کسب و کارها برای اینکه بتوانند در محیط تجاری به درستی فعالیت کنند و اطمینان داشته باشند که برخلاف قوانین مرتبط عمل نمی کنند، لازم است تا با مبحث حقوق کسب و کار آشنایی داشته باشند. بدون آشنایی و آگاهی کافی از قوانین و حقوق کسب‌وکار، سازمان ممکن است دچار خسارات بدی شود یا حتی برای ادامه فعالیت خود به مشکل بربخورد یا افرادی (حتی مدیر عامل و رهبر سازمان) از فعالیت منع شوند. در این مقاله بررسی می کنیم که حقوق کسب و کار چیست و اهمیت آن بر اساس چه عواملی است، و دوره آموزشی مرتبط با این مبحث را معرفی می نماییم. با ما همراه باشید.

حقوق کسب و کار چیست؟

قوانین و مقررات کسب و کار یا حقوق کسب و کار بخشی از قانون است که در حمایت از آزادی ها وحقوق، حفظ نظم، حل و فصل اختلافات، و ایجاد استانداردهایی برای نگرانی های تجاری و معاملات آنها با سازمان های دولتی و افراد نقش دارد. هر کشوری (یا در برخی موارد، هر ایالت یا هر منطقه ای) مجموعه ای از مقررات و قوانین خود را برای سازمان های تجاری تعریف می کند. به همین ترتیب، آگاهی از قوانین و مقررات موجود نیز بر عهده کسب و کارهایی است که در همان محیط فعالیت تجاری دارند.

حقوق کسب و کار

اهمیت حقوق کسب و کار

حقوق کسب و کار نقشی حیاتی در تنظیم شیوه های تجاری در یک کشور ایفا می کند. حقوق کسب و کار مطابق با شکل زیر می تواند در حوزه های مختلف کسب و کار نقش آفرینی کند:

در اینجا چند نکته وجود دارد که نشان می دهد حقوق و قوانین تجاری از چه جهاتی با کسب و کارها مرتبط می شود:

مسائل مربوط به جبران خسارت
حقوق کسب و کار برای رسیدگی به مسائل مختلف جبران خسارت در یک سازمان ضروری است. یک وکیل حرفه ای کسب‌وکار می تواند به شرکت ها در حل و فصل مسائل مربوط به جبران خسارت و مدیریت حقوق کمک کند. این وظیفه وکیل است که اطمینان حاصل کند که موکلش قوانین جبران خسارت و منافع را به هر قیمتی نقض نمی کند.

حفاظت از حقوق سهامداران
قوانین کسب و کار نقش حیاتی در حفظ حقوق سهامداران یک شرکت ایفا می کند. یک وکیل باتجربه قانون تجارت می تواند چنین مسائلی را همراه با درگیری های مربوط به سهامداران اقلیت، اسناد قانون اساسی و حل و فصل توسط داوری و موارد دیگر با موفقیت حل کند.

تشکیل کسب و کار
حقوق کسب و کار نقش سنگ بنای هر کسب و کاری را ایفا می کند. تاسیس کسب و کار شامل بسیاری از فرآیندهای قانونی و مجوزها است. یک وکیل حقوقی تجارت به کلیه مقررات مربوطه مسلط است و می تواند به شرکت کمک کند تا عملیات خود را با موفقیت اجرایی نماید.

کارکردهای قوانین کسب و کار

هر بنگاه تجاری، چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک، موظف به رعایت مقررات قانونی مربوطه است. در اینجا چند کارکرد مهم قانون تجارت وجود دارد که می تواند به شما در درک بهتر آن کمک کند.

 • حقوق کسب وکار شامل قوانین مربوط به اخلاق تجاری، حقوق ماهوی، قانون آیین دادرسی، ساختار سیستم دادگاه و غیره است.
 • مرتبط با سیستم مالیاتی برای انواع مختلف مشاغل است.
 • همچنین شامل مقررات مربوط به حقوق و امتیازات کارکنان، ایمنی محل کار، قوانین اضافه کاری و قانون حداقل دستمزد می باشد.
 • تلاش می‌کند تا تأثیر کسب‌وکارها بر محیط‌زیست و طبیعت را کاهش دهد.
 • حقوق کسب و کار روند رسمی تأسیس یک سازمان تجاری و مقررات مربوط به فروش نهادهای تجاری را تعیین می کند.
 • شامل واگذاری حقوق، تهیه پیش‌نویس و تفویض کار، نقض قرارداد، معاملات، قراردادها و مجازات‌های نقض توافق می‌شود. برای مثال، حتی تغییر نام کسب و کار!
 • قوانین مربوط به مشارکت های تجاری، اشخاص حقوقی، شرکت های سهامی خاص و… را تعریف می کند.
 • قوانین مربوط به تجارت و اموال غیرمنقول را شرح می دهد.
 • شامل قوانین مربوط به ورشکستگی و حاکمیت اوراق بهادار است.
  و…

حقوق کسب و کار

چگونه می توان حقوق و مقررات مرتبط با یک بنگاه تجاری را شناخت و آنها را به کار بست؟

مدیران و صاحبان کسب و کارها و افراد کارآفرین برای اینکه با موارد گفته شده آشنایی پیدا کنند و بتوانند از کمک متخصصان این حوزه در سازمان خود کمک بگیرند، نیاز به کسب اطلاعات و آموزش در خصوص قوانین و مقررات حقوقی کسب و کار دارند. از این رو، دوره حقوق کسب وکار یکی از مهم ترین و ضروری ترین آموزش های ارائه شده برای این افراد است تا بتوانند دانش خود را در این زمینه کامل کنند.

موسسه علوم و فنون تهران معتبرترین برگزارکننده دوره های مدیریت کسب و کار و کارآفرینی در تهران است. این موسسه سابقه برگزاری دوره های ارزشمندی همچون دوره MBA و دوره DBA و Post DBA را در کارنامه خود دارد. شما می توانید جهت دریافت مشاوره یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی این موسسه با شماره تلفن 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *