قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال و تحلیل رمزارز، باید یک تحلیل بنیادی و تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال انجام دهید تا تصویر بهتری از آنچه در شبکه بلاک چین اتفاق می افتد به دست آورید. شما باید بدانید که چگونه تجزیه و تحلیل فنی و بنیادی انجام دهید تا به عنوان یک سرمایه گذار ارز دیجیتال رشد کنید. در حالی که ابزارها و روش‌های تحلیل تکنیکال مورد استفاده در معاملات کریپتو مشابه مواردی است که در فارکس، سهام و بسیاری از بازارهای دیگر استفاده می‌شود، متغیرهای مورد استفاده در تحلیل بنیادی بسیار متفاوت هستند.

تحلیل بنیادی چیست؟

عوامل داخلی و خارجی مختلفی را در نظر می گیرد که می تواند بر قیمت یک دارایی تأثیر بگذارد تا تعیین کند که آیا دارایی بیش از ارزش یا کمتر از ارزش گذاری شده است. برخلاف تحلیل تکنیکال که به داده‌های گذشته برای پیش‌بینی رویدادهای آینده نگاه می‌کند، تحلیل بنیادی و تحلیل فاندامنتال بیشتر یک رویکرد تصویری بزرگ است و اطلاعاتی مانند جامعه کاربران کریپتو، مالی، برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی و استفاده‌های آینده را در نظر می‌گیرد.

با در نظر گرفتن اتریوم (ETH) به عنوان مثال، اکثر برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که دی‌فای آینده‌ای دارد، این ممکن است نشان‌دهنده افزایش ارزش اتریوم در طول زمان باشد.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

قوانین تحلیل بنیادی کریپتوکارنسی

نوسانات کوتاه مدت و رشد بلندمدت بازار کریپتو، تحلیل بنیادی و تحلیل فاندامنتال را بسیار مهم کرده است. هزاران پروژه کریپتو در بازار شکست خورده اند و پروژه های جدیدی نیز در حال معرفی هستند که بازار را پویا می کند. دانش کافی از مبانی ارزهای دیجیتال به شما کمک می کند تا قبل از سرمایه گذاری، ارزش توکن را تعیین کنید.

چارچوب تحلیل بنیادی رمزارز و تحلیل رمزارز از سه معیار کلیدی استفاده می‌کند:

  • Onchain
  • پروژه
  • مالی
  • معیارتحلیل فاندامنتال آن چِین (Onchain)

پلتفرم‌های کریپتو کارنسی دارای سیستم‌هایی هستند که دریافت داده‌های بلاک چین و اطلاعات شبکه را آسان می‌کنند. این سیستم‌ها به شما کمک می‌کنند از کار نسبتاً سخت دریافت دستی چنین اطلاعاتی اجتناب کنید. ابتدا، برخی از معیارهای مهم روی زنجیره ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرید.

ارزش معامله و کارمزد
یک ارز در گردش ثابت ارزش معاملاتی دائمی بالایی خواهد داشت. مقایسه نرخ گردش در طول زمان داده‌های کافی برای پیش‌بینی حرکات بازار در آینده به دست می‌دهد. بسیاری از بلاک چین ها کارمزد تراکنش دارند. کارمزدها همچنین منعکس کننده خواسته‌های تراکنش‌هایی است که پرداخت می‌شوند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به بلاک چین اضافه شوند، درست مانند هزینه‌های کارمزد پرداختی در بلاک چین اتریوم. دسترسی به اطلاعات مربوط به کارمزدها به شما ایده ای از امنیت یک توکن می دهد. در صورت افزایش کارمزد تراکنش ها و کاهش پاداش های بلاک، ماینرهای رمزارزها با ضرر شروع به کار کرده و از بلاک چین خارج می شوند.

آدرس فعال
آدرس‌های فعال آدرس‌هایی هستند که در حال حاضر در بلاک چین استفاده می‌شوند. برای محاسبه این، شما باید تعداد هر دو فرستنده و گیرنده تراکنش ها را در دوره های خاصی بشمارید. همچنین می‌توانید تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد را در طول زمان ردیابی کنید و نتایج را برای سنجش میزان فعالیت و علاقه به یک ارز دیجیتال مقایسه کنید. ارزهای دیجیتالی که علاقه بیشتری را به خود جلب می کنند، پتانسیل بالاتری دارند.

نرخ هش و مقدار سهام
دو الگوریتم اجماع ارزهای دیجیتال محبوب‌ترین، اثبات کار و اثبات سهام هستند. هم بیت کوین و هم اتریوم از اثبات کار استفاده می کنند که از نرخ هش برای اندازه گیری سلامت شبکه استفاده می کند. نرخ هش بالا، سیستم ایمن تر و سخت تر برای پل زدن را نشان می دهد. با این حال، زمانی که نرخ هش کاهش می‌یابد، فعالیت‌های استخراج کریپتو نیز ممکن است شروع به کاهش کنند، به‌ویژه زمانی که ماینرها آن را بی‌سود بدانند. نرخ هش پایین تر، علاقه سرمایه گذاران به دارایی رمزنگاری را کاهش می دهد. برای ارز دیجیتالی که از سیستم اثبات سهام استفاده می‌کند، اعتبارسنجی‌های تراکنش دارایی‌های خود را در فرآیند اعتبارسنجی بلوک به اشتراک می‌گذارند. مبلغ شرط بندی شده در یک زمان معین همچنین می تواند نشان دهد که یک دارایی کریپتو چقدر سود جذب می کند.

معیارهای سنجش پروژه و تحلیل فاندامنتال
استفاده از معیارهای ارزش پروژه یک راه کیفی برای تعیین میزان عملکرد یک پروژه ارز دیجیتال است. در این بخش، جنبه‌های دیگر ارزهای دیجیتال، مانند هدف و نحوه عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد.

وایت پیپرها
قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه، باید وایت پیپر را مطالعه کنید. وایت پیپر یک سند فنی است که به شما دید عمیقی از پروژه، اهداف آن، چگونگی عملکرد و چشم‌انداز آینده می دهد. این سند شامل اهداف پروژه، نحوه دستیابی به چنین اهدافی، موارد استفاده، میزان عرضه، فناوری مورد استفاده و بسیاری اطلاعات مفید دیگر است. بنابراین وقتی مردم می‌گویند “خودت تحقیق کن” قبل از سرمایه گذاری، بررسی وایت پیپر فقط یکی از مواردی است که در مورد آن صحبت می کنند.

تیم متشکل پروژه
تیمی از افرادی که روی پروژه کار می کنند، اعتماد مشتریان و حامیان مالی را القا می کند. اطلاعات مربوط به اعضای تیم، تجربه، شایستگی، و نمایه های عمومی آنها می تواند به شما کمک کند تا بدانید آنها چقدر معتبر هستند.

Tokenomics و موارد استفاده
ارزش و قیمت ارزهای دیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود. قیمت متناسب با سطح تقاضا و عرضه افزایش خواهد یافت. ساختار انگیزشی که برای ایجاد انگیزه رفتار در یک شبکه استفاده می شود نیز جزء توکنومیک است.

توابعی که یک توکن می تواند انجام دهد نیز مقدار آن را تعیین می کند. این احتمال وجود دارد که رمز ارزی که موارد استفاده در دنیای واقعی بیشتری دارد، کاربران و توجه بیشتری را به خود جلب کند. توکنومیک های نامربوط و فقدان یک مورد استفاده مشخص شده برای ارز دیجیتال پرچم قرمز هستند.

معیارهای مالی
این معیارها مربوط به جریان پول در بازار ارزهای دیجیتال است. ارزش بازار، نقدینگی، حجم و سایر اطلاعات مرتبط ابزارهای مفیدی در تحلیل بنیادی هستند.

بازار سرمایه
تعداد کل توکن های در گردش ضربدر قیمت فعلی آنها ارزش بازار را نشان می دهد. ارزش یک شبکه با ارزش بازار آن نشان داده می شود. می توانید از این معیار برای تعیین قدمت یک پروژه و پتانسیل رشد آن استفاده کنید.

نقدینگی
سهولت معامله یک دارایی، معیار نقدشوندگی آن است. نقدینگی یک دارایی ارز دیجیتال در صورتی قوی است که بتوان آن را به سرعت بدون تغییر ارزش بازار خرید یا فروخت. تعداد زیادی خریداران و فروشندگان در دفتر سفارش یک کوین یا توکن ارز دیجیتال وجود خواهد داشت که معامله آن آسان است.

نقش حجم معاملات در تحلیل رمزارز

حجم معاملات یک توکن نشان می دهد که چقدر ارزش خود را در طول زمان حفظ می کند. این شاخص نشان می دهد که چه تعداد واحد از یک دارایی در بازه زمانی مورد بررسی معامله شده است. یک روند صعودی با حجم معاملات بالا به احتمال زیاد بیشتر از روندی با حجم معاملات کم ادامه خواهد داشت.

تجزیه و تحلیل بنیادی و تحلیل فاندامنتال تصویر بزرگتری از آنچه در بازارهای رمزارزها اتفاق می افتد به شما می دهد. با آن، اطلاعاتی به دست خواهید آورد که به شما کمک می کند توکن های ارزشمند را از آن هایی که پتانسیل پایینی دارند متمایز کنید. با این حال، استفاده از آن به عنوان یک روش تجزیه و تحلیل مستقل بهترین نیست.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

همانند بازارهای سهام و فارکس، تکیه بر تحلیل بنیادی به تنهایی شما را محدود می کند. شما باید یک استراتژی قوی بسازید که تجزیه و تحلیل بنیادی و تکنیکی را ترکیب کند. انجام این کار به شما کمک می کند تا پروژه ها را شناسایی کنید و همچنین می توانید زمان ورود و خروج معاملات خود را به خوبی تعیین کنید.

برای ثبت نام در دوره ارز دیجیتال و یا دیگر دوره های محبوب نظیر دوره MBA یا دوره DBA کافی است با شماره 90008000 تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما به شما مشاوره تخصصی و رایگان میدهند.

تحلیل رمزارز و تصمیم برای معامله کردن (تریدینگ) نیازمند آموزش دیدن است. زمانیکه شما علم مربوط به یک مهارت را بدست می‌اورید میتوانید بهتر تصمیم بگیرید و در نتیجه با آگاهی بیشتر مانع ضررهای مالی شوید. دوره‌ی ارزهای دیجیتال از صفر تا صد این بازار مالی جذاب و تازه را به شما آموزش خواهد داد.

ثبت امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *