انواع مختلفی از سبک‌های رهبری حرفه‌ای وجود دارد، از جمله رهبری موفقیت محور. رهبری مبتنی بر دستاورد یا دستاوردگرا دارای مزایای بسیاری مانند افزایش بهره وری و همکاری در محل کار است. یادگیری در مورد این سبک رهبری ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آن را در تیم خود پیاده کنید یا خیر. در این مقاله به تعریف رهبری موفقیت محور، پرداختن به انواع سبک‌های رهبری مرتبط، فهرست برخی از مزایای رهبری دستاوردگرا و ارائه نکاتی برای اجرای آن می‌پردازیم.

رهبری موفقیت محور چیست؟

رهبری موفقیت محور یا دستاورد محور سبکی از رهبری است که بر تحقق اهداف یک گروه متمرکز است. رهبران موفقیت گرا اغلب دستیابی به نتایج را در اولویت قرار می دهند. این نوع رهبری در تیم‌هایی متشکل از افراد حرفه‌ای که اهداف یکسانی دارند بیشتر دیده می‌شود تا گروه‌هایی از افرادی که همگی در جهت اهداف متفاوتی کار می‌کنند. و معمولاً شامل بیان اهداف برای گروه و حصول اطمینان از اینکه گروه دارای مهارت ها و منابع لازم برای دستیابی به آن اهداف به موقع است. همکاری با اعضای تیم اغلب در این استراتژی ضروری است. اگرچه رهبران هنوز هم ممکن است انتظار داشته باشند که تیم آنها در تصمیم گیری خود مستقل باشند.

شرکت در دوره مشاوره مدیریت به شما کمک می کند به مدیر و رهبر کارآمدتری تبدیل شوید.

رهبری موفقیت محور یا دستاورد گرا

انواع سبک رهبری

برای درک بهتر رهبری موفقیت محور، دانستن سبک های رهبری مرتبط و تفاوت آنها مفید است. در حالی که رهبری دستاوردگرا نتایج را اولویت‌بندی می‌کند و به توانایی‌های تیم برای عملکرد نشان می‌دهد، سه سبک رهبری مرتبط عبارتند از:

دستوری: در این سبک رهبری، رهبران بر کارکنان خود نظارت بسیار دقیقی دارند، تکالیف را محول می کنند و ممکن است بدون مشورت مداوم با تیم، همه تصمیمات را به تنهایی اتخاذ کنند.
حمایتی: این رهبران رضایت و روحیه کارکنان را هنگام تصمیم گیری و توسعه استراتژی های بلندمدت در اولویت قرار می دهند.
مشارکتی: تحت رهبری مشارکتی، کارکنان به سرپرست خود بازخورد ارائه می‌کنند و سرپرست این بازخورد را در فرآیند تصمیم‌گیری خود پیاده‌سازی می‌کند.

در حالی که هر چهار سبک رهبری می توانند مؤثر باشند، تأثیرات آنها بر اساس محیطی که متخصصان از آنها استفاده می کنند متفاوت است. ایده خوبی است که هنگام انتخاب سبک رهبری، انواع پروژه هایی را که تیم شما تکمیل می کند، محدوده آن پروژه ها و شخصیت اعضای تیم خود در نظر بگیرید.

مزایای رهبری موفقیت محور

در اینجا برخی از مزایای رهبری دستاوردگرا آورده شده است:

بهره وری بیشتر

رهبری موفقیت محور ممکن است منجر به سطوح بالاتر بهره وری شود. رهبرانی که از این سبک استفاده می‌کنند، کارکنان را تشویق می‌کنند تا با نام‌گذاری اهداف و وظایف خاص، به جای دادن دستورالعمل‌های کلی، روی کار تمرکز کنند. به نوبه خود، کارکنان انگیزه خود را بالا نگه می دارند. زیرا می دانند چه کاری می توانند انجام دهند.

رضایت مشتری بالاتر

برای تیم های دستاوردگرا، اهداف اغلب قابلیت اجرایی واقعی دارند. بنابراین این سبک رهبری می تواند منجر به رضایت بیشتر مشتری شود. این ممکن است منجر به ارجاع بیشتر مشتری و شناخت بیشتر برند در جامعه شود. نرخ بالای رضایت مشتری همچنین ممکن است به روابط مثبت بین اعضای تیم شما و مشتریان شما منجر شود.

افزایش نوآوری

رهبری موفقیت محور ممکن است در تشویق جلسات طوفان فکری و ایجاد ایده های خلاق موثر باشد. این آزادی را برای کارمندان فراهم می کند تا زمانی که مسیری را که می توانند در پیش بگیرند، به روش های جدید و خلاقانه کار کنند. برای مثال، رهبری که از تیمش انتظار دارد یک استراتژی بازاریابی جدید ایجاد کند، ممکن است با بیان نتایج خاص و مطلوب استراتژی، خلاقیت را در کارمندان خود ایجاد کند.

همکاری بهتر

رهبری مبتنی بر دستاورد اغلب کارکنان را تشویق می کند تا برای دستیابی به اهداف با یکدیگر همکاری کنند. این امکان همکاری بیشتر بین اعضای تیم را فراهم می کند و سطح اعتماد بالاتری را در بین اعضای گروه ارتقا می دهد. زیرا کارمندان می دانند که رهبری دارند که فعالانه از کار گروهی آنها حمایت می کند. یک رهبر موفقیت محور ممکن است وظایفی را که هر گروه باید هر روز انجام دهد انتخاب کند و سپس آنها را در پایان روز یا در فواصل زمانی منظم دنبال کند.

بهبود روحیه کارکنان

رهبری دستاوردگرا ممکن است برای بهبود روحیه کارکنان مفید باشد. زیرا به کارکنان اجازه می دهد احساس کنند که بخش مهمی از تیم خود هستند. آن‌ها می‌دانند که رهبرشان برای کارشان ارزش قائل است و به موفقیت آنها افتخار می‌کند. رهبری كه هميشه مطمئن می شود كاركنان بدانند از آنها چه انتظاری دارند، ممكن است اعتماد به نفس را در ميان تيم خود برانگيزد. زيرا هر يك از اعضا به راحتی می توانند اهداف قابل اندازه گيری خود را دنبال و هنگام رسيدن به آنها احساس موفقيت كنند.

مدیریت زمان بهتر

رهبری که اهداف را اولویت بندی می کند، می تواند پیگیری کند که کارمندان چه وظایفی را انجام می دهند و چه کسی آنها را تکمیل می کند. این رهبر را قادر می سازد تا در محدودیت های زمانی خود به طور موثر کار کند و در عین حال زمانی را که سایر اعضای تیم برای تکمیل وظایف خود نیاز دارند نیز در نظر بگیرد. این به رهبری موفقیت محور کمک می‌کند تا بفهمد که آیا یک کار از برنامه عقب مانده است یا خیر، و می‌تواند به صورت استراتژیک آن را به منظور تکمیل به موقع آن تفویض کند.

سطوح بالاتر انگیزه

رهبری مبتنی بر پیشرفت یا دستاوردگرا ممکن است انگیزه کارکنان را بهبود بخشد. از طریق همکاری، کار گروهی و سایر اشکال تعامل اجتماعی، کارکنان احساس تعلق به یک گروه را به دست می آورند. روابط تیمی قوی همچنین ارتباط موثر بین اعضای گروه را تشویق می کند که به اطمینان از بهره وری و انگیزه کمک می کند.

افزایش اعتماد سازی

اعتماد یک جنبه مهم برای دستیابی به یک هدف در یک تیم است. رهبران کارآمد با ترویج مشارکت در فرآیند تیمی و تشویق تبادل نظر بین کارمندان خود اعتماد ایجاد می کنند. به عنوان مثال، یک رهبر موفقیت محور ممکن است به تیم خود اجازه دهد تا از همکاران با دیدگاه‌های مختلف دعوت کند تا ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند. این ممکن است منجر به یک بحث موثر در مورد بهترین راه رسیدن به اهداف شود.

رهبری موفقیت محور یا دستاورد گرا

اجرای رهبری موفقیت محور

در اینجا چند نکته برای اجرای رهبری موفقیت محور آورده شده است:

بر نحوه ساختار تیم خود تمرکز کنید.
هنگام اجرای رهبری دستاوردگرا، اغلب آسان‌تر است که با گروه‌های کوچک شروع کنید تا گروه‌های بزرگ. با تشویق به همکاری و ارتباط در گروه های کوچک تر، می توانید به کارمندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند که چگونه با دیگران کار کنند به گونه ای که باعث ایجاد انگیزه و بهره وری بالایی شود.

در مورد اهداف خود به وضوح توضیح دهید.
قبل از اینکه یک رهبر بتواند همکاری و کار گروهی را در یک تیم تشویق کند، لازم است مطمئن شود که همه اهداف گروه را درک می کنند. این به اعضا اجازه می دهد تا کارهای روزمره خود را با وضوح و هدف انجام دهند.

به کارمندان خود احترام بگذارید.
برای اینکه رهبری موفقیت محور به خوبی اثرگذار باشد، رهبران ممکن است با کارکنان در مورد آنچه که انتظار دارند صادق باشند. رهبری كه افراد را آگاه می کند که برای نظرات آنها ارزش قائل است، به عنوان يك رهبر كارآمد تيم احترام آنها را جلب می كند.

در تعاملات شخصی شرکت کنید.
روابط قابل اعتماد و قابل اعتماد بین سرپرستان و کارکنان به تسهیل هرگونه تغییر در سبک رهبری کمک می کند. ارتباطات شخصی که به تعاملات رو در رو محدود نمی شود، می تواند منجر به بهبود بهره وری، رضایت بیشتر اعضای تیم و افزایش انگیزه برای کارکنان شود.

برای پیگیری وقت بگذارید.
رهبری موفقیت محور مؤثر اغلب شامل پیگیری‌های مکرر با اعضای تیم است. تشویق این نوع تعامل روزانه ممکن است به ارائه بازخورد در مورد چگونگی انجام وظایف تک تک اعضای تیم کمک کند.

به کار خوب پاداش دهید.
رهبران دستاوردگرا می توانند از طریق شناخت، به کارکنان انگیزه دهند. این ممکن است به آنها کمک کند احساس کنند که رهبر تیم برای کار آنها ارزش قائل است و از آنها قدردانی می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *