معماران (INTJ) به عنوان یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی و یکی از تواناترین افراد، این را به خوبی می دانند. معماران منطقی و زودباور، به توانایی خود در فکر کردن برای خود افتخار می کنند، نه به مهارت عجیب و غریب خود در دیدن درست مسائل.

تیپ شخصیت INTJ

درونگرا – شهودی – منطقی – قضاوتی

معمار (INTJ) فردی است با ویژگی های شخصیتی درونگرا، شهودی، متفکر و قضاوت کننده. این تاکتیک دانان متفکر عاشق تکمیل جزئیات زندگی، به کار بردن خلاقیت و عقلانیت در هر کاری هستند که انجام می دهند. دنیای درونی آنها اغلب یک دنیای خصوصی و پیچیده است.

«فکر، عظمت انسان را تشکیل می دهد. انسان همانند یک گیاه نِی است، ضعیف ترین موجود در طبیعت، اما نی متفکری است.»

بلیز پاسکال

تیپ شخصیتی INTJ

پیشگامان در هر عرصه
INTJها همه چیز را زیر سوال می برند. بسیاری از تیپ‌های شخصیتی به وضعیت موجود اعتماد می‌کنند اما INTJها همیشه شک و تردید دارند تا زمانیکه بررسی های خود را انجام دهند. آن‌ها در تلاش برای یافتن راه‌های بهتر برای انجام کارها، از شکستن قوانین یا عدم تایید دیگران هراسی ندارند.

اما همانطور که هر کسی با این تیپ شخصیتی به شما می گوید، یک ایده جدید ارزشی ندارد مگر اینکه واقعاً عمل کند. INTJها می خواهند موفق باشند، نه فقط مبتکر. آنها با به کارگیری نیروی کامل بینش، منطق و اراده خود، انگیزه ای یکپارچه به کار خود می آورند. و ​​به هر کسی که می‌خواهد با اجرای قوانین بی‌معنا یا ارائه انتقادهای ضعیف، سرعت آنها را کاهش دهد، کمک می‌کند.

معماران، مستقل از وظایف، می خواهند انتظارات دیگران را از بین ببرند و ایده های خود را دنبال کنند.

این تیپ شخصیتی با یک خط مستقل قوی همراه است. معماران بدشان نمی آید که به تنهایی عمل کنند، شاید به این دلیل که دوست ندارند در اطراف منتظر بمانند تا دیگران به آنها برسند. آنها همچنین معمولاً ترجیح می دهند بدون درخواست نظر دیگران تصمیم بگیرند. گاهی اوقات، این رفتار آن‌ها می‌تواند بی‌ملاحظه به نظر برسد، زیرا افکار، خواسته‌ها و برنامه‌های دیگران را در نظر نمی‌گیرد.

با این حال، این اشتباه است که معماران را بی توجه بدانیم. زمانی که همه چیز به اشتباه پیش می‌رود یا به دیگران صدمه می‌زند، معماران شخصاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند و زمان و انرژی زیادی را صرف تلاش می‌کنند تا دریابند چرا همه چیز به همان شکلی اتفاق افتاده است. آنها ممکن است همیشه برای احساسات به عنوان یک ابزار تصمیم گیری ارزش قائل نباشند، اما به طور واقعی انسان هستند.

عطش دانش
معماران می‌توانند هم جسورترین رویاپردازان و هم تلخ ترین افراد بدبین باشند. آنها معتقدند که از طریق اراده و هوش می توانند حتی به چالش برانگیزترین اهداف دست یابند. اما این شخصیت ها ممکن است به طور کلی تر نسبت به ماهیت انسان بدبین باشند، با این فرض که اکثر مردم تنبل، بی تخیل یا صرفاً محکوم به متوسط ​​هستند.

افراد دارای تیپ شخصیتی معمار، بیشتر عزت نفس خود را از دانش و هوش ذهنی خود می گیرند. آن‌ها توانایی خود را در آموزش و تسلط بر هر موضوعی که به آن‌ها علاقه دارد، می‌دانند، چه برنامه‌نویسی یا کاپوئرا یا موسیقی کلاسیک.

معماران فقط چیزهای جدید را برای نمایش یاد نمی گیرند آنها واقعاً از گسترش محدودیت های دانش خود لذت می برند.

معماران می‌توانند تک‌فکر باشند و برای بیهودگی، حواس‌پرتی، یا شایعات بیهوده صبر کمی داشته باشند. بسیاری از معماران به شوخ طبعی خود معروف هستند، و در زیر نمای بیرونی جدی خود، اغلب دارای حس طنز لذت‌بخشی هستند.

ناامیدی های اجتماعی
از آنجایی که معماران به حقیقت و عمق اهمیت می دهند، بسیاری از شیوه های اجتماعی رایج از صحبت های کوچک گرفته تا دروغ ها ممکن است برای آنها بی معنی یا کاملا احمقانه به نظر برسد. در نتیجه، ممکن است به طور ناخواسته زمانی که فقط سعی می کنند صادق باشند، بی ادب یا حتی توهین آمیز به نظر برسند.

گاهی اوقات، معماران ممکن است تعجب کنند که آیا معامله با افراد دیگر حتی ارزش ناامیدی را دارد یا خیر.

اما مانند هر تیپ شخصیتی، معماران مشتاق تعامل اجتماعی هستند آنها فقط ترجیح می دهند اطراف خود را با افرادی احاطه کنند که ارزش ها و اولویت های آنها را به اشتراک بگذارند. اغلب، آنها فقط با بودن خود می توانند به این مهم برسند. وقتی معماران به دنبال علایق خود هستند، اعتماد به نفس طبیعی آنها می تواند افراد را به سمت خود بکشاند از نظر حرفه ای، اجتماعی و حتی عاشقانه.

بازی شطرنج زندگی
معماران پر از تضاد هستند. آنها تخیلی و در عین حال قاطع، جاه طلب و در عین حال خصوصی و کنجکاو و در عین حال متمرکز هستند. از بیرون، این تضادها ممکن است گیج کننده به نظر برسند، اما زمانی که عملکرد درونی ذهن معمار را درک کنید، کاملاً منطقی می شوند.

برای این شخصیت ها، زندگی مانند یک بازی بزرگ شطرنج است. معماران با تکیه بر استراتژی به جای شانس، نقاط قوت و ضعف هر حرکت را قبل از انجام آن بررسی می کنند. و هرگز ایمان خود را از دست نمی دهند که با نبوغ و بینش کافی، می توانند راهی برای پیروزی بیابند. مهم نیست که چه چالش هایی ممکن است در این راه ایجاد شود.

تیپ شخصیتی INTJ

تیپ INTJ در محل کار

آن ها افرادی مبتکر ، خلاق هستند که دوست دارند خودشان ناظر کار خودشان باشند. آن ها بسیار با انگیزه هستند و به درجات بسیار بالا فکر میکنند.چالش ها را میپذیرند و برای رفع آن راه حل ایده محوری را ارائه میدهند. هدفمندند، بسیار کار میکنند، باور زیادی به دستاوردها و اندیشه های خود دارند. این شخصیت دوست دارد همیشه پویا و فعال باشد.

مشاغل تیپ INTJ

 • اقتصاد دان
 • مشاور مدیر
 • بانکدار
 • تحلیل گر مسایل سرمایه گذاری
 • سرمایه گذار
 • روانپزشک
 • متخصص مغز و اعصاب
 •  پژوهشگر حوزه ی پزشکی
 • متخصص آسیب شناسی
 • متخصص و جراح قلب

افراد مشهور INTJ

 • جولیا گیلارد: نخست وزیر استرالیا.
 • اسحاق نیوتن: فیزیکدان انگلیسی.
 • نیکولا تسلا: فیزیکدان و مخترع صربستانی.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی INTJ‏ (معمار) توجه به واقعیات عملی، توجه به ارزش کار دیگران و متعادل سازی زندگی است۔

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *