کارآفرینی چیست و MBA چه کاربردی در کارآفرینی دارد؟

فهرست مطالب

0
(0)

کارآفرینی چیست و چطور می توان کارآفرین شد؟ داشتن یک طرز فکر کارآفرینانه کلید موفقیت در کسب و کار است که در دوره های MBA نیز مورد توجه قرار می گیرد. امروزه کارآفرینان بیش از هر زمان دیگری در پیشبرد و بهبود ساختار اجتماعی و مالی کشورهای جهان اهمیت پیدا کرده اند. 

کارآفرینان عموما از روحیه خلاق و جنگجو برخوردارند و از شکست خوردن های مداوم هراسی ندارند. آنها مشکلات و ریسک های بزرگ را تحمل می کنند تا به نتایج مساعد برسند، و از آشنایی و رابطه سودمندی برای پیشبرد پروژه کارآفرینانه خود استفاده می نمایند. کارآفرینی به نیاز به مهارت های مختلفی دارد و صرف داشتن شجاعت و خلاقیت در آن کافی نیست. به همین خاطر است که آموزش های مدیریت کسب و کار می تواند کمک شایانی به این افراد نماید. 

به موازات این موضوع، اهمیت رشته MBA در فعالیت های کارآفرینی نیز روز به روز بیشتر می شود. این دوره می تواند کمک بزرگی برای ایجاد یک شبکه حرفه ای و پایدار از روابط شغلی سودمند، جست و جوی سرمایه گذاران ریسک پذیر و راه اندازی یک استارتاپ موفق باشد. همچنین موجب می شود احتمال شکست شما در یک محیط امن تجاری بسیار پایین بیاید. در صورتی که بدون گذراندن این دوره و بهره مندی از مزایای آن، سرمایه گذاری خطر شکست بیشتری خواهد داشت و احتمال مواجه شدن کسب و کار با بحران بسیار بالاتر است.

اما برای اینکه بدانیم چطور MBA می تواند به فعالیت های کارآفرینانه کمک کند، لازم است ابتدا تعاریف درستی از این موضوع داشته باشیم.

پیش تر در چند مقاله به معرفی رشته MBA و دروس مورد توجه در آن (که بسیاری از آنها در کارآفرینی نیز کاربرد عملی دارند) پرداخته ایم. در ادامه به این موضوع می رسیم که تعریف کارآفرینی چیست، کارآفرین چه خصوصیاتی باید داشته باشد و دوره MBA دربردارنده چه مباحثی است که می تواند به کارآفرینان کمک کند تا در مسیر درست کارآفرینی حرکت کنند.

کارآفرینی چیست؟ کارآفرین به چه کسی می‌گویند؟

کارآفرینی توانایی و آمادگی برای ایجاد، توسعه، سازماندهی و اداره یک تجارت، همراه با پذیرش عدم قطعیت های آن به منظور دستیابی به سود است. برجسته ترین نمونه کارآفرینی، شروع کسب و کار جدید است، به همین علت کارآفرینی را عمل راه اندازی یک استارتاپ یا کسب و کار برای رسیدن به سود نیز می دانند.

کارآفرینی یکی از منابعی است که اقتصاددانان آن را جزء لاینفک تولید معرفی می کنند. سه منبع دیگر زمین و منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه هستند. یک کارآفرین سه مورد اول را برای تولید کالا یا ارائه خدمات ترکیب می کند. آنها معمولاً یک طرح تجاری پی ریزی می کنند، نیروی کار را به خدمت می گیرند، منابع مالی جذب می کنند و رهبری و مدیریت کسب و کار را به عهده گرفته یا نیاز به مدیریت را تامین می نمایند.دوره MBA کارآفرینان را برای قدم گذاشتن در راه سخت و پر از چالش آماده می کند.

کارآفرین فردی است که یک کسب و کار جدید را ایجاد می کند، خطرات آن را متحمل می شود و از سود و پاداشی که از کارش می گیرد بسیار لذت می برد. کارآفرین معمولاً به عنوان یک مبتکر، ایده پرداز، ارائه دهنده کالاها و خدمات جدید یا مبدع رویه های تازه شناخته می شود.

کارآفرینان با استفاده از مهارت ها و ابتکار لازم برای پیش بینی نیازها و ارائه ایده های خوب و جدید به بازار، نقش کلیدی در سیستم های اقتصادی ایفا می کنند. آنها اگر با موفقیت رو به رو شوند، سود خوبی به دست می آورند. و با یک نگرش رقابتی تر، اگر شکست بخورند با دادن درس هایی به افراد دیگر برای راه اندازی کسب و کارهای مشابه یا اقدامات همانند، باعث می شوند از زیان دیگران جلوگیری شود.

خصوصیات و مزایای کارآفرینی چیست؟

کارآفرین شدن شاید در نگاه اول جذاب به نظر برسد و توجه بسیاری از افراد را جلب کند، اما کار ساده ای نیست. هرچند اگر به طور حرفه ای آغاز شود و ادامه یابد، مزایا و منافع بسیار گسترده ای خواهد داشت. در درجه اول، استقلال شغلی و داشتن کسب و کاری مختص خود است که ایده کارآفرینی را جذاب جلوه می دهد. علاوه بر آن، کارآفرینی به افراد خلاق و پرانرژی که همواره به دنبال فرصت های تازه و کارهای جدید هستند، روح تازه ای می دمد و آنها را در کسب و کار پویاتر و فعال تر می کند. راه اندازی یک کسب و کار موفق با سود قابل توجه نیز عامل دیگری است که افراد را به سمت کارآفرین شدن سوق می دهد.

با این حال باید به این نکته اشاره کنیم که کارافرینی دشواری های خود را نیز دارد. مسیر کارآفرینی پر از چالش ها، موقعیت های استرس زا، ریسک های مالی، شرایط حیاتی برای تصمیم گیری و امثال این هاست. اما با داشتن دانش و مهارت حرفه ای مدیریت که در دوره های MBA عرضه می شود، مشکلات بهتر و عمیق تر شناسایی می شوند و راه حل های ارائه شده کاربردی تر می گردند.


بیشتر بخوانید: چرا MBA بهترین رشته تحصیلی در جهان شناخته می شود؟


برای کارآفرین شدن چه ویژگی هایی مورد نیاز است؟

علاوه بر دانستن پاسخ این سوال که کارآفرینی چیست و عنوان کارآفرین به چه شخصی اطلاق می شود، باید با خصوصیات افراد کارآفرین نیز آشنا باشید تا متوجه شوید آیا اصلا کارآفرینی برای شما انتخاب مناسبی هست یا خیر. افراد کارآفرین یا علاقمند به آن، خصوصیات اخلاقی و رفتاری ویژه ای دارند که آنها  را برای این کار مناسب می سازد.

برای مثال، آنها تاب آوری و ریسک پذیری بالایی دارند. یعنی حاضرند خود را در شرایط و موقعیت های ناشناخته قرار دهند تا فرصت ها و راه های جدید را کشف کنند و همچنین آستانه تحمل خطر و ریسک آنها به لحاظ مالی، روحی یا اجتماعی بالاتر است. آنها نگرش فعالی دارند که موجب می شود به مسائل از زاویه ای جدید نگاه کنند. اشتیاق یادگیری و مهارت آموزی داشته باشند و بتوانند در مواقع بحرانی، بر خودشان مسلط باشند و راه حل های مناسب یا نسبتا مناسبی برای مشکلات ارائه دهند.

در ادامه به این موضوع می پردازیم که چطور MBA می تواند به شما کمک کند تا بدانید فرصت های مناسب برای کارآفرینی چیست و آنها را را شناسایی کنید، ایده های مناسب را به ثمر برسانید و یک کسب  و کار را به شیوه ای موفق راه اندازی نمایید.

آیا محتوای دوره MBA به درد کارآفرینی می خورد؟

دوره MBA شامل دروس و مباحثی از جمله بازاریابی، تعیین استراتژی و تفکر استراتژیک، مدیریت ریسک و رهبری است. این دوره یک انتخاب عالی برای افرادی محسوب می شود که به دنبال شروع یک کسب و کار موفق هستند. MBA یک برنامه استاندارد برای کسب و کارهای کوچک و نوپا بر اساس دانش مدیریتی ارائه می دهد که صاحب آن کسب و کار را قادر می سازد تا از مسیر پر پیچ و خم این راه عبور کرده و به رشد و سوددهی برسد. در این دوره ها شما ضمن آشنایی با دانش و مهارت گسترده، خواهید دانست که خصوصیات لازم برای موفقیت در کارآفرینی چیست.

دروس رشته MBA به شما کمک می کند تا بدانید اهمیت ایده در کارآفرینی چیست و فرق میان ایده خوب و ایده بد را تشخیص دهید. به دنبال روش های بهتر در جذب سرمایه بگردید؛ یک طرح کسب و کار تدوین نمایید. با مزیت های رقابتی و اصول رقابت در بازار آشنا شوید. اهمیت برندسازی را درک کنید. افراد مناسب برای همکاری را شناسایی کنید و رهبری الهام بخش و دلسوز باشید. بنابراین از جمله مباحثی که در این زمینه ها می توانند در راه کارآفرین شدن کمک کننده باشند می توان موارد زیر را به اختصار نام برد:

  • شناسایی و انتخاب ایده های جدید راه اندازی کسب و کار
  • امکان سنجی سرمایه گذاری و روش های جذب سرمایه
  • بازاریابی و شناسایی بازارهای هدف مناسب
  • ساختارهای قانونی و مسائل حقوقی کسب و کار جدید
  • استراتژی های حفظ و دوام یک استارتاپ
  • نوآوری، ابداع و خلاقیت در محصولات، ساختارها و روش ها
  • طراحی و بازاریابی محصول

توسعه مهارت های کسب و کار

وقتی قصد دارید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید، به توسعه مهارت های لازم برای این کار نیاز خواهید داشت. برای کارآفرین شدن لازم است تا درک اساسی از اصول کسب و کار، روندهای بازار و شیوه های بازاریابی بدانید. دوره MBA به شما امکان می دهد تا این مهارت ها را به دست آورید و بفهمید چطور باید امور مالی خود را اداره کنید تا کسب و کارتان دوام داشته باشد، چه استراتژی هایی در بخش هزینه ها و بودجه باید داشته باشید و سایر جنبه های کار مانند تبلیغات، برندسازی و منابع انسانی را چگونه مدیریت کنید.

رشد خلاقیت و بهبود ایده ها

وقتی ذهن شما روی شروع یک کسب و کار جدید متمرکز است، باید بدانید که ارزش هر ایده در کارآفرینی چیست. داشتن دانش کافی در مورد پویایی و تغییرات محیط کسب و کار می تواند کمک کننده باشد. در طول دوره MBA شما به مجموعه ای از مدل ها، تجربیات، دانسته ها، مهارت ها و منابع اطلاعاتی دسترسی خواهید داشت که شما را تشویق می کند تا ایده های خلاقانه تری برای کسب و کار خود داشته باشید. این دوره همچنین به شما زمان می دهد تا به ایده های خود فکر کنید و مسیر دقیق تری را برای کارآفرینی برنامه ریزی نمایید.

یافتن شرکای تجاری

ثبت نام در یک دوره MBA شانس ملاقات با دانش پذیران هم فکر و هم نظر با شما را بالا می برد. این دوره ها فرصت مناسبی برای ایجاد ارتباط و تعامل با کسانی را که اهداف مشابهی با شما دارند، فراهم می کند. و حتی ممکن است بتوانید برای کسب و کار خودتان شریک پیدا کنید. علاوه بر این، در دوره MBA با مدیران و متخصصانی در حوزه مدیریت نیز آشنا می شوید که می توانند شما را در خصوص اینکه الزامات کارآفرینی چیست، راهنمایی کرده و یا در راه اندازی یک استارتاپ کمکتان کنند.

اعتبار علمی

اخذ مدرک دوره MBA تاثیر مثبتی بر شغل شما خواهد داشت. انتخاب های شغلی شما، آینده شما را شکل می دهند و کارآفرینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مدرک MBA اگر از یک موسسه یا مدرسه کسب و کار معتبر اخذ شود، اعتبار فراوانی برای شما به ارمغان می آورد.MBA می تواند شانس شما را برای ملاقات با شریکان مناسب برای کارآفرینی افزایش دهد.

کارآفرینی و مدیریت بودجه

به طور کلی، کارآفرینان با مسائل بسیار زیاد و مختلفی در حوزه مدیریت بودجه و هزینه ها رو به رو هستند. ممکن است برای راه اندازی یک کسب و کار جدید بتوانید سرمایه مناسبی جذب کرده و به کار بگیرید. اما باز هم لازم است که منابع مالی را به طور مناسبی هدایت کنید تا هدر نرود و موجب بروز خسارت و زیان نشود. از این رو داشتن دانش کافی در مورد تکنیک های مدیریت بودجه می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

مهارت های رهبری

یکی از کاربردی ترین و مفیدترین مهارت هایی که در طول دوره MBA آموزش داده می شود، مهارت های رهبری است. یک کسب و کار مانند فرزند شماست و به همان اندازه نیاز به حساسیت و دقت برای رشد صحیح دارد. آشنایی و تسلط بر اصول رهبری فعالانه و تصمیم گیری درست از الزامات کارآفرینی است.

مدیریت تنوع

مدیریت تنوع به معنی ایجاد و ترویج تنوع در میان کارمندان شرکت است که موجب می شود افرادی با نگرش ها، سلایق و طرز فکرهای گوناگون در سازمان حضور داشته باشند و زمینه بروز خلاقیت و راه حل های نوآورانه و نگرش چندجانبه به مسائل و مشکلات فراهم گردد. در طول دوره MBA متوجه خواهید شد چطور باید با افراد مختلف تعامل داشته و به نظرات مشترک برسید. و این امر شما را آماده می کند تا در کسب و کار خودتان نیز پذیرای تنوع و گوناگونی افکار و نظرات باشید.

تحقیق و توسعه

برای هر کارآفرینی، تحقیق و توسعه بخش عمده ای از روند کارش را تشکیل می دهد. دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار یا MBA شامل موضوعاتی در برنامه درسی خود هستند که نشان می دهند اهمیت تحقیق و توسعه در کارآفرینی چیست، و راه درست تحقیقات حرفه ای و قابل استناد را نشانتان می دهند. این بخش برای راه اندازی یک کسب و کار موفق بسیار مهم است.

مشورت و برنامه ریزی

طرح کسب و کار جدید هرچقدر هم موفقیت آمیز به نظر برسد، بدون مشورت با افراد آگاه ممکن است نتوان بهترین نتیجه را از آن گرفت. دوره MBA اهمیت و تکنیک های برنامه ریزی موثر و مشورت در مورد آن را به شما آموزش می دهد و در تحقق اهداف شما به عنوان یک کارآفرین نقش مثبتی ایفا می کند.

سایر مهارت ها

بعضی از مهارت های رشته MBA به شما کمک می کنند تا کسب و کار خود را به درستی شکل دهید و راه اندازی کنید. بعضی های دیگر کمکتان می کنند تا در آن پیشرفت کنید و حرفه ای تر شوید. مهارت هایی مانند تفکر انتقادی و تفکر استراتژیک در این راه مفید واقع می شوند. از آنجا که مدیریت کسب و کار یک مدرک حرفه ای در دنیای تجارت محسوب می شود، به شما کمک می کند تا این مهارت های حیاتی را نیز در خود توسعه دهید.

برای تحصیل در رشته MBA با هدف کارآفرینی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

انگیزه:

اغلب کسانی که در این راه قدم برمی دارند از خود خواهند پرسید «آیا من باید یک کسب و کار راه اندازی کنم؟»

اگر رویای شما همین است، نباید در مورد آن شک داشته باشید. حفظ انگیزه از مهم ترین عواملی است که می تواند شما را در این مسیر به جلو هدایت کند. حفظ انگیزه در مدت تحصیل دوره از اهمیت فراوانی برخوردار است. ایده ها ممکن است در رویارویی با افراد متفاوت و ایده های مختلف دیگر ناامیدانه یا معیوب به نظر برسند و نیاز به تغییر داشته باشند. این نباید منجر به این شود که به خودتان و توانایی هایتان شک کنید.

تعامل و ارتباط با سایر دانش پذیران می تواند به راهی برای تقویت انگیزه و انرژی تبدیل شود و خلاقیت شما را بیش از پیش بیدار کند. باید به این نکته هم توجه داشت که افکار و ایده های هر شخصی منحصر به فرد است.

باز بودن ذهن و آزاداندیشی:

یکی از ویژگی های مهم یک شخص حرفه ای، باز بودن ذهن است. از ایده های جدید و دریافت انتقادات سازنده از همتایان و استادان خود در طول دوره MBA استقبال کنید. این نه تنها به رشد شخصی شما کمک می کند، بلکه توانایی کار گروهی را نیز بالا می برد و به شما مهارت درگیر شدن فعالانه و مثبت با چالش ها را می دهد.

مدیریت زمان:

دوره MBA زمان بر است و تحصیل در آن وقت زیادی از آن خواهد گرفت. تحصیل MBA و کارآفرینی هم زمان نیاز به این دارد که برنامه مناسبی برای انجام فعالیت های درسی و کاری خود داشته باشید تا همیشه بر روی حرفه خود متمرکز بمانید و بیشترین استفاده را از آموزش های دوره خودتان داشته باشید.

جمع بندی

مفاهیمی که در رشته MBA مطرح می شوند برای هر فردی که می خواهد قدم در مسیر کارآفرینی بگذارد بسیار مفید، سازنده و کاربردی است. چرا که تنها با داشتن یک مدیریت خوب می توان یک شرکت تازه کار و نوپا را از موانع بازار کسب و کار عبور داد و به مرحله سود دهی و موفقیت رساند.

موسسه علوم و فنون تهران قدیمی ترین برگزارکننده دوره های MBA است. این موسسه از تجربه های فراوانی در زمینه آموزش دانش پذیران، پرورش مدیران کارآمد و کارآفرینان موفق بهره مند است. علاوه بر این، دوره تک درس کارآفرینی نیز به طور جداگانه برای علاقمندان برگزار می شود. اگر شما هم به فکر راه اندازی یک کسب و کار یا ایجاد خلاقیت و نوآوری در رویه های موجود کسب و کارتان هستید، می توانید برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در این زمینه با شماره 90008000 تماس بگیرید.

نظرت درباره این مقاله چیه؟

روی قلب کلیک کن تا رای بدی

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد رای ها 0

تا حالا کسی رای نداده، اولین نفری باش که رای میده

مقالات دیگر

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره ها و پکیج های آموزشی فرم زیر را پر کنید

ارتباط مستقیم

از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را پرکنید. مشاورین و کارشناسان ما در سریع ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

دوره مدیریت نیروی بازاریابی و فروش
روزها
ساعت‌
دقیقه