اگرچه سوالات در مورد سابقه شغلی و تجربه بخشی استاندارد هر مصاحبه است، سوالات مصاحبه خلاقانه می تواند مهارت ها، طرز فکر و شخصیت منحصر به فرد متقاضی را به نمایش بگذارد.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

سوالات مصاحبه خلاقانه

کارفرمایان ممکن است از یک سوال غیر متعارف برای آرامش یک متقاضی و دریافت پاسخ های صادقانه تر استفاده کنند، اما سوال غیرمنتظره همچنین می تواند بسیاری از افراد را عصبی کند. آشنایی با انواع سوالات خلاقانه در مصاحبه کاری به کارفرمایان کمک می کند تا از آنها در جلسه مصاحبه کاری بهره ببرند و به متقاضیان کمک می کند تا با شیوه پاسخگویی آنها به بهترین نحو آشنا شوند. در این مقاله از وبلاگ موسسه علوم و فنون تهران، 20 سوال مصاحبه خلاقانه را با نکات و نمونه پاسخ به اشتراک می گذاریم.

20 سوال خلاقانه در مصاحبه

1. معمولا وقتی به رستوران می روید چه غذایی سفارش می دهید؟

این سوال در مصاحبه به طور کلی می تواند به متقاضیان مصاحبه آرامش دهد. پاسخ افراد می تواند مستقیم باشد یا شامل حکایات و داستان هایی باشد که مهارت های مکالمه آنها را نشان می دهد.

مثال برای جواب: “من دوست دارم سفارشم ساده باشد: تخم مرغ، سوسیس، کیک و یک قهوه. این تمام چیزی است که من ممکن است برای صبحانه بخواهم.”

2. اگر بتوانید تا آخر عمر فقط یک کتاب بخوانید، چه کتابی را می خوانید؟

این سوال دیگری در مصاحبه خلاقانه است که هدف آن بررسی اولویت ها و نحوه تصمیم گیری کارجو است. پاسخ فرد باید علایق و ارزش هایی را که برای وی مهم هستند نشان دهد. به عنوان یک کارجو، کتابی را انتخاب کنید که معنای خاصی داشته باشد یا مرتبط با شغلی باشد که برای آن مصاحبه می کنید.

مثال برای جواب: “اگر از این به بعد فقط می توانستم یک کتاب بخوانم، اشعار کامل امیلی دیکینسون را انتخاب می کردم. دوست دارم کتاب شعر باشد تا بتوانم معانی جدیدی را ایجاد کنم که به زندگی من مربوط می شود، حتی اگر در حال خواندن کتاب باشم. امیلی دیکینسون شاعر مورد علاقه من است و مجموعه کامل اشعار او به اندازه ای طولانی است که من را برای مدتی سرگرم کند.”

3. اگر دسر بودید، چه دسری می شدید؟

از این سوال خلاقانه می توان برای تعیین نگرش کارجو نسبت به خود و همچنین توانایی وی برای تفکر خلاق استفاده کرد. یک پاسخ خوب به این سبک سوال شامل استدلال دقیق برای پاسخی است که انتخاب می کنید. اگر سوالی لحن طنز آمیزی دارد، پاسخ شما می تواند با مصاحبه کننده ارتباط برقرار کند.

مثال برای جواب: “اگر من جای یک دسر بودم، یک کیک توت فرنگی بودم. کیک توت فرنگی خوب دارای لایه های متمایز با بافت های مختلف است که همه با هم کار می کنند. من ارزش های قوی دارم که می توانم با علایق و تجربیات مختلفم بر روی آنها بنا کنم، بنابراین زندگی خانوادگی من می تواند بیسکویت باشد و سرگرمی های من می تواند خامه باشد، و یا دستاوردهای من مانند توت فرنگی.”

4. آخرین هدیه ای که به کسی دادید، چه بود؟

برای سوالاتی که به حافظه متکی هستند، به جای به اشتراک گذاشتن اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد، لحظه ای به دقت فکر کنید.از دید کارفرمایان این سوال می تواند ارزش های شخصی شما یا روابط شما با دیگران را نشان دهد.

مثال برای جواب: “من دوست دارم به جای چیزها، تجربیات را به عنوان هدیه بدهم. من خواهرم را چند هفته پیش برای تولدش به چتر بازی بردم. هرگز این کار را انجام نداده بودم، اما او همیشه دوست داشت دو نفری تجربه اش کنیم.”

سوالات خلاقانه مصاحبه کاری

5. یکی از نظرات یا عقاید سفت و سخت خودتان را بگویید.

پاسخ کارجو به این سوال خلاقانه می تواند متقاعد کننده بودن یا منحصر به فرد بودن وی را نشان دهد. پاسخ بهتر است ساده باشد و از موضوعات بحث برانگیز خودداری شود.

مثال برای جواب: “من دوست دارم روی پیتزا میوه باشد. آناناس، تکه های گلابی و تکه های سیب باید در منوی هر پیتزافروشی وجود داشته باشد. می دانم که بسیاری از مردم فکر می کنند نامناسب است، اما پیتزا باید آنقدر که من می خواهم قابل دستکاری کردن باشد.”

6. چه توصیه ای به رئیس سابق خود می کنید؟

این سوال بینش کارفرما را از روابط کاری گذشته یک متقاضی کار فراهم می کند. روی جنبه‌هایی از مدیر قبلی‌تان تمرکز کنید که آن‌ها را تحسین می‌کردید و در نظر بگیرید که امیدوارید رئیس جدیدتان چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

مثال برای جواب: “رئیس قبلی من بازخورد بسیار کاملی ارائه کرد و به ما به خاطر موفقیت‌هایمان تبریک گفت. توصیه من این است که هر دو هفته یکبار با کارمندانش جلسه کاری برگزار کند، زیرا در طول آن جلسات به‌عنوان یک حرفه‌ای رشد کرده‌ام.”

7. چند توپ فوتبال در این اتاق جا می شود؟

کارفرمایی که این سوال خلاقانه را می پرسد احتمالاً به دنبال پاسخ صحیح نیست. در عوض، این سبک سؤال، مهارت های استدلال منطقی متقاضی را نشان می دهد. به عنوان فرد جویای کار در حین توضیح، سؤالات بیشتری بپرسید.

مثال برای جواب: “اول، من باید ابعاد اتاق را بدانم، بنابراین حدس می زنم که این حدود 10 متر طول، 12 متر عرض و 10 متر ارتفاع دارد…”

8. بهترین روز کاری شما چه روزی بوده است؟

این سوال در مصاحبه کاری می تواند دستاوردها و ارزش های متقاضی را نشان دهد.

مثال برای جواب: “بهترین روز کاری من تا کنون احتمالاً روز بعد از اولین ترفیع من بوده است. زمانی که این خبر را دریافت کردم بسیار هیجان زده شدم، اما از اینکه همکارانم روز بعد به من تبریک گفتند، بیشتر تحت تأثیر قرار گرفتم. با دیدن تأثیر مثبت من قرار گرفتن در موقعیت من باعث شد به موفقیت های آینده خود اطمینان داشته باشم و به عضویت در یک تیم افتخار کنم.”

9. دوست دارید کدام سال از زندگی خود را دوباره برگردانید؟

متقاضی می تواند از این سؤال خلاقانه برای ارائه بینش خود در مورد تجربیات ویژه‌ای که ممکن است در بخش‌های دیگر مصاحبه کاری فرصت نمایش آن‌ها را نداشته باشد، استفاده کند. تأمل در گذشته می تواند به فرد کمک کند انگیزه ها و غرور آفرین ترین لحظات خود را با مصاحبه کننده خود به اشتراک بگذارد.

مثال برای جواب: “من دوست دارم سالی که دانشگاه را به پایان رساندم دوباره تجربه کنم. پس از فارغ التحصیلی، بسیاری از دوستانم به نقاط مختلف جهان نقل مکان کردند تا رویاهای خود را دنبال کنند، بنابراین از بودن همه در کنار هم لذت می برم. همچنین فکر می کنم می توانستم تجربیات بهتری در آن سال داشته باشم.”

10. کدام ابرقدرت ها یا قدرت های ویژه فیزیکی و ذهنی را انتخاب می کنید؟

هنگام پاسخ به این سوال در مصاحبه کاری، متقاضی باید در نظر بگیرد که کدام ابرقدرت برای موقعیتی که برای آن درخواست شغلی ارائه کرده، مفیدتر است. مانند بسیاری از این سوالات، حتماً استدلال خود را برای نشان دادن مهارت های تفکر انتقادی توضیح دهید.

مثال برای جواب: “من قدرت تله‌کینزی را انتخاب می‌کردم. هرگز نگران ترافیک در مسیر رفت‌وآمد یا یافتن پرونده صحیح در میان انبوه فایل ها نبودم!”

11. چه وب سایت هایی را مطالعه می کنید؟

این سوال خلاقانه به کارفرما کمک می کند تا ارزیابی کند که آیا شما از حوزه کاری خود به خوبی آگاه هستید یا خیر. با پاسخ خود صادق باشید و پاسخ خود را به اهداف خود در شرکت آنها مرتبط کنید.

مثال برای جواب: “من از خواندن وبلاگ هایی در مورد علم لذت می برم. خواندن در مورد نوآوری ها و اکتشافات جدید در مورد طبیعت به من انگیزه می دهد که در مورد جهان و کاری که انجام می دهم کنجکاو باشم.”

12. اگر شما یک حیوان بودید، چه چیزی بودید؟

از این نوع سوال می توان برای مشاهده اینکه آیا ویژگی های کارجو به خوبی با فرهنگ شرکت یا الزامات این موقعیت مطابقت دارد استفاده کرد. هنگام پاسخ به این سوال، اصالت خود را نشان دهید و ویژگی های حیوان انتخابی خود را توضیح دهید.

مثال برای جواب: “من زنبور عسل خواهم بود زیرا دوست دارم عضو یک تیم باشم. من روی کارم بسیار متمرکز هستم، به خصوص اگر برای یک هدف خوب باشد.”

13. ترجیح می دهید یک آشپز شخصی داشته باشید یا یک مربی شخصی؟

معمولاً وقتی کارفرما از شما می خواهد که بین دو گزینه یکی را انتخاب کنید، بیشترین توجه را به توضیحات شما می دهد. هر کدام از این گزینه‌ها می‌تواند مبنایی برای یک پاسخ قوی باشد.

مثال برای جواب: “من ترجیح می دهم یک سرآشپز شخصی داشته باشم. مزه کردن دستور العمل های جدید لذت بخش خواهد بود و در زمان پخت و پز صرفه جویی می کنم. اگر یک آشپز شخصی داشتم، می توانستم بیشتر انرژی خود را صرف یادگیری مهارت های جدید و تمرین سرگرمی هایم کنم. ”

سوالات خلاقانه مصاحبه کاری

14. نام زندگی نامه خود را چه می گذارید؟

این سوال به متقاضی امکان می دهد ارزش ها و دستاوردهای خود را به گونه ای ارزیابی کند که شخصیت او را به درستی معرفی نماید. یکی از راه‌های پاسخ به این سوال، فکر کردن به اهداف آینده یا موضوعات شغلی است.

مثال برای جواب: “عنوان زندگینامه من احتمالاً به خانواده و دوستانم اشاره دارد. ممکن است نام آن را “افرادی که خانواده می دانم” بگذارم، زیرا روابط من در کار و زندگی بسیار مهم است.”

15. اگر بتوانید با دو نفر از گذشته، مرده یا زنده شام بخورید، چه کسی را انتخاب می کنید؟

می‌توانید از این سؤال خلاقانه در مصاحبه برای به اشتراک گذاری ویژگی‌هایی که متقاضیان فکر می کنند بخاطر آنها بیشتر مورد تحسین دیگران هستند، استفاده کنید.

مثال برای جواب: “من انتخاب می کنم که با فریدا کالو شام بخورم زیرا هنر او را تحسین می کنم. و ماری آنتوانت چون فکر می کنم ما سه نفر گفتگوهای بسیار جالبی خواهیم داشت. مشاهده نحوه تعامل دو شخصیت قوی از فرهنگ های مختلف به من چیزهای بسیاری می آموزد. ”

16.ترجیح می دهید کیک عروسی باشید یا کلوچه؟

این سوال باز به کارفرما امکان می دهد خلاقیت متقاضی را بسنجد. به عنوان یک کارجو نیز شما می توانید زمینه سوال و همچنین معنای پاسخ ها را تعیین کنید.

مثال برای جواب: “من یک کلوچه ثروتمند خواهم بود، زیرا عاشق شگفتی ها و چالش های جدید هستم.”

17. ترجیح می دهید برنامه ریزی کنید یا بی برنامه عمل کنید؟

در نظر بگیرید که چرا یک پاسخ را به جای دیگری انتخاب می کنید و استدلال خود را در شغل خود به کار می گیرید.

مثال برای جواب: «من معمولاً ترجیح می‌دهم از قبل برنامه‌ریزی کنم. متوجه شده‌ام که داشتن یک برنامه منظم باعث می‌شود گاهی اوقات بدون تأثیرگذاری بر مسئولیت‌هایم، خودجوش باشم.»

18. الگوی شما کیست و چرا؟

در نظر داشته باشید که از یک فرد برجسته در رشته خود یا فردی که دستاوردهای چشمگیری داشته است نام ببرید.

مثال برای جواب: “الگوی من معلم هنر دبیرستان من است که به طور مرتب هنر خود را در گالری های محلی نشان می دهد. او شغلی را دنبال کرده است که می تواند علاوه بر انجام آن به عنوان یک سرگرمی، اشتیاق خود را به دیگران نشان دهد. یکی از اهداف من ایجادتجارتی است که از علاقه من الهام گرفته شده است.”

19. اگر می توانستید جایی زندگی کنید، کجا را انتخاب می کردید؟

از این سوال برای اشاره به اهداف شخصی خود استفاده کنید. خلاقانه در مورد شهرها یا کشورهایی فکر کنید که با علایق و ایدئال های شما مطابقت دارند. در صورت امکان، انتخاب خود را به دلیل علاقه مندی به موقعیتی که برای آن درخواست می کنید، مرتبط کنید.

مثال برای جواب: “من دوست دارم در شهر بندری زندگی کنم. از زندگی در جامعه ای متنوع با فعالیت های هیجان انگیز در شهر لذت می برم. زمانی بهترین کارم را انجام می دهم که ایده ها و پروژه های مختلفی برای الهام گرفتن داشته باشم.”

20. وقتی استرس دارید چگونه آرام می شوید؟

برای کارفرما می تواند مفید باشد که بداند کارمندانش راه های سالمی برای رهایی از استرس کار دارند. این یکی از سوالات خلاقانه در مصاحبه های کاری است. پاسخ شما به این سوال می تواند دیدگاه شما را در مورد تعادل بین کار و زندگی منعکس کند و به شناسایی اشتراکات بین شما و مصاحبه کننده کمک کند.

مثال برای جواب: “من از پخت و پز به عنوان یک سرگرمی لذت می برم، این به من کمک می کند استرس را مدیریت کنم. اگر روز سختی را پشت سر گذاشته ام، می توانم خمیر را ورز دهم تا ناامیدی را از بین ببرم یا به طور کامل روی جزئیات کوچک تزیین یک غذا تمرکز کنم.”

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *