ایران، دومین کشور جهان به لحاظ رشد دیپلماسی علمی

دکتر محمد جواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اعلام کرد: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱ سهم مشارکت بین المللی ایران در فعالیت های پژوهشی در قالب انتشار مقالات و مستندات علمی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا اکنون، بیش از 34 درصد بوده و به بالاترین میزان در طول ۲۰ سال اخیر رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران با ۱۲.۵ درصد رشد از سال 2019 تا 2020 از لحاظ رشد دیپلماسی علمی جایگاه دوم جهان را کسب نموده است. رتبه اول این فهرست به کشور هند، و رتبه های سوم تا پنجم به کشورهای مالزی، تایوان و ترکیه اختصاص یافته است.

دکتر دهقانی گسترش تعامل سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشورها را زمینه ساز گسترش دیپلماسی علمی و پژوهش های بین المللی با هدف گسترش مرزهای دانش عنوان کرد. وی بیشترین میزان رشد در سهم مقالات بین المللی را در حوزه فنی و مهندسی و علوم انسانی به ترتیب با 18 و 17 درصد رشد اعلام کرد.

موسسه آموزش عالی آزاد علوم و فنون تهران این دستاورد مسرت بخش را به محققان، پژوهشگران و ایرانیان دوستدار علم و دانش تبریک می گوید و با آرزوی رشد و تعالی جایگاه علمی کشور عزیزمان در جهان، رسالت خود را ارائه آموزش های مهارت محور، پرورش مدیران محقق و پژوهشگر و ارائه مباحث علم و هنر مدیریت به اندیشمندان و فعالان حوزه علمی و تجاری اعلام می دارد.

 

منبع خبر: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.