مصاحبه کاری و آمادگی برای آن در 11 مرحله

مصاحبه کاری و آمادگی برای آن در 11 مرحله (3)

فهرست مطالب

آمادگی برای مصاحبه کاری ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای آماده سازی خود برای یک مصاحبه موفق انجام دهید. در این مقاله 11 موردی که باید جهت آماده سازی خود برای یک مصاحبه کاری رعایت کنید، برای شما ذکر می کنیم. با ما همراه باشید.آماده شدن برای مصاحبه کاری

آمادگی برای مصاحبه در درجه اول به این معنی است که زمانی را برای در نظر گیری دقیق اهداف و صلاحیت های خود نسبت به موقعیت و کارفرما اختصاص دهید. برای انجام این کار، باید در مورد شرکت تحقیق کنید و شرح شغل را به دقت بررسی کنید تا بفهمید که چرا مناسب هستید. بیایید مراحل آمادگی برای مصاحبه کاری را بررسی کنیم.

1. شرح شغل را به دقت بررسی کنید

در طول کار آماده سازی خود، باید از شرح شغل ارسال‌شده کارفرما به عنوان راهنما استفاده کنید. شرح شغل فهرستی از صلاحیت ها، کیفیت ها و پیشینه ای است که کارفرما در یک نامزد ایده آل به دنبال آن است. هرچه بیشتر بتوانید خود را با این جزئیات هماهنگ کنید، کارفرما بیشتر می تواند واجد شرایط بودن شما را ببیند. شرح شغل ممکن است در مورد سوالاتی که کارفرما ممکن است در طول مصاحبه بپرسد نیز به شما ایده دهد.

2. دلیل مصاحبه و شرایط خود را در نظر بگیرید

قبل از مصاحبه کاری، باید درک خوبی از اینکه چرا شغل را می خواهید و چرا واجد شرایط هستید، داشته باشید. شما باید آماده باشید که علاقه خود را توضیح دهید و اینکه چرا بهترین فرد برای نقش هستید.

3. انجام تحقیق در مورد شرکت و نقش

تحقیق درباره شرکتی که برای آن درخواست می دهید، بخش مهمی از آمادگی برای مصاحبه است. نه تنها به ایجاد زمینه برای گفتگوهای مصاحبه شما کمک می کند، بلکه به شما در هنگام تهیه سؤالات متفکرانه برای مصاحبه کنندگان نیز کمک می کند.

تحقیق در مورد شرکت و نقش تا حد امکان به شما برتری در رقابت می دهد. نه تنها این، بلکه آمادگی کامل برای مصاحبه به شما کمک می کند آرام باشید تا بتوانید بهترین حالت را داشته باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از ورود به مصاحبه خود بدانید:

در مورد محصول یا خدمات تحقیق کنید

حتی اگر نقش مستقیماً با محصول یا خدمات شرکت مرتبط نباشد، همچنان به دنبال عضویت در تیم هستید. این مهم است که هر آنچه می توانید در مورد محصول یا خدماتی که شرکت تولید و تبلیغ می کند بیاموزید. شما لزوماً نیازی به درک تک تک جزئیات ندارید، به خصوص اگر یک محصول فنی باشد، و برای یک موقعیت غیر فنی مصاحبه می کنید، اما باید درک اولیه ای از محصولات یا خدمات اصلی که شرکت ارائه می دهد داشته باشید.

در صورت امکان، نمونه ای از محصول را درخواست کنید تا با دیدگاه مشتری آشنا شوید. هرچه بیشتر بتوانید از دیدگاه شرکت و مشتری در مورد محصول به آنها بگویید، در مصاحبه کاری خود عملکرد بهتری خواهید داشت.

در مورد نقش تحقیق کنید

مهم است که شرح شغل را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که تمام الزامات و مسئولیت هایی که همراه با آن هستند را درک کرده اید. این نه تنها شما را با سؤالات متفکرانه و هدفمند در مورد موقعیت در طول مصاحبه آماده می کند، بلکه تضمین می کند که واقعاً واجد شرایط و آمادگی برای مقابله با مسئولیت ها در صورت دریافت شغل هستید.

در صورت امکان، در مورد موقعیت های مشابه تحقیق کنید و نظرات افراد در آن موقعیت ها را بخوانید تا بتوانید ایده ای از فعالیت های روزانه داشته باشید. در طول مصاحبه، توضیح یا جزئیات در مورد نقش را بخواهید تا بتوانید مطمئن شوید که در صورت دریافت پیشنهاد شغلی آماده هستید. تحقیق در مورد نقش قبل از مصاحبه همچنین به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا این موقعیت برای شما مناسب است یا خیر.

درباره فرهنگ شرکت تحقیق کنید

شرکت‌های مدرن معمولاً حساب‌ها و وبلاگ‌هایی در رسانه‌های اجتماعی دارند که فرهنگ و صنعت شرکتشان را مورد بحث قرار می‌دهند. این اطلاعات می تواند تصوری از لحن و شخصیت شرکت و همچنین ارزشی که آنها برای شما قائل هستند به شما بدهد. مهم نیست که یک شغل چقدر خوب به نظر می رسد، مهم است که با فرهنگ شرکت تناسب داشته باشید و شخصیت و ارزش های مشابهی داشته باشید.

اگر در مورد محیط کار، فرهنگ، شخصیت یا ارزش ها سوالی دارید، حتما در طول مصاحبه بپرسید. این سؤالات می تواند از نرم افزار و ابزارهای مورد استفاده شرکت تا سیاست های آنها در مورد تعطیلات و زمان بیماری باشد. به یاد داشته‌باشید که مصاحبه به همان اندازه درباره پیداکردن یک تناسب خوب برای محیط کارتان به همان اندازه درباره پیداکردن شرکت مناسب برای این نقش است. دانستن این که ارزش های شما با شرکت هماهنگ است، یک زندگی حرفه ای شاد را تضمین می کند. همچنین این فرصت عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت و نشان‌دادن نحوه تناسب شما به مصاحبه کننده است.

مصاحبه کاری و آمادگی برای آن در 11 مرحله

4. پاسخ های خود را به سوالات رایج مصاحبه در نظر بگیرید

در حالی که نمی‌توانید هر سؤالی را که در مصاحبه کاری از شما می پرسند پیش‌بینی کنید، چند سؤال رایج وجود دارد که می‌توانید برای پاسخ به آنها برنامه‌ریزی کنید. همچنین ممکن است در نظر داشته باشید که یک طرح آسانسور ایجاد کنید که به سرعت توصیف کند که شما چه کسی هستید، چه می‌کنید و چه می‌خواهید.

برخی از مشاغل وجود دارند که ممکن است شامل آزمون یا ارزیابی در طول فرآیند مصاحبه باشد. به عنوان مثال، اگر برای یک نقش برنامه نویسی، توسعه یا تحلیل کامپیوتری مصاحبه می کنید، ممکن است از شما خواسته شود که خطوط کد را بنویسید یا ارزیابی کنید. ممکن است مشورت با همکاران در صنعت برای نمونه‌هایی از آزمایش‌هایی که برای آماده‌سازی داده‌شده‌اند مفید باشد.

در اینجا چند نمونه از سوالات رایج مصاحبه کاری آورده‌شده‌است:

چرا میخواهید اینجا کار کنید؟

بهترین راه برای آمادگی برای این سوال، آشنایی با محصولات، خدمات، ماموریت، تاریخ و فرهنگ شرکت است. در پاسخ خود، جنبه هایی از شرکت را که برای شما جذاب است و با اهداف شغلی شما هماهنگ است، ذکر کنید.

مثال: “من دوست دارم فرصتی برای همکاری با شرکتی داشته باشم که تفاوت ایجاد می کند. یافتن شرکتی با محیط کاری مثبت و ارزش‌هایی که با من همخوانی داشته باشد، در سرتاسر جستجوی شغلی من یک اولویت باقی مانده است و این شرکت در صدر فهرست قرار دارد.»

به چه چیزی در مورد این نقش علاقه دارید؟

کارفرمایان این سوال را می پرسند تا مطمئن شوند که نقش را درک کرده اید و به شما این فرصت را می دهند که مهارت های مرتبط خود را برجسته کنید. مقایسه الزامات نقش با مهارت ها و تجربه شما می تواند مفید باشد. چند چیز را انتخاب کنید که به طور خاص از آنها لذت می برید یا در آنها برتری دارید و روی مواردی که در پاسخ خود هستند تمرکز کنید.

مثال: “من در بیشتر دوران حرفه ای خود به طراحی تجربه کاربری علاقه مند بوده ام. من از اینکه دیدم این شرکت از محصولات Adobe استفاده می کند هیجان زده بودم. همچنین، من یک مدافع بزرگ برای استفاده از گردش کار چابک برای طراحی هستم. من فکر می کنم این موثرترین راه برای مقابله با پروژه های بزرگ است. من در نقش قبلی خود به عنوان مدیر UX توانستم با موفقیت یک فرآیند چابک بسازم و راه اندازی کنم و شاهد پیشرفت های قابل توجهی در سرعت پروژه بودیم.”

بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟

این سوال در مصاحبه کاری به شما فرصتی می دهد تا در مورد مهارت های فنی و مهارت های نرم خود صحبت کنید. وقتی مصاحبه‌کننده از شما می‌خواهد نقاط قوت خود را توصیف کنید، ویژگی‌ها و ویژگی‌های شخصی خود را به اشتراک بگذارید و سپس آنها را به نقشی که برای آن مصاحبه می‌کنید مرتبط کنید.

مثال: «من یک حلال مشکل هستم. به نظر من کاوش عمیق و کشف راه‌حل‌ها برای چالش‌ها لذت بخش است – مثل حل کردن یک پازل. این چیزی است که من همیشه در آن عالی بوده ام و از آن لذت می برم. بیشتر توسعه محصول در مورد پیداکردن راه حل های نوآورانه برای مسائل چالش برانگیز است. که همان چیزی است که من را در وهله اول به این مسیر شغلی کشاند.»

علاوه بر این ها، باید برای تهیه پاسخ سوالات مصاحبه رفتاری نیز اقداماتی انجام دهید.

5. صدای گفتاری و زبان بدن خود را تمرین کنید

ایجاد یک تأثیر مثبت و ماندگار در طول فرآیند مصاحبه مهم است. شما می توانید این کار را با تمرین صدای گفتاری مطمئن، قوی و زبان بدن دوستانه و باز انجام دهید. در حالی که ممکن است این موارد به طور طبیعی برای شما اتفاق بیفتد، ممکن است بخواهید زمانی را برای تمرین با دوستان یا خانواده مورد اعتماد یا جلوی آینه بگذرانید.

6. سوالات متفکرانه ای را برای مصاحبه کننده آماده کنید

بسیاری از کارفرمایان در مورد نامزدهایی که سوالات متفکرانه ای در مورد شرکت و موقعیت می پرسند، احساس اطمینان می کنند. شما باید قبل از مصاحبه کاری وقت بگذارید و چندین سوال برای مصاحبه کننده (های) خود آماده کنید که نشان می دهد شما در مورد شرکت تحقیق کرده اید و در مورد موقعیت به خوبی مسلط هستید. چند نمونه از سوالاتی که می توانید بپرسید عبارتند از:

  • یک روز معمولی برای فردی در این موقعیت چگونه به نظر می رسد؟
  • چرا از کار کردن در اینجا لذت می برید؟
  • موفق ترین کارمندان شما چه ویژگی هایی دارند؟
  • من واقعاً از یادگیری بیشتر در مورد این فرصت لذت بردم. مراحل بعدی در فرآیند استخدام چیست؟

7. مصاحبه های ساختگی انجام دهید

درست مانند سخنرانی در جمع، تمرین مصاحبه بهترین راه برای تسکین اضطراب و افزایش اعتماد به نفس شماست. تمرین ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما تجربه مکرر فرآیند مصاحبه شما را راحت تر می کند و به شما کمک می کند تا تصور درستی داشته باشید.

اگر دوستان یا خانواده ای برای کمک دارید، تا جایی که می توانید مصاحبه های ساختگی انجام دهید. اگر شخص دیگری ندارید، سوالات و پاسخ های خود را با صدای بلند تمرین کنید. ممکن است متوجه شوید که یک پاسخ ناخوشایند به نظر می‌رسد یا آنچه را که می‌خواهید بیان نمی‌کند. این فرصتی را به شما می‌دهد تا پاسخ‌های خود را اصلاح کنید و آنها را به خاطر بسپارید. هرچه بیشتر مصاحبه خود را تکرار کنید، در جریان واقعی اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

8. نسخه های چاپی رزومه خود را چاپ کنید

اکثر کارفرمایان درخواست کپی دیجیتالی رزومه شما را همراه با برنامه دارند، اما ممکن است در طول مصاحبه به راحتی به آن دسترسی نداشته باشند. داشتن نسخه هایی برای ارائه به چند مصاحبه کننده نشان می دهد که شما آماده و سازماندهی شده‌اید. شما باید حداقل سه نسخه برای تهیه چندین مصاحبه کننده داشته باشید، به علاوه یک نسخه برای خودتان که می توانید آن را دنبال کنید.

در طول آماده سازی، رزومه خود را بخوانید و توضیحاتی را برای هر گونه شکافی که ممکن است ظاهر شود یا سایر موارد عجیب و غریب را تمرین کنید. برای مثال، ممکن است برای مراقبت از فرزند یا یکی از اعضای خانواده از کار مرخصی گرفته‌باشید، شغل خود را تغییر داده‌باشید یا دلایل قانونی دیگری برای شکاف شغلی داشته‌باشید. اینها می تواند برای کارفرمایان نگران کننده باشد. بنابراین بهتر است توضیحات خود را آماده کنید.

همچنین ممکن است با سوالاتی در مورد رزومه خود مواجه شوید که ناخوشایند هستند. مهم است که در برخورد با آنها صادق باشیم اما با سیاست باشیم. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل سرپرست یا مدیر خود یا سیاست هایی که با آن موافق نبودید، کار را ترک کرده باشید، اما نمی خواهید در مورد یک کارفرمای سابق منفی صحبت کنید. این سوالات احتمالی را در نظر بگیرید و پاسخ های خود را از قبل آماده کنید تا به طور تصادفی چیزی نگویید که پشیمان شوید.

بهتر است با نوشتن یادداشت ها و تکرار پاسخ های خود با صدای بلند چندین بار قبل از مصاحبه، برای این سؤالات آماده شوید.

مصاحبه کاری و آمادگی برای آن در 11 مرحله

9. مقدمات سفر خود را آماده کنید

مصاحبه های شغلی به دلایل زیادی برای اکثر افراد استرس زا هستند. اما حضور به موقع در محل مصاحبه به خودی خود یک امر چالش برانگیز است. اگر مصاحبه شما یک منطقه ناآشنا یا حتی یک شهر کاملاً جدید است، می تواند منبع اضطراب باشد تا راه خود را پیدا کنید و مطمئن شوید که به موقع حاضر می شوید.

برای جلوگیری از اضطراب بیش از حد برای رفت‌و‌آمد، خود را آماده کنید تا مطمئن شوید که همه چیز در روز جلسه به آرامی پیش می رود:

زودتر برو

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بهتر است زمان کافی برای رفتن به مصاحبه کاری در نظر بگیرید، حتی اگر خیلی زود به آنجا برسید. حتی اگر چند دقیقه اضافی برای رسیدن به آنجا بگذارید، موانع کوچک می توانند برای دیر رسیدن شما کافی باشند، مانند ترافیک سنگین، تصادف، عدم پارکینگ یا مشکل در یافتن ساختمان. اگر خیلی زود رسیدید، از این زمان استفاده کنید تا یادداشت های خود را مرور کنید و از نظر ذهنی برای مصاحبه آماده شوید.

اطلاعات تماس مصاحبه را ذخیره کنید

حتی با وجود زمان زیادی که برای رفت‌وآمد دارید، گاهی اوقات موقعیت‌های خارج از کنترل شما همچنان می‌توانند باعث تأخیر شما شوند. اگر اتفاقی افتاد و می دانید که کمی دیر می کنید، با هماهنگ کننده مصاحبه خود تماس بگیرید و او را از وضعیت آگاه کنید. اکثر مردم نسبت به این موقعیت‌ها همدل هستند و می‌دانند که نمی‌توان به برخی چیزها کمک کرد، به خصوص اگر از قبل به آنها اطلاع دهید و توضیح منطقی داشته باشید. در این شرایط، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که دیر وقت بدون اطلاع قبلی حاضر شوید و سعی کنید توضیح دهید.

از قبل مکان را جستجو کنید

اکثر مصاحبه ها از روزها یا هفته ها قبل برنامه ریزی می شوند، بنابراین شما زمان دارید تا در مورد مکان تحقیق کنید. اگر مصاحبه شما به اندازه کافی نزدیک است، می توانید یک روز وقت بگذارید و به محل مورد نظر بروید و پارکینگ را بررسی کنید، ترافیک را یادداشت کنید و سوئیت یا دفتری را پیدا کنید که مصاحبه شما در آن خواهد بود. اگر در مورد پارکینگ یا هر جنبه دیگری از مکان مضطرب هستید، با مصاحبه کننده خود تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری از آنها بخواهید.

10. مهارت های خودتان را بفروشید

یکی از بزرگترین چالش ها در یک مصاحبه، فروش مهارت های خود است. اکثر مردم از این ایده ناراحت هستند، اما ارائه دقیق و مثبت خود نیازی به فروش ندارد. حقیقت این است که شما مهارت‌ها و تجربیات حرفه‌ای دارید که ممکن است شما را از سایر متقاضیان متمایز کند، بنابراین آنها را به کارفرمای بالقوه خود اعتراف کنید.

وقتی می خواهید در مصاحبه شغلی شرکت کنید، مهارت‌های خود را که مربوط به نقش است، یادداشت کنید و به این فکر کنید که چگونه تجربیات و توانایی‌های شما می‌تواند به اهداف کلی بخش و شرکت کمک کند. پاسخ های شما باید نسبتا کوتاه باشند. بنابراین بهتر است مرتبط ترین و مثبت ترین اطلاعات را برای مطرح نمودن در مصاحبه انتخاب کنید.

اگر برای نشان‌دادن دستاوردها و رشد شخصی خودتان در نقش های قبلی آمار یا معیاری دارید، از آنها استفاده کنید تا در طول مصاحبه مهارت های خودتان را به فروش برسانید. به عنوان مثال، ممکن است در آخرین موقعیت خود فروش را تا درصد مشخصی افزایش داده‌باشید یا درگیری در شبکه های اجتماعی را افزایش داده‌باشید.

هر دستاوردی که دارید، در مورد به اشتراک گذاری آنها در طول مصاحبه خود متواضع نباشید. کارفرمای بالقوه شما می‌خواهد بداند که شما مناسب هستید و می‌توانید چیزی را به شرکت تحویل دهید، بنابراین آنها باید همه دلایلی را بدانند که می‌توانید آن را برای او فراهم کنید.

11. بعد از انجام مصاحبه آن را پیگیری کنید

پس از مصاحبه، باید نتیجه مصاحبه خود را پیگیری کنید. انجام این کار مکالمه شما را به کارفرما یادآوری می کند، به آنها نشان می دهد که واقعاً به این موقعیت علاقه مند هستید و به شما این فرصت را می دهد تا نکاتی را که فراموش کرده اید بیان کنید.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید در ایمیل پیگیری خود بنویسید:

  • در پاراگراف اول، عنوان شغلی خاص را ذکر و از مصاحبه کننده خود تشکر کنید.
  • در پاراگراف دوم، نام شرکت و همچنین نقطه مکالمه و/یا هدفی را که برای شخصی که با او صحبت کرده اید مهم به نظر می رسد، یادداشت کنید. آن نقطه را به تجربه و علایق خود متصل کنید.
  • در پاراگراف پایانی، از آنها دعوت کنید تا هر گونه سوال دیگری که دارند از شما بپرسند و بگویید که مشتاقانه منتظر پاسخگویی هستید.

نظر شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره ها و پکیج های آموزشی فرم زیر را پر کنید

ارتباط مستقیم

از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید