این تیپ‌های شخصیتی نادر معمولاً ساکت، روشن‌فکر و تخیلی هستند و در هر کاری که انجام می‌دهند رویکردی خلاقانه و دلسوزانه به کار می‌برند. باما همراه باشید تا در این مطلب وبلاگ موسسه علوم و فنون تهران، برگزارکننده انواع دوره MBA و دوره DBA، به معرفی کامل ویژگی های تیپ شخصیتی INFP بپردازیم.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

تیپ شخصیت INFP

دارای ویژگی های شخصیتی درونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی

اگر چه آنها ممکن است ساکت یا بی ادعا به نظر برسند، اما میانجی‌ها (INFP) زندگی درونی پر جنب و جوش و پرشوری دارند. خلاق و تخیلی هستند، آنها از غرق شدن در رویاهایشان لذت میبرند و انواع داستان ها و گفتگوها را در ذهن خود اختراع می کنند. این شخصیت ها به دلیل حساسیت خود شناخته می شوند. میانجی گرها می توانند واکنش های عاطفی عمیقی به موسیقی، هنر، طبیعت و افراد اطراف خود داشته باشند.

آرمان گرا و همدل، میانجی ها مشتاق روابط عمیق و روحی هستند و احساس می کنند به دیگران کمک می کنند. اما از آنجایی که این تیپ شخصیتی بخش کوچکی از جمعیت را تشکیل می‌دهد، ممکن است INFPها گاهی احساس تنهایی یا نادیده شدن کنند.

هر چه طلاست نمی درخشد. همه آنها که سرگردان هستند گم نمی شوند. پیری که قوی است پژمرده نمی‌شود. یخبندان به ریشه های عمیق نمی رسد.

J. R. R. TOLKIEN

تیپ شخصیت INFP

هدیه همدلی
INFPها کنجکاوی صادقانه‌ای در مورد اعماق طبیعت انسان دارند. آن‌ها درون گرا هستند و به خوبی با افکار و احساسات خود هماهنگ هستند، اما مشتاق درک افراد اطراف خود نیز هستند. میانجی‌‌گرها دلسوز و بی‌قضاوت هستند و همیشه مایلند داستان شخص دیگری را بشنوند. وقتی کسی به روی آنها باز می شود یا برای کسب آرامش به آنها روی می آورد، از شنیدن و کمک به آنها احساس افتخار می کنند.

برای INFP ها یک رابطه ایده‌آل از هر نوعی که باشد، رابطه‌ای است که در آن هر دو نفر احساس راحتی کنند و نه فقط آرزوها و رویاها، بلکه ترس‌ها و آسیب‌پذیری‌های مخفی خود را نیز به اشتراک بگذارند.

همدلی یکی از بزرگترین موهبت های این تیپ شخصیتی است، اما گاهی اوقات مشکلات دنیا بر دوش INFP هاسنگینی می‌کند.

صحبت از حقیقت خود
چند چیز INFP ها را بیشتر از تظاهر به کسی که نیستند ناراحت می‌کند. با حساسیت و تعهدشان به اصالت، افراد با این تیپ شخصیتی تمایل دارند فرصت هایی را برای ابراز خلاقانه خود داشته باشند. پس جای تعجب نیست که بسیاری از میانجی‌گران مشهور شاعر، نویسنده، بازیگر و هنرمند هستند. آنها نمی توانند در مورد معنا و هدف زندگی فکر نکنند، و در طول راه انواع داستان ها، ایده ها و احتمالات را در سر می پرورانند.

INFPها استعداد ابراز وجود دارند. آنها ممکن است درونی ترین افکار و رازهای خود را از طریق استعاره ها و شخصیت های تخیلی آشکار کنند.

از طریق این مناظر تخیلی، واسطه‌ها می‌توانند طبیعت درونی خود و همچنین جایگاه خود را در جهان کشف کنند. این شخصیت ها گاهی تمایل به خیال پردازی به جای عمل نشان می دهند. برای اجتناب از احساس ناامیدی، تحقق نیافتن یا ناتوانی، و INFPها باید مطمئن شوند که برای تبدیل رویاها و ایده‌های خود به واقعیت قدم‌هایی بردارند.

در جستجوی ارتباطات
افراد با این تیپ شخصیتی تا زمانی که با هدف زندگی خود ارتباط برقرار نکنند، احساس بی هدفی یا گیر افتادن می کنند. برای بسیاری از میانجی‌ها، این هدف با نشاط بخشیدن به دیگران و توانایی آن‌ها در احساس رنج دیگران به گونه‌ای است که گویی درد و رنج آن‌ها است. در حالی که میانجی‌ها می‌خواهند به همه کمک کنند، باید انرژی و تلاش خود را بر خودشان نیز متمرکز کنند در غیر این صورت، ممکن است خسته شوند.

خوشبختانه، مانند گل ها در بهار، خلاقیت و ایده آل گرایی INFPها حتی پس از تاریک ترین فصل ها نیز می تواند شکوفا شود. اگرچه آنها می‌دانند که دنیا هرگز کامل نخواهد بود، اما میانجی‌ها همچنان به بهبود آن اهمیت می‌دهند. این باور آرام در انجام کار درست ممکن است توضیح دهد که چرا این شخصیت ها اغلب هر جا که می روند، شفقت، مهربانی و زیبایی را القا می کنند.

تیپ شخصیت INFP

مشاغل تیپ INFP

 •  هنرمند
 • مهندس معماری
 • موسیقیدان
 • رمان نویس
 • روزنامه نگار
 • طراح داخلی
 • کمدین
 • استاد دانشگاه
 • دبیر مقطع متوسطه و دبستان
 • معلم زبان
 • روانشناس
 • مشاور

افراد مشهور INFP

 • ویلیام شکسپیر: نمایشنامه ‎‎نویس انگلیسی
 • آنتوان دو سنت-اگزوپری: نویسنده و خلبان فرانسوی
 • ئوینسنت ون گوگ: نقاشی هلندی

رمز موفقیت : داشتن انتظارات واقع بینانه و شخصی نکردن مسائل است.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *