دریافت مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) اغلب به عنوان یک گزینه ارتقاء شغلی برای متخصصان در نظر گرفته‌می شود. آنها در این دوره در مورد عملکردهای مختلف یک سازمان (مانند بازاریابی، استراتژی، عملیات، حسابداری، مالی و مدیریت) اطلاعات بیشتری کسب می کنند. MBA می تواند جنبه های مختلف تجارت را افزایش دهد و همچنین انعطاف پذیری شغلی را فراهم کند، اما آیا این دوره جایگزین هم دارد؟

دوره MBA می تواند از 30،000 تا بیش از 150،000 دلار، بر اساس موسسه، کمک های مالی و طول دوره هزینه داشته باشد. علاوه بر این، دوره های MBA پاره وقت وجود دارد که به متخصصان این امکان را می دهد که به کار خود ادامه دهند و تحصیلات خود را در تجارت دنبال کنند. اکثر دوره های MBA از شما می خواهند که شغل خود را به مدت دو سال با کلاس درس عوض کنید. در کنار آن هزینه بالای دوره، به این معنی است که برخی افراد بهتر است جایگزین هایی برای تحصیل در مدرسه کسب و کار و دوره MBA در نظر بگیرند. با ما همراه باشید تا بدانید این جایگزین ها چیست.

چرا MBA؟

بدیهی است که انگیزه ها، تجربیات و اهداف شخصی و شغلی هر فردی متفاوت است. با این حال، بودجه و زمان صرف‌شده برای دریافت مدرک MBA، برای هر متقاضی یک هزینه فرصت خاص است. وقتی از کسی می‌پرسید که چرا ممکن است به اخذ MBA علاقه‌مند باشد، طیف وسیعی از پاسخ‌ها از جمله موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

 • MBA روشی عینی برای نشان‌دادن توانایی ها و توجیه اعتماد کارفرمایان و افزایش مسئولیت هاست.
 • این فرصت را برای افزایش غرامت و شانس بیشتر ارتقاء دنبال می کند.
 • MBA افزایش انعطاف پذیری شغلی یا شانس شغل بهتر را ارائه می دهد.
 • مدرسه کسب و کار فرصت های شبکه سازی را فراهم می کند.
 • ممکن است والدین یا بستگان را خوشحال کند.
 • مدرسه مکانی امن برای پی‌بردن به قدم بعدی است.
 • بی اطلاع از جایگزینی برای مدرسه کسب و کار به عنوان راهی برای پیشرفت از دیگر عوامل آن است.

جایگزین دوره MBA

برای کسانی که از یادگیری لذت می برند و موفقیت آینده را در آن تصور می کنند، جایگزین های معقولی برای مدرک MBA وجود دارد.

جایگزین های دوره MBA

وقتی نوبت به ارائه راه‌حل‌هایی برای دریافت مدرک تجاری پیشرفته می‌رسد، این سؤالات اساسی را از خود بپرسید:

 1. سازمان یا شرکت رویایی شما به دنبال چیست؟
 2. چه مجموعه مهارت هایی برای موفقیت در سازمان حیاتی است؟
 3. آیا صرف زمان و هزینه در مدرسه کسب و کار تنها راه کسب این مهارت هاست؟
 4. چه تجربیات کاری، آموزش می تواند به شما در توسعه این مهارت ها کمک کند؟

شرکت ها به دنبال کارمندانی می گردند که به سازمان ارزش اضافه می کنند. یعنی کارمندانی که انگیزه کار سریع و دقیق را داشته باشند، بینش منحصر به فردی ارائه دهند و بتوانند تیم هایی را که با اهداف سازمانی هماهنگ هستند مدیریت و رهبری کنند. بیایید به چند فرصت جایگزین MBA نگاه کنیم که می تواند به شما کمک کند بدون بازگشت به تحصیلات تمام وقت، این مهارت های مورد علاقه را به دست آورید.

دوره های توسعه مهارت های رهبری
شرکت‌های بزرگ‌تر معمولاً برنامه‌های توسعه مدیریت یا رهبری متناسب با متخصصان جوان دارند که پتانسیل بالایی از خود نشان می‌دهند. این برنامه ها می توانند در کارکردهای خاصی مانند مهندسی، مالی و حسابداری باشند یا می توانند برنامه های کلی برای مدیران ارشد آینده سازمان باشند. افراد حرفه‌ای معمولاً هر شش ماه یک‌بار حول مشاغل و مسئولیت‌های مختلف می‌چرخند تا در معرض جنبه‌های مختلف کسب‌وکار قرار بگیرند.

به عنوان مثال، یک تحلیلگر مالی جدید که وارد برنامه می شود می تواند برای چند ماه در بخش هایی مانند حسابرسی، خزانه داری، ادغام ها و تملک ها، برنامه ریزی مالی یا روابط با سرمایه گذار قرار گیرد. پشت سرگذاشتن چنین مواجهه‌ای می‌تواند تحلیلگر را به یک نامزد برای مدیر، کنترل‌کننده یا مدیر مالی آینده تبدیل کند.

متخصصانی که تحت آموزش در این نوع برنامه‌ها قرار می‌گیرند، تجربه عملی و پولی را در جنبه‌های مختلف شرکت به دست آورده‌اند، در مقابل رویکردی نظری صرف به عملکردی که در مدرسه کسب‌وکار به دست می‌آورند.

تغییر زمینه یا عملکرد شغلی به عنوان جایگزین MBA
حسابداری که می خواهد به بازاریاب تبدیل شود، می تواند در بخش بازاریابی شرکت خود شبکه سازی کرده و به دنبال فرصت ها باشد یا به یک شرکت خدمات بازاریابی بپیوندد.

نگرش و سابقه موفق اغلب عوامل تعیین کننده در انتخاب متقاضی برای این شغل هستند. یک حسابدار با سابقه موفقیت آمیز و مراجع قوی می تواند برای چنین موقعیتی مورد علاقه باشد – اگر دلایل تغییر شغل را به درستی بیان کند. این می تواند مزیتی نسبت به یک حسابدار سابق با مدرک MBA داشته باشد که چند کلاس بازاریابی را گذرانده است.

دو سال تجربه در یک کار خاص می تواند بسیار ارزشمند باشد، زیرا فرد پیچیدگی ها و عوامل حیاتی موفقیت در آن زمینه را می آموزد. کلاس درس سطح بینش یا روابط صنعتی را که برای موفقیت در این زمینه به آن نیاز دارید را ارائه نمی دهد.

گواهینامه های جانبی
حرکت به سمت مدیریت مستلزم رهبری و مدیریت تیم ها و حصول اطمینان از دستیابی به اهداف سازمانی است. مسئولیت های مدیریتی نیز شامل برنامه ریزی مالی و رسیدگی به بودجه و پیش بینی ها می شود. بر اساس اینکه می‌خواهید به کدام بخش از سازمان بروید، می‌توانید خود را برای مسئولیت‌ها و مهارت‌های جانبی آماده کنید. گواهینامه هایی وجود دارد که مربوط به امور مالی و حسابداری است، از جمله:

 • تحلیلگر مالی خبره (CFA)
 • حسابدار رسمی (CPA)
 • حسابدار مدیریت خبره (CMA)
 • مشاور تاییدشده ادغام و اکتساب (CM&AA)

گواهینامه های دیگری که بیشتر با مشاوره مرتبط هستند عبارتند از: کمربند سیاه شش سیگما (برای بهینه سازی فرآیند)، مدیریت پروژه حرفه ای و تحلیلگر سیستم های اطلاعات و غیره. انواع مختلفی از گواهینامه ها تقریباً در هر زمینه ای از تجارت وجود دارد.

به دست‌آوردن این موارد به شما این امکان را می دهد که در کار باقی بمانید و گذراندن موفقیت آمیز تمام الزامات و امتحانات شایستگی شما را در زمینه مورد علاقه به دیگران نشان می دهد. از سوی دیگر، MBA ممکن است برای انتقال تخصص خاص در یک زمینه بسیار عمومی باشد و بنابراین این دوره ها جایگزین های خوبی برای آن هستند.

علاوه بر این، شرکت هایی وجود دارند که با کمال میل برای دریافت این گواهینامه ها هزینه پرداخت می کنند. تصور کنید که: آن‌ها برای قوی‌تر شدن در رشته‌تان پول می‌پردازند تا درآمد بیشتری کسب کنید و در آینده ارتقا پیدا کنید.

آموزش برای متخصصان حرفه ای تر
دانشگاه ها برنامه های توسعه متنوعی را برای مدیران و مدیران اجرایی ارائه می دهند که به متخصصان اجازه می دهد دوره های آموزشی را در محل در طول عصرها و تعطیلات آخر هفته برگزار کنند. برخی از شرکت ها برای چنین آموزش هایی هزینه می پردازند که مستقیماً با شغل فرد مرتبط باشد.

MBA شما را مجبور می کند تا موضوعات مختلف مورد نیاز را پوشش دهید، چه بخواهید و چه نخواهید. از سوی دیگر، برنامه‌های اجرایی و کلاس‌های توسعه، به شما امکان می‌دهند تا حوزه‌هایی را که می‌خواهید در آن‌ها پیشرفت کنید، هدف قرار دهید و به شما این امکان را می‌دهد که یادگیری را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید. این برنامه ها معمولاً به گونه ای طراحی شده‌اند که شرکت کنندگان باید الزامات دوره را برآورده کنند و می توانند طیف گسترده ای از موضوعات تجاری را پوشش دهند. از جمله:

 • مهارت های مذاکره
 • رهبری
 • سخنرانی عمومی
 • استراتژی
 • بازاریابی

از طرف دیگر، مراکز آموزشی انتفاعی مختلفی وجود دارد که به شما امکان می دهد مهارت های خاصی را تقویت کنید. به عنوان مثال، متخصصان مالی می توانند در زمینه ارزش گذاری یا حسابداری آموزش ببینند. شما می‌توانید در حالی که مهارت‌های خود را افزایش می‌دهید، همچنان مشغول به کار باشید، و برخی از شرکت‌ها پس از تکمیل رضایت‌بخش شرایط، هزینه شما را بازپرداخت می‌کنند.

جایگزین دوره MBA

مسیرهای توسعه مهارتی جایگزین MBA

گاهی اوقات شما بیشترین کمک را در مکان های غیر معمول خواهید یافت. از کتاب‌ها تا شرکت در سمینارها، هر یک از این جایگزین‌ها برای مدرسه کسب‌وکار، درک و پیش‌زمینه بسیاری از شیوه‌های تجاری مختلف را برای شما فراهم می‌کند.

مربیان اجرایی
پیشکسوتان صنعت بینش و خرد ارزشمندی را در زمینه انتخابی شما ارائه می دهند. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که از مدیرانی که به آنها نگاه می کنید وقت بگذارید، از فرصت استفاده کنید و از توصیه های آنها استفاده کنید. چنین فرصتی با جایگزینی MBA می تواند در زمان، پول و انرژی شما صرفه جویی کند و به شما کمک کند به جایی که می خواهید بروید.

سمینارها و کنفرانس ها
انجمن‌های صنعتی، باشگاه‌ها، سازمان‌های اجتماعی، انجمن‌های فارغ‌التحصیلان، و گروه‌های مبتنی بر شرکت اغلب سمینارها و کنفرانس‌هایی برگزار می‌کنند تا اعضای خود را در جریان آخرین روندها و شیوه‌های معیار قرار دهند. باز هم بر اساس اولویت های سازمان و مدیر و سطح پشتیبانی، این نوع سمینارها، کارگاه ها و جلسات آموزشی می تواند توسط شرکت شما پرداخت شود.

مطالعه مستقل
اگر مجموعاً 10 ساعت در هفته را در جاده صرف رانندگی کنید، این معادل بیش از 500 ساعت در سال است. اگر به سادگی در ماشین خود به برنامه های صوتی گوش دهید، این ابتکار به تنهایی می تواند شما را در زمینه خاصی بسیار آگاه کند.

MBA یک ابزار حرفه ای عالی است اگر دقیقاً بدانید که با آن چه کار کنید، اما فقط برای به تعویق انداختن آینده خود در یک دوره طولانی مدت MBA ثبت نام نکنید! فعال باشید و برنامه های توسعه جایگزین عملی را در زمینه خود مطالعه کنید. هزینه بالای این دوره برای دریافت مدرک MBA تنها در صورتی قابل قبول است که دلایل واقعا قانع کننده ای داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *