شرایط شرکت در دوره MBA چیست؟ شرایط پذیرش MBA معمولا برای دوره تمام وقت، دوره آنلاین و یا پاره وقت مشابه است. اما ممکن است در برخی موارد تفاوت هایی نیز با یکدیگر داشته باشند.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

 الزامات شرکت در دوره MBA

الزامات شرکت در دوره MBA که اغلب میان مدارس کسب و کار جهان مشترک هستند، عبارتند از:

 • داشتن سابقه کار مرتبط
 • مدرک کارشناسی معتبر
 • نمرات آزمون GMAT
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک تسلط به زبان انگلیسی (مانند تافل)

این شرایط در تمام مدارس کسب و کار به یک صورت اعمال نمی شود و شما باید بر اساس مدرسه ای که خودتان انتخاب کرده اید، این موارد را در نظر بگیرید. با ما همراه باشید تا توضیح مختصری در مورد هر یک از این ها ارائه دهیم. همچنین اگر می خواهید دوره MBA را بیشتر بشناسید، می توانید مقاله جامع زیر را مطالعه نمایید.

شرایط شرکت در دوره MBA

شرایط شرکت در دوره MBA

داشتن سابقه کار مرتبط

تجربه کاری یکی از الزامات ورود به دوره MBA است که در مدارس کسب و کار گوناگون، متفاوت است. برخی از این موسسه ها برای داوطلبان با تجربه کاری کم یا بدون تجربه امکان شرکت در این دوره را فراهم می کنند. اما بسیاری از آنها ترجیح می دهند شما دست کم چند سال تجربه کاری مرتبط داشته باشید. داشتن دو یا سه سال تجربه کاری در زمینه تخصصی خودتان می تواند یک سابقه ایدئال باشد. برخی از مدارس کسب و کار حتی ممکن است بیش از 5 سال تجربه کاری از شما بخواهند.

داشتن سابقه کار برای شرکت در دوره MBA آنلاین می تواند متفاوت باشد. ممکن است در این صورت مدرسه کسب و کار مورد نظرتان از شما سوابق شغلی کمتری درخواست کند.

مدرک کارشناسی معتبر
بیشتر مدارس کسب و کار، داشتن مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر را یکی از شرایط شرکت در دوره MBA برای متقاضیان خود مطرح می کنند. آنها یک کپی از ریز نمرات مدرک کارشناسی شما را درخواست می کنند. این مدرک کارشناسی می تواند مرتبط با حوزه های مدیریت باشد یا اینکه در زمینه تحصیلی دیگری اخذ شده باشد.

شاید لازم باشد تا میانگین نمرات شما برای پذیرش در این دوره از عدد خاصی بالاتر باشد. اما این مورد نیز از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است.

نمرات آزمون GMAT

GMAT یک آزمون پذیرش استاندارد مهم برای قبولی در مدارس کسب و کار است. این آزمون، مهارت های زبانی و استدلالی شما را آزمایش می کند و شایستگی شما را برای MBA می سنجد. GMAT توانایی های نوشتن تحلیل محور و حل مسئله را ارزیابی می کند و در عین حال به کفایت داده ها، منطق و مهارت های استدلال انتقادی می پردازد که معتقد است برای تجارت در دنیای واقعی حیاتی هستند. تا پنج بار در سال می توان در این آزمون شرکت کرد، اما در مجموع بیش از هشت بار شانس شرکت در آن را نخواهید داشت. فاصله بین هر دو آزمون باید حداقل 16 روز باشد.

آزمون GMAT نمره منفی دارد و امتیازات از 200 تا 800 متغیر است. بهترین کار این است که میانگین نمره GMAT را در مدارس کسب و کار مورد نظر خود بدانید. این میانگین به شما نشان می دهد که آیا در محدوده نمره داوطلبان معمولی آنجا قرار دارید یا خیر. نمره GMAT شما به مدت پنج سال معتبر است، اما اگر از اولین نمره خود راضی نیستید، می توانید دوباره در آزمون شرکت کنید. برخی از مدارس کسب و کار آزمون های دیگری را مد نظر می گیرند. مثلا ممکن است شرکت در آزمون GRE و کسب نمره لازم، از شرایط شرکت در دوره MBA در یک مدرسه خاص باشد.

رزومه شغلی و تحصیلی، از شرایط شرکت در دوره MBA

درست مانند زمانی که برای یک شغل درخواست می دهید، برای برجسته شدن به عنوان متقاضی این دوره نیز باید یک رزومه خوب برای شرکت در دوره MBA بنویسید. باید بدانید مدارس هدف شما به دنبال چه ویژگی هایی هستند. سپس، رزومه خود را بر اساس ارزش ها و فرهنگ همان جا بسازید.

رزومه MBA شما باید:

 • از اصطلاحات صنفی عاری باشد. مخاطب رزومه شما مسئولان پذیرش هستند، نه کارشناسان خاص صنعت.
 • خلأهای موجود در تجربه کاری شما را توضیح دهد.
 • در مورد فعالیت های فوق برنامه شما بگوید.
 • ویژگی های شما را در کارهای گروهی، رهبری و یا کارهای فردی نشان دهد.
 • مختصر باشد (در حد یک صفحه).
 • پروژه‌های اضافی، تبلیغات یا جوایزی که دریافت کرده‌اید و نقاط عطف چشمگیری که به آنها رسیده‌اید را برجسته کند.

توصیه نامه
برخی از مدارس کسب و کار از شما دو توصیه نامه برای شرکت در دوره MBA می خواهند. توصیه کنندگان مناسب عبارتند از:

مدیرتان (فعلی یا سابق)
همکارانی که با آنها کار کرده اید
مشتریان یا تامین کنندگان
کسی که شما را در نقش رهبری خارج از محل کار دیده است
توصیه نامه ها، شانس شما را برای درخشیدن به عنوان متقاضی دوره MBA بالا می برد. افرادی که برای نگارش توصیه نامه انتخاب می کنید الزاما نباید ارشد و رده بالا باشند، بلکه باید بتوانند به خوبی مهارت ها و پتانسیل رهبری شما را توصیف کنند. شما باید از نزدیک با این افراد ملاقات کنید و دلایل خود را برای دنبال کردن MBA توضیح دهید. آنها باید این را بدانند تا بتوانند ویژگی های کلیدی و مثبت شما را با ارزش های مورد نظر در مدارس کسب و کار مد نظرتان مرتبط کنند.

انگیزه نامه
یکی دیگر از شرایط شرکت در دوره MBA که برای تمام مدارس الزامی نیست، داشتن انگیزه نامه است. انگیزه نامه ها فرصتی هستند که بتوانید داستان خودتان را متناسب با شخصیت، تجربیات و علایق خود برای رسیدن به اهدافتان نقل کنید. بنابراین بیان اهداف شغلی اهمیت زیادی در این نامه ها دارند.

شما همچنین باید بگویید که چرا فکر می کنید یک مدرسه کسب و کار خاص، به شما در دستیابی به آن اهداف کمک می کند. ممکن است مدارس کسب و کار بخواهند چیزهایی را در مورد شما بدانند که در انگیزه نامه خود آن را ذکر کرده باشید. نمونه هایی از این سوالات که گاهی در مصاحبه پیش از دوره MBA نیز از شما پرسیده می شود، به این شرح است:

مدرسه کسب و کار هاروارد: مایلید چه چیز بیشتری در مورد شما بدانیم که شما را به یک گزینه خوب برای تحصیل MBA در اینجا تبدیل می کند؟
مدرسه کسب و کار لندن: اهداف شما پس از MBA چیست و تجربه قبلی شما و برنامه مدرسه کسب و کار لندن چگونه به این اهداف کمک می کند؟
UCLA Anderson: رویدادهای اخیر جامعه چگونه بر تأثیری که می‌خواهید در جامعه، شغل یا هر دوی خود داشته باشید، تأثیر گذاشته است؟
HEC Paris: تصور کنید یک زندگی کاملاً متفاوت از آنچه اکنون دارید، داشته باشید. در آن صورت آن زندگی چگونه خواهد بود؟
بزرگ ترین اشتباهی که می توانید در نگارش انگیزه نامه مرتکب شوید، این است که یک یادداشت مشابه را به چندین مدرسه بفرستید. شما باید پاسخ ها و صحبت های خود را متناسب با همان مدرسه ای که برای آن درخواست می دهید، تنظیم کنید. برخی از مدارس – از جمله INSEAD، Kellogg، و MIT Sloan – همچنین از شما می‌خواهند که یک انگیزه نامه ویدیویی ضبط شده ارسال کنید که در آن لازم است خودتان را معرفی کرده و با صدای بلند به چندین سوال از پیش تعیین شده پاسخ دهید.

شرایط شرکت در دوره MBA

مدرک تسلط به زبان انگلیسی، از شرایط شرکت در دوره MBA
آزمون مهارت زبان انگلیسی تنها در صورتی از جمله شرایط شرکت در دوره MBA خواهد بود که مجبور باشید دوره را در آن مدرسه به زبان انگلیسی بگذرانید. اگر در یک دوره بومی شرکت کنید یا در دوره ای که به زبان انگلیسی برگزار نمی شود، احتمالا به این مدرک نیازی ندارید. باید بگوییم در موسسه علوم و فنون تهران به تازگی دوره MBA مشترک با دانشکده کسب و کار دانشگاه مانهایم آلمان برگزار می شود که پس از سه ترم تحصیلی به زبان فارسی، می توانید یک ترم را به زبان انگلیسی اما بدون مدرک زبان بگذرانید و مدرک خود را از همان مدرسه کسب و کار دریافت کنید. برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید صفحه زیر را بخوانید.

آزمون های زبان انگلیسی معتبر و مورد تقاضای مدارس کسب و کار عبارتند از:

 • آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)
 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)
 • آزمون پیرسون انگلیسی (PTE)

بعد از کسب این شرایط چه می شود؟ آیا پذیرش من قطعی است؟

پس از تهیه و ایجاد شرایط و الزامات شرکت در دوره MBA، شما در نهایت باید در مصاحبه ای که در مدرسه کسب و کار برایتان برگزار می شود شرکت کنید. این مصاحبه ممکن است حضوری یا به صورت آنلاین باشد. در این مصاحبه سوالاتی از شما خواهند پرسید، برای مثال:

چرا دوره MBA را انتخاب کرده اید؟
چرا فکر می کنید مدرسه کسب و کار ما برای شما مناسب است؟
اهداف بلند مدت شما پس از این دوره چیست؟

چگونه می توانید در این دوره مفید واقع شوید و بیشترین بهره را از آموخته های خود در کلاس های درسی ببرید؟
شما می توانید تمام اطلاعات لازم را در مورد الزامات ثبت نام در دوره MBA و شرایط شرکت در مصاحبه از طریق تماس با موسسه مورد نظر خودتان و پرسش از کارشناسان آموزشی آنجا دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط شرکت در دوره MBA موسسه علوم و فنون تهران می توانید با شماره 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس بگیرید. به یاد داشته باشید با یک شروع موفق و داشتن شرایط کافی و یک ایدئال واضح از آینده خودتان، این دوره می تواند امکان ترقی و پیشرفت چشمگیری را برای شما ایجاد نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *