اگر به شغلی در زمینه سرمایه گذاری یا مدیریت ثروت علاقه مند هستید، باید درک کاملی از مدیریت مالی داشته باشید. توانایی صحبت هوشمندانه در مورد موضوع می تواند به شما در مصاحبه مزیت بدهد و شما را برای عملکرد خوب در هنگام دریافت شغل آماده کند.

در این مقاله به این می پردازیم که مدیریت مالی چیست، و اهداف و وظایف اصلی آن را بر می شماریم.

مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی، مدیریت مؤثر پول از طریق برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل وجوه در یک شرکت یا برای یک فرد است. این بخش از نسبت ها، سهام و بدهی ها برای تحقق اهداف سرمایه گذاری استفاده می کند.

این تلاش‌ها ممکن است بر مدیریت پرتفولیو، توزیع سود سهام، افزایش و تخصیص سرمایه، بودجه‌بندی، نظارت بر ارز خارجی و دنبال کردن چرخه‌های محصول متمرکز شوند. در درون یک شرکت، این وظایف معمولاً توسط مدیران بالاترین سطح شرکت انجام می شود. با این حال، این اصطلاح ممکن است به مدیریت سبد سرمایه گذاری یک فرد نیز اشاره داشته باشد.

برخی از انواع تخصصی در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال، امور مالی مدیریتی شامل نحوه تعامل موضوعات پولی با مدیریت کلی شرکت است. تخصص دیگر، امور مالی شرکت است. یکی دیگر از زمینه های تخصصی نحوه عملکرد فناوری اطلاعات به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت مالی است. این زمینه شامل تخصیص منابع فناوری اطلاعات برای تحقق اهداف تجاری می شود.

آشنایی با مدیریت مالی

هدف مدیریت مالی

مدیریت مالی شامل تجزیه و تحلیل پول و سرمایه گذاری برای تصمیم گیری صحیح برای بلند مدت و کوتاه مدت است. بر اساس اینکه با یک کسب و کار کار می کنید یا یک فرد، اهداف متفاوت است:

مدیریت مالی شرکت
مدیریت مالی موثر در یک شرکت به کسب و کار اجازه می دهد تا از پول نقد و اعتبار به گونه ای استفاده کند که به آن کمک کند به اهداف خود برسد. در اینجا برخی از اهداف مدیریت مالی در یک شرکت آورده‌شده است:

حداکثر سازی سود
زمانی که هزینه نهایی برابر با درآمد نهایی باشد، سازمان به حداکثر رساندن سود دست یافته است. این یکی از اهداف اصلی مدیریت مالی است.

حداکثر سازی ثروت
زمانی که یک شرکت به حداکثر رساندن سود رسید، هدف بعدی افزایش ثروت برای سهامداران است. یک طرح سرمایه گذاری موفق کمک قابل توجهی به کسب و کار می کند.

بقای شرکت
مدیریت مالی مؤثر به شرکت کمک می کند تا از ورشکستگی جلوگیری کند و به حیات خود ادامه دهد. به این معنی که کارکنان همچنان شغل دارند و محصولات و خدمات همچنان به بازار می رسند.

نگهداری جریان نقدی
در حالی که این یک هدف کوتاه مدت مدیریت مالی است، مدیریت جریان نقدی پول را برای هزینه های روزانه، از جمله خرید مواد خام برای تولید کالا و پرداخت آب و برق و حقوق، در دسترس نگه می دارد. نگه داشتن پول نقد کافی برای پرداخت به موقع صورت حساب ها و سایر تعهدات برای اعتبار و اعتبار شرکت ضروری است.

به حداقل رساندن هزینه سرمایه
افزایش سرمایه شامل صرف پول برای بهره، کارمزد و سایر هزینه ها است. تحت کنترل نگه داشتن این هزینه ها به طور مستقیم به سود کمک می کند.

برآورد وجوه
کسب و کارها باید بهترین تخمین را از میزان پول مورد نیاز برای فعالیت در کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشند.

تعیین ساختار سرمایه
ساختار سرمایه چگونگی تأمین مالی عملیات و رشد کسب و کار را از طریق منابع مختلف مشخص می کند. مدیران مالی ترکیب مناسبی از بدهی و حقوق صاحبان سهام را برای انجام این کار تعیین می کنند.

مدیریت مالی فعال برای یک شرکت شامل برنامه ریزی برای مقدار پولی است که شرکت نیاز دارد، آن وجوه از کجا تامین می شود و چگونه باید استفاده شود. داده‌های این بخش به تصمیم گیری صحیح، افزایش سودآوری، ارزش بالاتر برای سهامداران و بهبود ثبات مالی کمک می کند.

مدیریت مالی فردی

افراد حرفه ای که به جای شرکت ها با افراد کار می کنند، برنامه ریزان مالی، مشاوران مالی یا برنامه ریزان مالی شخصی نامیده‌می شوند. آنها به مردم کمک می کنند تا از نظر مالی برای آینده خود آماده شوند. یک برنامه مالی خوب برای یک فرد شامل عناصری مشابه یک برنامه مدیریت مالی برای یک شرکت است.

برای مثال، درست مانند یک شرکت، یک برنامه‌ریز مالی به فرد کمک می‌کند محاسبه کند که برای رسیدن به اهداف شخصی آینده چقدر پول لازم است و چه ساختاری باید داشته باشد.

عملکردهای مدیریت مالی

افرادی که وظایف این بخش را انجام می دهند، مدیران مالی نامیده می شوند. در اینجا برخی از وظایف روزانه مدیران مالی آورده‌شده است:

 •  برآورد هزینه ها و فروش
 • نظارت بر اضلاع ثابت (تجهیزات، اموال و تجهیزات) و جاری (نقد یا معادل نقدی) ترازنامه
 • رصد عملکرد سرمایه گذاری هایی مانند سهام و اوراق قرضه
 • تهیه پیش نویس و ارائه ورودی به سیاست های مالی
 • مشاوره در مورد رعایت مقررات مالی
 • تهیه گزارشات مالی دقیق برای تیم مدیریت شرکت
 • برنامه ریزی مناسب برای مالیات برای اطمینان از اینکه شرکت بیش از حد لازم پرداخت نمی کند

آشنایی با مدیریت مالی

دو وظیفه حیاتی این بخش ایجاد کنترل های مالی و تصمیم گیری سرمایه است:

کنترل های مالی
کنترل مالی یکی از مهم ترین اهداف مدیریت مالی است زیرا نشان می دهد که آیا شرکت به اهداف تجاری خود می رسد یا خیر. در اینجا برخی از عناصر کنترل مالی آورده شده است:

 •  نظارت بر تمام دارایی های شرکت، امنیت آنها و نحوه استفاده از آنها
 • ارزیابی عملکرد تیم مدیریت در رابطه با بهترین منافع مالی شرکت و سهامداران آن
 • اتخاذ تصمیمات مناسب در مورد سرمایه گذاری و تامین مالی، تقسیم سود یا فروش سهام جدید

در برخی از صنایع، واحدهایی وجود دارند که فقط بر کنترل های مالی تمرکز دارند. به عنوان مثال، خدمات مدیریت مالی بخشی از خزانه داری ایالات متحده است که به کنترل های مالی در داخل دولت ایالات متحده کمک می کند.

تصمیم گیری سرمایه
تیم مدیریت هر کسب و کاری باید بداند که شرکت با توجه به سود و هزینه ها، به چه مقدار پول برای فعالیت نیاز دارد. در اینجا برخی از عناصر تصمیم گیری سرمایه به عنوان بخشی از مدیریت مالی آورده‌شده است:

 •  شکل‌گیری ساختار سرمایه با استفاده از تحلیل بدهی و حقوق صاحبان سهام برای آینده فوری و بلندمدت
 • سرمایه گذاری به روش های مطمئن اما سودآور
 • تخصیص سود و تعیین اینکه چه چیزی از طریق سود سهام به سهامداران می رسد و چه چیزی باقی می ماند
 • مدیریت پول نقد برای پوشش هزینه ها و بدهی ها

هر نهادی که از پول استفاده می کند، به یک برنامه مدیریت مالی سالم، از جمله مشاغل بزرگ و کوچک، سازمان های غیرانتفاعی، افراد و خانواده ها نیاز دارد. برای جویندگان کار، این به معنای فرصت های متنوعی در صنایع مختلف برای کسانی است که مایل به ادامه یادگیری هستند. موسسه علوم و فنون تهران جز با سابقه ترین موسسات در زمینه برگزاری دوره DBA می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *