یکی از سوالاتی که در مورد دوره MBA مطرح می شود این است: آیا این دوره بازگشت سرمایه خوبی دارد یا خیر؟ و کدام دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) بازده بهتری از نظر صرف هزینه و زمان دارند؟

بازگشت سرمایه MBA

دریافت مدرک MBA معمولا دو سال طول می کشد و یک دوره تمام وقت است. برخی از دانشجویان برای این دوره می توانند کمک های مالی دریافت کنند. شهریه این دوره بین 40 تا 50 هزار دلار می تواند متغیر باشد که در مدارس کسب و کار خصوصی از آن هم بیشتر است. هزینه های اقامتی و سایر هزینه ها مانند سفر به کشور خارجی برای تحصیل را هم به آن اضافه کنید. بنابراین وقتی به هزینه های این دوره نگاه می کنید، شاید به نظر برسد که اگر این دو سال را به کار مشغول باشید به لحاظ مالی صرفه اقتصادی بالاتری داشته باشد.

خوشبختانه دوره MBA اغلب ارزش سرمایه گذاری را دارد. در یک نظرسنجی وقتی از فارغ التحصیلان این دوره پرسیده شد «با دانستن آنچه اکنون می دانید آیا باز هم حاضر بودید در این دوره شرکت کنید؟» تنها 7 درصد از آنان پاسخ منفی دادند.

با این حال، برخی از دوره های MBA به لحاظ بازگشت سرمایه بهتر از بقیه هستند. اینجاست که باید بدانید کدام دوره MBA بیشترین بازگشت سرمایه را خواهد داشت. با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

بازگشت سرمایه در MBA

مقایسه بازگشت سرمایه

اندازه گیری میزان بازگشت سرمایه دوره MBA در طولانی مدت دشوار است. با این حال شواهد نشان می دهند فارغ التحصیلان مدارس کسب و کار معتبر مانند هاروارد، استنفورد یا وارتون بازگشت سرمایه بالاتری را تجربه می کنند.

اما در کوتاه مدت بیشتر می توان به این موضوع پرداخت. یکی از روش های رایج برای بررسی این موضوع مقایسه هزینه های تحصیل با میانگین حقوق اولیه شماست که اول به عنوان «نسبت ارزش افزوده» شناخته می شود. اگر فارغ التحصیلان دو مدرسه به یک اندازه درآمد داشته باشند، احتمالا مدرسه ای که شهریه کمتری دارد انتخاب بهتری است.

اخیرا معیار دیگری هم مطرح می شود و آن، مقایسه میانگین حقوق اولیه و میزان بدهی دانشجویان برای دریافت مدرک است. این معیار هزینه های دیگر به جز شهریه را در نظر می گیرد.

برترین مدارس کسب و کار آمریکا

U.S. News & World Report فهرستی را در 13 می 2020 منتشر کرد که در آن 38 دوره MBA با بالاترین بازده به لحاظ بازگشت سرمایه با درآمد 100 هزار دلاری اضافی آورده شده است. داده‌های این فهرست مربوط به سال 2019 است و نشان می دهد دانشجویان این دوره ها طی سه ماه پس از فارغ التحصیلی چه به دست آورده‌اند.

برای مثال، مدرسه ای که بیشترین بازدهی را داشت، دانشکده مدیریت ایزنبرگ دانشگاه ماساچوست آمهرست، با میانگین حقوق و پاداش 131388 دلار و متوسط بدهی 18328 دلار بود. رتبه دوم کالج تجارت وارینگتون در دانشگاه فلوریدا با میانگین حقوق و پاداش 126162 دلار و متوسط بدهی 23176 دلار قرار داشت.

هشت مورد دیگر، به ترتیب بالاترین به پایین ترین نسبت حقوق به بدهی، عبارت بودند از:

 • کالج تجارت تری در دانشگاه جورجیا
 • دانشگاه ویسکانسین-مدیسون
 • W.P. دانشکده تجارت کری در دانشگاه ایالتی آریزونا
 • دانشگاه تگزاس دالاس
 • مدرسه تجارت فاستر در دانشگاه واشنگتن
 • مدرسه تجارت زیکلین در کالج باروخ
 • کالج تجارت اسمیل در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا
 • کالج مدیریت پول در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی

بازگشت سرمایه در MBA

البته بازگشت سرمایه کوتاه مدت همه چیز نیست. به خصوص اگر چیزهایی مانند اعتبار، ارتباطات یا شبکه قدرتمند فارغ التحصیلان برای شما مهم باشد. در رتبه‌بندی بهترین مدرسه کسب و کار US News & World Report برای سال 2021، هشت مدرسه ای که بالاترین نرخ های بازگشت سرمایه را داشتند در میان 20 مدرسه کسب و کار برتر این کشور قرار گرفتند:

 • مدرسه فاستر دانشگاه واشنگتن
 • دانشگاه هاروارد
 • مدرسه تجارت مک کامبز در دانشگاه تگزاس
 • دانشگاه ویرجینیا
 • مدرسه بازرگانی هاس در دانشگاه برکلی
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه ییل
 • مدرسه کسب و کار Kenan-Flagler در دانشگاه کارولینای شمالی

تحقیقات فردی برای یافتن بهترین مدرسه کسب و کار
اگر می‌خواهید خودتان در مورد مدارس مورد نظرتان تحقیق کنید، می‌ توانید به طور کلی اطلاعات شهریه را در وب‌ سایت‌ های مدارس کسب و کار دریافت کنید. کمک هزینه های مالی برای تحصیل را نیز در نظر بگیرید.

محاسبه میزان بازگشت سرمایه دوره MBA با حقوق فعلی، افزایش حقوق سال آینده شما را در نظر نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید بدانید کدام دوره MBA از این نظر بهتر است، باید این عامل را در کنار تجربه و استعداد خود در نظر بگیرید. می توانید از سایت های کاریابی برای بررسی درآمدهای شغل احتمالی آینده خود بهره ببرید.

مدرک MBA یک سرمایه گذاری جدی است که به راحتی می تواند هزینه مالی و زمانی زیادی را صرف کند. بنابراین بهترین کار این است که پیش از انتخاب اینکه کدام دوره MBA برای شما مناسب تر است، میزان بازگشت سرمایه آن را مد نظر داشته باشید تا بدانید این هزینه در چه مدتی و به چه سرعتی جبران می گردد. همچنین اگر برای تامین هزینه تحصیل خود وام یا کمک مالی دریافت می کنید، باید این را هم محاسبه کنید که بعد از اتمام تحصیل در چه مدتی می توانید با درآمد خود این بدهی را پرداخت کنید. چنانچه در مورد هزینه های دوره MBA سوالی دارید، می توانید با موسسه علوم و فنون تهران به شماره 90008000 تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *