آیا باید برای دریافت مدرک ارشد MBA اقدام کنید؟ این کاملا به سبک زندگی و حرفه شما بستگی دارد؛ اینکه نسبت به چه مسائلی کنجکاوید و چه آرزوهایی دارید. دوره MBA دنیایی از فرصت های رشد و یادگیری را برای شما ایجاد می کند که قبلا با آن رو به رو نشده اید. اما وقتی صحبت از مدرک به میان می آید، چه تفاوتی میان مدرک دوره MBA و کارشناسی ارشد کسب و کار در دانشگاه وجود دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا بفهمید کدام یک از این دو مورد برای شما مناسب تر است.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

کارشناسی ارشد کسب و کار و MBA هر دو مدرک تحصیلات تکمیلی در سطح کارشناسی ارشد هستند. هردوی این مدارک به دانشجویانی اعطا می شود که سطح دانش بالایی از خود نشان داده اند. با این حال، این دو دوره از نظر شرایط، تمرکز و توسعه شخصی به طور قابل توجهی متفاوت هستند. چندین تفاوت اصلی بین کارشناسی ارشد دانشگاهی و ارشد MBA وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

تفاوت ارشد MBA با کارشناسی ارشد دانشگاه

تفاوت MBA با کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه، دانش آکادمیک پیشرفته را به شما ارائه می دهد که در رشد و توسعه شما سودمند است. کارفرمایان برای مدارک تحصیلی در مقاطع عالی ارزش زیادی قائل هستند و آن را در استخدام خود لحاظ می کنند. نظرسنجی شورای پذیرش مدیریت فارغ‌ التحصیلان (GMAC) از استخدام‌ کنندگان شرکتی در سال 2017  نشان می‌دهد:

درصد بیشتری از کارفرمایان قصد دارند فارغ‌ التحصیلان کارشناسی ارشد بازرگانی را در سال 2017 استخدام کنند». این موضع در مورد فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت و امور مالی نیز صحیح بوده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چند صورت می تواند یک انتخاب صحیح باشد. اگر شما بخواهید در زمینه قبلی خود، یعنی کارشناسی به دانش و تخصص حرفه ای برسید، تحصیل در این مقطع می تواند کمکتان کند. حتی اگر رشته انتخابی شما برای مقطع ارشد دقیقا همان رشته قبلی نباشد اما به آن مرتبط باشد. در این صورت، شما به مجموعه ای از دانش آکادمیک دست پیدا می کنید. این می تواند موقعیت شغلی یا نقش شما را در اجتماع تقویت کند. شما با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، آماده می شوید تا نقش های جدیدی بر عهده بگیرید. همچنین برای قدم گذاشتن در مسیر بعدی، یعنی دکترا که مقطع بالاتر است، داشتن مدرک کارشناسی ارشد ضروری است.

اما در مورد ارشد MBA چطور؟ تحصیلات تکمیلی می تواند راه خوبی برای آماده سازی شما به عنوان یک مدیر ارشد باشد. اما آیا بهترین انتخاب همین است؟ رسیدن به یک موقعیت شغلی مدیریتی رده بالا لزوما به معنای این نیست که باید دوره MBA را بگذرانید. اما میان این دوره و دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه (در زمینه های مرتبط) تفاوت هایی وجود دارد. که با دانستن این تفاوت ها، می توانید برای ادامه مسیر تحصیلی خودتان تصمیم بگیرید.

تفاوت های کارشناسی ارشد کسب و کار در مقابل دوره MBA

دوره کارشناسی ارشد برای داوطلبانی مناسب است که می خواهند قبل از ورود به بازار کار مدرک سطح بالاتری داشته باشند. اما در دوره MBA از تجربه های حرفه ای شما استفاده می شود تا چیزهای جدیدی را بیاموزید. بنابراین بهتر است پیش از آغاز این دوره، چند سال تجربه کاری داشته باشید.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که دانش بسیار تخصصی در یک زمینه خاص می خواهند، گزینه بهتری است. تحصیل در این مقطع بیشتر روی دانش و آگاهی نظری شما تمرکز می کند. در حالی که شرکت در دوره MBA با آموزش مهارت های عملیاتی، به دانش فعلی شما عمق می بخشد و آن را کاربردی می کند. این دوره برای دانشجویانی با هر پیشینه تحصیلی و شغلی مناسب است که به دنبال رشد و پیشرفت شغلی، تصدی نقش های مدیریتی یا راه اندازی کسب و کار جدید هستند.

کارشناسی ارشد کسب و کار یک مدرک بسیار تخصصی است که عمیقاً به یک موضوع مانند حسابداری، مدیریت، منابع انسانی، فناوری اطلاعات و غیره می پردازد. اما دوره MBA موضوعات گوناگونی از امور مالی و رهبری، تا فناوری و بازاریابی را پوشش می دهد. شما در این دوره دیدگاه گسترده تری از تمام جوانب مدیریت کسب و کار به دست خواهید آورد.
مدرک کارشناسی ارشد به دانشجویان کمک می‌ کند تا بر اساس دانش کسب شده در مقطع قبلی و توسعه دانش خود در یک زمینه خاص، به متخصصان واقعی در یک حوزه کاربردی تبدیل شوند. برنامه درسی کارشناسی ارشد بر توسعه مهارت های تحلیلی و فنی متمرکز است، نه مانند دوره MBA بر رهبری و مدیریت.

علاوه بر این موارد، تفاوت های دیگری نیز در نحوه اجرای این دوره ها وجود دارد. مثلا:
شرکت در دوره کارشناسی ارشد دانشگاهی تمام وقت است و اغلب نیاز به حضور دائمی در کلاس های درس دارد. در بسیاری از کشورها و دانشگاه ها، ممکن است امکان این را نداشته باشید که هنگام تحصیل در این مقطع کار کنید. اما بسیاری از مخاطبان دوره ارشد MBA افراد شاغل هستند. آنها نمی توانند زمان زیادی را صرف درس کنند و ترجیح می دهند آخر هفته ها یا به صورت غیر حضوری در کلاس ها شرکت کنند. از این نظر، برنامه های MBA نسبت به کارشناسی ارشد عموما از انعطاف پذیری بالاتری برخوردارند.
برای ثبت نام در هر کدام از این دوره ها به مدرک کارشناسی (لیسانس) نیاز دارید. اما کسانی که در ارشد MBA ثبت نام می کنند ممکن است قبلا کارشناسی ارشد خود را نیز گرفته باشند.

تفاوت ارشد MBA با کارشناسی ارشد دانشگاه

سوالات متداول

MBA برای چه افرادی مناسب است؟ 
ارشد MBA برای کسانی که اهداف و رویاهایشان در زمینه مدیریت عمومی، رهبری اجرایی یا کارآفرینی است، انتخاب بهتری است. از طرف دیگر، کارشناسی ارشد کسب و کار برای متخصصان حرفه ای مناسب است که در آرزوی مشاغلی با تخصص کامل در زمینه فعالیتشان هستند.

این موضوع که تعداد زیادی از ثبت نام کنندگان دوره MBA قبلا در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، نشان می دهد کسب مدرک MBA از نظر حرفه ای مورد توجه بالایی قرار دارد. این افراد می خواهند پس از کسب تخصص حرفه ای در موضوع انتخابی خود، در یک نقش مدیریتی قرار بگیرند. به همین دلیل به سراغ رشته MBA می روند.

بهترین گزینه تحصیلی برای شما چیست؟
انتخاب میان کارشناسی ارشد آکادمیک و ارشد MBA می تواند دشوار باشد. اما پنج سوال هست که به عنوان یک دانشجوی آینده نگر، باید از خودتان بپرسید:

خودتان را پنج سال آینده کجا می بینید؟ ده سال آینده چطور؟
آیا امید دارید رهبر و مدیر یک شرکت شوید یا تنها می خواهید در زمینه کاری خود تخصص پیدا کنید؟ آیا مایلید افراد دیگر را مدیریت کنید یا به دنبال حل چالش های فردی خود هستید؟ چه چیزی در شغل شما هست که باعث هیجان و تشویق انگیزه شما می شود؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند آینده ایدئال خود را تصور کنید. در نتیجه می توانید تصمیم بگیرید که کدام دوره برای شما مناسب تر است.

فارغ التحصیلان هر دوره چه تجربه ای در این مورد داشته اند؟
وقتی به سوال بالا پاسخ دادید، وقت آن است که با فارغ التحصیلان هر دوره ارتباط برقرار کنید. آنها می توانند اطلاعاتی به شما ارائه دهند که درستی یا نادرستی تصمیم شما را بر اساس اهدافتان مشخص کند.

در حال حاضر، متخصصان هر رشته از مدارک تحصیلی خودشان چه استفاده ای می برند؟
با توسعه روابط خودتان، می توانید دلایل موفقیت افراد حرفه ای و با تجربه در حوزه کاری خودتان را بفهمید. سعی کنید تا آنجا که می توانید، از آنها اطلاعات بگیرید و بینش عمیق تری نسبت به موقعیت آنها به دست آورید.

کدام مدرک برای موقعیت مورد نظر من مناسب تر است؟
ممکن است کارفرمایان مد نظر شما از شما درخواست کنند مدرک ارشد MBA ارائه دهید. یا ممکن است از شما مدرک کارشناسی ارشد را در همان زمینه یا زمینه ای مرتبط بخواهند.

آیا برنامه درسی این دوره مهارت‌ ها، دانش و انعطاف‌پذیری لازم را برای من ارائه می‌ کند؟
هر کدام از این دوره ها در برنامه درسی، سرفصل ها، روش تدریس، زمان تحصیل و سایر موارد با دیگری متفاوت است. شما باید در مورد دوره مورد نظرتان تحقیق کاملی انجام دهید. این را هم مورد بررسی قرار دهید که آیا این دوره می تواند مهارت هایی را که ندارید و نیازمند آنها هستید، در اختیارتان قرار دهد یا خیر.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که پر از فرصت ها برای یادگیری و پیشرفت شغلی است. برای برخی، انتخاب ها همیشه بر اساس تحقیق و تجزیه و تحلیل کامل است. دیگران به شهود خود اعتماد دارند. در هر دو مورد، شما باید گزینه های خود را بشناسید. پس از آن، باید استراتژی مناسبی تدوین کنید که شما را به جایی می برد که واقعاً می خواهید. دنیای به سرعت در حال تغییر امروز، نیازمند یادگیری مادام العمر است.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *