دوره ام بی ای چیست و چرا می تواند به افزایش حقوق شما کمک کند؟ MBA مخفف مدیریت ارشد کسب و کار، مدیریت حرفه ای کسب و کار یا کارشناسی ارشد کسب و کار است. بسیاری از متخصصان کسب و کار MBA را به عنوان راهی بالقوه برای افزایش حقوق معرفی می کنند. اثربخشی این استراتژی می تواند بر اساس عواملی همچون مکان، نوع کسب و کار و عوامل دیگر متفاوت باشد. اگر به MBA به عنوان راهی برای افزایش درآمد خود نگاه می کنید، آگاهی از عواملی که در این راه نقش دارند می تواند در انتخاب نهایی شما برای تحصیل در این دوره مفید باشد.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

در این مقاله، بررسی می‌ کنیم که آیا می‌ توانید با MBA درآمد خود را افزایش دهید؟ و این موضوع تحت تاثیر چه عواملی قرار می گیرد؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دوره ام بی ای چیست؟

MBA مخفف Master of Business Administration یک مدرک تکمیلی در کسب و کار است که بر آموزش اصول تجاری و مهارت های رهبری به دانشجویان تمرکز دارد. این دوره به افراد کمک می کند تا نقش های مدیریتی را در حوزه های تخصصی شغلی خود ایفا کنند. دانش پذیران گرایش های مختلفی را برای تحصیل خود انتخاب می کنند. گذراندن دوره MBA معمولا بین یک تا دو سال طول می کشد. همچنین می تواند به صورت حضوری، نیمه حضوری یا غیر حضوری و آنلاین برگزار شود.

افزایش درآمد با mba

افزایش حقوق با MBA

طبق دفتر آمار کار ایالات متحده (BLS) دریافت مدرک MBA می تواند منجر به پیشرفت شغلی شود. این موجب می شود تا حقوق شما تقریبا دو برابر بیشتر از چیزی باشد که پیش از دوره دریافت می کردید. این نشان می دهد که دوره ام بی ای تاثیر فوق العاده ای بر درآمد فارغ التحصیلان آن دارد. یک دوره MBA در آمریکا معمولا بین 50000 تا 100000 دلار هزینه دارد. اما این سرمایه در صورت استخدام در یک پست مدیریتی می تواند به سرعت بازگردد. این موضوع با تفاوت در میزان هزینه و پرداخت، در سایر کشورهای دنیا نیز صدق می کند.

حوزه های کاری که فارغ التحصیلان MBA در آنها حقوق بیشتری دریافت می کنند
یکی از عوامل مؤثر در میزان حقوق شما، حوزه فعالیت شماست. شما بر اساس نوع و زمینه کاری خود گرایش ام بی ای مورد نظرتان را انتخاب می کنید. تحصیل در برخی از گرایش ها نسبت به سایر آنها می تواند درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. ممکن است گذراندن دوره MBA در یک گرایش کمیاب تر مانند املاک به علت پایین بودن میزان رقابت، حقوق بالایی را نصیب شما کند. زیرا افراد کمتری هستند که این تخصص ویژه را داشته باشند. از طرفی، اگر یک دوره MBA General مخفف مدیریت ارشد کسب و کار عمومی را بگذرانید، امکان استخدام در موقعیت های شغلی بیشتری را پیدا می کنید.

صنایع و کسب و کارهای زیر اغلب بالاترین حقوق را برای داوطلبانی که مدرک MBA دریافت می کنند پرداخت می نمایند:

  • مشاوره و استراتژی
  • مدیریت تکنولوژی
  • کارآفرینی
  • امور مالی و اقتصادی
  • بازاریابی
  • مدیریت کسب و کار عمومی و کار

افزایش درآمد با mba

عوامل دیگری که بر افزایش حقوق بعد از دریافت مدرک ام بی ای تأثیر می گذارد

تصمیم گیری برای ادامه تحصیل در MBA بر اساس مزیت های حرفه ای و اقتصادی این دوره، می تواند یک تصمیم ارزشمند باشد. برخی دیگر از عوامل موثر در افزایش حقوق پس از کسب MBA عبارتند از:

تجربه کاری: یکی از عواملی که بر درآمد کلی شما تأثیر می گذارد میزان تجربه کاری مرتبط شما است. کسانی که در حین دوره MBA به کار خود ادامه می دهند، ممکن است پس از فارغ التحصیلی در شرکت فعلی خود نیز پیشرفت کنند.

شبکه سازی: داشتن شبکه حرفه ای مناسب به شما در یافتن شغل پردرآمد کمک می کند. می توانید در رویدادهای شغلی مانند نمایشگاه ها و کنفرانس های شغلی حضور یابید یا از طریق شبکه مجازی با سایر افراد ارتباط برقرار کنید.

شهرت مدرسه کسب و کار: برخی از مدارس کسب و کار شهرت بالاتری نسبت به سایرین دارند. این مدارس به دلیل نام آشنا بودن، می توانند شانس بهتری برای یافتن شغل با حقوق بالاتر برای شما ایجاد کنند. پیدا کردن یک مدرسه کسب و کار معتبر و با سابقه باید در انتخاب یک دوره MBA ایدئال مورد توجه قرار گیرد.

تقاضای موجود برای مهارت‌ های شما: کسانی که مهارت‌های منحصر به‌ فردی مانند مهارت در فناوری دیجیتال دارند، ممکن است حقوق بیشتری دریافت کنند. زیرا برای سازمان خود دستاوردهای بیشتری در تجارت به ارمغان می‌ آورند. دانش پذیران MBA مهارت های عمومی و مفید تجاری مانند حل تعارض و رهبری را یاد می گیرند که در سازمان های گوناگون ارزش بالایی دارند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *