رشد و توسعه فردی یک فرآیند مادام العمر است. این روشی است که افراد می توانند مهارت ها و ویژگی های خود را ارزیابی کنند، اهداف خود را در زندگی در نظر بگیرند و اهداف خود را به منظور تحقق و به حداکثر رساندن پتانسیل خود تعیین کنند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا مهارت‌هایی را که برای تعیین اهداف زندگی نیاز دارید، شناسایی کنید که می‌توانند چشم‌انداز شغلی شما را ارتقا دهند، اعتماد به نفس شما را بالا ببرند و منجر به زندگی رضایت‌بخش‌تر و با کیفیت‌تر شوند. بنابراین مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

تعریف توسعه فردی

توسعه فردی به فعالیت هایی اشاره دارد که برای بهبود استعدادها، پتانسیل، قابلیت اشتغال و حتی ثروت هر فرد طراحی شده اند. هر زمان که آگاهانه برای بهبود خود تلاش می کنید، در مسیر توسعه‌فردی قدم برمی دارید. آبراهام مازلو در هرم سلسله مراتبی معروف خود می گوید همه افراد نیاز درونی به رشد شخصی دارند که از طریق فرآیندی به نام خودشکوفایی رخ می دهد. میزان توانایی افراد برای توسعه بستگی به برآورده شدن نیازهای خاصی دارد و این نیازها سلسله مراتبی را تشکیل می دهند. تنها زمانی که یک سطح از نیاز ارضا شود می توان سطح بالاتری را توسعه داد.

آشنایی با توسعه فردی و مراحل آن

گام های توسعه فردی

برای مدیریت توسعه‌فردی خود لازم است تا چند گام زیر را بردارید:

1. توسعه چشم انداز شخصی
بسیاری از ما اگر هدفمندانه به دنبال توسعه فردی خود باشیم، ایجاد انگیزه برای یادگیری و پیشرفت در خودمان آسان‌ تر است. توسعه چشم انداز شخصی شما – یک ایده روشن از اینکه می خواهید در چند ماه یا چند سال کجا باشید و چرا – بخش مهمی از توسعه این هدف است. چشم انداز شخصی می تواند بر اساس نوع شخصیت شما تغییر کند. بنابراین مهم است که در این مرحله شناخت خوبی نیز از توانایی ها و خصوصیات خودتان داشته باشید. آزمون MBTI می تواند یکی از ابزارهای سودمند برای این هدف باشد:

2. برنامه ریزی برای توسعه فردی
زمانی که مشخص کردید کجا می خواهید باشید، می توانید برنامه ریزی کنید که چگونه به آنجا برسید. تهیه یک برنامه توسعه شخصی ضروری نیست، اما فرآیند برنامه ریزی را واقعی تر می کند.

3. شروع فرآیند بهبود
راه های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می توانید یاد بگیرید و پیشرفت کنید. فرآیند یادگیری برای هر فردی می تواند متفاوت با دیگری باشد، بنابراین باید به دنبال سبک یادگیری مناسب برای خودتان نیز بگردید.

از جمله موارد مهمی که در توسعه فردی باید آن را در نظر داشت، بهبود وضعیت مالی و برنامه ریزی مالی است. چک لیست زیر با هدف کمک به شما برای دستیابی به همین منظور طراحی شده است:

4. ثبت پروسه پیشرفت در توسعه فردی
این ایده خوبی است که پیشرفت شخصی خود را یادداشت کنید. با یادداشت کردن پیشرفت‌های کلیدی در یادگیری و پیشرفت در همان زمانی که اتفاق می‌افتند، می‌توانید موفقیت‌های خود را در مراحل بعدی تضمین کنید.

5. بررسی و بازنگری در برنامه های توسعه فردی
یادگیری یک چرخه است. برای یادگیری مؤثرتر، مهم است که در مورد تجربه خود تأمل کنید و آنچه را که از آن آموخته اید ارزیابی نمایید. بررسی منظم برنامه‌ها و فعالیت‌های توسعه‌فردی، این اطمینان را به شما می دهد که از آنچه انجام داده‌اید، درس گرفته اید.

آشنایی با توسعه فردی

مسیر توسعه فردی

یادگیری، داشتن مربی، برنامه ریزی و هدفمندی می تواند مسیر توسعه‌فردی شما را غنی تر کند و کمکتان کند زودتر به نتایج مد نظر خودتان برسید. دوره توسعه فردی در سطح دکترای حرفه ای کسب و کار به همین منظور طراحی شده است.

موسسه علوم و فنون تهران برگزار کننده دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار (دوره MBA، دوره DBA و دوره POST DBA) و همچنین توسعه فردی، کوچینگ و ثروت آفرینی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 90008000 (بدون کد و رایگان) تماس حاصل نمایید.

4.8/5 - (21 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *