GMAT و GRE تفاوت این دو در چیست؟

GMAT و GRE تفاوت این دو در چیست؟


در گذشته بسیاری از مدارس کسب و کار برای ثبت نام شما در دوره مدیریت کسب و کار (MBA) تنها شرکت در آزمون پذیرش تحصیلات تکمیلی مدیریت (GMAT) را می پذیرفتند. این قانون در مورد بسیاری از این مدارس یکسان بود. اما در سال 2011 آزمون GRE طراحی شد که یک گزینه اضافی برای متقاضیان این دوره بود. بنابراین کدام یک برای ثبت نام در مدرسه کسب و کار بهتر است؟ GMAT یا GRE؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب به بیان آن بپردازیم.آزمون GMAT بهتر است یا GRE؟

اینکه کدام یک از این دو آزمون را انتخاب کنید، بستگی به اهداف شما دارد. نکته ای که باید در نظر داشت این است که GMAT همچنان به عنوان آزمون ورودی دوره MBA پیشتاز است و بیش از 7000 مدرسه کسب و کار در سراسر جهان این آزمون را می پذیرند. در مقابل، بیش از 1300 مدرسه در دنیا از دانشجویان شرکت در آزمون GRE را می خواهند و این فهرست هر روزه در حال افزایش است.

اگر می دانید قرار است برای کدام مدارس کسب و کار درخواست پذیرش در دوره MBA را بدهید، بهتر است بررسی کنید که ببینید آیا هردوی این ها را از شما قبول می کنند یا خیر. با این حال، تصور نکنید که درخواست برای یک مدرسه کسب و کار سطح بالا به این معنی است که GMAT تنها گزینه شماست. برخی از معتبرترین مدارس کسب و کار – برای مثال در ایالات متحده، دانشگاه هاروارد، دانشگاه ییل و دانشگاه استنفورد – GRE را می پذیرند.

نکته مهم دیگر این است که آزمون GRE برای دانشجویانی که نمی خواهند در زمینه مدیریت تحصیل کنند نیز مفید است. در حالی که GMAT تنها برای متقاضیان دوره های مدیریتی همچون MBA است. اگر فکر می کنید قرار است در زمینه دیگری تحصیل کنید، GRE برای شما بهتر است. به عبارتی، آزمون GRE می تواند شما را هم برای شرکت در دوره های مدیریتی و هم دوره های غیر مدیریتی آماده کند.

پیش از این، دانشگاه ها و موسسات تقریباً برای هر دوره تحصیلات تکمیلی به جز تجارت از GRE استفاده می کردند. با این حال، با توجه به اینکه مدارس کسب و کار به دنبال جذب متقاضیان بیشتری هستند، شمار دوره های MBA در جهان که GRE را نیز قبول می کنند روز به روز بیشتر می شود.


GMAT و GRE  تفاوت این دو در چیست؟ - آزمون پذیرش در دوره MBA

توجه به نقاط قوت خودتان در انتخاب آزمون

آزمون GMAT برای مدرسه های کسب و کار استفاده می شود. اما به طور خاص، دانش کسب و کار را آزمایش نمی کند. در عوض، مهارت های اساسی دانشجویان را ارزیابی می نماید. وقتی نگاه دقیق تری بیندازیم، متوجه می شویم که محتوای این دو آزمون به طور قابل ملاحظه ای شبیه است. GMAT به چهار بخش تقسیم می شود:

  • نوشتن تحلیلی
  • استدلال یکپارچه
  • استدلال کمی
  • استدلال کلامی

آزمون GRE دارای سه جزء است:

  • استدلال شفاهی
  • استدلال کمی
  • نوشتار تحلیلی

قطعا تفاوت هایی میان این دو آزمون نیز وجود دارد. به عنوان مثال برخی شرکت کنندگان آزمون می گویند GMAT تاکید بیشتری بر استدلال دارد و GRE بر مهارت های واژگانی. اگر مدارس کسب و کار مورد نظر شما هر یک از این دو آزمون را قبول می کنند، بهتر است آزمونی را انتخاب کنید که با نقاط قوت شما تناسب بیشتری دارد. در مورد هر دو آزمون تحقیق کنید، چند تست تمرینی بدهید و ببینید کدام یک در نشان دادن مهارت های شما بهتر عمل می کند.

هردوی این آزمون ها قبلا تنها به صورت کاغذی انجام می شد. اما در حال حاضر امکان شرکت در آنها به صورت آنلاین نیز وجود دارد. همچنین زمان هردو آزمون تقریبا یکسان است (GRE حدود سه ساعت و 45 دقیقه، GMAT حدود سه ساعت و هفت دقیقه).

با این حال، قیمت GMAT در ایالات متحده 275 دلار و GRE عموما 205 دلار است.سخن پایانی

امروزه دانشجویانی که می خواهند در دوره MBA تحصیل کنند، برای آزمون اولیه خود حق انتخاب دارند. آزمون GMAT یک آزمون شناخته‌شده برای مدیریت کسب و کار است و به درد کسانی می خورد که هنوز در آزمون GRE شرکت نکرده‌اند. با این حال آزمون GRE جامع تر است و برای دانشجویانی که می خواهند وارد دوره های دیگر شوند یک انتخاب بهتر محسوب می شود.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *