دی بی ای چیست و آیا دریافت این مدرک ارزشش را دارد؟

دی بی ای چیست و آیا دریافت این مدرک ارزشش را دارد؟
دوره DBA به درد چه کسانی می خورد؟ شاید فکر کنید تمام کسانی که دوره MBA را می گذرانند لازم است تا به سراغ DBA هم بروند. اما اینطور نیست! این مقاله به شما می گوید که چه کسانی و به چه دلیلی باید دوره DBA را بگذرانند.

فهرست مطالب

متخصصان کسب و کار که مدرک MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار را کسب کرده‌اند، گهگاه تصمیم می‌گیرند تحصیلات بیشتری را در رشته خود از طریق دوره DBA دنبال کنند. برنامه دکترای مدیریت کسب و کار به آنها اجازه می دهد تا تخصص بیشتری در تجارت کسب نمایند. بنابراین اگر شما هم چنین قصدی داشته باشید، باید بدانید که فواید دوره دی بی ای چیست و آیا دریافت این مدرک ارزش صرف وقت و هزینه را دارد یا خیر. با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر بخوانید. اگر می خواهید دوره DBA را بیشتر بشناسید، پیش از این مقاله مطالعه مقاله «DBA چیست و چه گرایش هایی دارد؟» را به شما توصیه می کنیم.

سیندی یانگ، که دارای مدرک DBA است و قبلاً به عنوان افسر در ارتش ایالات متحده خدمت کرده است، می‌گوید که این مدرک به او کمک کرد تا بتواند خود را بهتر معرفی و توانایی های خود را در معرض نمایش بگذارد. او می گوید:

من در یک بازار رقابتی فعالیت دارم و اکثر کسانی که از ارتش خارج می شوند، مانند من مدرک کارشناسی ارشد دارند. بنابراین من باید کاری انجام می دادم تا پس از بازنشستگی، خودم را متمایز کنم.

سیندی یانگ، توسعه دهنده برنامه درسی و مربی

موضوعات مطرح شده در دوره دی بی ای چیست و چه حوزه هایی را دربر می گیرد؟

اساتید و مدیران DBA می گویند که دوره دی بی ای با هدف توسعه دانشی که در دوره کارشناسی ارشد کسب و کار (MBA) به دست می آید، طراحی شده است. بنابراین اگر بخواهیم بگوییم یکی از مزایای شرکت در این دوره چیست، باید به گسترش دانش تئوری کسب شده در دوره MBA اشاره کنیم. لوئیس جی. گرابوفسکی، مدیر دکترای حرفه ای مدیریت کسب و کار در کالج بازرگانی جی مک رابینسون دانشگاه ایالتی جورجیا، معتقد است دوره های DBA معمولاً «مدیران کارآمد» را که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند ارتقا می دهد و «آنها را به حل بهتر مشکلات و تبدیل شدن به رهبران تجاری بهتر هدایت می کند».

او می‌گوید:

دی بی ای چیست

مزیت بخشی دوره دی بی ای از طریق آموزش روش‌ های تحقیق کمی و کیفی دقیق و تئوری کسب‌ و کار فعلی در زمینه‌ هایی مانند رهبری، تغییرات جهانی و تصمیم‌ گیری انجام می‌شود.

لوئیس جی. گرابوفسکی، مدیر کالج بازرگانی دانشگاه جورجیا

دی بی ای چیست

گرابوفسکی همچنین باور دارد یکی دیگر از منافع دوره DBA برای دانشجویان این است که به آنها اجازه می‌ دهد «روش‌های تحقیق علمی، تئوری و تجربه حرفه‌ای را برای نوشتن و دفاع موفقیت‌ آمیز از پایان‌نامه‌ ای به کار گیرند که بینش‌ ها و راه‌حل‌ های جدیدی را در مورد مسائل عملی ارائه می‌ کند».

اما مزیت جالب توجه دیگر شرکت در دوره دی بی ای چیست؟

سوزان دیویس، مدیر برنامه DBA در دانشگاه آنلاین والدن، DBA را به عنوان یک مدرک پایانی در حوزه کسب و کار توصیف می کند. دیویس که خود دارای دو مدرک MBA و Ph.D است، خاطرنشان می کند که دانشجویان دی بی ای اغلب تحقیقاتی را انجام می دهند که کاربردهای تجاری واضحی دارد.

وی اشاره می کند:

دی بی ای چیست

به طور سنتی، کسب مدرک دکترا منجر به یک شغل در بخش آکادمیک می شود و بر دانش شما می افزاید. در حالی که اگر بخواهیم بگوییم فایده دوره دی بی ای برای متخصصان چیست، باید گفت متخصصانی که تجربه عملی در حوزه کاری خود دارند و مایل اند تئوری ها و دانش موجود را برای مشکلات تجاری فعلی به کار ببرند، می توانند از دستاوردهای این دوره استفاده کنند.

سوزان دیویس، مدیر برنامه DBA در دانشگاه والدن

دی بی ای چیست

کاربرد آموزه های دوره DBA برای کسب و کارها از سطح عادی فراتر می رود و به سطوح عالی همچون پرچمداری در صنعت و پایداری نیز می رسد. از جمله مسائلی که مدیران ارشد کسب و کار با آنها دست و پنجه نرم می کنند، بحث پایداری کسب و کار است. چک لیست زیر در این خصوص می تواند راهگشای مسیر شما باشد:

چگونه یک دوره DBA مناسب انتخاب کنیم؟

مهم است که پیش از ثبت نام در دوره دی بی ای، بدانید که بهترین دوره چیست و در کجا برگزار می شود و چه ویژگی هایی دارد. دوره های DBA با کیفیت های گوناگونی برگزار می شوند. بنابراین مهم است که قبل از انتخاب دوره، در مورد آن به طور کامل تحقیق کنید.

گرابوفسکی هشدار می دهد که در حال حاضر رتبه بندی دوره های DBA توسط سازمان های معتبر مانند MBA انجام نمی شود. بنابراین معیارهای سنجش شما باید سابقه قبلی موسسه برگزارکننده، رزومه اساتید، بررسی سرفصل ها و… باشد و نمی توانید به فهرست های رتبه سنجی اعتماد کامل داشته باشید. از دیگر عوامل مهم در انتخاب دوره دی بی ای مناسب، این است که میزان اعتباربخشی آن توسط سازمان های ارزیابی چیست.

در کنار این، اگر برایتان اهمیت دارد که دوره تان را به صورت حضوری بگذرانید یا آنلاین، باید در مورد این موضوع نیز تحقیق کنید. ممکن است هزینه های حضور در محل مدرسه کسب و کار بسیار بالا باشد. بنابراین این هم عاملی مهم در انتخاب دوره DBA مناسب است.

گرابوفسکی می گوید شرکت در وبینارهای اطلاع رسانی و گفتگو با دانشجویان و فارغ التحصیلان قبلی دوره در این زمینه می تواند سودمند باشد. او می گوید:

دی بی ای چیست

به طور خلاصه، شرکت در یک دوره دی بی ای بسیار سودمند است. اما متقاضیان باید در مورد برنامه های مختلف ارائه شده تحقیق کنند. زیرا آنها از نظر هزینه، ساختار، اعتبار و دقت بسیار متفاوت هستند و متاسفانه برخی از دوره های بسیار ضعیف نیز ارائه می شوند.

لوئیس جی. گرابوفسکی، مدیر کالج بازرگانی دانشگاه جورجیا

دی بی ای چیست

مقایسه دوره دی بی ای (DBA) با PhD و MBA

یانگ می‌گوید که ترجیح داده‌است به جای دکترا، DBA را دنبال کند. زیرا دکترای حرفه ای بهتر از دکترای آکادمیک با اهداف شغلی او همسو بوده است. او می‌گوید:

من DBA را به جای دکترا انتخاب کردم، زیرا نمی‌ خواهم وارد دانشگاه شوم. دوره دی بی ای مرا به مهارت های لازم برای حل مشکلات تجاری در بخش خصوصی مجهز می کند… و کمک می کند تئوری های کسب و کار را در دنیای واقعی تجارت به کار بگیرم. در مقابل، دکترای دانشگاهی یا PhD در مورد شناسایی و رفع شکاف‌ های موجود در ادبیات نظری و تحقیقات مرتبط است

سیندی یانگ، توسعه دهنده برنامه درسی و مربی

بنابراین کسب دکترای دانشگاهی بیشتر برای کسانی مناسب است که می خواهند استاد دانشگاه شوند. اما از مزیت های شرکت در دوره دی بی ای چیست؟ شما می توانید نه به صورت تمام وقت، بلکه به صورت پاره وسط و در نقش استادیار در دانشگاه تدریس کنید و در عوض، بیشتر زمان خود را به فعالیت در دنیای کسب و کار بگذرانید.

کارشناسان همچنین می گویند برنامه های DBA سخت تر از برنامه های MBA هستند. میشل میلی، مدیر آکادمیک برنامه DBA و دانشیار دانشگاه گرنوبل، می‌گوید:

MBA دوره ای است که دستورالعمل های مدیریتی را یاد می گیرید، در حالی که در دوره DBA نگارش این دستورالعمل ها را به شما یاد می دهند. دوره دی بی ای نیاز به ارائه پایان نامه و تحقیقات گسترده دارد. بنابراین مطالعه مستقل طی این دوره بسیار مهم تر از دوره MBA است. به علاوه، شما بیشتر بر روی کار گروهی و مطالعات موردی متمرکز خواهید بود.

میشل میلی، مدیر دوره های DBA و دانشیار دانشگاه گرنوبل

کدام دوره دی بی ای برای ثبت نام مناسب تر است؟

شما در صورتی می توانید از مزایای دوره DBA بهره ببرید که آن را با دقت انتخاب کرده و در یک مدرسه کسب و کار معتبر گذرانده باشید. موسسه علوم و فنون تهران با سابقه بیش از 20 سال برگزاری دوره های مدیریتی از تجربه بالایی در برگزاری دوره های موفق MBA و DBA و دوره پست دکترای مدیریت و دوره های تکدرس کسب و کار برخوردار است. اطلاعات بیشتر در مورد دوره دی بی ای این موسسه را می توانید در لینک زیر ملاحظه نمایید:

چنانچه سوالات دیگری در خصوص این دوره دارید، می توانید از طریق شماره تلفن 90008000 با مجموعه آموزشی ما در ارتباط باشید.

نظر شما برای ما مهم است

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TBS در کنار شماست …

جهش سودآوری در کسب و کار خود با فراگیری به روزترین متدهای مدیریت بیزینس

ارتباط با ما : 90008000