یکی از مهم‌ترین بخش‌های آماده‌سازی مصاحبه، آمادگی برای پاسخگویی مؤثر به سوالات مصاحبه‌ی کاری است که معمولاً کارفرمایان می‌پرسند. از آنجایی که این سوالات مصاحبه بسیار رایج هستند، مدیران استخدام از شما انتظار دارند که بتوانید به آرامی و بدون تردید به آنها پاسخ دهید. در این مطلب از موسسه علوم و فنون تهران 10 سؤال اصلی مصاحبه که کارفرمایان احتمالاً می پرسند، پاسخ های مثال، نکاتی برای ارائه بهترین پاسخ، و توصیه هایی در مورد نحوه انجام مصاحبه آورده شده است.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

سوالات مهم مصاحبه کاری

این سوالات متداول مصاحبه و نمونه پاسخ ها را مرور کنید و سپس پاسخ های خود را بر اساس تجربه، مهارت ها و علایق خود آماده کنید. به یاد داشته باشید که کمتر به ارائه پاسخ های «درست» و بیشتر نشان دادن این است که شما بهترین نامزد برای این شغل هستید.

سوالات مهم مصاحبه‌ی کاری

10 سوال متداول مصاحبه

از خودت بگو

این یکی از اولین سوالاتی است که احتمالا از شما پرسیده می شود. آماده باشید تا در مورد خودتان صحبت کنید و اینکه چرا یک نامزد ایده آل برای این موقعیت هستید. مصاحبه کننده می خواهد بداند که چرا شما برای این کار مناسب هستید.
سعی کنید بدون ارائه اطلاعات شخصی بیش از حد یا خیلی کم به سؤالات مربوط به خود پاسخ دهید. می‌توانید با به اشتراک گذاشتن برخی از علایق و تجربیات شخصی‌تان که مستقیماً به کار مرتبط نیستند، مانند سرگرمی مورد علاقه یا شرح مختصری از جایی که بزرگ شده‌اید، تحصیلاتتان، و انگیزه‌هایتان را به اشتراک بگذارید.

چرا شما بهترین فرد برای این شغل هستید؟

آیا شما بهترین نامزد برای این شغل هستید؟ مدیر استخدام می خواهد بداند که آیا شما تمام شرایط لازم را دارید یا خیر. آماده‌باشید تا توضیح دهید که چرا شما متقاضی استخدام هستید.

پاسخ خود را به صورت یک طرح فروش مطمئن، مختصر و متمرکز بسازید که توضیح می دهد چه چیزی باید ارائه دهید و چرا باید شغل را بدست آورید. این زمان خوبی برای بررسی صلاحیت ها و الزامات موجود در لیست شغلی است، بنابراین می توانید پاسخی را ایجاد کنید که با آنچه مصاحبه کننده به دنبال آن است مطابقت داشته باشد.

چرا این شغل را می خواهید؟

چرا برای این موقعیت مناسب هستید؟ اگر استخدام می شدی چه کاری انجام می دادی؟ این سوال مصاحبه به شما فرصتی می‌دهد تا به مصاحبه‌گر نشان دهید که در مورد شغل و شرکت چه می‌دانید، بنابراین قبل از آن زمان بگذارید و درباره شرکت، محصولات، خدمات، فرهنگ و مأموریت آن تحقیق کنید.

در مورد اینکه چه چیزی شما را برای این نقش مناسب می کند، مشخص کنید و جنبه هایی از شرکت و موقعیتی را که بیشتر برای شما جذاب است ذکر کنید.

چگونه تجربه شما را برای این نقش آماده‌کرده‌است؟

مدیران استخدام از این سوال استفاده می کنند تا بیاموزند که تجربه کاری قبلی و سوابق تحصیلی شما چگونه با شغل مناسب است. برای آماده‌شدن‌برای پاسخگویی، فهرستی از مرتبط ترین صلاحیت هایی که دارید تهیه کنید و آنها را با شرایط مندرج در شرح شغل مطابقت دهید.

توضیح اینکه چگونه تجربه شما در صورت استخدام شدن به کارفرما کمک می کند، مهم است. می توانید از روش مصاحبه‌برای تهیه نمونه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن‌با مصاحبه‌کننده‌استفاده کنید. شما نیازی به حفظ پاسخ‌های خود ندارید، اما آماده‌باشید تا آنچه را که در نقش‌های قبلی خود انجام داده‌اید به اشتراک بگذارید.

چرا شغل خود را ترک کردید؟

برای پاسخ به این سوال آماده باشید. شما باید پاسخی بدهید که صادقانه باشد و شرایط خاص شما را منعکس کند اما آن را مثبت نگه دارد. حتی اگر تحت شرایط چالش برانگیز استعفا دهید، اکنون بهترین زمان برای به اشتراک گذاشتن آنچه می تواند به عنوان اطلاعات بیش از حد با مصاحبه کننده تلقی شود، نیست.

مصاحبه کننده می خواهد بداند که چرا شغل خود را ترک کردید و چرا می خواهید برای شرکت آنها کار کنید. وقتی از شما پرسیده‌شد که چرا از موقعیت فعلی خود حرکت می کنید، به حقایق پایبند باشید، مستقیم باشید و پاسخ خود را روی آینده متمرکز کنید، به خصوص اگر خروج شما در بهترین شرایط نبوده باشد.

بزرگترین قدرت شما چیست؟

این یکی از سؤالاتی است که کارفرمایان تقریباً همیشه برای تعیین میزان صلاحیت شما برای این موقعیت می پرسند. هنگامی که از شما در مورد بزرگترین نقاط قوت خود سؤال می شود، مهم است که در مورد ویژگی هایی صحبت کنید که شما را برای آن شغل خاص واجد شرایط می کند و شما را از سایر نامزدها متمایز می کند.

وقتی به این سؤال پاسخ می دهید، به جای «گفتن»،‌«نشان دادن»‌را به خاطر بسپارید. به عنوان مثال، به جای بیان اینکه شما یک حلال عالی مشکل هستید، در عوض داستانی بگویید که این را نشان می دهد، در حالت ایده آل از یک حکایت از تجربه حرفه ای خود استفاده کنید.

بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

یکی دیگر از سؤالات معمولی که مصاحبه کنندگان می پرسند در مورد نقاط ضعف شما است. تمام تلاش خود را بکنید تا پاسخ‌های خود را حول جنبه‌های مثبت مهارت‌ها و توانایی‌های خود به‌عنوان یک کارمند تنظیم کنید و «نقاط ضعف» ظاهری را به نقاط قوت تبدیل کنید.

این سوال فرصتی است تا به مدیر استخدام نشان دهید که برای این کار واجد شرایط هستید. مدیر استخدام علاوه بر اینکه می‌داند اعتبارنامه مناسبی دارید یا خیر، می‌خواهد بداند که آیا می‌توانید چالش‌ها را تحمل کنید و کارهای جدید یاد بگیرید.

چگونه استرس و فشار را کنترل می‌کنید؟

وقتی کارها در محل کار به آرامی پیش نمی روند چه می کنید؟ چگونه با شرایط سخت کنار می آیید؟ کارفرما می‌خواهد بداند که چگونه استرس محل کار را کنترل می کنید.

آیا در موقعیت های پر استرس خوب کار می کنید؟ آیا با فشار پیشرفت می کنید، یا شغلی ساده تر را ترجیح می دهید؟ وقتی مشکلی پیش می آید چه می کنید؟

توجه داشته باشید که بهترین راه برای پاسخ به این سوال این است که سوالات مصاحبه‌ی کاری مثالی از نحوه مدیریت موفقیت آمیز استرس در موقعیت قبلی به اشتراک بگذارید.

از این ادعا که هرگز یا به ندرت استرس را تجربه نکرده اید، خودداری کنید. در عوض، پاسخ خود را به گونه ای فرموله کنید که استرس محل کار را تأیید کند و توضیح دهد که چگونه بر آن غلبه کرده اید یا حتی از آن به نفع خود استفاده کرده اید.

سوالات مهم مصاحبه‌ی کاری

انتظارات حقوق شما چیست؟
از نظر حقوق به دنبال چه چیزی هستید؟ پاسخ به سوالات در مورد پول همیشه دشوار است. شما نمی خواهید خدمات خود را کم بفروشید یا از یک پیشنهاد شغلی قیمت گذاری کنید. در برخی مکان‌ها، کارفرمایان از نظر قانونی منع شده‌اند که از شما در مورد سابقه حقوق سؤال کنند اما آنها می‌توانند بپرسند که انتظار دارید چقدر حقوق دریافت کنید.

قبل از جلسه تحقیقات خود را انجام دهید تا اگر از شما خواسته‌شد، آمادگی نام بردن‌حقوق (یا محدوده حقوق) را داشته‌باشید. چندین ماشین حساب آنلاین حقوق و دستمزد رایگان وجود دارد که می تواند محدوده معقولی را بر اساس عنوان شغلی، کارفرما، تجربه، مهارت ها و موقعیت مکانی شما ارائه دهد.

اهداف آینده چیست؟
از جمله سوالات مصاحبه‌ی کاری اینکه آیا شما اهل کار هستید؟ یا آیا قصد دارید حداقل برای مدتی در شرکت بمانید؟ تصور می کنید شغلتان به کجا برسد؟ آیا برنامه های شما برای آینده با مسیر شغلی فردی که معمولاً برای این موقعیت استخدام می شود مطابقت دارد؟

این سوالات مصاحبه‌ی کاری برای این طراحی شده‌است که بداند آیا به محض اینکه فرصت بهتری پیدا کردید، می‌خواهید ادامه دهید. پاسخ خود را بر روی شغل و شرکت متمرکز کنید و به مصاحبه کننده تکرار کنید که این موقعیت با اهداف بلندمدت شما مطابقت دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *