واقعیت افزوده و رصد فضا همراه با تلسکوپ جیمز وب!

به تازگی تغییر برند شرکت فیس بوک به متا و مطرح شدن مفهوم متاورس در محافل علمی و خبری، تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. فیس بوک ضمن این تغییر نام و برندسازی مجدد خود، مفهوم متاورس را به عنوان یک جهان دیجیتال که در آن همه چیز، از تکنولوژی و تجارت گرفته تا زندگی شخصی افراد شکل جدیدی به خود می گیرد، معرفی نموده است.

بحث واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از مدت ها پیش مطرح شده، اما هرگز تا این اندازه مورد توجه قرار نگرفته است. مارک زاکربرگ مدیر عامل کمپانی فیس بوک با بیان سیاست جدید شرکت خود که گسترش متاورس است، توجه عده زیادی را به این موضوع جلب نموده است. در کنار واقعیت مجازی یا Virtual Reality که حضور در آن به عینک های مخصوص VR نیاز دارد، واقعیت افزوده یا Augmented Reality مفهوم دیگری است که به شما امکان می دهد به جای اینکه خود در یک دنیای دیجیتالی قرار بگیرید، عناصر دنیای دیجیتالی را به جهان واقعی بیاورید.

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی و هم زمان با پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب، از طریق اپلیکیشن اینستاگرام که خود زیرمجموعه کمپانی متا یا فیس بوک سابق است، گزینه جدیدی در بخش افکت ها معرفی کرده که کاربران با استفاده از آن می توانند به یک نقشه سه بعدی از جهان دست پیدا کنند و با استفاده از تکنولوژی AR یا همان واقعیت افزوده، قدرت رصد تلسکوپ فضایی جیمز وب را درک کنند. برای استفاده از این قابلیت در تلفن همراه هوشمند خود این لینک را لمس کنید.

 

گفتنی است تلسکوپ فضایی جیمز وب صبح امروز و هم زمان با میلاد حضرت مسیح (کریسمس) به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ پروژه مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا بوده و قدرتمندترین رصدخانه ای است که تا کنون به فضا فرستاده شده است.

تکمیل پروژه ساخت تلسکوپ جیمز وب به علت مشکلات تامین بودجه و مشکلات فنی چندین سال با اختلال مواجه بوده است، اما سرانجام در روز شنبه 25 دسامبر از ساحل گویان در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب گردید. این تسلکوپ برای کاوش بخشی از تاریخ کیهان طراحی شده که برای ستاره شناسان به عنوان عصر تاریک شناخته می شود، یعنی چیزی حدود 300 میلیون سال پیش و زمانی که رویداد انفجار بزرگ یا «بیگ بنگ» به صورت جهانی پر از ستارگان و اجرام کیهانی درآمده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.