هدف نهایی برای بسیاری از افراد از تحصیل در مقطع دکترا، کسب عنوان دکتر است. مدرک دکترای دانشگاهی برای کسانی که می خواهند یک مسیر شغلی آکادمیک را پشت سر بگذارند طراحی شده است. همچنین برای کسانی که می خواهند تبدیل به سخنران یا پژوهشگر متخصص در موسسات تحقیقاتی شوند. اما اگر شما بخواهید یک متخصص کسب و کار یا متخصص رشته مدیریت باشید چطور؟ اگر بخواهید تبدیل به کسی شوید که دانش فعلی را ارتقا ببخشد، به سوالات مهم در این حوزه پاسخ دهد و راه حلی برای حل مشکلات کسب و کارها در دنیای واقعی ارائه دهد چطور؟ کدام برای شما مناسب تر است؟ DBA یا PhD ؟

در این موارد، DBA (دکترای حرفه ای کسب و کار) یک برنامه آموزشی ایدئال است. سطح آموزشی این دوره هم تراز با PhD یا دکترای دانشگاهی است. دوره DBA مهارت ها و دانش شما را نه تنها برای متخصص شدن در شغل و صنعت شما بالا می برد، بلکه توانایی ساخت و مشارکت در دانش کسب و کار جهانی را نیز به شما می بخشد.

DBA بهتر است یا PhD؟

DBA یا PhD؟

کدام دوره برای مهارت آموزی در کسب و کار بهتر است؟

10 دلیل عمده ای که چرا حتی یک دوره DBA آنلاین یا پاره وقت برای تخصص در کسب و کار بهتر از PhD یا دکترای مدیریت در دانشگاه است، عبارتند از:

 1. دوره DBA در مقایسه با دکترای دانشگاهی، بر تجربه کاری شما بیش از آموزش تاکید دارد.
 2. مدرک دکترای حرفه ای کسب و کار سرعت پیشرفت شغلی شما را بیشتر می کند، به خصوص برای افرادی که در رده های مدیریت میانی و اجرایی سازمان ها هستند.
 3. اگر بخواهید بدانید DBA یا PhD  کدام در زمینه کاربرد دانش بهتر است، باید بگوییم فارغ التحصیل دوره DBA دانش نوین را فورا در دنیای کسب و کار و به صورت واقعی به کار می گیرد.
 4. موسسات آموزش دهنده دوره DBA بر مهارت هایی تاکید دارند که عملیاتی بوده و به میزان بالایی مرتبط با مسیر شغلی شما در کسب و کار یا در مدیریت باشند (هماهنگ با موقعیت شما اجرا می شوند و از مثال های موجود در شغل خود شما استفاده می کنند).
 5. DBA در بیزینس اسکول ها یا مدارس کسب و کار تدریس می گردد. اما PhD پس از تحصیل دانشجویان در دانشگاه به آنان اعطا می شود.
 6. مدرک DBA در سراسر جهان با عنوان دکترا شناخته می شود و این واژه را در عنوان خود دارد. اما به روزتر و جدیدتر از دکترای دانشگاهی است و می تواند به سرعت فواید و مزایای خود را بر روی سازمان شما نشان دهد
 7. ترکیب دروس تخصصی و دشوار دوره DBA مسیرهای شغلی متنوعی را پیش روی شما قرار می دهد که منحصر به سخنران یا پژوهشگر نیست
  در برخی از صنایع خاص، تقاضای بالایی برای دارندگان مدرک DBA وجود دارد. زیرا این دوره متخصصان کسب و کار و مدیریت را پرورش می دهد تا نوآوری را یاد بگیرند. در کنار آن، تفکر حل مساله را نیز به آنان می آموزد
 8. موسسات یا نهادهای دولتی که فارغ التحصیلان دوره دکترای حرفه ای کسب و کار را استخدام می کنند حقوق خوبی به آنان می دهند. این موضوع به سطح مهارت ها و توانایی شغلی آنها بستگی دارد
 9. یک دوره آنلاین یا پاره وقت DBA به افراد متخصص اجازه می دهد تا زندگی حرفه ای و شغلی خود را هماهنگ کرده و به طور بسیار موثری، یک برنامه مطالعه منظم برای خود تدوین کنند و در همان زمان که مشغول به کار هستند، آموزش ببینند
 10. دوره DBA به دانش پذیران فرصتی شگفت انگیز ارائه می دهد تا با مدیران میانی و مدیران ارشد و حتی رهبران سازمان ها در بازار جهانی کسب و کار، شبکه ای از روابط حرفه ای برقرار کنند. بنابراین اگر سوال شما این است که DBA یا Phd ، باید به این موضوع هم توجه داشته باشید.

مقایسه DBA و دکترای دانشگاهی

دلایل متعددی وجود دارد که چرا باید یک دوره DBA را بگذرانید. اول اینکه دوره دکترای دانشگاهی را نمی توان به صورت پاره وقت یا آنلاین گذراند. دوم اینکه این دوره در هر شغلی که فعالیت داشته باشید، دیدگاهی تجاری به شغل شما می بخشد. همچنین از نقطه نظر علمی، زاویه دید جدیدی به کار خودتان پیدا می کنید.  سوم اینکه حتی در حین تحصیل در این دوره ممکن است پیشنهادهای شغلی جذابی بیابید یا دعوت به همکاری شوید.

در زیر 4 دلیل را آورده ایم که چرا افراد حرفه ای باید بین DBA یا PhD باید دوره DBA را انتخاب کنند:

محدوده تحقیق:
در مقطع دکترای دانشگاهی، شما اغلب باید یک موضوع یا فرضیه جدید را ارائه دهید و چیزی به دانش موجود اضافه کنید. تحقیقات شما باید اصیل باشد. در حالی که در دوره DBA، شما باید تئوری های موجود در مدیریت را مطالعه کنید و پایان نامه تحقیقاتی شما برای حل یک مشکل تجاری مشخص انجام شود. یکی از اهداف دوره های آموزشی DBA ارائه راه حل هایی برای مشکلات کسب و کار است که مانع بهره وری می شوند.

به دست آوردن مهارت های مدیریتی پیشرفته:

مطالعه عمیق، تحقیقات پیشرفته و فرصت های شبکه سازی با متخصصان ماهر به شما این امکان را می دهد تا:

مهارت های مدیریتی خود را تقویت کنید،

شروع به نوآوری کنید،

تصمیم گیرنده بهتری شوید

و توانایی تفکر جانبی را توسعه دهید.

تاکید بر تجربه کاری:
در مقایسه با دکترا، که تاکید بیشتری بر آموزش دارد، DBA بر تجربه کاری مدیریت تاکید دارد. این به شرکت کنندگان این امکان را می دهد که درک عمیق تری از مدیریت کسب و کار در حین تحصیل DBA داشته باشند. در حین تعامل با هم کلاسی های خود، ارزش این کار را درک خواهید کرد.

گزینه‌های شغلی متنوع:
نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد تفاوت جامعه ای است که پس از دوره DBA قرار است به آنها خدمت کنید. اگر  محیط کسب و کار شما جهانی است و مرزهای بین المللی را نیز شامل می شود، گرفتن مدرک DBA بهتر از PhD است. دکترای دانشگاهی به شما آمادگی می دهد تا در سمینارها و کنفرانس ها شرکت کنید. اما DBA تناسب بیشتری با موقعیت های اجرایی و عملیاتی دارد. این منجر می شود تا دارندگان مدرک DBA دستمزدهای بالاتری دریافت کنند و برای فعالیت در موقعیت های شغلی بیشتری آماده باشند.

افراد با مدرک دکتری مدیریت معمولا در مشاغل زیر استخدام می شوند:

 • استاد دانشگاه
 • محقق حرفه ای
 • مشاور
 • سیاست گذار ارشد
 • مدیر، وزیر، نماینده مجلس
 • سیاستمدار

افراد با مدرک DBA در مشاغل زیر به ایفای نقش می پردازند:

 • رهبر سازمان
 • سیاست گذار شرکتی
 • مشاور مدیریت
 • کارآفرین
 • استاد دانشگاه و مدارس کسب و کار

DBA یا PhD؟

برنامه تحصیلی دوره DBA با دکترا

در دوره DBA شما 3 فاز مختلف را تجربه خواهید کرد:

فاز نخست، جایگاه خود را در میان دیگران و در زندگی تعریف می کنید

در فاز دوم، مهارت های تحقیق و ارائه مطلب را خواهید آموخت

و در فاز سوم توانایی نگارش و به رشته تحریر درآوردن یافته های خود را یاد خواهید گرفت.

اگر می خواهید تحقیقات شما برای سازمان ها مفید بوده و جنبه اجرایی داشته باشد، انتخاب دوره DBA به جای PhD گزینه مناسب تری است.

بر اساس تفاوت برنامه درسی انتخاب کنید: DBA یا PhD

هردوی این دوره ها به شما کمک می کنند تا درک پیچیده تری از مبانی، نظریه ها، تحقیقات و تحولات در زمینه کسب و کار، مدیریت و رهبری به دست آورید. اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

برنامه درسی دکترای مدیریت متفاوت است، زیرا موارد زیر را شامل می شود:

سیر تحول مدیریت کسب و کار و ارتباط آن با توسعه انسانی و اجتماعی
مدیریت ارزیابی و اصول تفکر سیستمی در هسته اصلی طراحی و تکامل سیستم های سازمانی و اجتماعی.
ارزیابی ارتباط تئوری ها و عملکردهای نوظهور مدیریت از منظر تغییر میان رشته ای و اجتماعی.
شناسایی شکاف ها در مجموعه دانش عمومی و در تحقیقات نظری با رشته عمومی مدیریت.

برنامه درسی دوره DBA متفاوت است، زیرا موارد زیر را شامل می شود:

فرموله کردن راه حل های موثر برای مشکلات پیچیده و دنیای واقعی مشترک در فعالیت های تجاری و مدیریتی
توسعه فردی در ادبیات علمی و حرفه ای و شیوه های مرتبط با تجارت، مدیریت و رهبری.
کاربرد تحقیقات فعلی برای مشکلات عملی موجود در مدیریت تجاری و سازمانی.
طراحی تحقیقات دقیق که نه تنها به دانش حرفه ای کسب و کار و مدیریت، بلکه به حل مشکلات دنیای واقعی و ایجاد تغییرات اجتماعی مثبت کمک می کند.

دکترای دانشگاهی و دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) دو دوره مشابه هستند، اما اهداف آنها بسیار متفاوت است. برای انتخاب دوره DBA یا PhD باید دقت کنید که اولی، یک برنامه تحقیقاتی آکادمیک محور است و دومی، یک دوره حرفه ای و متکی بر مهارت است. در دنیای تجارت، دوره DBA ارزش بیشتری دارد زیرا رویکردی عملی برای مطالعه و تحقیق در مورد موضوعات مختلف کسب و کار و مدیریت، و یافتن راه حل برای چالش های مختلف تجاری دنبال می کند. علاوه بر این، در مقایسه با دکترا، فارغ التحصیلان DBA شانس بیشتری برای استخدام در نقش های اجرایی برتر با بازه دستمزد بالاتر دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه علوم و فنون تهران در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *