آیا تمرینات مغز واقعا روی مثبت اندیشی تاثیر دارند؟ شاید تعجب کرده باشید که چطور برخی از افراد به میزان بالایی مثبت اندیش هستند. مثبت اندیشی می تواند به شما کمک کند در موقعیت های ناراحت کننده یا بحرانی، از مسیر خود خارج نشوید و به اسارت ناامیدی، پوچی یا افکار مخرب درنیایید. هرچند ممکن است فکر کنید مثبت اندیشی و خوش بینی در موقعیت فعلی شما غیر ممکن است، اما همیشه راه هایی برای تغییر نگرش وجود دارد. برخی افراد ذاتا خوش بین هستند. اما اگر شما جزو آن دسته افراد نیستید، تمرین ذهنی به شما کمک می کند تا به این موقعیت برسید. با ما همراه باشید تا 5 مورد از رایج ترین تمرین های مغزی را که می توانند میزان خوش بینی شما را بالا ببرند، معرفی کنیم.

مزایای یادگیری تمرینات ذهنی

تحقیقات انجام شده این واقعیت را نشان می دهند که برخی از افراد نسبت به دیگران مثبت اندیش تر هستند. اما اگر ما جزو آن درصد نباشیم، باید چه کنیم؟

یادگیری روش های مثبت اندیشی، نوعی ورزش طبیعی برای سلامت روان فرد است. این کار با انجام تمرین های ذهنی برای رشد و پروش مثبت اندیشی ممکن می شود.

نشانه های افراد مثبت اندیش

نشانه هایی وجود دارد که افراد مثبت اندیش و خوش بین را از سایرین جدا می کند. برخی از این نشانه های آشکار عبارتند از:

  • شنونده خوبی بودن
  • مسئولیت پذیر بودن نسبت به رفتارهای فردی
  • پذیرش دیدگاه های منصفانه دیگران و تفکر در مورد آنها
  • عدم ترس از عذرخواهی در صورت انجام کار اشتباه
  • موفقیت در حل کردن مشکلات

5 تمرین مغزی که شما را مثبت‌تر می‌کند

یادگیری و تمرین مهارت های ذهنی ما را قادر می‌سازد همان فرد مثبتی باشیم که رفتارهایمان مورد تحسین سایرین است. بدون آموزش در این خصوص، نمی توانیم بفهمیم چطور تفکر ما بر روحیات ما تاثیر می گذارد. بنابراین، برای تغییر تفکر، ابتدا باید به نحوه تفکر خود توجه کنیم. تمرینات مغزی در این جا می تواند به ما کمک کند.

تمرین مغزی 1: ذهن آگاهی داشته باشید

ذهن آگاهی یعنی بررسی افکار خود در لحظه حال بدون قضاوت. افکار خودتان را تنها بر اساس حقایق و پیش فرض ها بررسی نکنید، بلکه آنها را همانطور که هستند ببینید. سعی کنید از بالا به خودتان نگاه کنید. نسبت به افکار خودتان کنجکاو باشید، حستان را نسبت به آنها کشف کنید و نسبت به خودتان و افکارتان دید قضاوتگر نداشته باشید.

تمرین مغزی 2: بدانید که افکارتان شما را به کجا می کشاند

هنگامی که توانستید به افکار خودتان خارج از حیطه تاثیر آنها توجه کنید، از خودتان بپرسید آنها شما را به کجا می کشانند؟ به سمت دید مثبت و نتایج سازنده یا به سمت تخریب و ناامیدی و حس های منفی؟ وقتی این جهت را تشخیص دادید، می توانید بفهمید که کدام بخش از افکارتان نیازمند تغییر هستند و این تغییر چگونه باید انجام شود.

تمرین مغزی 3: تصدیق کنید که قدرت تغییر افکارتان را دارید

ذهن و مغز شما قدرت بالایی دارد. بسیاری از مردم در شرایط بد احساس قربانی بودن دارند و فکر می کنند این ناشی از چیزهایی است که از بیرون برای آنها اتفاق می افتد. گاهی اوقات، این فکر درست نیست و تنها با تمرین مغزی و تغییر تفکر خودتان می توانید از شرایط ناراحت کننده عبور کنید. موضوع اینجاست که باید باورتان بشود که می توانید تجربه ذهنی و افکار خودتان را تغییر دهید.

تمرین مغزی 4: انتخاب کنید که مثبت اندیش باشید

برخی از فکرها هستند که همیشه شما را از مسئولیت کارهایتان معاف می کنند و تقصیرها را به گردن دیگران می اندازند. به عنوان مثال، اگر در ترافیک گیر کرده و دیر به قرار ملاقات خود برسید، به راحتی ممکن است ترافیک را به خاطر تاخیر خودتان سرزنش کنید. اما گاهی لازم است تا در کنار عوامل بیرونی، مسئولیت پذیری خودتان را نیز بالا ببرید. شاید علت تاخیر شما این باشد که با وجود آگاهی از ترافیک، زمان کافی برای عبور از آن در نظر نگرفته اید. از اشتباهات خودتان درس بگیرید. این باعث می شود مثبت اندیشی در شما تقویت شود.

تمرین مغزی 5: باور داشته باشید که موفقیت ممکن است

افراد انعطاف پذیر و خوش بین معتقدند که شکست ها موقتی هستند. آنها از کلماتی مانند “موانع” به جای شکست یا “فرصت” به جای مصیبت استفاده می کنند. اکثر مردم متوجه نمی شوند که چگونه تفکر آنها بر روحیه و موفقیت یا شکست زندگی آنها تأثیر می گذارد.

با تعهد و تمرین ذهنی می توانید جهان بینی و در نهایت تجربه زندگی خود را تغییر دهید. زمانی که عادت های جدید را در مغز خودتان می سازید و تمرین می کنید، نسبت به خودتان صبور باشید. اما بدانید که این ظرفیت فوق العاده برای تغییر را دارید. با این تمرین مغزی شما نه تنها نسبت به خودتان احساس خوبی خواهید داشت، بلکه بر روی هر کسی که ملاقات می کنید نیز اثر مثبتی خواهید گذاشت.

علاوه بر این 5 تمرین دوره‌هایی مانند تربیت مدرس کسب و کار و مدیر عاملی  نیز میتوانند برروی مثبت اندیشی تاثیرگذار باشند.

5 تمرین مغزی که شما را مثبت‌تر می‌کند

پنج تمرین مغزی گفته شده ساده به نظر می رسند، اما انجام آنها ممکن است دشوار باشد. یادتان باشد ناامید نشوید و بدانید که نیرومندترین چیز در زندگی شما، نیروی ذهنتان است که به شما انگیزه و اراده می بخشد تا روش هایی برای عبور از مشکلات اطرافتان پیدا کنید. با تمرین و تکرار، می توانید دیدگاه خوش بینانه تری به زندگی و آینده خود پیدا کنید و بهترین مسیرها را برای رسیدن به اهدافتان در پیش بگیرید.

4/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *