هر سرمایه گذاری، ریسک موفقیت یا شکست را به همراه دارد. انواع مختلفی از ریسک در امور مالی وجود دارد که می تواند بر سرنوشت خرید شما تأثیر بگذارد. یادگیری در مورد انواع مختلف ریسک های مالی و نحوه تحقق آنها می تواند به شما کمک کند تا قبل از انتخاب، چالش ها را پیش بینی کنید. در این مقاله، تعریف ریسک در امور مالی را بررسی می‌ کنیم و 10 نوع ریسک در امور مالی را که ممکن است به عنوان یک مدیر کسب و کار با آن‌ها مواجه شوید، مورد بحث قرار می‌ دهیم.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

ریسک در امور مالی چیست؟

ریسک‌ های مالی احتمالاتی هستند که یک شرکت ممکن است پس از سرمایه‌ گذاری بر طبق آنها ضرر کند. زمانی که یک کسب‌ و کار تصمیمی مرتبط با امور مالی می‌گیرد، مانند افتتاح شعبه دیگری در یک شهر بزرگ یا وارد شدن به یک شراکت در برندسازی مشترک، این احتمال را می‌ پذیرد که تلاش‌ هایش ممکن است ناموفق باشد. به این معنی که ممکن است پول بیشتری را صرف کند تا تلاش هایش نتیجه دهد. رهبران کسب‌ و کار می‌ توانند مدیریت ریسک را برای محافظت از شرکت‌ خود در برابر زیان مالی تمرین کنند.

انواع ریسک مالی در شرکت ها

10 نوع ریسک در امور مالی

ریسک های مالی بر اساس عملیات شرکت و نوع فعالیت آن می تواند به روش های مختلفی تحقق یابد. انواع مختلفی از ریسک های پولی وجود دارد. در اینجا 10 مورد از آنها وجود دارد:

ریسک سفته بازی
ریسک سفته بازی زمانی تحقق می یابد که سرمایه گذاران تصمیمات مالی را پیش از موعد اتخاذ می کنند. آنها اطلاعات محدودی در مورد احتمال موفقیت سرمایه گذاری خود دارند. آنها ممکن است ارزش دارایی های خود را در بازار به طور کامل بررسی نکرده، یا منابع پولی زیادی را به یکباره صرف کرده باشند. که به این معنی است که در برابر از دست دادن پول زیاد آسیب پذیر هستند. برای به حداقل رساندن ریسک سفته بازی، آگاهی از تغییرات در بازار که می تواند بر موفقیت سرمایه گذاری شما تأثیر بگذارد، می تواند مفید باشد. می‌ توانید چالش‌ ها را پیش‌ بینی کنید و تصمیم‌ های آگاهانه بگیرید تا سرمایه‌ هایی را که در حال حاضر دارید حفظ کنید.

خطر طول عمر
خطر طول عمر در مورد افراد بازنشسته یا تقریباً بازنشسته که در طول عمر خود ثروت اندوخته اند رخ می دهد. این زمانی اتفاق می‌ افتد که پس‌ اندازهای بازنشستگی به اندازه کافی برای تامین هزینه‌ های زندگی پس از کناره‌ گیری از شغل قابل توجه نباشد. به عنوان مثال، یک معلم پس از سه دهه کار در زمینه آموزش در سن 63 سالگی بازنشسته می شود. با این حال، بدون حقوق ثابت و شغل تمام وقت، او باید به پولی که در طول زندگی حرفه‌ ای‌ اش پس انداز کرده است تکیه کند. اما با خطر طول عمر مواجه می‌شود. زیرا پس انداز بازنشستگی او آنطور که انتظار داشت سنگین نیست.

برای مقابله با ریسک طول عمر، متخصصان می توانند اضافه کردن وجوه به حساب های پس انداز خود را در اولویت قرار دهند تا برای بازنشستگی خود آماده شوند. به عنوان یک کارمند، می توانید برنامه ای طراحی کنید که پول را از چک حقوق شما به صندوق بازنشستگی که فقط در مواقع اضطراری به آن دسترسی دارید منتقل می کند، که به شما امکان می دهد تا حد ممکن پول پس انداز کنید.

ریسک ارز
افراد حرفه ای که در سهام کشورهای خارجی سرمایه گذاری می کنند ممکن است در معرض ریسک ارز باشند. تغییرات در بازار می تواند باعث نوسانات ارزش ارز شود. به عنوان مثال، شما مقدار قابل توجهی پول به یورو از سهامی که خریداری کرده اید دارید، اما در ایالات متحده زندگی می کنید. اگر ارزش یورو در مقایسه با دلار آمریکا کاهش یابد، ممکن است ضرر کنید. اگرچه شما ارز اروپایی زیادی دارید، اما ارزش پول شما ممکن است با ارزش پول یک کشور دیگر برابر نباشد.

برای جلوگیری از ریسک ارز، نوسانات ارزش ارز را با مناقصه ای که مالک آن هستید نظارت کنید. قبل از اینکه سرمایه گذاری خارجی انجام دهید، ارزش مناقصه بین هر دو کشور را مقایسه کنید و بر این اساس خرید سهام انجام دهید.

ریسک نرخ بهره
سرمایه گذاری در اوراق قرضه می تواند با ریسک نرخ بهره مواجه شود. این احتمال زمانی رخ می دهد که نرخ بهره نوسان می کند و باعث کاهش ارزش اوراق می شود. برای محدود کردن اثرات ریسک نرخ بهره، سرمایه‌ گذاران می‌ توانند نرخ‌ های بهره را اندازه‌ گیری کرده و افزایش را پیش‌ بینی کنند، که می‌ تواند آنها را قادر سازد تا تصمیمات آگاهانه‌ تری در مورد اوراق قرضه بگیرند. آنها همچنین می توانند محصولات نرخ بهره مانند قراردادهای نرخ آتی را خریداری کنند تا احتمال از دست دادن پول در طول معاملات اوراق قرضه را کاهش دهند.

ریسک سیاسی
ریسک سیاسی نیز می تواند بر سرمایه گذاری خارجی تأثیر بگذارد. معمولاً در طی یک توافقنامه مالی گسترده بین چندین کشور ظاهر می شود. تغییر دولت یک کشور، که می تواند شامل انتخاب یک رهبر جدید باشد، می تواند بر مسیر معاملات تجاری با سایر کشورها تأثیر بگذارد. این خطر می تواند باعث شود کشورهای دریافت کننده با زیان مالی مواجه شوند. برای به حداقل رساندن اثرات ریسک سیاسی، ممکن است نظارت بر فعالیت ها در کشورهایی که وارد تجارت می شوند مفید باشد. قبل از اینکه سیاست بر سرمایه گذاری شما تأثیر منفی بگذارد، می توانید مضرات احتمالی معامله خود را شناسایی کنید و توافق خود را اصلاح کنید.

ریسک تجاری
ریسک تجاری به احتمال ناتوانی یک شرکت برای تامین مالی عملیات خود اشاره دارد. زمانی که یک شرکت برای اولین بار افتتاح می‌شود، اغلب برای پروژه‌ هایی که می‌ تواند در ازای آن پول بیشتری کسب کند، به منابع مالی نیاز دارد. همچنین به کارکنان حقوق پرداخت می‌ کند و تبلیغات انجام می دهد. حرفه ای ها ریسک تجاری را می پذیرند زیرا اذعان می کنند که تلاش های آنها ممکن است منجر به درآمد بیشتر نشود. به این معنی که ممکن است پولی را که برای راه اندازی شرکت سرمایه گذاری کرده اند از دست بدهند.

برای مدیریت ریسک کسب و کار، در تصمیمات استراتژیک مسائل مالی را در نظر بگیرید. می‌ توانید قبل از تخصیص بخش عمده پس‌ انداز خود، پروژه‌ های کوچک‌ تر را برای آزمایش موفقیت آنها آغاز کنید. همچنین استخدام تعداد محدودی از کارمندان مفید است، که می‌ تواند باعث صرفه‌ جویی در هزینه‌ های شما جهت پرداخت حقوق شود و می‌ توانید تأثیر ریسک کسب‌ و کار را به حداقل برسانید.

ریسک تورم
ریسک تورم زمانی رخ می دهد که افزایش تورم تعداد چیزهایی را که می توانید با پول خود خریداری کنید کاهش می دهد. فرض کنید 100 دلار برای خرج کردن دارید. قبل از تورم، می توانید پنج چیز را با 100 دلار بخرید. بعد از تورم، شما فقط می توانید دو چیز بخرید، حتی اگر همان چیزها را با همان مقدار پول خریداری کنید. برای محافظت از مال خود در برابر تورم، سرمایه گذاری در سهام را در نظر بگیرید. سهام می تواند با تورم افزایش یابد تا امکان خرید شما حفظ شود.

انواع ریسک مالی در شرکت ها

خطر تمرکز
ریسک تمرکز زمانی آشکار می شود که منابع پولی خود را روی یک حوزه از سرمایه گذاری متمرکز کنید. اگر تصمیم دارید در چندین منبع سرمایه گذاری کنید، مانند سهام شرکت های مختلف یا کشورهای خارجی، ریسک تمرکز نیز کاهش می یابد. به عنوان یک سرمایه گذار، برای کمک به کاهش ریسک تمرکز، باید از رویدادهایی که می توانند بر موفقیت تصمیمات مالی شما تأثیر بگذارند، از جمله تغییر در سیاست های دولتی، افزایش نرخ بهره و ارزش پول مطلع بمانید.

ریسک خاص
یک ریسک خاص یا غیر سیستماتیک خطری است که مختص یک شرکت یا صنعت خاص است. به عنوان مثال، برای محافظت از مشتریان و کارمندان در طول بحران بهداشت عمومی، هزاران موزه بسته می‌ شوند و بازدیدکنندگان از دیدن آثار هنری به صورت حضوری منع می گردند. این تصمیم باعث می‌ شود صنعت موزه‌ داری زیان مالی را تجربه کند، زیرا فعالیت‌ های آن‌ به هزینه‌ های پذیرش مهمان بستگی دارد.

برای محدود کردن معایب ریسک خاص، رهبران کسب‌ و کار می‌ توانند در مجموعه‌ ای از دارایی‌ ها سرمایه‌ گذاری کنند تا منابع درآمدی متعددی داشته باشند. اگرچه ممکن است برخی از سرمایه گذاری های آنها به نتیجه نرسد، اما آنها می توانند در برنامه های ثانویه خود مطمئن باشند. به عنوان مثال، علیرغم آسیب شیوع بیماری برای صنعت موزه، موزه‌ ها همچنان کمک‌ های مالی دریافت می‌ کنند تا به کارمندان حقوق بدهند و کیفیت آثار هنری خود را تا زمان بازگشایی حفظ کنند.

ریسک مدیریت
ریسک مدیریت به تصمیماتی اشاره دارد که رهبران سازمان با منابع مالی شرکت می گیرند. این می تواند شامل سوء استفاده از پول، مانند طراحی یک بودجه ناکارآمد یا تخصیص پول بیش از حد در یک مکان باشد، که بودجه محدودی را برای سایر فعالیت ها باقی می گذارد. انتصاب مدیرانی با تخصص در امور مالی و مدیریت پول را در نظر بگیرید. می‌توانید همکاری بین رهبران را تشویق کنید، و اطمینان حاصل کنید که آنها انتخاب‌ های آگاهانه‌ ای در مورد محل اختصاص سرمایه دارند و منافع شرکت را در نظر می گیرند.

همچنین ممکن است اجرای سیاست هایی که بر مسئولیت پذیری تصمیمات مالی از طرف کسب و کار تاکید دارند مفید باشد. به عنوان مثال، مدیران فقط می توانند مقدار مشخصی پول را در طول یک فصل خرج کنند، که می تواند به ذخیره وجوه برای بقیه سال یا موارد اضطراری کمک کند. به علاوه، استخدام یک مشاور مالی می تواند به تیم مدیریت شما کمک کند تا نحوه مدیریت پول و طراحی اهداف پولی را بیاموزند.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *