شاید بسیاری از شما به دنبال این باشید که بهترین و محبوب ترین دوره تحصیلی را جهت ادامه تحصیل، اشتغال مناسب یا مهاجرت خود انتخاب کنید. البته این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد. اما به طور کلی برخی از زمینه های تحصیلی در جهان محبوب تر از بقیه شناخته می شوند. در این میان، دوره MBA یا مدیریت حرفه ای کسب و کار نامی آشناست. زیرا در چند سال گذشته، دوره MBA را به عنوان بهترین دوره تحصیلی شناخته اند.

علت این موضوع این است که سازمان ها و مدیران بیشتر به توانمندی های دانش پذیرانی که در این دوره ها از مدارس کسب و کار فارغ التحصیل می شوند، پی برده‌اند. و از آنها در مشاغل رده بالای مدیریتی بهره می برند. کشورهای مختلف دریافته اند که تنها راه برای پیشرفت اقتصادی و عبور از بحران ها، استفاده از نیروهای لایق در زمینه مدیریت تجارت و سازمان است. به همین علت است که رغبت دانش پذیران به گذراندن این دوره روز به روز در حال افزایش است. و امکان ادامه تحصیل یا اشتغال با مدارک معتبر این دوره در کشور بومی یا سایر کشورها برای آنان امکان پذیر است.

انعطاف پذیری در برگزاری دوره های ام بی ای توسط مدارس کسب و کار و موسسات آموزشی باعث می شود حتی آن دسته از افرادی که به علت گرفتاری های شخصی و شغلی قادر به حضور در برنامه های تمام وقت نیستند، بتوانند در این دوره ها به صورت پاره وقت یا غیر حضوری شرکت نمایند و از مزایای آن بهره ببرند.

بهترین رشته تحصیلی چیست؟

تاریخچه دوره MBA

MBA نخستین بار در حدود یک قرن پیش، با چهار دانشجو در در مدرسه تاک برگزار شد. اما امروزه هزاران دانشجوی MBA هر ساله مدارک خود را در موسسات آموزشی و مدارس کسب و کار در سراسر جهان دریافت می کنند. و هر روزه بر شهرت و شمار متقاضیان این دوره جذاب تحصیلی افزوده می شود. از ارتقای شغلی و تصدی عناوین رده بالای مدیریتی تا راه اندازی کسب و کارهای جدید یا مهاجرت به کشورهای خارجی… این روزها MBA به عنوان بهترین رشته تحصیلی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

در ایران نیز موسسه علوم و فنون تهران به عنوان نخستین مدرسه کسب و کار در ایران و مجری دوره های مهارت آموزی، MBA را در قالب یک برنامه جامع و کاربردی برای مخاطبان برگزار می نماید. این دوره تحصیلی انتخاب بسیاری از مدیران و کارآفرینان برجسته کشور، دانشجویان مدیریتی و بازرگانی و گمرک و صاحبان کسب و کارهای بزرگ مقیاس و کوچک مقیاس است.

MBA محبوب ترین و بهترین رشته تحصیلی بین دوره های تحصیلی و رشته های کارشناسی ارشد
برای نخستین بار در طول زمان، بر اساس گزارش وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا، MBA در این کشور به محبوب ترین و بهترین دوره تحصیلی تبدیل شد. بین سال های 2011 تا 2012 بیش از 190 هزار نفر با مدارک تخصصی کسب و کار از مدارس بازرگانی در این کشور فارغ التحصیل شدند. که چیزی در حدود 25 درصد از کل فارغ التحصیلان این مقطع بود.

در سال های اخیر رشد متقاضیان دریافت MBA قابل توجه بوده است. این رشد در درجه اول به خاطر مقبولیت بالای این مدرک توسط کارفرمایان بوده است. زیرا آنها توجه بیشتری به مهارت ها (و نه صرفاً تحصیلات آکادمیک) داشته اند. و منجر به این اطمینان خاطر گردیده که هزینه گذراندن این دوره، یک سرمایه گذاری بازگشت پذیر بوده و پس از استخدام خیلی زود جبران می شود.

این میزان از رشد و محبوبیت باعث شده تا MBA به بهترین رشته تحصیلی ، و مدرک آن به موفق ترین محصول آموزشی طی 50 تا 100 سال اخیر تبدیل شود.
اما چگونه این امر امکان پذیر است؟ سریلاتا ظهیر، رئیس مدرسه مدیریت کارلسون دانشگاه مینسوتا، می گوید MBA محبوب ترین دوره تحصیلی است. او می گوید:

«مدرک کسب و کار یکی از قابل پیش بینی ترین راه ها برای موفقیت و پایداری اقتصادی است. و می تواند یک مزیت ویژه را در اختیار افراد قرار دهد تا از محرومیت نسبی به موفقیت های بزرگ و ثروت برسند».

بهترین رشته تحصیلی چیست؟

بعضی از مدیران مدارس کسب و کار نگران این موضوع هستند که با گسترش فناوری، میزان تقاضا برای دوره های MBA تمام وقت دو ساله و حضوری کم شود. اما مدیران مدارس برتر جهان بر این باورند که آینده روشنی در انتظار MBA است. یکی از مسئولان مدرسه بازرگانی تاک می گوید:

«من معتقدم که دوره MBA تمام وقت امکان بهره مندی از بهترین رشته تحصیلی را برای جوانانی که به دنبال توسعه ویژگی های رهبری خود هستند، فراهم می کند. تا بتوانند با چالش های عظیم محیط تجاری آینده رو به رو شوند. جهان به افراد تحصیل کرده و آموزش دیده نیاز دارد که آماده رهبری در سازمان های رو به رشد همگام با اقتصاد جهانی باشند.»دوره مدیریتی MBA برای مدیرانی مناسب است که می خواهند رهبر و پیشرو در بازار باشند.»

سالی بلانت رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه نورث وسترن نیز با این موضوع موافق است. او در مقاله ای، به این اشاره می کند که پیچیدگی فزاینده مشکلات جهان نیازمند رهبران کارکشته بیشتری است که فقط دوره MBA می تواند آنها را پرورش دهد. او می گوید:

«شما می توانید بدون مدرک MBA هم یک حرفه ی با ارزش و پر درآمد داشته باشید. همانطور که برخی بزرگان حوزه کسب و کار توانستند. اما زمانی که یک شرکت عظیم را تاسیس کنید، به افرادی با آموزش، مهارت ها و شبکه ارتباطی نیاز خواهید داشت. آموزش کسب و کار می تواند آنها را به نحو مناسبی ارائه دهد. این دلیلی است که چرا چنین شرکت هایی به فارغ التحصیلان بهترین رشته تحصیلی در جهان، یعنی MBA نیاز دارند.»
با توجه به چالش ها و مشکلات عمیقی که کشورهای دنیا با آنها رو به رو هستند، تقاضا برای متخصصان آموزش‌دیده تنها می تواند روندی رو به افزایش داشته باشد. به ویژه با خصوصی شدن هرچه بیشتر بخش های مختلف سازمانی، نیاز به رهبرانی که بتوانند از قدرت بازارها برای ایجاد ارزش های پایدار استفاده کنند بیشتر می شود. بلانت در مقاله خود اینطور می نویسد:

«افراد باهوش و با انگیزه بالا بازارها را از نو می سازند و با تقویت رشد و توسعه، به تحول سازمان ها کمک می کنند… به همین خاطر است که نیاز جهان به آموزش کسب و کار نه کمتر، که بیشتر می شود».

جالب اینجاست که محبوبیت این مدرک از حقوق و پزشکی نیز بیشتر شده‌است. این چیزی است که MBA را سزاوار عنوان بهترین رشته تحصیلی می کند. گرچه با پیشرفت فناوری و امکان برگزاری دوره های غیر حضوری، میزان رشد متقاضیان برای دوره های حضوری از قبل کمتر شد.

نمودارها رشد باورنکردنی محبوبیت MBA را نشان می دهند. بنابراین این دوره را، بهترین زمینه تحصیلی از نظر بازار کار و درآمدزایی می دانند.
تمام موسساتی که دوره MBA را برگزار می کنند همواره در این کار موفق نیستند. برای مثال برخی از موسسات ارائه دهنده این دوره در آسیا، در اجرای این برنامه ها ضعف دارند و کیفیت آموزش در آنها کمتر شباهتی به مدارس کسب و کار برتر در جهان دارد. با این وجود تعداد فارغ التحصیلان با احتساب این موسسات نیز کمتر از نیاز آینده جامعه به متخصصان MBA است.

البته نکته اینجاست که وضعیت اشتغال برای موسسات معتبر خوب است. و MBA به عنوان بهترین رشته تحصیلی راه را برای فارغ التحصیلان این موسسات هموار می کند. اما در مورد کسانی که مدارک خود را از مدارس کسب و کار سطح پایین تر دریافت می کنند اوضاع فرق می کند. باید گفت که جامعه به بهترین متخصصان نیاز دارد. برترین و ماهرترینِ آنها. اینجاست که بررسی این موضوع که بهترین رشته تحصیلی چیست و در کجا باید به تحصیل آن پرداخت، اهمیت می یابد.

بهترین رشته تحصیلی چیست؟

MBA بیش از هر شکل دیگری از تحصیلات عالی، با تغییرات سازگاری یافته است
کسب و کارهای امروزی بسیار پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر از زمان قدیم هستند. بیش از هر زمان دیگری نیاز به حضور رهبران اخلاق مدار، ماهر، تحصیل کرده و خلاق با نگرش های جهانی و نوین احساس می شود. آموزش مهارت های مدیریتی از جمله دوره های MBA با رشد این تقاضا سازگار شده‌اند. شاید بیشتر از هر برنامه آموزش عالی دیگر.

آمارهای وزارت آموزش ایالات متحده این موضوع را تایید می کند. در سال 1980 تا 1981 درجه عالی مدیریت کسب و کار 19 درصد از کل مدارک دریافتی در سطح کارشناسی ارشد بود. تا سال 2001، این عدد به 24 درصد افزایش پیدا کرد و محبوبیت زمینه هایی همچون حقوق و داروسازی را پشت سر گذاشت. و تا سال 2011 به پرمتقاضی ترین و بهترین رشته تحصیلی تبدیل شد که 25 درصد از کل مدارک تحصیلی ارشد را در بر می گرفت. دوره های تحصیلی از قبیل مدیریت مالی و حسابداری نیز همگام با مدیریت کسب و کار بیشترین رشد را داشتند.

مدارس کسب و کار برتر جهان، خود را به طور مداوم با نیاز مخاطبان این دوره ها هماهنگ می کنند. از جمله چالش هایی که در این زمینه با آنها رو به رو هستند، می توان به:

  • پایداری آموزشی
  • رهبری
  • تکنولوژی
  • جهانی سازی
  • و کدهای اخلاقی
    اشاره کرد که موضوعات کلاسیک و قدیمی مدیریت کسب و کار را دچار تغییر و تحول می کنند.

شناخته شدن MBA به عنوان محبوب ترین رشته تحصیلی همچنین به خاطر اقبال بیشتر افراد به دریافت مدارک تحصیلات عالی و تکمیلی بوده است. آمار این وزارتخانه نشان می دهد که این مدارک تحصیلی به اندازه مدارک کارشناسی طرفدار دارند. این میزان از سال 2002، 43 درصد افزایش داشته است.
اغلب افرادی که برای تحصیل در دوره MBA ثبت نام می کنند، باور دارند که مدرک این دوره به عنوان بهترین رشته تحصیلی موفق در بازار کسب و کار و اشتغال، انتخاب هوشمندانه ای برای آینده فردی و تجاری خودشان است. و نیز هزینه صرف‌شده برای آموزش برایشان صرفه اقتصادی دارد. گزارش یک موسسه همچنین نشان داد که آموزش عالی، سرمایه گذاری بسیار خوبی نسبت به جایگزین های خود است. حتی در دوران رکود اقتصادی که چشم اندازها چندان امیدوار کننده نیستند.

مدارک کسب و کار مدیریت به طور چشمگیری شانس کسب شغل عالی و درآمد بیشتر را افزایش می دهند. آمارها حتی نشان می دهند بازده درآمدیِ شغلی که با مدرک MBA بوده، بیش از دو برابر میانگین بازده سرمایه گذاری در بازار سهام و بیش از پنج برابر سرمایه گذاری در بازارهایی مانند طلا، مسکن و اوراق بهادار است. بنابراین مدرک مدیریت کسب و کار، یک راه عالی برای سرمایه گذاری مالی نیز محسوب می شود. و دستاوردهای آن به خوبی نشان می دهد که به لحاظ درآمدی بهترین رشته تحصیلی چیست.

MBA تنوع شغلی بالاتری دارد و فرد را به جایگاه اجتماعی بالاتر و پویاتری می رساند
در سال 2002 متوسط درآمد برای کارمندانی که مدرک MBA را داشتند، 8 درصد بیشتر از کارمندان با شرایط مشابه اما بدون این مدرک بود. ظرف ده سال، این اختلاف به بیش از 20 درصد رسید. رابرت برونر، رئیس دانشکده بازرگانی دانشگاه ویرجینیا معتقد است که داشتن مدرک پیشرفته مدیریت منجر به انعطاف پذیری بیشتر در شغل، کیفیت بالاتر زندگی، چشم اندازهای گسترده تر برای پویایی اجتماعی و کاهش قابل توجه احتمال بیکاری یا برکناری از شغل می گردد. او می گوید:

«تحصیلات عالی فرد را قادر می سازد تا در مواجهه با ناملایمات و مشکلات زندگی عملکرد موثرتری داشته باشد. آموزش گزینه ی مخفی ارزشمندی را به وجود می آورد که مانند یک بیمه نامه، در برابر شوک ها و چالش های شغلی در شرایط اقتصادی نامساعد از شخص محافظت می کند. افراد با تحصیلات بالاتر کمتر دچار معضل بیکاری می شوند».

MBA به عنوان بهترین رشته تحصیلی همچنین به بسیاری از افراد کمک می کند تا در جست و جوی مشاغلی باشند که امکان دنبال کردن علایقشان را به آنها می دهد. سریلاتا ظهیر معتقد است:

«یک مدرک تخصصی کسب و کار می تواند وضعیت افرادی را که به دنبال تغییر شغل هستند، متحول کند. همانطور که می بینیم کارمندان پیشکسوتی که تمایل به اشتغال مجدد دارند، می توانند از MBA به ویژه تخصص های مبتنی بر آموزه های تجربی آن استفاده کنند. و با یادگیری الفبای کسب و کار، با سهولت بیشتری به میدان بازگردند».
او می گوید حتی کسانی هم که از ابتدا به دنبال اشتغال دائمی در مشاغل تجاری نیستند، این نکته را می فهمند که مهارت های دوره MBA تا چه اندازه سودمند است. مهارت های رهبری، دانش مالی و حسابداری، مدیریت زنجیره تامین و مهارت های مدیریت تیم. در حقیقت مهم نیست فرد واقعا به دنبال چه نوع شغلی باشد. از رهبری یک ارکست سمفونیک، تا اداره یک سازمان غیر انتفاعی در آفریقا یا مدیریت یک بیمارستان! دانشجویانی هم که به دنبال کارآفرینی یا مشاغل غیر سنتی و جدید هستند از MBA استفاده می کنند. همه این ها باعث می شوند که در نظرسنجیِ بهترین رشته تحصیلی چیست، MBA به عنوان بهترین رشته تحصیلی انتخاب شده توسط مخاطبان شناخته شود.

نظرسنجی ها از فارغ التحصیلان MBA نشان دهنده سطح بالای رضایت بوده است
هرچند باید توجه داشت تضمینی برای موفقیت قطعی افراد با داشتن مدرک مدیریتی وجود ندارد. حتی فارغ التحصیلان مدارس کسب و کار سطح بالا نیز ممکن است در کار خودشان با شکست رو به رو شوند و سرمایه شان را از دست بدهند. با این حال، مدرک MBA همچنان پرمتقاضی است و بر اساس تحقیقات و آمارها ارزش سرمایه گذاری را دارد.

نظرسنجی ها در آمریکا همواره بر ارزش بالای این مدرک تاکید داشته اند. این توضیح می دهد چرا MBA بهترین رشته تحصیلی در دنیاست محبوب ترین مدرک تحصیلات عالی چیست. حتی در نظرسنجی هایی که فارغ التحصیلان معروف ترین مدارس بازرگانی را شامل نشده اند، این نتایج صدق می کند. با افزایش تقاضا برای MBA، تعداد موسسات مجری این دوره نیز بالا رفته است. این افزایش در کشورهای اروپایی، چین و هند نیز اتفاق افتاده‌است و تنها منحصر به این کشورها هم نیست.

بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت

صرف نظر از اینکه پس از MBA قصد پیدا کردن شغل را داشته باشید یا راه اندازی یک کسب و کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، کانادا یک کشور عالی به لحاظ کیفیت آموزش، زیرساخت های آموزشی و گزینه های استخدام و مهاجرت پس از فارغ التحصیلی است.

موسسه علوم و فنون تهران معتبرترین و قدیمی ترین موسسه در ایران است که دوره های مدیریت کسب و کار را ارائه می دهد. این موسسه در ارائه خدمات و برقراری ارتباط میان دانش پذیران خود و دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور به ویژه در کشور کانادا سابقه طولانی دارد. تنوع برنامه ها و دوره های این موسسه در عنوان و محتوا، انعطاف پذیری برنامه ها برای افراد شاغل با زمان کمتر و صدور مدارک معتبر و قابل ترجمه بین المللی از مزیت های این موسسه است. که می تواند برای مهاجرت به خارج از کشور، راه قابل اطمینانی را پیش پای متقاضیان بگذارد.

با سهولت امکان کسب روادید، اخذ پذیرش در دانشگاه ها و دادن فرصتی برای کشف موقعیت های شغلی درخشان، MBA را می توان بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت دانست.

داشتن مدرک MBA از یک موسسه معتبر، دروازه ای به سوی فرصت های شغلی مناسب در نظام‌های اقتصادی قدرتمند جهان است. و هزینه آن نیز نسبت به مزایای مورد انتظار و بازدهی سرمایه چنان که در بالا گفتیم، مقرون به صرفه به نظر می رسد.
کشور کانادا به عنوان بهترین مقصد مهاجرتی برای متخصصان بسیار ماهر، گزینه جذابی برای فارغ التحصیلان دوره MBA به شمار می آید. سازمان های معینی ارزیابی تحصیلی را برای صدور مجوز اقامت دائم مورد بررسی قرار می دهند و تشخیص واجد شرایط بودن افراد را به عهده دارند. MBA اگر بهترین رشته تحصیلی از نظر بازار کار در خارج از کشور نباشد، یکی از بهترین هاست.

سازمان ارزیابی خدمات آموزشی کانادا (WES) یکی از مراکز ارزیابی کننده مدارک این دوره هاست. با تایید این سازمان، مهاجرت به این کشور آسان تر صورت می پذیرد. باید ذکر کنیم که مدارک ارسالی از موسسه آموزش عالی علوم و فنون تهران مورد تایید این سازمان هستند.

در کشور استرالیا نیز درصد مهاجران بین المللی و به تبع آن، سطح درآمد سرانه این کشور رو به افزایش است. به همین جهت استرالیا گزینه های زیادی را جهت اخذ ویزا و دریافت اقامت بر اساس شایستگی افراد ارائه می دهد. MBA به عنوان بهترین رشته تحصیلی برای مهاجرت به این کشور، از جذاب ترین گزینه هایی است که در دسترس متقاضیان قرار دارد. تمام این ها می تواند ما را به پاسخ این پرسش برساند که بهترین رشته تحصیلی چیست.

بنابراین مدرک MBA یک مورد درخشان در رزومه شما خواهد بود. این به احتمال زیاد توسط کارفرمایان و دانشگاه ها در کشورهای کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی مورد توجه قرار خواهد گرفت. و شما را واجد شرایط برای اقامت در این کشورها خواهد کرد. علاوه بر تمام این ها، با MBA یک تضمین شغلی در آن کشورها خواهید داشت. و می دانید که در رکود و بحران های اقتصادی، موقعیت شغلی شما کمتر از بقیه دچار تهدید خواهد شد.

تقاضا برای استخدام فارغ التحصیلان MBA در دوران پس از همه گیری کووید 19 بیشتر خواهد بود

انتظار می رود در پنج سال آینده حدود 90 درصد از فارغ التحصیلان کسب و کار در شرکت ها استخدام شوند. همچنین بر اساس آمار کارفرمایان، انتظار این است که تقاضا برای استخدام این افراد در سال آینده نسبت به سال 2021 در حدود 30 درصد افزایش داشته باشد. این افزایش آمار به خصوص در دوران پساکرونا میزان قابل توجهی بوده است.

بنابراین در پاسخ این سوال که بهترین رشته تحصیلی چیست؟ می توان گفت سرمایه گذاری برای مدرک MBA به مرور زمان نتیجه مثبتی در پی دارد. گسترش کرونا در جهان تاثیر نامطلوبی بر میزان استخدام دانش آموختگان MBA داشت؛ حال آن که نظرسنجی ها چیز دیگری را نشان می داد. بنابراین استخدام واقعی متخصصان مدیریت نسبت به آنچه مد نظر بود کاهش پیدا کرد. با این حال این میزان در سال آینده و در دوران فعلی (پس از کرونا) به میزان قبل از شیوع بیماری بازمی گردد و مجددا رو به افزایش خواهد گذاشت.

پیش بینی می شود حقوق و دستمزد فارغ التحصیلان در بهترین رشته تحصیلی یعنی MBA که در دوران همه گیری به خاطر اختلال اقتصاد جهانی قدری کاهش یافته بود، دوباره به سطح پیشین خود بازگردد. بر اساس تمام آمارها و تحقیقات، این درآمد مبلغ بالایی برای شاغلین پست های مدیریتی محسوب می شود. و بیش از 70 درصد بیشتر از عموم افرادی است که فاقد این مدرک هستند.
بیشتر فارغ التحصیلان در بخش های مشاوره و فناوری استخدام می شوند و کارفرمایان این بخش ها تقاضای بیشتری برای استعدادهای مدیریتی دارند. شرکت های فناوری برای رهبرانی که هم از نظر فنی مهارت دارند و هم دارای مهارت های استراتژیک، ارتباطات بین فردی، تصمیم گیری قوی و درک اهمیت تنوع و پایداری در سازمان هستند، ارزش بالایی قائل‌اند. پیتر جانسون، معاون رئیس دانشکده بازرگانی دانشگاه برکلی می گوید: «این افراد برای رشد و نوآوری سازمانی یک نیاز حیاتی محسوب می شوند».دوره مدیریتی MBA انتخاب کسانی است که قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری دارند.

بررسی روندها نشان می دهد درصد بالایی (بیش از 80 درصد) از درخواست های استخدامی، برای فارغ التحصیلان دوره های حضوری بوده است. یعنی آنها شانس استخدام بالاتری دارند. از آنجا که بیماری کرونا به تدریج در حال فروکش کردن است، شرکت ها به دنبال بازسازی نیروهای خود از جمله نیروهای مدیریتی خواهند بود. بنابراین شرکت ها فعالیت های حضوری را بیش از پیش از سر می گیرند. و برگزاری دوره های حضوری MBA نیز که در اشتغال افراد در این دست سازمان ها تاثیر دارد، به وضعیت پیش از شیوع بیماری بازخواهد گشت.

بر اساس آمارهای چند سال اخیر، MBA بهترین دوره تحصیلی برای افرادی است که قصد پیشرفت شغلی و افزایش درآمد خود را دارند. و یا تصمیم به مهاجرت تحصیلی و یا اشتغال در خارج از کشور دارند. با توجه به شرایط اقتصادی جهان، نیاز کشورها به مدیریت حرفه ای و همچنین شیوع بیماری کرونا، بازار تقاضای این دوره هنوز به سقف خود نرسیده و محبوبیت MBA همچنان در حال بیشتر شدن است. بنابراین اگر می خواهید بدانید بهترین رشته تحصیلی چیست؟ MBA جوابی است که به دنبال آن می گردید. ما می توانیم به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ بدهیم و بگوییم آیا این دوره به دردتان می خورد یا نه. با شماره 90008000 تماس بگیرید تا مشاوران ما در علوم و فنون تهران شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *