افراد با تیپ شخصیتی مناظره کننده، تقریبا افرادی جسور و خلاق هستند، ایده‌ها را با چابکی ذهنی زیاد ساختارشکنی و بازسازی می‌کنند. آنها علیرغم هر مقاومتی که ممکن است با آن مواجه شوند، اهداف خود را با قدرت دنبال می کنند. در سری مطالب معرفی انواع تیپ های شخصیتی در وبلاگ موسسه علوم و فنون تهران، به معرفی ویژگی های تیپ شخصیتی ENTP، مشاغل مرتبط و افراد مشهور با این تیپ شخصیتی می پردازیم.

تیپ شخصیتی ENTP

فردی است با ویژگی های شخصیتی برونگرا، شهودی، متفکر و آینده نگر.

مناظره گران تیز هوش و جسور از مخالفت با وضعیت موجود هراسی ندارند. در واقع، آنها از مخالفت با هر چیزی یا کسی هراسی ندارند. افراد با این تیپ شخصیتی آگاه و کنجکاو، با شوخ طبعی بازیگوش هستند و می توانند فوق العاده سرگرم کننده باشند. آنها صرفاً ایده‌ای متضاد و نامتعارف از سرگرمی دارند. ایده‌ای که شامل دوز سالمی از بحث‌های پرشور است. مناظره‌کنندگان حامیان نهایی هستند، که در فرآیند خرد کردن استدلال‌ها و باورها پیشرفت می‌کنند.

شخصیت مناظره کننده

راه متفکر ناامن و مستقل را دنبال کنید. ایده های خود را در معرض خطرات مجادله قرار دهید.

توماس جی واتسون

مناظره گران ENTP به خاطر رگه های سرکش خود شناخته می شوند. برای این تیپ شخصیتی، هیچ عقیده ای آنقدر مقدس نیست که بتوان آن را زیر سوال برد، هیچ ایده ای آنقدر اساسی نیست که بتوان آن را بررسی کرد، و هیچ قانونی آنقدر مهم نیست که شکسته شود، یا حداقل به طور کامل مورد آزمایش قرار گیرد. مناظره گران از تمرین ذهنی زیر سؤال بردن شیوه تفکر غالب لذت می برند و از کشف ارزش افراد فرودست و دور از هم لذت می برند. ذهن فعال آنها نمی تواند در مورد چیزهایی که دیگران آن را بدیهی می دانند تجدید نظر کنند و آنها را به سمت مسیرهای هوشمندانه جدید سوق دهند.

برای بسیاری از مناظره‌گران، یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی این است که انرژی فکری گسترده‌شان را به دستاوردها و مشارکت‌های دنیای واقعی تبدیل کنند.

در حالی که شخصیت‌های مناظره‌کننده عاشق طوفان فکری و بزرگ فکر کردن هستند، از گرفتار شدن در اجرای کار و اجرای ایده‌های خود اجتناب می‌کنند. تا حدودی، این منطقی است. مناظره‌کنندگان افکار و پیشنهادات بسیار زیادی برای پیگیری همه آنها دارند، چه رسد به اینکه آنها را به واقعیت تبدیل کنند. اما تا زمانی که ENTP تمایل به شناسایی و پیگیری اولویت‌های خود را پیدا نکنند، ممکن است برای بهره‌برداری کامل از پتانسیل خود با مشکل مواجه شوند.

تیپ شخصیتی ENTP

هزینه تضادگرایی
ظرفیت مناظره‌کنندگان برای بحث افسانه‌ای است، اما این بدان معنا نیست که همیشه مفید است. وقتی آنها در جلسه ای آشکارا از رئیس خود سؤال می کنند یا هر آنچه را که طرف مقابلشان می گوید جدا می کنند، مناظره کنندگان ممکن است فکر کنند که آنها قهرمان عقلانیت و منطق هستند. اما ممکن است شانس موفقیت و خوشبختی خود را نیز بیشتر از آنکه به نفعشان باشد، به ضررشان می‌رسانند.

هر موقعیتی مستلزم ضد گرایی پیش‌فرض این تیپ شخصیتی نیست، و بیشتر مردم فقط می‌توانند باورهایشان را زیر سوال ببرند و احساساتشان را برای مدت طولانی کنار بگذارند. در نتیجه، مناظره‌کنندگان ممکن است متوجه شوند که سرگرمی نزاع‌آمیز آن‌ها پل‌های بسیاری را می‌سوزاند. مناظره‌کنندگان به‌خاطر بینش، اعتماد به نفس، دانش و حس شوخ‌طبعی‌شان مورد احترام قرار می‌گیرند اما اگر کمی حساسیت را در خود پرورش دهند، ممکن است برای حفظ روابط عمیق‌تر یا حتی دستیابی به اهداف حرفه‌ای خود تلاش کنند.

بسیاری از مناظره‌گران متوجه می‌شوند که در تلاش برای ایجاد روابط مستحکم، یک رویکرد دلسوزانه‌تر ارزش کاوش را دارد.

با گذشت زمان، بسیاری از ENTPها متوجه می‌شوند که زندگی ایده‌آل‌شان شامل افراد دیگری می‌شود. خبر خوب این است که افراد با این تیپ شخصیتی هرگز مزیت ناسازگارانه خود را از دست نخواهند داد. آنها به سادگی می توانند از انعطاف پذیری شناختی خود برای درک و کشف دیدگاه های دیگران استفاده کنند و ارزش توجه و سازش را در کنار منطق و پیشرفت درک کنند.

تیپ شخصیتی ENTP

مشاغل تیپ ENTPها

  • کارآفرین
  • مدیر استراتژیک
  • مشاور سرمایه‌گذاری
  • مجرب ارتباطات سازمانی
  • مالک خرده فروشی
  • مالک شعبات زنجیره‌ای
  • نویسنده مجلات

افراد مشهور تیپ ENTP

  • فدریکو فلینی: کارگردان ایتالیایی
  • کارل لاگرفلد: طراح مد آلمانی
  • مارک کوبان: کارآفرین و سرمایه‎ گذار آمریکایی

رمز موفقیت: پایبندی به تعهدات، اولویت بندی و توجه است.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *