متخصصان کسب و کار ممکن است بخواهند با دنبال کردن یک مدرک پیشرفته به پیشرفت شغلی خود ادامه دهند. دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا DBA یکی از مسیرهای آکادمیک است که دانشجویان را مجهز می کند تا پس از فارغ التحصیلی، دانش خود را مستقیماً در شغل های مورد نظر خود به کار بگیرند. اگر شما یک متخصص حرفه ای با تجربه در کسب و کار هستید و می خواهید در مورد حوزه فعالیت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مسیر تحصیلی ممکن است برای شما مناسب باشد. در این مقاله، ما DBA را تعریف می کنیم، شرایط مورد نیاز برای دریافت آن را توضیح می دهیم و 10 شغل مناسب برای فارغ التحصیلان این دوره را معرفی می نماییم.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

بازار کار رشته DBA

دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) یک دوره تخصصی است که شما را مجهز می کند تا ایده های نظری را برای مسائل تجاری و مدیریت عملی به کار بگیرید. دوره DBA به تقویت مهارت های رهبری، ارتباطات و فناوری می پردازد که فارغ التحصیلان را برای استفاده از تکنیک های تحقیق و یافتن راه حل برای مشکلات یک کسب و کار آماده می کند. داشتن مدرک DBA به استخدام کنندگان نشان می دهد که شما دانش پیشرفته ای در زمینه مدیریت کسب و کار دارید، و این موضوع ممکن است در طول فرآیند استخدام مزیت رقابتی برای شما ایجاد کند.

10 شغل جذاب برای DBA

شرایط شرکت در دوره DBA

بسیاری از برنامه های DBA دارای چند پیش نیاز هستند که داوطلبان قبل از اقدام برای ثبت نام باید آنها را رعایت کنند. برنامه های DBA اغلب نیاز به مدرک کارشناسی ارشد در تجارت، اقتصاد یا موضوعات مرتبط دارند. علاوه بر این، آنها ممکن است از دانشجویان درخواست کنند که بین یک تا سه سال تجربه کار در زمینه کسب و کار داشته باشند. دوره های DBA معمولاً برای افرادی مفید است که از اجرای روش های تحقیق در شغل روزانه خود لذت می برند. اگر علاقه مند به ادامه تحصیل و پیشرفت شغلی خود هستید، این دوره می تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد.

مشاغل رشته DBA

در اینجا 10 مورد از مشاغل مدیریت کسب و کار که می توانید در نظر بگیرید آورده شده است:

1. مشاور کسب و کار
مشاور کسب و کار شغلی است که دانش و تخصص خود را در زمینه خاصی با مشتریان سازمانی به اشتراک می گذارد. مشاوران اطلاعاتی را در مورد یک شرکت یا مشتری جمع آوری می کنند تا در مورد عملیات تجاری یا فرهنگ آن شرکت مشاوره دهند. به این معنا که از تحقیقات خود برای ارائه پیشنهادات مرتبط به مشتریان، برای مثال چگونگی بهبود عملیات تجاری روزانه آنها استفاده می کنند. مشاوران اغلب ارائه های گسترده و مفصلی را برای طرح ایده های خود انجام می دهند و برخی برای ارائه مشاوره حضوری اقدام به مسافرت می نمایند.

2. مدیر سازمانی
از دیگر شغل ها برای دارندگان مدرک DBA مدیر سازمانی است. یک مدیر سازمانی مسئول توسعه و اجرای برنامه ها و رویه ها برای کارکنان یک شرکت است. آنها ممکن است مستقیماً با مدیران اجرایی کار کنند تا برنامه ها با چشم انداز و مأموریت شرکت هماهنگ باشد. مدیران سازمانی همچنین تلاش ها را برای اجرای ارزیابی های کارکنان و ارزیابی رفاه عمومی کارکنان هماهنگ می کنند. آنها برای افزایش تجربه کارکنان خود، بهبود رضایت شغلی و افزایش بهره وری در محیط کار تلاش می کنند.

3. مدیر اجرایی سطح C
یک مدیر اجرایی سطح C به هر سمتی در مجموعه اجرایی، مانند مدیر ارشد اجرایی، مدیر عملیاتی یا مدیر ارشد مالی گفته می شود. هر یک از اعضای C-suite تخصص خود را برای پرورش یک شرکت سالم و موفق به اشتراک می گذارند. آنها معمولا بر بخش های مربوطه خود نظارت می کنند و در تصمیم گیری های بزرگ در مورد آینده کسب و کار با یکدیگر همکاری می نمایند. این پست ها معمولاً پست های برتر یک سازمان هستند.

4. استاد دانشگاه
کسب مدرک دکترا به طور معمول افراد را واجد شرایط برای تبدیل شدن به استاد دانشگاه یا موسسه آموزشی می کند. با داشتن DBA، ممکن است بتوانید شغل تدریس دوره هایی را در زمینه کسب و کار، مدیریت محل کار یا سبک های رهبری تدریس کنید. این اساتید بینش ارزشمندی دارند که برگرفته از تجربه کاری و پیشینه تحصیلی آنهاست. استادان طرح درس را تهیه می کنند، تست می نویسند و بر اساس کیفیت و دقت کار دانشجویان به آنها نمره می دهند.

5. تحلیلگر مدیریت
یک تحلیلگر مدیریت مسئول انجام مطالعات تحقیقاتی برای تعیین استراتژی هایی برای بهبود شیوه های مدیریت یک سازمان است. آنها با پیشنهاد راه حل های عملی برای مسائل خاص بر افزایش کارایی تمرکز می کنند. این تحلیلگران به جای بهبود یک جنبه، برای بهبود موفقیت کلی عملیاتی یک سازمان کار می کنند.

6. اقتصاددان
یک اقتصاددان مسئول تحقیق در مورد روندهای اقتصادی و تجزیه و تحلیل داده‌ها است. آنها از این داده‌ها برای ایجاد گزارش های اقتصادی برای یک شرکت برای بحث در مورد پیشرفت مالی یا پیش بینی روندهای بازار استفاده می کنند. آنها به شرکت ها کمک می کنند تا تقاضای بازار را درک نمایند و به پیشنهاد راه هایی برای افزایش فروش کمک می کنند. اقتصاددانان ممکن است با برنامه های کامپیوتری پیچیده برای سازماندهی و تفسیر داده‌ها برای گزارش های خود کار کنند.

7. کارآفرین
یک کارآفرین مسئول شروع سرمایه گذاری های تجاری و پیگیری وظایف سازمانی منحصر به فرد است. آنها ممکن است برنامه ریزی و اجرای عملیات در یک شرکت را رهبری کنند. برای مثال، کارآفرینی که روی یک سرمایه‌گذاری جدید کار می‌کند، ممکن است با کارکنان مصاحبه و استخدام کند، تأمین مالی کند، خطرات بالقوه را تجزیه و تحلیل کند و راه‌های ورود به بازار را شناسایی کند. بنابراین کارآفرینی یکی دیگر از شغل های جذاب برای دارندگان مدرک DBA است.

10 شغل جذاب برای DBA

8. مدیر پروژه
مدیران پروژه مسئول ارزیابی نیازهای یک پروژه و تسهیل تحویل پروژه به موقع هستند. آنها وظایف پروژه خاصی را به تیم خود محول می کنند، بودجه را مدیریت می کنند و با مشتری ارتباط برقرار می نمایند. مدیران پروژه به عنوان رابط بین مشتریان و سایر ذینفعان عمل می کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژه انتظارات را برآورده می کند و تیم آن را با موفقیت کامل می کند. پس از اتمام پروژه، مدیران پروژه ارزیابی هایی را برای ادامه بهبود نتایج تیم انجام می دهند.

9. کارگزار دولت
یک نماینده دولتی ممکن است در طیف گسترده ای از بخش های دولتی کار کند. به عنوان مثال، اگر یک فارغ التحصیل DBA شروع به کار برای بخش کشاورزی کند، ممکن است مسئول نظارت بر مدیریت پارک های ملی باشد. آنها می توانند مهارت های پژوهشی و مدیریتی ارزشمندی را به موقعیتی بیاورند که می تواند منجر به سیاست های نوآورانه و اجرای برنامه های موفق دولت شود.

10. مدیر اجرایی
مدیریت اجرایی از دیگر شغل ها برای دانشجویان DBA است. یک مدیر اجرایی مسئول پشتیبانی از سایر اعضای ستاد اجرایی با پاسخ دادن به تلفن ها، حفظ برنامه یا مدیریت ارتباطات اداری است. این متخصصان با حفظ سازمان و ایجاد خطوط ارتباطی واضح بین کارمندان و مدیران به عملکرد یک دفتر کمک می کنند. مدیران اجرایی همچنین ممکن است رویدادهایی را برای پیشبرد ماموریت شرکت برنامه ریزی و اجرا کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *