فارکس (Forex یا FX) بازار تبادل ارزهای خارجی و بزرگ ترین بازار مالی در جهان است. معامله گران این بازار معمولا با اهداف گوناگونی همچون تجارت و کسب و سود یا اهداف گردشگری اقدام به معامله می کنند. بر اساس گزارش سه ساله 2019 بانک تسویه حساب های بین المللی (بانک جهانی برای بانک های مرکزی ملی)، حجم معاملات روزانه فارکس در سال 2019 به 6.6 تریلیون دلار رسید. معاملات ارزها می تواند مخاطره آمیز و پیچیده باشد. به همین دلیل برای فعالیت در این بازار لازم است تا ابتدا صفر تا صد فارکس را آموزش ببینید.

از آنجا که جریان های تجاری بزرگی وجود دارد که بر قیمت ارزها تاثیر می گذارند، برای معامله گران بزرگ هم دشوار است که قیمت یک ارز را به راحتی تغییر دهند. این سیستم با دسترسی به معاملات بین بانکی به ایجاد شفافیت در بازار برای سرمایه گذاران کمک می کند.

به عنوان یک سرمایه گذار خرد، باید زمان خود را صرف یادگیری در مورد بازار فارکس کنید و بدانید که از طریق کدام کارگزار فارکس ثبت نام کنید بهتر است. همچنین باید از قوانین و مقررات و مجوزهای فارکس در کشور خودتان اطلاعات داشته باشید. در نهایت، باید بدانید در صورت بروز بحران در بازار یا ورشکستگی، چطور می توانید از دارایی خود محافظت کنید. با ما همراه باشید تا در مورد فارکس بیشتر بدانید.

مفاهیم کلیدی بازار فارکس

بازار ارزهای بین الملل (که همچنین به عنوان فارکس یا FX شناخته می شود) یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای ملی است. به دلیل گستردگی تجارت، بازرگانی و مالی در سرتاسر جهان، بازارهای فارکس معمولاً بزرگ ترین و نقدشونده ترین بازارهای دارایی در جهان هستند.
ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت نرخ مبادله معامله می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD یک جفت ارز برای معامله یورو در برابر دلار آمریکا است. فعالان بازار از فارکس برای محافظت در برابر ریسک ارز بین‌ المللی و نرخ بهره، سفته‌ بازی در رویدادهای ژئوپلیتیکی، و تنوع بخشیدن به سبد دارایی های خود و دلایل دیگر استفاده می‌ کنند.

آموزش صفر تا صد فارکس

آموزش بازار فارکس

بازار ارز محل داد و ستد ارزها است. ارزها مهم هستند. زیرا به ما امکان می دهند کالاها و خدمات را به صورت محلی و فرامرزی خریداری کنیم. برای انجام تجارت و تجارت خارجی باید ارزهای بین المللی مبادله شود. اگر در ایالات متحده زندگی می‌ کنید و می‌ خواهید از فرانسه پنیر بخرید، شما یا شرکتی که از آن پنیر می‌ خرید باید پول پنیر را به یورو به فرانسوی‌ها بپردازید. این بدان معناست که واردکننده آمریکایی باید ارزش معادل دلار آمریکا (USD) را با یورو مبادله کند.

یکی از جنبه های منحصر به فرد این بازار بین المللی این است که هیچ بازار مرکزی برای ارز خارجی وجود ندارد. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی از طریق باجه (OTC) انجام می شود. به این معنی که همه تراکنش ها از طریق شبکه های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان انجام می شود، نه در یک صرافی متمرکز.

این بازار 24 ساعت شبانه روز و پنج روز و نیم هفته باز است. و ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی مهم فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ در سراسر جهان معامله می شوند. تقریبا در هر منطقه زمانی. این بدان معناست که وقتی روز معاملاتی ایالات متحده به پایان می رسد، بازار فارکس دوباره در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به این ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر زمان بسیار فعال باشد و قیمت‌ ها دائما در حال تغییر باشند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا آموزش صفر تا صد بازار فارکس را برای شما شرح دهیم.

توجه داشته باشید که عبارات FX، فارکس، بازار ارز خارجی، بازار ارزهای بین الملل و بازار ارز، اصطلاحات مترادف هستند و همه به بازار فارکس اشاره دارند.

تاریخچه فارکس

در ابتدایی ترین مفهوم آن، بازار فارکس قرن هاست که وجود داشته است. مردم همیشه برای خرید کالاها و خدمات کالاها و ارزها را مبادله کرده اند. با این حال، بازار فارکس، همانطور که ما امروز آن را درک می کنیم، یک اختراع نسبتا مدرن است.

پس از شروع به فروپاشی توافق برتون وودز در سال 1971، اجازه داده شد ارزهای بیشتری آزادانه در برابر یکدیگر شناوری قیمتی داشته باشند. ارزش تک تک ارزها بر اساس تقاضا و گردش متفاوت است و توسط خدمات معاملات ارزی نظارت می شود.

بانک‌ های تجاری و سرمایه‌گذاری بیشتر معاملات را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می‌دهند. اما فرصت‌ های سوداگرانه‌ای نیز برای معامله یک ارز در برابر ارز دیگر برای سرمایه‌ گذاران حرفه‌ ای و فردی وجود دارد.

کسب سود در فارکس به دو طریق امکان پذیر است:

  1. شما می توانید تفاوت نرخ بهره بین دو ارز را به دست آورید
  2. شما می توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

یک سرمایه گذار می تواند با خرید ارز با نرخ بهره بالاتر و فروش ارز با نرخ بهره کمتر، از تفاوت بین دو نرخ بهره در دو اقتصاد مختلف سود ببرد. قبل از بحران مالی 2008، فروش ین ژاپن (JPY) و خرید پوند انگلیس (GBP) بسیار رایج بود. زیرا تفاوت نرخ بهره بسیار زیاد بود.

تجارت ارز برای سرمایه گذاران فردی قبل از ظهور اینترنت بسیار دشوار بود. اکثر معامله گران ارز شرکت های بزرگ چند ملیتی، صندوق های تامین یا افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) بودند. زیرا معاملات فارکس به سرمایه زیادی نیاز داشت. با کمک اینترنت، یک بازار خرده‌ فروشی با هدف تجار منفرد پدید آمده است که دسترسی آسان به بازارهای ارز را از طریق خود بانک‌ ها یا کارگزاران ایجاد یک بازار ثانویه فراهم می‌ کند. اکثر کارگزاران یا فروشندگان آنلاین، اهرم بسیار بالایی را به معامله گران فردی ارائه می دهند که می توانند یک معامله بزرگ را با موجودی حساب کوچک کنترل کنند. از این رو آموزش صفر تا صد بازار فارکس برای فعالیت سودمند در این بازار ضروری است.

انواع بازار های فارکس

بازار FX جایی است که ارزها معامله می شوند. این تنها بازار معاملاتی واقعاً مستمر و بدون توقف است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌ های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند. اما در سال‌ های اخیر بیشتر معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران خردتر شروع به مشارکت در آن کرده‌اند.

یکی از جنبه‌های جالب بازارهای فارکس جهانی این است که هیچ ساختمان فیزیکی وجود ندارد که به عنوان مکان معاملاتی برای بازارها عمل کند. در عوض، این مجموعه ای از اتصالات است که از طریق پایانه های تجاری و شبکه های کامپیوتری ایجاد می شود. مشارکت کنندگان در این بازار موسسات، بانک های سرمایه گذاری، بانک های تجاری و سرمایه گذاران خرد هستند.

بازار ارز نسبت به سایر بازارهای مالی غیرشفاف تلقی می شود. ارزها در بازارهای فرابورس معامله می شوند که در آن افشای اطلاعات اجباری نیست. استخرهای نقدینگی بزرگ از شرکت های نهادی یکی از ویژگی های رایج بازار است. می توان فرض کرد که پارامترهای اقتصادی یک کشور باید مهم ترین معیار برای تعیین قیمت آن باشد. اما اینطور نیست. یک نظرسنجی در سال 2019 نشان داد که انگیزه موسسات مالی بزرگ، مهم ترین نقش را در تعیین قیمت ارز ایفا می کند.

محل معاملات فارکس

بازارهای نقدی، بازارهای پیش فروش و بازارهای آتی.
بازار نقدی بزرگ ترین بازار است. زیرا دارایی «بنیادی» است که بازارهای پیش فروش و آتی بر آن مبتنی است. هنگامی که مردم به بازار فارکس مراجعه می کنند، معمولاً به بازار نقدی اشاره دارند. بازارهای پیش فروش و آتی معمولاً برای شرکت‌ ها یا بنگاه های مالی که باید ریسک‌ های ارز خارجی خود را تا تاریخ مشخصی در آینده پوشش دهند، محبوبیت بیشتری دارند. انواع بازار های فارکس در آموزش صفر تا صد فعالیت در این بازار مطرح می شود که عبارتند از:

بازار نقدی یا نقطه ای
معاملات فارکس در بازار نقدی همیشه بزرگ ترین بوده است. پیش از این، حجم معاملات در بازارهای پیش فروش و آتی از بازارهای نقدی پیشی گرفت. با این حال، حجم معاملات برای بازارهای نقدی فارکس با ظهور تجارت الکترونیک و گسترش کارگزاران فارکس افزایش یافت.

بازار نقدی جایی است که ارزها بر اساس قیمت معاملاتی آنها خرید و فروش می شوند. این قیمت توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌ شود و بر اساس عوامل متعددی از جمله نرخ‌ های بهره فعلی، عملکرد اقتصادی، احساسات نسبت به موقعیت‌ های سیاسی جاری (هم در سطح داخلی و هم در سطح بین‌ المللی) و تصور عملکرد آتی یک ارز در برابر ارز دیگر محاسبه می گردد.

معامله نهایی به عنوان معامله نقطه ای شناخته می شود. این یک معامله دوجانبه است که در آن یکی از طرفین مبلغ ارز مورد توافق را به طرف مقابل تحویل می دهد و مقدار مشخصی از ارز دیگر را به ارزش نرخ مبادله ای توافق شده دریافت می کند. پس از بسته شدن یک موقعیت، تسویه نقدی انجام می گیرد. اگرچه بازار نقدی معمولاً به عنوان بازاری شناخته می شود که با معاملات در حال حاضر (و نه در آینده) سروکار دارد، اما همین معاملات هم برای تسویه حساب به دو روز زمان نیاز دارند.

بازارهای پیش فروشی و آتی
معامله پیش فروشی، یک قرارداد خصوصی بین دو طرف برای خرید ارز در تاریخی در آینده و با قیمت از پیش تعیین شده است. قرارداد آتی یک توافق استاندارد بین دو طرف برای تحویل یک ارز در تاریخ آینده و با قیمت از پیش تعیین شده است.

در بازار پیش فروش، قراردادها در فرابورس بین دو طرف خرید و فروش می شود که شرایط توافق را بین خود تعیین می کنند. اما در بازار آتی، قراردادهای آتی بر اساس اندازه استاندارد و تاریخ تسویه در بازارهای کالاهای عمومی، مانند بورس کالای شیکاگو (CME) خرید و فروش می شوند.

هر دو نوع قرارداد الزام آور هستند و معمولاً پس از انقضا به صورت نقدی در صرافی مورد نظر تسویه می شوند. اگرچه قراردادها را می توان قبل از انقضا نیز خرید و فروش کرد. بازارهای پیش فروشی و آتی ارز می توانند هنگام معامله ارزها در برابر ریسک محافظت کنند. معمولاً شرکت های بزرگ بین المللی از این بازارها برای محافظت در برابر نوسانات آتی نرخ ارز استفاده می کنند. اما سفته بازان نیز در این بازارها مشارکت دارند.

برخلاف بازار نقدی، بازارهای پبش فروشی و آتی با ارزهای واقعی معامله نمی‌کنند. در عوض، آنها قراردادهایی را معامله می کنند که نشانگر ادعاهایی نسبت به نوع ارز معین، قیمت مشخص برای هر واحد و تاریخ آتی برای تسویه حساب است. به همین دلیل است که به بازارهای فرعی یا مشتق‌شده معروف هستند. بازارهای فرعی در دوره صفر تا صد آموزش فعالیت در بازار فارکس آموزش داده می شوند.

استفاده از بازارهای فارکس

فارکس برای پوشش ریسک
شرکت هایی که در کشورهای خارجی تجارت می کنند به دلیل نوسانات ارزش ارز هنگام خرید یا فروش کالاها و خدمات خارج از بازار داخلی خود در معرض خطر هستند. بازارهای ارز با تعیین نرخی که معامله با آن انجام می شود، راهی برای پوشش ریسک ارزی فراهم می کند.

پوشش ریسک در بازار آتی ارز قابل انجام است. مزیت معامله گر این است که قراردادهای آتی استاندارد شده و توسط یک مقام مرکزی تسویه می شود. با این حال، معاملات آتی ارز ممکن است نقدشوندگی کمتری داشته باشد.

فارکس برای حدس و گمان
عواملی مانند نرخ بهره، جریان های تجاری، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلیتیکی بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می گذارد و نوسانات روزانه را در بازارهای فارکس ایجاد می کند. برای سود بردن از تغییراتی که ممکن است ارزش یک ارز را در مقایسه با ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد، فرصت وجود دارد. پیش‌بینی تضعیف یک ارز اساساً شبیه به این است که ارز دیگر آن جفت ارز تقویت شود زیرا ارزها به صورت جفت معامله می‌شوند.

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم؟

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام است، اما تفاوت هایی نیز با آن دارد که در دوره صفر تا صد آن آموزش داده می شود. در اینجا چند مرحله برای شروع تجارت فارکس آورده شده است.

در مورد فارکس بیاموزید: اگرچه تجارت فارکس پیچیده نیست، اما به دانش تخصصی نیاز دارد. دوره های آنلاین و رایگان فارکس برای مبتدیان در دسترس است که نکات تجارت در بازار فارکس را آموزش می دهند.
یک حساب کارگزاری راه اندازی کنید. برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در یک کارگزاری نیاز دارید. کارگزاران فارکس کمیسیونی دریافت نمی کنند. در عوض، آنها از طریق اختلاف بین قیمت خرید و فروش درآمد کسب می کنند.

یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید. همیشه نمی‌توان حرکت بازار را پیش‌بینی کرد و زمان‌بندی کرد. یک استراتژی معاملاتی خوب مبتنی بر واقعیت برای شما لازم است. این استراتژی، مقدار پول نقدی را که می‌خواهید برای معامله قرار دهید و به تبع آن میزان ریسکی را که می‌توانید تحمل کنید در نظر می‌گیرد.
همیشه موقعیت های خود را در پایان روز بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ موقعیت معلقی برای پر کردن ندارید و پول نقد کافی در حساب خود برای انجام معاملات آتی دارید.
هیجانی نشوید. آیا برای کسب سود بیشتر باید مدت زمان بیشتری در موقعیت خود باقی می ماندید؟ چرا آن گزارش مربوط به اعداد پایین تولید ناخالص داخلی (GDP) را که منجر به کاهش ارزش کلی پرتفوی شما شد، از دست دادید؟ وسواس در مورد چنین سوالات بی پاسخی می تواند شما را در مسیر سردرگمی سوق دهد. به همین دلیل مهم است که تحت تأثیر موقعیت های معاملاتی خود قرار نگیرید و تعادل عاطفی را در بین سود و زیان ایجاد کنید.

آموزش اصطلاحات مقدماتی بازار فارکس از صفر تا صد

بهترین راه برای شروع کار در فارکس، یادگیری زبان آن است. در اینجا چند اصطلاح برای شروع شما وجود دارد:

حساب فارکس:
از حساب فارکس برای انجام معاملات ارزی استفاده می شود. بسته به اندازه سرمایه، سه نوع حساب فارکس وجود دارد:

  • حساب‌های Micro Forex: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 1000 دلار ارز را در یک نوبت معامله کنید.
  • حساب‌های مینی فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 10000 دلار ارز را در یک نوبت معامله کنید.
  • حساب‌های استاندارد فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 100000 دلار ارز را در یک نوبت معامله کنید.

به یاد داشته باشید که حد معاملات برای هر نوبت شامل حاشیه (مارجین) پولی است که برای اهرم استفاده می شود. این بدان معنی است که کارگزار می تواند سرمایه را با نسبت از پیش تعیین شده در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال، آنها ممکن است به ازای هر 1 دلاری که برای تجارت قرار می دهید، 100 دلار قرار دهند، به این معنی که شما فقط باید از 10 دلار از منابع مالی خود برای تجارت ارزهایی به ارزش 1000 دلار استفاده کنید.

درخواست:
درخواست (یا پیشنهاد) کمترین قیمتی است که شما مایل به خرید ارز هستید. به عنوان مثال، اگر قیمت درخواستی 1.3891 دلار را برای GBP قرار دهید، رقم ذکر شده کمترین مقداری است که شما مایلید برای یک پوند به دلار بپردازید. قیمت پیشنهادی معمولاً بیشتر از قیمت پیشنهادی است.

Bid:
یک پیشنهاد قیمتی است که شما مایل به فروش ارز هستید. یک بازارساز در یک ارز معین مسئول ارائه مداوم پیشنهادات در پاسخ به سؤالات خریدار است. در حالی که آنها معمولاً کمتر از قیمت های پیشنهادی هستند، در مواردی که تقاضا زیاد است، قیمت های پیشنهادی می تواند بالاتر از قیمت های درخواستی باشد.

بازار نزولی:
بازار نزولی بازاری است که در آن قیمت ها در بین ارزها کاهش می یابد. بازارهای نزولی نشان دهنده روند نزولی بازار هستند و نتیجه عوامل بنیادی اقتصادی افسرده کننده یا رویدادهای فاجعه آمیز مانند یک بحران مالی یا یک بلای طبیعی هستند.

بازار گاو نر:
بازار گاوی بازاری است که در آن قیمت ها برای همه ارزها افزایش می یابد. بازارهای صعودی نشان دهنده روند صعودی بازار و نتیجه اخبار خوش بینانه در مورد اقتصاد جهانی است.

قرارداد برای تفاوت:
قرارداد برای تفاوت (CFD) مشتقه ای است که معامله گران را قادر می سازد تا در مورد تغییرات قیمت ارزها بدون داشتن مالکیت واقعی دارایی پایه حدس و گمان کنند. معامله‌گری که شرط می‌بندد قیمت یک جفت ارز افزایش می‌یابد، برای آن جفت ارز CFD می‌خرد، در حالی که کسانی که معتقدند قیمت آن کاهش می‌یابد، CFD‌های مربوط به آن جفت ارز را می‌فروشند. استفاده از اهرم در معاملات فارکس به این معنی است که یک معامله CFD به اشتباه می تواند منجر به زیان های سنگین شود.

اهرم:
اهرم استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای چند برابر کردن بازده است. بازار فارکس با اهرم های بالا مشخص می شود و معامله گران اغلب از این اهرم ها برای تقویت موقعیت خود استفاده می کنند.

اندازه لات (معامله):
ارزها در اندازه های استاندارد معروف به لات معامله می شوند. چهار اندازه لات رایج وجود دارد: استاندارد، مینی، میکرو و نانو. اندازه لات استاندارد شامل 100000 واحد ارز است. اندازه‌های لات کوچک از 10000 واحد و اندازه‌های لات کوچک از 1000 واحد ارز تشکیل شده‌اند. برخی از کارگزاران نیز اندازه‌های لات‌های نانویی از ارزها را به ارزش 100 واحد ارز به معامله‌گران عرضه می‌کنند. انتخاب اندازه لات تأثیر قابل توجهی بر سود یا زیان کل تجارت دارد. هر چه اندازه لات بزرگتر باشد، سود (یا زیان) بیشتر است و بالعکس.

مارجین:
مارجین پولی است که در یک حساب برای معامله ارز کنار گذاشته می شود. این پول به کارگزار کمک می کند تا به کارگزار اطمینان دهد که معامله گر توانا باقی می ماند و می تواند تعهدات پولی خود را انجام دهد، حتی اگر معامله به دلخواه خود پیش نرود. مقدار مارجین بستگی به موجودی معامله گر و مشتری در یک دوره زمانی دارد. مارجین همراه با اهرم برای معاملات در بازارهای فارکس استفاده می شود.

پیپ:
پیپ یک “درصد در نقطه” یا “نقطه بهره قیمت” است. این حداقل حرکت قیمت، برابر با چهار اعشار است که در بازار ارز انجام می شود. یک پیپ برابر با 0.0001 است. صد پیپ برابر با 1 سنت و 10000 پیپ برابر با 1 دلار است. مقدار پیپ بسته به اندازه لات استاندارد ارائه شده توسط یک کارگزار می تواند تغییر کند. در لات استاندارد 100000 دلاری، هر پیپ دارای ارزش 10 دلار خواهد بود. از آنجایی که بازارهای ارز از اهرم قابل توجهی برای معاملات استفاده می‌کنند، حرکت‌های کوچک قیمت – که بر حسب پیپ تعریف می‌شوند – می‌توانند تأثیر بزرگی بر معامله داشته باشند.

اسپرد:
اسپرد تفاوت بین قیمت پیشنهادی (فروش) و قیمت درخواستی (خرید) یک ارز است. معامله گران فارکس کمیسیون دریافت نمی کنند. آنها از طریق اسپرد درآمد کسب می کنند. اندازه اسپرد تحت تأثیر عوامل زیادی است. برخی از آنها اندازه تجارت شما، تقاضا برای ارز و نوسانات آن هستند.

تیراندازی و شکار:
تیراندازی و شکار خرید و فروش ارز در نزدیکی نقاط از پیش تعیین شده برای به حداکثر رساندن سود است. کارگزاران در این عمل زیاده‌روی می‌کنند و تنها راه برای دستگیری آنها، شبکه‌سازی با معامله‌گران دیگر و مشاهده الگوهای چنین فعالیت‌هایی است.

تمامی مفاهیم گفته شده در دوره صفر تا صد آموزش در بازار فارکس تشریح می شوند.

استراتژی های اساسی تجارت در بازار فارکس
ابتدایی‌ترین شکل‌های معاملات فارکس، معامله بلند مدت و معامله کوتاه مدت است. در یک معامله بلند مدت، معامله گر شرط می کند که قیمت ارز در آینده افزایش می یابد و می تواند از آن سود ببرد. یک معامله کوتاه مدت شامل یک شرط است که قیمت جفت ارز در آینده کاهش خواهد یافت. معامله‌گران همچنین می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال، مانند میانگین شکست و میانگین متحرک، برای تنظیم دقیق رویکرد خود در معاملات استفاده کنند.

بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به چهار نوع دیگر طبقه بندی کرد:

یک معامله اسکالپ شامل موقعیت هایی است که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می شوند و مقدار سود از نظر تعداد پیپ ها محدود می شود. قرار است چنین معاملاتی انباشته باشند، به این معنی که سودهای کوچکی که در هر معامله منفرد به دست می‌آید در پایان یک روز یا دوره زمانی به مقدار مرتبی می‌رسد. آنها بر پیش بینی پذیری نوسانات قیمت تکیه می کنند و نمی توانند نوسانات زیادی را تحمل کنند. بنابراین، معامله گران تمایل دارند چنین معاملاتی را به نقدشوندگی ترین جفت ها و در شلوغ ترین زمان معاملات در طول روز محدود کنند.
معاملات روز، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت ها در همان روز حفظ و نقد می شوند. مدت معاملات روزانه می تواند ساعت یا دقیقه باشد. معامله گران روزانه برای به حداکثر رساندن سود خود به مهارت های تحلیل تکنیکال و دانش شاخص های فنی مهم نیاز دارند. معاملات روزانه به سودهای افزایشی در طول روز برای معاملات متکی هستند.
در یک معامله نوسانی، معامله گر موقعیت را برای مدتی بیش از یک روز حفظ می کند. یعنی ممکن است روزها یا هفته ها این موقعیت را حفظ کند. معاملات نوسانی می تواند در زمان اعلامیه های مهم توسط دولت ها یا زمان آشفتگی اقتصادی مفید باشد. از آنجایی که معاملات نوسانی افق زمانی طولانی تری دارند، نیازی به نظارت مداوم بر بازارها در طول روز ندارند. علاوه بر تحلیل تکنیکال، معامله گران نوسان باید بتوانند تحولات اقتصادی و سیاسی و تأثیر آنها بر حرکت ارز را بسنجند.
در یک معامله موقعیت، معامله‌گر ارز را برای مدت زمان طولانی نگه می‌دارد که تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها دوام می‌آورد. این نوع تجارت به مهارت های تحلیل بنیادی بیشتری نیاز دارد زیرا مبنایی منطقی برای تجارت فراهم می کند.

آموزش صفر تا صد فارکس

نمودارهای معاملات بازار فارکس

در معاملات فارکس از سه نوع نمودار استفاده می شود. آن ها به این ترتیب هستند:

نمودارهای خطی
نمودارهای خطی برای شناسایی روندهای تصویر بزرگ برای یک ارز استفاده می شود. آنها ابتدایی ترین و رایج ترین نوع نمودار هستند که توسط معامله گران فارکس استفاده می شود. آنها قیمت معاملات بسته شدن ارز را برای دوره های زمانی مشخص شده توسط کاربر نمایش می دهند. خطوط روند مشخص شده در نمودار خطی را می توان برای طراحی استراتژی های معاملاتی استفاده کرد. برای مثال، می‌توانید از اطلاعات موجود در یک خط روند برای شناسایی شکست‌ها یا تغییر روند برای افزایش یا کاهش قیمت‌ها استفاده کنید.

نمودار خطی به طور کلی به عنوان نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل بیشتر معاملات استفاده می شود.

نمودار میله ای
مانند سایر مواردی که در آنها استفاده می شود، نمودارهای میله ای که در دوره بازار فارکس آموزش داده می شوند برای نمایش دوره های زمانی خاص برای معاملات استفاده می شود. آنها اطلاعات قیمت بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی ارائه می دهند. هر نمودار میله ای نشان دهنده یک روز معامله است و شامل قیمت افتتاحیه، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایانی (OHLC) برای یک معامله است. یک خط تیره در سمت چپ قیمت افتتاحیه روز است و یک خط تیره در سمت راست نشان دهنده قیمت پایانی است. رنگ ها گاهی اوقات برای نشان دادن حرکت قیمت استفاده می شوند، سبز یا سفید برای دوره های افزایش قیمت و قرمز یا سیاه برای دوره ای که قیمت ها کاهش یافته است استفاده می شود.

نمودارهای میله ای برای معاملات ارز به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که بازار خریدار است یا بازار فروشنده.

کندل استیک (نمودار جعبه ای یا شمعی)

نمودارهای شمعدانی اولین بار توسط تاجران برنج ژاپنی در قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت. آنها از نظر بصری جذاب تر و خواندن آسان تر از انواع نمودارهایی هستند که در بالا توضیح داده شد. قسمت بالایی شمع برای قیمت افتتاحیه و بالاترین قیمت مورد استفاده توسط یک ارز استفاده می شود و قسمت پایین شمع برای نشان دادن قیمت بسته شدن و پایین ترین نقطه قیمت استفاده می شود. شمع پایین نشان دهنده دوره ای از کاهش قیمت است و به رنگ قرمز یا مشکی است، در حالی که شمع بالا دوره افزایش قیمت است و سایه سبز یا سفید دارد.

شکل ها و اشکال کندل استیک برای شناسایی جهت و حرکت بازار استفاده می شود. برخی از شکل‌بندی‌های رایج‌تر برای نمودارهای شمعدانی، مرد معلق و ستاره تیرانداز هستند. انواع اشکال این نمودار را می توان در دوره آموزش صفر تا صد بازار فارکس بررسی کرد.

مزایای فارکس در ایران

بازارهای فارکس از نظر حجم معاملات روزانه بزر گترین بازارهای جهان هستند و بنابراین بیشترین نقدینگی را ارائه می دهند. این امر ورود و خروج از یک موقعیت در هر یک از ارزهای اصلی را در کسری از ثانیه برای یک اسپرد کوچک در اکثر شرایط بازار آسان می کند.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم در هفته معامله می شود که هر روز در استرالیا شروع می شود و به نیویورک ختم می شود. فارکس افق زمانی گسترده و پوشش فرصت‌های متعددی را به معامله‌گران برای کسب سود یا پوشش زیان ارائه می‌دهد. مراکز عمده بازار فارکس فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ هستند.

استفاده گسترده از اهرم در معاملات فارکس به این معنی است که می توانید با سرمایه کمی شروع کنید و سود خود را چند برابر کنید.

اتوماسیون بازارهای فارکس به خوبی به اجرای سریع استراتژی های معاملاتی کمک می کند.

معاملات فارکس معمولاً از قوانین مشابه معاملات عادی پیروی می کند و به سرمایه اولیه بسیار کمتری نیاز دارد. بنابراین، شروع تجارت فارکس در مقایسه با سهام به شرط آموزش آسان تر است.

بازار فارکس نسبت به بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه غیرمتمرکزتر است. هیچ صرافی متمرکزی وجود ندارد که بر عملیات تجارت ارز تسلط داشته باشد و پتانسیل دستکاری – از طریق اطلاعات داخلی در مورد یک شرکت یا سهام – کمتر است.

معایب فارکس در ایران

با وجود اینکه فارکس نقدشونده ترین بازار مالی جهان است، معاملات فارکس بسیار بی ثبات تر از بازارهای معمولی هستند.

مقادیر زیاد اهرم باعث شده است که بسیاری از فروشندگان به طور غیرمنتظره ای ورشکسته شوند.

بانک‌ها، کارگزاران و دلال‌ها در بازارهای فارکس اهرم های بزرگی به کار می برند، به این معنی که این معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های بزرگی را با پول نسبتاً کمی کنترل کنند. اهرم در محدوده 100:1 در فارکس غیر معمول نیست. یک معامله گر باید استفاده از اهرم و خطراتی را که اهرم در یک حساب ایجاد می کند درک کند.

تجارت ارزها به طور مولد نیازمند درک اصول و شاخص های اقتصادی است. یک معامله گر ارز باید درک کاملی از اقتصاد کشورهای مختلف و به هم پیوستگی آنها داشته باشد تا اصولی که ارزش ارز را هدایت می کند، درک کند.

ماهیت غیرمتمرکز بازارهای فارکس به این معنی است که نسبت به سایر بازارهای مالی کمتر پاسخگوی مقررات است. میزان و ماهیت مقررات در بازارهای فارکس به صلاحیت تجارت بستگی دارد.

بازارهای فارکس فاقد ابزارهایی هستند که درآمد منظمی را فراهم کنند، مانند پرداخت منظم سود سهام، که ممکن است آنها را برای سرمایه گذارانی که علاقه ای به بازده نمایی ندارند جذاب کند.

سوالات متداول

چرا مردم به بازار فارکس علاقه دارند؟
شرکت ها و معامله گران از فارکس به دو دلیل عمده استفاده می کنند: سفته بازی و پوشش ریسک. معامله گران از اولی برای کسب درآمد از افزایش و کاهش قیمت ارز استفاده می کنند، در حالی که دومی برای قفل کردن قیمت ها برای تولید و فروش در بازارهای خارج از کشور استفاده می شود.

آیا بازارهای فارکس بی ثبات هستند؟
بازارهای فارکس از نقدپذیرترین بازارهای جهان هستند. از این رو، نسبت به سایر بازارها، مانند املاک و مستغلات، نوسانات کمتری دارند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مانند بی‌ثباتی اقتصادی به شکل پیش‌فرض پرداخت یا عدم تعادل در روابط تجاری با ارز دیگر می‌تواند منجر به نوسانات قابل توجهی شود. میزان ثبات بازار فارکس در دوره آموزشی صفر تا صد فعالیت در بازار فارکس به دقت بررسی می شود.

آیا بازارهای فارکس تحت نظارت هستند؟
مقررات تجارت فارکس به حوزه قضایی بستگی دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده زیرساخت ها و بازارهای پیچیده ای برای انجام معاملات فارکس دارند. از این رو، معاملات فارکس در آنجا به شدت توسط انجمن ملی آتی (NFA) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تنظیم می شود. با این حال، به دلیل استفاده زیاد از اهرم در معاملات فارکس، کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین محدودیت هایی برای شرکت ها و سرمایه مورد استفاده در معاملات فارکس دارند. اروپا بزرگترین بازار معاملات فارکس است. اداره رفتار مالی (FCA) مسئول نظارت و تنظیم معاملات فارکس در بریتانیا است.

با کدام ارزها می توان در بازار فارکس معامله کرد؟
ارزهای با نقدینگی بالا بازار آماده ای دارند و بنابراین در واکنش به رویدادهای خارجی، عملکرد قیمتی نرم و قابل پیش بینی را از خود نشان می دهند. دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در جهان است. در شش جفت ارز از هفت جفت ارز با بیشترین نقدینگی در بازارها حضور دارد. با این حال، ارزهای با نقدینگی پایین را نمی توان در اندازه های بزرگ معامله کرد بدون اینکه حرکت قابل توجه بازار با قیمت مرتبط باشد. چنین ارزهایی عموماً متعلق به کشورهای در حال توسعه هستند. هنگامی که آنها با واحد پول یک کشور توسعه یافته جفت می شوند، یک جفت عجیب و غریب تشکیل می شود. برای مثال، جفت شدن دلار آمریکا با روپیه هند (USD/INR) یک جفت عجیب و غریب در نظر گرفته می شود.

چگونگی آموزش و فعالیت در فارکس از صفر تا صد
اولین قدم برای تجارت فارکس این است که در مورد عملیات و اصطلاحات بازار آموزش صفر تا صد را ببینید. در مرحله بعد، شما باید یک استراتژی معاملاتی را بر اساس وضعیت مالی و تحمل ریسک خود ایجاد کنید. در نهایت باید یک حساب کارگزاری باز کنید. امروزه، باز کردن و تامین مالی یک حساب فارکس به صورت آنلاین و شروع معامله با ارزها آسان تر از همیشه شده است.

برای معامله گران – به ویژه آنهایی که دارایی محدودی دارند – معاملات روزانه یا معاملات نوسانی در مقادیر کم در بازار فارکس آسان تر از سایر بازارها است. برای کسانی که افق های بلندمدت و وجوه بزرگ تری دارند، معاملات بلندمدت مبتنی بر مبانی بنیادی می تواند سودآور باشد. تمرکز بر درک اصول اقتصاد کلان که ارزش ارز را هدایت می کند، و همچنین تجربه تحلیل تکنیکال، ممکن است به سودآوری معامله گران جدید فارکس کمک کند. اما بیشتر از هر چیز، لازم است تا برای فعالیت در بازار فارکس آموزش کامل را از صفر تا صد دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی فارکس می توانید با شماره 90008000 با موسسه علوم و فنون تهران تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *