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر در مورد سوالات خودتان می توانید از طریق شماره 22057120-021 با موسسه علوم و فنون تهران تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *