کاریزما دارای مفهومی مستقل نیست و شاید بهتر است برای پی بردن‌به معنی دقیق این کلمه مطالعات مختلف و چندجانبه ای داشته باشید. اما ابتدا برای پی بردن‌به مفهوم دقیق این لغت به ریشه ی این کلمه یعنی خاریس میپردازیم. خاریس نام دختر افسانه‌ای است که در ادبیات اسطوره‌ای یونان، نماد زیبایی و جذابیت بوده است. در لغت، کلمه ی Charis به معنای جذابیت نبوده و معنای لطف خدایان را داشته است (در واقع نعمت و لطف زیبایی و جذابیت، نصیب این‌ها شده بود). اما بعدها خود این واژه با جذابیت مترادف شد. بنابراین اگر بخواهیم معنی کاریزما را با توجه به ریشه لغوی آن حدس بزنیم باید به جذابیت فکر کنیم و فرض کنیم شخصیت کاریزماتیک، شخصیتی است که برای دیگران جذاب است.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

فرد کاریزماتیک کیست؟

فرد کاریزماتیک به کسی گفته میشود که جذاب است،‌ توانایی رهبری دیگران را دارد،‌ در سخنانش آرامش و منطق دیده‌میشود و به راحتی، دیگران را به خود جذب میکند. اگر هر یک از ما افراد کاریزماتیک اطرافمان را در نظر بگیریم در مجموع آن ها ویژگی هایی پیدا می کنیم که در لیست ما قرار میگیرد و ممکن است لیست هر شخصی با دیگری متفاوت باشد. کاریزما در علوم مختلف کاریزما در علوم مختلف اهمیت دارد و یکی از مباحثی است که در MBA‌ نیز به آن پرداخته‌میشود.

در جامعه شناسی با موضوع منشاء قدرت و مشروعیت، در روانشناسی با موضوع ویژگی‌های افراد کاریزماتیک و ریشه شکل گیری کاریزما، این اصطلاح در علوم سیاسی در تحلیل رهبران، در مدیریت و رهبری سازمانی، به عنوان یکی از منابع قدرت در مذاکره و… عنوان میشود. یک شخصیت کاریزماتیک فردی است که هم مهارت های اجتماعی و هم مهارت های رهبری را نشان می دهد. او شایستگی دارد که دیگران را درگیر و متقاعد کند. این ویژگی‌های رفتاری را می‌توان آموخت، مانند خودآگاهی، زبان بدن باز، گوش دادن‌فعال، و رفتار با هر فردی که با احترام یکسانی روبرو می‌شوید.

آیا کاریزماتیک بودن یک استعداد ذاتی است؟ یا آموختنی است؟

آیا کاریزماتیک بودن یک استعداد ذاتی است؟ یا آموختنی است؟

حقیقت این است که کاریزما یک رفتار آموخته شده‌است، مهارتی که باید به همان روشی که ما راه رفتن‌یا تمرین واژگان را هنگام مطالعه یک زبان جدید یاد گرفتیم، توسعه یابد.

دروه‌ای مانند MBA و DBA برای یادگیری ویژگی‌های کاریزماتیک بودن بسیار مناسب هستند

 ویژگی های رهبر کاریزماتیک

نگاهی به 5 ویژگی یک رهبر کاریزماتیک در زیر بیاندازید.

اعتماد به نفس

بسیاری از قدرتمندترین و موفق ترین رهبران اعتماد به نفس دارند. آنها به ندرت نسبت به خود شک دارند و معمولاً احساسات خود را کنترل می کنند. برای اینکه یک رهبر قوی باشید، باید اعتماد به نفس را تمرین کنید. شما نمی توانید خودتان را حدس بزنید یا در کنار همکارانتان احساس خجالتی کنید. هنگام هدایت پروژه مطمئن شوید که مثبت باشید و نیمه پر لیوان را ببینید. این کمک می کند اعتماد به نفس شما به تیم شما برسد و می تواند منجر به یک نتیجه مثبت شود.

خلاقیت

رهبران کاریزماتیک اغلب خارج از چارچوب فکر می کنند و از ریسک کردن نمی ترسند. این بدان معنی است که آنها تمایل به ارائه راه حل های خلاقانه دارند. وقتی مشکلی پیش می‌آید، رهبران قوی به‌جای اینکه در برابر آن قرار بگیرند، به چالش برمی‌خیزند. هنگامی که آنها با راه حل های خلاقانه می آیند اغلب اوقات این می تواند منجر به تغییرات مثبت شود که در نهایت کسب و کار را به روشی خوب متحول می کند.  آینده نگری رهبران با کاریزمای عالی دائماً به آینده و راه هایی برای بهبود آن نگاه می کنند. آنها اهداف خود را دنبال می کنند و دقیقا می دانند که برای رسیدن‌به چه چیزی تلاش می کنند. با بیان آن به دیگران در تیم خود نشان دهید که دیدگاهی دارید. اگر آنها بدانند که شما به دنبال بهبود آینده در برخی ظرفیت ها هستید، توجه خواهند کرد.

اراده

برای دستیابی به چشم انداز خود، رهبران باید مصمم به رسیدن‌به آن اهداف باشند. حتی زمانی که با چالش مواجه می شوند، باید از پس آن برآیند. عزم خود را به عنوان یک رهبر با تسلیم نشدن در هنگام مواجهه با موانع نشان دهید و از ویژگی های دیگر مانند خلاقیت و اعتماد به نفس برای حمایت از عزم خود استفاده کنید. این مطمئناً الهام بخش دیگران خواهد بود.

 ارتباطات

 ارتباطات

رهبران بزرگ دارای ارتباطات قوی هستند. به طور خاص، آنها می دانند که در ارتباطات خود سنجیده و متفکر باشند. ارتباطات قوی با اصطلاحات و اصطلاحاتی که مردم ممکن است بفهمند یا نفهمند صحبت نمی کنند. در عوض، ارتباطات بزرگ به زبان ساده و قابل درک برای همه صحبت می کنند. علاوه بر این، برخی از بهترین رهبرانی که مشاهده کرده‌ام، می‌دانند چگونه از «داستان‌ها» برای رساندن پیام خود یا اشاره به دیگران استفاده کنند. در نهایت، مستقیم و مهربان بودن یکی از عناصر کلیدی است که من دیده ام که منجر به برقراری ارتباط موفق می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *