رهبری در کارآفرینی چه نقشی دارد؟ چطور یک فرد کارآفرین می تواند مهارت های رهبری را در خود تقویت کند؟ در این مقاله، ما 6 راه به شما معرفی می کنیم که بتوانید در جایگاه رهبری یک کسب و کار جدید به تیم خودتان انگیزه دهید. به عنوان یک کارآفرین، لازم است شما نقش خود را به عنوان موثرترین بازیکن تیم بدانید تا بتوانید به اهداف خود برسید. یک رهبر خوب می تواند در حوزه کارآفرینی معجزه کند.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

رهبری کارآفرینی

با این حال، هیچ شخص کارآفرینی رهبر به دنیا نمی آید. برای مدیریت یک موقعیت چالش برانگیز، باید مهارت های رهبری خود را توسعه داده و تقویت کنید. هرچند هر کارآفرین سبک خاص خود را برای مدیریت و هدایت افراد دارد، اما برخی از مهارت ها برای رهبری سازمان همواره ثابت هستند و تنها لازم است با ساختار کسب و کارهای مختلف تطبیق پیدا کنند. با ما همراه باشید تا در مورد این مهارت ها بیشتر بدانید.

تقویت مهارت رهبری کارآفرینی

تقویت مهارت های رهبری

1. ایجاد چشم انداز استراتژیک
فرض کنید شما کسب و کار خودتان را با اشتیاق و انگیزه فراوان ساخته اید. اما آیا همین برای رسیدن کسب و کار شما به نقطه اوج کافی است؟ با گذشت زمان، پروژه بزرگ کارآفرینانه شما نیاز به یک چشم انداز استراتژیک دقیق خواهد داشت. بدون وجود این چشم انداز، کسب و کار شما نمی تواند با روندهای رو به رشد همگام شود. تعریف و درک این چشم انداز برای یک رهبر کارآفرین مهم ترین چیز است. این به رهبری امکان می دهد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را متصل کند و کارمندان و سرمایه گذاران را در جایگاه های درستی قرار دهد.

2. یادگیری مداوم و هر روزه
این ذهنیت را فراموش کنید که شخص کارآفرین از ابتدا باید همه چیز را بداند. در موقعیت رهبری یک کسب و کار، شما همیشه باید ذهن خودتان را برای یادگیری باز نگه دارید. رهبران می توانند پیوسته در حال یادگیری باشند و مهارت های رهبری خود را بهبود ببخشند. به علاوه، در دنیای پر نوسان تجارت، لازم است همواره در حال آموزش باشید تا اطلاعات شما در مورد تمام اتفاقات به روز باشد.

برای مثال، اگر در مورد سخنرانی در جمع در مورد فعالیت کارآفرینی خود تردید و استرس دارید، باید راه هایی برای تقویت مهارت سخنوری خود پیدا کنید. برای این کار می توانید دوره های فن بیان یا سخنرانی عمومی را بگذرانید و یا با صحبت کردن با افراد مختلف، در فعالیت های روزمره خود تمرین کنید.

3. توسعه خودآگاهی در هردو زمینه رهبری و کارآفرینی
برای رهبری یک تیم، یکی از اساسی ترین مهارت ها این است که بتوانید بر قدرت، شهود، احساسات و غرایز خودتان تسلط داشته باشید. به عبارت دیگر، شما باید نسبت به نقاط قوت درونی خود آگاه و مطمئن باشید و نقاط ضعف خود را مهار کنید. ممکن است از خود بپرسید چطور می توان این خودآگاهی را بالا برد. یک راه پیشنهادی این است که فرآیند فکری خود را در پس هر اقدامی که می خواهید انجام دهید، درک کنید. راه دیگر این است که اجازه ندهید احساساتتان بر هر تصمیمی غلبه کند و تصمیمات تکان‌دهنده نگیرید. همواره صبور و کنجکاو باشید و در زمینه کارآفرینی، نتایج را پیوسته ارزیابی کنید.

4. نظارت و کنترل
هر چند شما در موقعیت رهبری کسب و کار، کسی هستید که ایده کارآفرینی خودتان را مطرح و آغاز کردید؛ اما موفقیت شما به اعضای تیم شما هم بستگی دارد. اگر آنها برای همکاری با شما انگیزه کافی را نداشته باشند، نگهداشت آنها در سازمان دشوار خواهد بود. بنابراین برای موفقیت باید اطمینان پیدا کنید که اعضای تیم شما با شما و اهدافتان همسو هستند.

برای این کار لازم است از طرز فکر کارمندان جدید و قدیمی آگاه باشید. به این ترتیب، می توانید استعدادهای خوب را در کسب و کارتان حفظ کنید. به علاوه شما باید زمان و بودجه برای آموزش و مربیگری برای تیم خود صرف کنید تا سازمانتان همیشه در حال رشد باشد.

تقویت مهارت رهبری کارآفرینی

5. رعایت نکات بیزینس اتیکت
اگر می خواهید در یک ملاقات تجاری شرکت کنید و یک تیشرت با شلوار جین با طرح پاره پوشیده اید، بدانید که شرکای تجاری، سرمایه گذاران یا مشتریانتان شما را جدی نخواهند گرفت. برای تاثیرگذاری بر دیگران، حداقل در بعضی موقعیت ها باید رسمی لباس بپوشید و بیزینس اتیکت را رعایت کنید.

طبق تحقیقات انجام‌شده، اگر استایل و پوشش شما برای هر قرار یا جلسه مناسب همان باشد، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. و این موضوع در زبان بدن و ژست های شما نیز خودش را نشان خواهد داد. علاوه بر این، اگر خودتان را به پوشش مناسب یک رهبر کارآفرین محدود نکنید، نمی توانید از کارمندان خودتان توقع چنین کاری را داشته باشید.

6. توجه به نظرات دیگران در زمینه رهبری و کارآفرینی
برای اینکه یک رهبر کارآفرین توانا باشید، هرگز نباید از مشاوره گرفتن از افراد دیگر تردید کنید. در اوایل شروع کسب و کار خودتان، سعی کنید از یک مربی یا مشاور کسب و کار کمک بگیرید یا روزانه مقاله و کتاب های مرتبط با کارتان را بخوانید. شما می توانید از اشتباهات و داستان های موفقیت دیگران چیزهای زیادی یاد بگیرید. از این طریق، می توانید ایده های زیادی برای بهبود مهارت های رهبری خودتان به دست آورید که به تصمیم گیری موثر شما در زمان های دشوار کمک خواهد کرد.
وقتی یک فعالیت کارآفرینی را آغاز می کنید، مطمئنا کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و فرصت زیادی برای توجه به چیزهایی خارج از کسب و کار جدید خودتان ندارید. اما برای اینکه همیشه در حال رشد باشید و بتوانید به اهدافتان برسید، لازم است آموزش و یادگیری را در اولویت قرار دهید.

تاثیر رهبری اثربخش در هدایت یک کسب و کار تازه راه‌اندازی‌شده، مهم ترین چیزی است که می تواند اقدامات کارآفرینی شما را به سرانجام درست برساند. بنابراین تاثیر آموزش مهارت های رهبری را هرگز نادیده نگیرید. نکاتی که در این مقاله ذکر شد، به شما کمک می کند تا در مورد اینکه یک رهبر کارآفرین موفق باشید بینش خوبی به دست بیاورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های رهبری و کارآفرینی، می توانید با شماره 90008000 تماس بگیرید و از مشاوران موسسه علوم و فنون تهران مشاوره رایگان دریافت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *